Роджерсия — невибагливий екзот

Іноді так хочеться посадити в своєму саду щось незвичайне і дивовижне, на радість собі і на заздрість (звичайно, добру) сусідам і друзям. Але більшість екзотичних рослин, що з'явилися останнім часом у продажу, на жаль, дуже примхливі, потребують трудомісткому догляді.

Часто буває так: витративши чималу суму на придбання нового садового вихованця, який (за обіцянки продавця) буде радувати вас своїм цвітінням не один сезон, навіть не встигаєш насолодитися його неординарним виглядом. Доводиться гірко оплакувати і викинуті гроші, і порожнє місце на клумбі. Але не все так сумно! Серед «екзотів» цілком можна підібрати відносно невибагливі і в той же час дуже декоративні види. Про один з них — роджерсии ми зараз і поговоримо.

Роджерсия—досить велике декоративно-листяна рослина сімейства камнеломкові, яке давно (з початку минулого століття) і міцно влаштувалося в європейських садах і парках, хоча в Росії поки не отримало широкого розповсюдження. А даремно! І ось чому.

Роджерсия — невибагливий екзот- Роджерсия,периста,подофилловая,конскокаштанолистная,Догляд,вирощування, розмноження,Декоративні квіти,види,Фото,

Виняткова декоративність роджерсии

Ефектна зовнішність роджерсии відразу впадає в очі навіть самим досвідченим садівникам. Її пальчасті (роджерсия конскокаштанолистная і подофилловая) або перисті (роджерсия периста і бузиннолистная) листя утворює красиві потужні куртини насиченого зеленого кольору. Листя роджерсии відростають від сильного повзучого кореневища, вони дуже рельєфні, довгочерешкові.

Самими великими листям і могутніми черешками відрізняється роджерсия конскокаштанолистная. Форма куща в неї дуже компактна, округла. Квітконоси роджерсии з рожево-білими або кремовими квітками, зібраними в складну мітелку і володіють приємним легким ароматом, досягають висоти 120— 150 див. Суцвіття розпускаються в середній смузі в початку — середині липня і радують око не менше місяця. Все інше час рослина буде прикрашати ваш сад своїми розсіченими екзотичними листям, які з настанням осені забарвлюються в соковиті бронзові, малинові або червонувато-пурпурові тони.

Роджерсия — невибагливий екзот- Роджерсия,периста,подофилловая,конскокаштанолистная,Догляд,вирощування, розмноження,Декоративні квіти,види,Фото,

Застосування роджерсии в дизайні саду

Роджерсия не тільки прикрасить клумби, рабатки, міксбордери, але і послужить чудовим обрамленням садового водоймища. До речі, якщо висадити роджерсию саме біля води або на болотистому місці, її осінні барви будуть особливо яскравими і насиченими. Очей не відвести! Роджерсия чудово впорається з роллю рослини для кам'янистого саду. Правда, на маленьких альпійських гірках її не має сенсу вирощувати (вона занадто велика), а от у великому рокарії вона по праву стане справжньою висотною домінантою.

Роджерсия сама по собі володіє великою декоративністю, однак, висадивши її в саду разом з хостів, баданом, дзвіночками, папороттю або подофиллом, можна отримати дуже незвичайні і цікаві композиції. Нітрохи не гірше рослина буде виглядати і в одновидових посадках, затишно розташувавшись, наприклад, під тінню дерев, на газоні.

Вирощування роджерсии

Ще одна позитивна властивість роджерсии — її дивовижна невибагливість, невимогливість до догляду. Хоча, звичайно, і у цього некапризного рослини є свої особливості, які бажано врахувати для того, щоб воно як можна більш комфортно розташувалися в саду. По-перше, краще всього роджерсия відчуває себе частково затіненому або, якщо грунт сира, сонячному місці. По-друге, незважаючи на те, що до грунтів рослина не пред'являє особливих вимог, все-таки воно краще росте і розвивається на легких і поживних суглинках, воліючи їх важкої глинистої землі.

Роджерсия — невибагливий екзот- Роджерсия,периста,подофилловая,конскокаштанолистная,Догляд,вирощування, розмноження,Декоративні квіти,види,Фото,

Посадка і розмноження рождерсии

При посадці роджерсии варто внести в ґрунт більше перегною, компосту або торфу, і рослина неодмінно відгукнеться на турботу, буде довго і пишно цвісти. Кореневище роджерсии заглиблюють в землю не більше ніж на 4-6 див. Нормальних, «дорослих» розмірів роджерсия досягає вже через 2-3 роки після посадки, що потрібно враховувати при створенні декоративних рослинних композицій. Дивна властивість роджерсии полягає в тому, що при правильному підборі місця для посадки рослину можна буде пересаджувати кілька десятиліть!

Розмножується роджерсия досить просто. Навесні кореневище ділять і відразу ж висаджують деленко на постійне місце. У другій половині літа роджерсию розмножують листовими живцями з «п'яткою». Ну, а любителі посидіти можуть спробувати розмножити рослина насінням. Однак, насіння роджерсии проростають досить-таки погано і дуже довго, а сіянці розвиваються дуже повільно порівняно з рослинами, отриманими поділом кореневища. Крім цього роджерсии часто переопиляются, тому для збору насіння різні види цієї рослини потрібно садити на досить пристойній відстані один від іншого. Загалом, це заняття підходить тільки для самих терплячих квітникарів.

Догляд за роджерсией

Як і переважна більшість садових рослин, роджерсия потребує мульчування грунту навколо неї, що допоможе довше зберігати необхідну для гарного самопочуття вологу. В період активного зростання роджерсия потребує частих поливах (але це не так вже й важко). Ну, а в кінці сезону стебла потрібно обрізати під корінь, і рослина «засне», щоб в наступному році знову прикрасити ваш сад.

Роджерсия — невибагливий екзот- Роджерсия,периста,подофилловая,конскокаштанолистная,Догляд,вирощування, розмноження,Декоративні квіти,види,Фото,

Незважаючи на те, що роджерсия прийшла до нас зі Східної Азії (Японія, Корея та західні райони Китаю), вона досить зимостійка (витримує морози до —23—25 °С) і не потребує серйозного укритті. Хоча, звичайно, легке укриття сухими листям буде зовсім не зайвим у безсніжні зими.

Ось, загалом-то, і все. Сподіваюся, що цей матеріал зацікавить багатьох садівників-любителів та роджерсия нарешті займе гідне місце в наших садах.