Рутовник — сяюча рідкість

найрідкісніші красиво квітучі рослини для саду часто називають «коштовностями». До таких рослин по праву можна зарахувати і рутовник – культуру, у якій саме ім'я вже говорить про найбільш декоративної її межі. Серед квітникарів ця рослина відомо не інакше, як красивоцвет. Незважаючи на статус культури для оформлення альпінаріїв, красивоцветы підходять і для оформлення водних садів, оскільки вони люблять вологі грунти. Трепетні і ніжні, ошатні і чудово сяючі, ці крихти не можуть не викликати посмішку, особливо якщо їх використовують у композиціях правильно.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Рутовники — крихітні конкуренти лютіков та anemone

Мешканець гірських місцевостей рутовник навіть в природі здається справжнім скарбом. Ця рослина настільки рідко, що зустріти його – справжня подія. У більшості країн воно захищене законодавчо, але багато садові центри розводять рутовники і в культурі, і вони розглядаються як одні з найбільш ексклюзивних акцентів для оформлення саду. Рідкість рутовников лише посилює їхню привабливість, а незвичайна зовнішність рослини сповна компенсує всі зусилля по його пошуку. У природі рутовники ростуть в Альпах, Піренеях і Карпатах.

Зовнішність представників роду Каллиантемум, Красивоцвет, або Рутовник (Callianthemum) описати не так вже й легко. Багато хто порівнює ці рослини за типом цвітіння з жовтцям, а окремі види – з анемонами. У красивоцвета і правда є спільні риси з цими багаторічниками. Та й саме до родини Жовтецеві (Ranunculaceae) і належить ця рослина. Але все ж, побачивши їх хоча б раз, назавжди забуваєш про всяких порівняннях. Багаторічники з розряду низькорослих трав'янистих рослин, рутовники мають косим або горизонтально розвиваються кореневищем, випускають тонкі, але міцні, низькі і найчастіше цільні, не розгалужені пагони. Листя прикореневі, розвиваються тільки після цвітіння (або починають слабо розвиватися на його піку). Двічі-перистоскладе, та ще й з перисто-роздільними частками, вони здаються мереживними і складними. Різьблені листя рутовников з вузько-овальними частками чимось нагадує про геранях, руті і петрушці одночасно, але забарвлення зелені більш холодний, смарагдовий. Листки нечисленні, але дуже ошатні і здаються кучерявим. Але вони виглядають лише як додаток до розкішних квіток. Цвітіння рослини триває кілька тижнів, у різний час, навесні. Досягаючи 2-х – 3-х см у діаметрі, квітки здаються величезними. Прямі квітконоси несуть білосніжні або з легким світлим, рожевим, жовтим, коричневим тоном у підстави квіти, з великим і дуже красивим центром з виразних тичинок. Хвилясті широко-язичкові пелюстки рутовника в кількості від 5 до 16 шт формують суцільний круг, інколи вони розташовуються в кілька рядів. За формою суцвіття і правда нагадують жовтці або анемони. Насіння рутовников дозрівають навіть у середній смузі, розташовуються в крихітних, всього до 0,2-х см діаметром плодиках круглої форми, із зморшкуватою поверхнею.

Види і сорти рутовника

В якості декоративних рослин використовують тільки чотири види рутовников:

Каллиантемум анемоновидный, або Красивоцвет анемоновидный, або Рутовник анемоновидный (Callianthemum anemonoides) – альпійський багаторічник, звиклий в природі селитися на вапнякових породах, частіше зустрічається на північно-східних схилах. У висоту низькі не розгалужені пагони досягають 10-20 див. Листя з'являються тільки після квіток, двояко-перисті, кучеряве, найбільшої декоративності досягає в середині весни. Зацвітає цей вид ще в березні, найчастіше захоплюючи і квітень. Великі квітки з білосніжним забарвленням і легким рожевим відливом дуже ефектні.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Каллиантемум саянський, або Красивоцвет саянський, або Рутовник саянський (Callianthemum sajanense) – високогірна рослина з горизонтальним, потужним кореневищем. Зелень забарвлена в більш яскравий відтінок темно-зеленого, але листя рослина випускає куди менше. Вони розвиваються, хоча і слабо, вже під час цвітіння, яйцевидно-двояко-перисті, з дуже широкими сегментами. Квітконоси заввишки від 5 до 30 см несуть двох-сантиметрові, анемоно-видні, розкриті квітки з яйцевидними та сяючою білизною пелюстками.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Каллиантемум кориандролистный, або Красивоцвет кориандролистный, або Рутовник кориандролистный (Callianthemum coriandrifolium) – білосніжний, дуже ефектний красивоцвет, один з найпоширеніших у природі пізньо-квітучих видів. Листя більш скромні, темно-зелені, прикореневі, вони великі, а самі складно-перисті листи здаються не такими ошатно-кучерявим. На квітконосах заввишки до 20 см піднімаються великі білосніжні квітки, що більше нагадують анемони. Цвітіння починається лише у травні, в регіонах з суворими зимами воно часто розтягується до середини червня.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Каллиантемум алатавский, або Красивоцвет алатавский, або Рутовник алатавский (Callianthemum alatavicum) – високогірний вид з вузько-овальними, що випускають до 5 пар бічних листочків листям і двох-сантиметровими, що підносяться на 20 см у висоту квітками. Кремово-білі пелюстки з коричневим плямою біля основи розпускаються в середині весни.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

В декоративному садівництві красивоцветы використовують:

  • для оформлення альпійських гірок та рокаріїв;
  • зворушливого весняного акценту в оформленні водойм (особливо водойм з альпінарієм);
  • для природних штрихів у весняному оформленні струмків та інших типів природних водних об'єктів;
  • в бордюрах і міксбордерах-стрічках з замульчированной гравієм грунтом;
  • в ролі «дорогоцінних» акцентів на передньому плані квітників або на сучасних клумбах, грунт яких покрита декоративної мульчею.

Ці рослини краще всього виглядають в компанії (на фоні) каменів, кам'яної крихти, в гордій самоті або групкою, на деякій дистанції від інших видів.

Умови, необхідні рутовникам

Підібрати грунт, що ідеально відповідає потребам рутовников, не так просто. Практично у кожного виду є свої власні уподобання до типу ґрунтів, а деякі рутовники вимагають кардинально іншого грунту. Єдине загальна вимога – родючість і текстура ґрунтів. Рутовники в більшості своїй обожнюють багаті гумусом грунти з піщано-кам'янистій структурою. При закладці дренажу добре розвиваються на будь-якому супесчанике та суглинку з достатнім рівнем поживності. Більшість видів рутовников віддає перевагу вологим грунтам. Для них життєво необхідно вибрати вапняний тип грунту, що забезпечує наявність кальцію. Тільки рутовник кориандро-листный категорично не виносить кальцію і звик до кислих грунтів.

Красивоцветы чудово виносять півтінь і найкраще цвітуть саме в легке притінення. Рутовник кориандро-листный можна вирощувати на сонці, а от інші види  під прямими променями краще не розміщувати.

При виборі місця для висадки рутовников слід враховувати, що ці рослини не дуже люблять спеку, особливо влітку, коли у них буквально вигорають листя. Рутовники краще розміщувати в найбільш прохолодних місцях, локаціях частково північної орієнтації, у компанії великих валунів або кам'яних стін, дають прохолоду навіть в липні.

Посадка рутовника

Висадити цей багаторічник в умовах середньої смуги можна тільки навесні, причому потрібно дочекатися зникнення сильних поворотних заморозків (найкраще відкласти посадку на травень).

Оскільки взимку і ранньою весною для рутовника дуже небезпечно перезволоження, при посадці не на завищених місцях альпійських гірок і в звичайну грунт потрібно закласти на дно посадкових ям дренаж. Грунт для рутовника покращують органічними добривами і піском.

Після посадки рослина потребує регулярних поливах до активізації росту.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Догляд за красивоцветами

Всі без винятку рутовники є вологолюбними і особливо потребують вологи навесні, до і під час цвітіння. Найкраще забезпечити рослині на всій стадії активної вегетації системні поливи, підтримуючи стабільну легку вологість грунту. Поливати рутовник краще не ввечері, а вранці.

При посадці в багату гумусом грунт рутовнику не знадобляться підгодівлі протягом перших двох років вирощування. З третього року в самому початку вегетації рослина бажано підгодувати – рідкими органічними добривами або повним мінеральним добривом. Однією підживлення за сезон достатньо. Красивоцветы можуть обійтися і без підгодівлі.

Влітку рутовники потрібно захистити від спеки. Найпростіший спосіб – замульчувати посадки дрібним гравієм або іншими аналогічними матеріалами.

В обрізанні, навіть санітарному видалення зів'ялих квітконосів, рослина не потребує, самостійно справляючись із завданням очищення кущиків.

Зимівля рутовника

Красивоцветы можуть похвалитися завидною морозостійкістю, але вони не дуже люблять безсніжні зими і нестабільні температури (особливо погано переносять тривалі відлиги в середині зими). Тому для стабілізації умов і попередження можливого вимерзання кущиків краще замульчувати рутовник з приходом заморозків або просто прикрити рослини лапником.

Боротьба з шкідниками та захворюваннями

Це стійка рослина, яка найбільше страждає від неправильного підбору умов і недостатнього поливу, ніж від шкідників.

Рутовник — сяюча рідкість- рутовник,каллиантемум,красивоцвет,редкие,растения,уход,посадка,выращивание,размножение,виды,сорта,фото

Розмноження красивоцвета

Основним методом розмноження рутовника вважається його вирощування з насіння. Вони дуже швидко втрачають схожість, тому посів проводять безпосередньо після збору насіння, не чекаючи навіть одного тижня. Посів проводять на місці вирощування, в живильний грунт. Обов'язково потрібно забезпечити стабільну вологість і для проростання насіння, і для молодих рослин. Захист на зиму така ж, як і для дорослих екземплярів.

Рутовник кориандро-листный можна спробувати розмножити і вегетативно. Але отримати нові рослини можна тільки після цвітіння, в розпал літа. Кореневище рослини поділяють акуратно на дві частини, після посадки на новому місці рослині забезпечують регулярний полив. А ось рутовник алатавский поділяють навесні, під час активного росту молодого листя після цвітіння.

Дата публикации: 10.04.17