Соснові квіти

Під'ялинник, або Вертляница (Monótropa) — рід багаторічних сапрофітних бесхлорофильных трав сімейства Вересові. Рослини цього роду широко поширені в регіонах з помірним і холодним кліматом Північної півкулі, переважно в хвойних лісах.

Соснові квіти-

© Bff

Рід складається з двох видів, один з яких зустрічається в Росії.

Рід Під'ялинник раніше включали в сімейство Monotropaceae Nutt. (Вертляницевые, або Подъельниковые), але пізніше ранг подъельниковых був знижений до підродини (Monotropoideae) у складі сімейства Вересові (Ericaceae). Зараз у це підродина входить три триби, в тому числі трибу Вертляницевые, або Подъельниковые (Monotropeae) приблизно з вісьмома пологами, серед яких — Аллотропа, Монотропсис і Під'ялинник.

Соснові квіти-

© Ciar

Синонім наукової назви — Hypopitys Hill (1756).

Наукове родове назву — Monotropa — можна перевести як «однобокий» (грец. monos — «один», tropos — «поворот»). Ця назва дана через однобокого суцвіття, властивого для виду Monotropa hypopitys, який росте в Європі. Російська назва «під'ялинник» є перекладом видового епітета цього ж виду (грец.hypo — «під», pitys — «ялина»).

Російські народні назви — подъельница (подільниця), уразная трава.

Англійські назви роду — Indian Pipe («індіанська трубка» — з-за схожості рослин з курильними трубками індіанців), Ghost Plant («рослина привидів», «парфумів квітка» — з-за білого кольору), Corpse Plant («трупна квітка»).

Фінська назва роду, Mäntykukat, в дослівному перекладі означає «соснові квіти», а естонський, seen-lill, — «гриб-квітка», за подібністю з лісовими шляпочными грибами.

Соснові квіти-

© Alinja

Представники роду — багаторічні трав'янисті рослини, повністю позбавлені хлорофілу. Забарвлення — біла або жовтувата (іноді рожева або навіть рожево-червона), однакова і для стебла, і для листя, і для квіток; вся рослина здається виліпленим з воску. Під'ялинник поширений в тінистих лісах різного складу — переважно в хвойних, але зустрічається також у змішаних і листяних лісах (наприклад, в дібровах). Росте в лісовій підстилці — найчастіше у підстави хвойних рослин.

Стебло соковитий, висотою від 5 до 25 см, діаметром близько 0,5 

Листи чергові, м'ясисті, лускоподібний, яйцевидно-довгасті, довжиною близько 1,5 

Квітки правильні, довжиною до 1,5 см, подовженої дзвоникоподібної форми. У подъельника одноцветкового квітки поодинокі, у подъельника звичайного — в кількості від двох до дванадцяти, щільно прилягають один до одного, зібрані у верхівкову пониклу кисть. Чашечка відсутня; зазвичай є два прицветничка, за величиною майже рівні пелюсткам. Віночок майже білий або кремуватим-жовтуватий, складається з чотирьох або п'яти пелюсток, кожен з яких має при підставі невелике мішковидне здуття.  У подъельника одноцветкового нектар виділяється саме цими потовщеннями. Нектарний диск в квітках подъельника відсутній (на відміну від більшості інших споріднених йому видів), проте, в основі зав'язі зберігаються редуковані сосочки. Тичинок не менше восьми. Цвітіння — з середини літа до середини осені (в Європейській частині Росії — в кінці літа). Зав'язь верхня. Запилення відбувається за допомогою комах. Для їх залучення рослина поширює аромат, схожий на запах лимона.

Плід — овальна (яйцеподібна) коробочка. При дозріванні плодів поникла кисть, на якій були квітки, випрямляється.

Насіння подъельника порівняно з насінням інших вересових дуже легкі, схожі на пил (їх маса становить 0,000003 р), забезпечені «хвостиком». «Хвостик» і така мала маса пояснюються тим, що насіння поширюються потоками повітря, а у густих лісах, в яких зростає під'ялинник, подиху вітру дуже слабкі.

Соснові квіти-

© Bernd Haynold

До недавнього часу вважалося, що під'ялинник — сапрофитное рослина, але організація харчування виявилася набагато складнішою. Під'ялинник, як і більшість інших представників сімейства Вересові, живе в симбіозі з мікроскопічними грибами. Особливостями симбіозу у подъельника є те, що гіфи одних і тих же грибів проникають як у корені подъельника, так і в корені розташованих поряд дерев. Через ці гіфи під'ялинник отримує не тільки ті поживні речовини, які виробляють гриби, але і речовини від дерев (наприклад, фосфати), які необхідні йому для нормального функціонування, в тому числі формування насіння (саме з цієї причини під'ялинник може обходитися без фотосинтезуючих частин); в обмін дерева отримують за допомогою тих же грибних гіфів избытоксахаров, що виробляються подъельником.

Ще однією особливістю подъельника є те, що мікроскопічні гриби знаходяться практично у всіх органах рослини: і в корені, і в пагонах і навіть в квітках.

Відкритим залишається питання, чи слід вважати представників роду Під'ялинник рослинами-паразитами.

Соснові квіти-

© Tim Pierce

Соснові квіти-

© Pugetopolis

Індіанці Північної Америки використовували під'ялинник для лікування очних хвороб: ліки з цієї рослини вони наносили на кон'юнктиву ока. У Європі під'ялинник використовувався як лікарську рослину при лікуванні кашлюку.

Рід Під'ялинник включає два виду:

  • Monotropa hypópitys L. (1753) — Під'ялинник звичайний [syn. Hypopitys monotropa Crantz (1766)]. Вид зустрічається в багатьох регіонах Євразії з помірним кліматом, а також на Тихоокеанському узбережжі Північної Америки. У Росії — в Європейської частини, Сибіру і на Далекому Сході. У Європейській частині Росії вид найчастіше зустрічається в нечорноземній смузі. У цілому цей вид — досить рідкісна рослина, але місцями зустрічається у великій кількості.
  • Підвид Monotropa hypopitys subsp. hypophegea іноді розглядають як самостійний вид Monotropa hypophega Wallr. (1822) — Під'ялинник подбуковый [syn. Hypopitys hypopheghea (Wallr.) G. Don (1834)]. Порівняно з подъельником звичайним у рослин цього виду квітки голі, більш дрібні, зібрані в пухкі суцвіття.
  • Monotropa uniflora L. (1753) — Під'ялинник одноцветковие. Вид зустрічається вГималаях, Східної Азії, а також у Північної і Центральної Америки від Аляски до Панами, а також на півночі Південної Америки (в Колумбії), при цьому ареал виду має значні розриви. Рослина досить рідкісне. Зазвичай має білу забарвлення, але зустрічаються також рожеві і червоні екземпляри.
Соснові квіти-

© Henry Brisse

Дата публикации: 10.04.17