Рослина — німфа

На круті схили Дніпра — Славутича милуватися квітучим садом бузку приходять тисячі людей, не тільки кияни, а й гості з Москви, Ленінграда, далекого Сибіру і навіть з-за кордону. І всіх приваблює квітуче диво, створене в Центральному республіканському ботанічному саду Української Академії наук у Києві.

Близько 200 сортів бузку представлено тут на площі в півтора гектара. І яких тільки кольорів тут не побачиш, якими ароматами не надихаєшся! Про це незвичайне саді, або, як звуть його вчені, сирингарии, важко писати. Його в пору цвітіння фотографують численні любителі і фотокореспонденти, фіксують на плівку апарати кіно - і телестудій, малюють художники.

Рослина — німфа-

© Infobgv

З історії декоративного садівництва відомо, що бузок вперше була завезена в Європу одним австрійським дипломатом з Константинополя ще в 1563 році. Цей дипломат, оглядаючи чудові сади тодішньої столиці Туреччини, що збереглися з візантійських часів, звернув увагу на квітучий кущ. Турки називали цю рослину «лилак». Повертаючись на батьківщину, дипломат вивіз насіння вподобаного йому рослини. Згодом під назвою «турецька калина» сирень перекочувала з Відня в сусідні країни і незабаром стала модною у всіх європейських країнах, включаючи Росію. Не було в той час поміщицької садиби, де не вважали б боргом обзавестися кількома кущами модного бузку.Однак, справжня родовід бузку, як і волоського горіха, довго залишалася мало відомою, і лише порівняно нещодавно вдалося з'ясувати її деталі. Вважалося, що батьківщина бузку — Іран, але тільки в 1828 році ботанікам вдалося встановити, що відбувається вона з важкодоступних районів Трансільванських Альп, а також гірських районів нинішніх Югославії та Болгарії.

Рослина — німфа-

© Romfordian

Наукова назва бузку «сірінга» пов'язане з одній з давньогрецьких легенд. У ній розповідається, як Пан, бог лісів і полів, наполегливо добивався взаємності у німфи Сірінги. Але бог був дуже безобразен: бородатий, рогатий, козлоногий. Красуня Сирінга, рятуючись від переслідувань настирливого і потворного Пана, зневірившись, перетворилась у прекрасне запашну рослину. Невдалий Пан, посумувавши біля куща, раптом встав на місці німфи, зробив з його гілки сопілка і віддалився в свої володіння.

Віддаючи данина легенді, видатний ботанік Лінней присвоїв легендарному рослині ім'я нещасної німфи.

У декоративному садівництві світу зараз налічується понад 600 сортів бузку, що розрізняються будовою і розмірами квітучих кистей, ароматом, забарвленням квіток, формою листя. Якщо раніше виведення нових сортів бузку було монополією іноземних селекціонерів, то тепер десятки чудових сортів створені нашими вченими і практиками. Серед них не можна не згадати про роботи московського опитніка-мічурінця, лауреата Державної премії Л. А. Колеснікова. Дивовижної краси у нього бузок! Особливо привабливі створені ним і його улюблені сорти: Гастелло, мрія, піонер, більшовик, які тепер можна зустріти в садах і парках Москви, Тбілісі, Ташкенті, Риги та інших міст Радянського Союзу.

Рослина — німфа-

© Julie Kertesz

Бузок— переважно чагарникова рослина, іноді має вигляд невеликого дерева. За забарвленням квіток розрізняють п'ять груп бузку: лілово-блакитну, білу, лілово-рожеву, червону і фіолетову. Однак, Л. А. Колесніков створив сорти бузку незвичайної забарвлення: блакитний, темно-фіолетову з білою облямівкою, лілово-сріблясту та яскраво-червону.

Шириться слава сортів бузку, виведених і українськими селекціонерами. Їх сорти Україна, вогні Донбасу, киянка, Полтава та інші викликають загальне захоплення.

Рослина — німфа-

© Dezidor

Незважаючи на південне походження, бузок добре росте в нашій країні і відмінно переносить навіть люті морози Соловецьких островів, Тобольськ, Красноярська. Вона досить вимоглива до грунтів і їх вологості, відмінно розмножується насінням, кореневими пагонами і зеленими живцями, до того ж швидко зростає. Бузок дуже цінна як вигонкова рослина для оранжерей і теплиць. Тут домагаються її буйного цвітіння навіть у розпал суворої зими.

Використовувані матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева