Секрети вирощування кімнатних хризантем

Чарівності рослин хризантем неможливо не піддатися. Величезні «снопи» або кулі, вкриті такою кількістю квіток, що здаються чи не подушками напередодні осені наповнюють ринки і прилавки квіткових магазинів. Більш найпопулярнішого і поширеного сезонного горщикового не знайти. Хризантеми прикрашають сади і тераси, фасади і палісадники, балкони та квартири. Всі кімнатні хризантеми об'єднує одна спільна риса – низька зимостійкість. Вона і визначає специфіку вирощування головних осінніх солісток.

Пышноцветие в приголомшливих уяву масштабах

Хризантеми настільки популярні в кінці сезону не тільки тому, що палітра кольорів ідеально презентує так звану осінню палітру. Забарвлення квіток хризантем і правда ідеально підкреслюють багряно-вогняну осінню гаму. Але ніякі колірні нюанси не можуть затьмарити головного – невпинної і дуже тривалого цвітіння, неповторної за своїми масштабами та інтенсивності. До того ж, горшкові хризантеми – найрізноманітніші за сортовим окрасам.

Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Горшкові хризантеми, не здатні витримувати зимові морози, можна вирощувати в двох формах:

 1. Сезонного кімнатного або балконного однолетника;
 2. Многолетника який на зиму прибирають приміщення і після періоду спокою обрізають, стимулюючи зростання.

Горшкові хризантеми можна висаджувати і у відкритий грунт – але потім їх потрібно буде відривати й переносити в горщики на зимівлю. Тому частіше їх вирощують саме в контейнерній культурі.

Хризантеми в контейнерної формі відрізняються від садових побратимів. Вони розвиваються у вигляді щільних подушковидних кущиків, сформованих з допомогою обрізки і виведених спеціально для отримання примірників підвищеної щільності. Численні пагони древеснеют, усіяні простими різьбленими листям, які найчастіше не створюють особливо вражаючою крони, а лише служать фоном для квіток. Вони розпускаються на верхівках пагонів у такій кількості, що створюють суцільні шапки.

Класичні суцвіття-кошики у рослин хризантем бувають і простими, і густо-махрові, з більш широкими або вузькими язичковими пелюстками. А забарвлення, включає всі теплі відтінки біло-кремового, жовтого, помаранчевого, червоного, пурпурного, коричневої палітри буває як однотонним, так і комбінованим і навіть контрастним.

Сьогодні в моді нові голубоцветные хризантеми оригінальні зеленоцветные рослини, а також сорти з сліпучими акриловими забарвленнями. Ще більшою популярністю користуються великоквіткові сорти – гібриди з кулястими, помпонными, анемоновидными суцвіттями, які всі теплі місяці прикрашають сади, а всю осінь і зиму – цвітуть у кімнатній культурі.

За розмірами горшкові хризантеми бувають різними. Для кімнатної культури і вирощування в приміщеннях вибирають міні-сорти, висота яких не перевищує 30 см. А ось призначені для відкритого повітря примірники вдвічі більше, часом досягають 1 метра у висоту і діаметрі. Горшкові хризантеми бувають і штамбовыми, і сформованими у вигляді кулі, і приземкуватими, і навіть разлогими. Одним словом, вибрати є з чого. Тим більше, що кімнатні хризантеми цвітуть продають протягом усього року, а садові сьогодні з'являються на прилавках ще навесні, спеціально виганяються в нетипові терміни. Але такі рослини-«скороспілки» – лише тимчасове прикраса будинку і саду, яке доведеться викидати. Якщо ви хочете зберегти хризантему, купуйте їх у типові терміни цвітіння – з кінця літа і протягом осені. При покупці обов'язково уточнюйте, до яких саме умов звикли хризантеми і як їх необхідно вирощувати: іноді хризантеми місцевої вигонки вимагають специфічного догляду.

Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Щоб горшкові цвіли хризантеми по-справжньому рясно, їм потрібно нескладний, але постійний догляд і досить специфічні умови. Пишно цвітуть вони при знижених температурах, і цю вимогу можна ігнорувати лише при вирощуванні як летника або винесенням на свіже повітря. Поливи і підживлення часті, але крім них ніяких складнощів з хризантемами зазвичай не виникає.

На що звернути увагу при покупці

Хризантеми на ринках представлені в такій кількості, що вибрати один-єдиний кущик непросто. Але постарайтеся бути дуже уважними, адже від того наскільки прискіпливими ви будете, безпосередньо залежить успіх. Ніколи не купуйте хризантеми з повністю розпустилися суцвіттями – краще і довше будуть цвісти екземпляри, у яких суцвіття розпустилися не більше ніж на половину. Кущі повинні бути повністю сформованими, потужними, пагони – древесніючими знизу, а листя – здоровими. Зверніть увагу, що пожовтіння листя, плями на листках і пагонах неприпустимі.

Зимівля – найважливіше

Хризантеми розвиваються циклічно, з періодом повного спокою. Саме складність зимівлі змушує багатьох просто викидати рослини після завершення цвітіння. Якщо у вас є можливість забезпечити потрібні умови, не поспішайте прирікати рослина на загибель

Якщо ви хочете зберегти свою красуню-хризантему в горщику і милуватися її цвітінням з року в рік, то вам доведеться подбати про правильну зимівлі. І кімнатні мініатюрні, і справжні садові горшкові хризантеми повинні зимувати однаково (багато в чому саме тому їх і не поділяють на окремі групи). Період спокою починається відразу після відцвітання. Кущі потрібно безжально обрізати до коротеньких пеньків і відразу перенести в максимально холодне приміщення, в якому температура не опуститься нижче 0, але буде максимально близькою – від 2 до 5 градусів тепла в ідеалі.

В цей час хризантеми майже не поливають і не підгодовують, залишивши їх у спокої до появи перших ознак прокидання. Як тільки хризантеми рушать в зростання, їх відразу переносять в прохолодне місце і на яскраве світло, проводять пересадку в новий горщик або замінюють субстрат і починають проводити поливи та підживлення.

Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Але і це ще не все: для того, щоб хризантема в наступному році цвіла так само рясно, бажано, щоб вона знаходилась в прохолодних умовах і на стадії цвітіння. Якщо рослина стояло в жаркій кімнаті, воно не зможе рясно цвісти.

Світловий режим для рослин хризантем

Хризантеми – культури, яким для рясного цвітіння досить короткого світлового дня. Але це зовсім не означає, що вони задовольняються притененными локаціями. Протягом всього терміну активного розвитку, в тому числі цвітіння хризантемам потрібно надати сонячні та світлі локації, на яких рослини не будуть страждати від полуденних променів або будуть притінені від них сусідніми горшечными. Взимку хризантеми містять в темних приміщеннях (за винятком продовжують цвітіння примірників, які переносять на найсвітліші локації кімнат і планують викинути після відцвітання)

Температурні режими

Горшкові хризантеми (і садові і кімнатні) люблять прохолоду, особливо на стадії цвітіння. Це не самі жаростійкі культури, яким комфортно лише в типових осінніх умовах. Чим вище температура повітря, тим швидше відцвітають суцвіття і тим менше хризантеми випускають нові бутони. Саме тому навіть мініатюрні кімнатні рослини під час цвітіння краще утримувати на свіжому повітрі. Оптимальний температурний режим для рослин хризантем – від 10-15 до 17-20 градусів тепла або трохи більше. Якщо хризантеми протягом строку цвітіння знаходяться в температурах вище 21-22 градусів, нормально закласти нирки для цвітіння в наступному році вони не зможуть і навіть холодна зимівля не дасть очікуваного ефекту.

Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Поливи для горшкових хризантем

Осінні красуні потребують регулярного і досить частому поливі. Вони не люблять надлишку вологи, але і посухи не виносять. Щоб домогтися оптимального зволоження, відразу після процедури потрібно зливати надлишки води з піддонів, а верхнього шару ґрунту давати просихати перед наступним поливом.

Вологість повітря

Часті поливи сповна компенсуються відсутністю потреби зволожувати повітря. Щоб рослина цвіло краше, а листя була більш привабливою і густий, періодично хризантеми можна обприскувати. Але при цьому крапельки вологи не повинні накопичуватися на бутонах і суцвіттях, а тим більше вони не повинні сильно намокати. Виняток – квітучі взимку в кімнатах хризантеми, які потребують компенсації роботи систем центрального опалення.

Підживлення для рослин зірок

Для настільки рясного цвітіння хризантемам необхідний доступ в поживним речовинам в дуже великих кількостях. Грунт і сама рослина сильно виснажується, тому ці рослини підгодовують фактично садові літники – дуже часто. Краще зменшити дозу добрив, але самі підживлення проводити кожні 1-2 тижні. Після появи ознак закінчення цвітіння обов'язково повільно скоротіть кількість підживлень. Перед винесенням на зимівлю припиніть вносити добрива. Відновлюють підживлення через 2 тижні після пересадки.

Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Для хризантем краще використовувати спеціальні суміші добрив або універсальні суміші для квітучих рослин. Якщо ви використовуєте звичайні добрива, то під час формування куща вносите більше азоту, а з появою бутонів – більше калію і фосфору.

Обрізка і формування кущиків

Для горшкових хризантем необхідна не одна, а кілька обрізок:

 1. видалення в'янучих суцвіть, які потрібно знімати з кущів як можна більш оперативно;
 2. прищипування верхівок для формування щільної і компактної крони, яку проводять навесні та на початку літа 2-3 рази;
 3. при бажанні обмежити висоту кущиків або стимулювати другу хвилю цвітіння взимку – стримуюча обрізка пагонів на 1/3;
 4. обрізка перед зимівлею, яку проводять до невеликих пеньків, знімаючи всі надземні частини.

Субстрат для рослин хризантем: будь-яка землесуміш з пухкої текстурою, домішкою піску і перенесення (крім кислих).

Час пересадки: багаторічні хризантеми пересаджують щорічно, старі кущі – раз у два роки відразу після того, як навесні з'являться ознаки зростання. На дно ємностей закладають дренаж, рівень заглиблення зберігають незмінним.

Методи розмноження рослин хризантем:

 1. Насінням, які добре проростають, але вимагають багаторічного підрощування сходів і дуже довгого очікування цвітіння.
 2. Поділом кущів, яке проводять на старих хризантемах навесні або після цвітіння.
 3. Живцюванням навесні або влітку. Верхівкові живці вкорінюються і в ґрунті, і у воді, вимагають посадки по 2-3 примірники в один горщик і обрізки спочатку до 10-15 см, а потім у формі постійного прищипування по мірі зростання для формування крони.

Поширені проблеми і захворювання:

 • різні гнилі, швидко поширюються при намоканні суцвіть і перезволоженні;
 • відсутність або мізерна цвітіння внаслідок порушення температурного режиму і мізерних підживлень.

  Методи боротьби: корекція догляду
Секрети вирощування кімнатних хризантем- Хризантема,корейська,горшкових,догляд,в домашніх умовах,вирощування,зимівля,розмноження,декоративно-квітучі,контейнерна культура,квіти,фото

Горшкові хризантеми використовують для:

 • прикраси інтер'єру, акценту і колірного плями в осінньо-зимової обстановці будинку;
 • ефектного рослини-вартового біля хвіртки, вхідних дверей, на вигинах доріжки;
 • для створення інтер'єрів терас і зон відпочинку восени;
 • для прикраси осінніх квітників і рабаток, маскування пустот і введення красивоцветущих акцентів в нудні куточки саду;
 • в натюрмортах і декоративних групах для прикраси місць відпочинку в саду;
 • для декору балконів і веранд.

Хризантеми обожнюють декор і химерні ємності, люблять компанію інших кімнатних рослин і не втрачаються навіть у самій рябої зборах.