Сон-трава

Це дивовижна рослина я пам'ятаю з раннього дитинства. Тоді ми називали його просто проліском, так як мохнатенькие, м'які, дуже ніжні сірі бутончики цього первоцвіту з'являлися відразу після сходу снігу. Спочатку біля самої землі виникали купки, рідше – по 1-2 грудочки; вони починали швидко витягуватися і виявлялися в середині зеленого стебла у вигляді сірої пухнастою зубчастої чашечки, а нагорі ставав видно синій келишок квітки. Коли квітки розкривалися, вони були схожі на дзвіночки на коротких ніжках з яскраво-жовтими тичинками всередині. Квіток було настільки багато, що галявина або узлісся соснового лісу, де вони росли, здавалися синіми. Листя у цієї рослини теж дуже красиві — ажурні. Однак вони з'являються пізніше, коли квіти вже відцвітуть. Спочатку вони зелені, а до осені багато набувають червонуватого забарвлення.

Сон-трава-

© Jopsens

Здається, все це було так недавно, а тепер сон-траву, або простріл (Pulsatilla), непросто знайти в дикій природі — рослину занесено в Червону книгу. Так і у любителів-квітникарів його побачиш нечасто, оскільки не у всіх ця культура вдається. Справа в тому, що сон-траву нерідко намагаються розмножувати вегетативно, шматочками кореневища, що свідомо приречена на невдачу, так як можливо тільки насіннєве розмноження. Кореневище у прострілу крихке, коріння тонкі і розходяться далеко в сторони, якщо їх пошкодити, рослина гине.З одного кореневища може вирости дуже багато квіток, квіткові бруньки закладаються на ньому в різних місцях восени. Однак, пересадки це рослина у дорослому стані не переносить. А ось насінням його можна розмножити. Насіння у прострілу — такі ж летючки, як і у кульбаби. Дуже важливо зібрати їх, коли вони достигли, але ще не встигли розлетітися. А дозрівають насіння у липні, причому неодночасно. Ознакою зрілості насіння є легке їх відділення від квітколожа.

Сон-трава-

Зібране насіння я сію відразу в легку супіщану землю, яку любить простріл, насипану в шухлядку. Посіви треба захищати від бур'янів, а землю підтримувати у вологому стані. У моїй практиці були невдачі: найголовніша — сходи начисто з'їдали слимаки. Довелося створювати перепону для них. Сходів доводиться чекати довго — вони з'являються повільно, протягом всього серпня, у вигляді маленьких рослинок з узкоразрезными листочками. До осені трохи підростають. Взимку листочки замерзають, проте навесні відростають нові. Ранньою весною сіянці можна розсаджувати на постійні місця, поки вони ще не дали розрісся кореневища з корінням.

Сон-трава-

© Orchi

Потім сон-трава не вимагає великого догляду, адже природою рослина не «звикло». За своїм походженням це степова рослина, пізніше освоїла світлі соснові ліси з галявинами та узліссями, де грунт бідна, піщана і супіщаний. Зацвітає сон-трава на 2-3-й рік, в залежності від строків посіву і умов вирощування.

В культурі зустрічаються різні види прострілу з різним забарвленням квіток: фіолетовий, синій, червоно-фіолетовий, ніжно-рожевого і навіть золотистої, але я бачила тільки сині квіти. Це, швидше за все, простріл звичайний.

Игорь Мазепа: все материалы сайта с меткой Мазепа skelet-info.org.