Пронизлива простота желтушников

Желтушники, у нас майже невідомі під ботанічним ім'ям эризимумы – одні з найбільш яскравих весняних рослин. Вони здаються скромними і непоказними, але коли ослепительнейшие жовті окраси простих квіток розцвічують кущики яскравими точками, від рослини неможливо відірвати очей. У здатності ефектно розставляти акценти і створювати строкату брижі з желтушником змагатися важко. А медовий, нудотний аромат лише підкреслює пронизливі відтінки акрилових фарб. Серед желтушников зустрічаються і літники, і дворічники та багаторічники. І всі вони вирощуються за схожими правилами і не вимагають складної турботи.

Жовтушник (Erysimum) — рід трав'янистих рослин родини Капустяні (Brassicaceae).

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Яскраві забарвлення і великий вибір форм зростання

Жовтушник, або эризимум – великий рід трав'янистих красивоцветущих рослин, що включає однорічники, дворічники та багаторічники. Видове різноманіття желтушников не вичерпується тільки різними по морозостійкості та довговічності видами, але і дозволяє вибрати рослини деколи абсолютно різних розмірів і форм росту.

Всі без винятку желтушники – кущисті рослини, густо гілкуються, формують щільні кущі і дернинки. Висота однорічних рослин коливається від 30 до 80 см, деякі багаторічники обмежуються 10 див. Листя лінійні, ланцетні, дрібні, створюють текстурний ефект. Особливої яскравості рослині надає їх холодний, сизувато-смарагдовий колір, який добре контрастує з теплою палітрою яскравих відтінків. Квітки з округлими пелюстками, різко суживающимися біля основи, яскравими чашолистками і маленьким «очком» виглядають мило і просто. Серед желтушников є рослини і простими, і з махровими квітками. Після цвітіння у желтушников зав'язуються стручковидні плоди четырехгранно-циліндричної або лінійної форми, в яких у кінці серпня і вересні дозрівають насіння.

Колірна палітра традиційно включає жовтий, помаранчевий і червоний в самих яскравих тонах, але окремі види можуть похвалитися і малиновою, і пастельній кремовою забарвленням.

Жовтушник є отруйною рослиною і при роботі з розсадою і деленками потрібно бути акуратним і захистити руки.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Види і сорти желтушников

В роду желтушников – близько сотні видів рослин. Найбільш популярними з видів желтушников по праву вважаються однорічні. Вони цвітуть особливо яскраво і рясно, а аромати здатні здивувати своєю солодкістю і силою. При цьому вирощувати недовговічні желтушники можна і як літники, і як дворічники.

Жовтушник Чері (Erysimum cheiri), у нас і сьогодні продається під старим ім'ям лакфиоли і хейрантуса Чері – один з найпопулярніших видів, який можна вирощувати і як дворічник, але все ж частіше культивирующийся як однолетника. У південних регіонах і країнах – вічнозелений, весеннецветущий, ефектний багаторічник. Пряморослий, потужний, густо розгалужений жовтушник висотою до 30 до 80 см може похвалитися і яскравою зеленню і яскравим цвітінням, за яке так люблять ці рослини. Зелень смарагдово-сизувата, дуже красива і густа. Квітки складаються і чотирьох округлих пелюсток довжиною до 2 см, які раптово звужуються нігтики і красиво контрастують з тичинками в центрі квітки і нектарниками. Квітки завдяки зміні забарвлення на різних стадіях розпускання пропонують помилуватися на переливи помаранчевих відтінків від цегельного до майже жовтого. Рослина ніби демонструє всю палітру помаранчевих акрилових тонів. Крім базового виду, зустрічаються сорти і сортосмесі з коричневим, золотим, карміновим, бордовим, винним, рожевим, перламутровим забарвленнями («Bedder» «Riesen-Goliath-Lack» , «Goldkleid» «Golgkonig», «Tom Thumb» та ін ) При вирощуванні в якості летника цвіте через два місяці після посіву, з липня до жовтня, в теплих регіонах багаторічні желтушники цвітуть ранньої весни.

Жовтушник Маршалла, у нас відомий як гібрид Аллиони (Erysimum marschallianum, раніше erysimum x allionii) – чудове гібридна рослина, яке вирощують також як літник або дворічник. Зовні він дуже схожий з желтушником Чері, тільки забарвлення квіток у нього більш однотонний, абрикосово-оранжевий, а самі суцвіття з парасольок поступово витягуються в кисті по мірі цвітіння.

Жовтушник помаранчевий, або жовтушник Перовського (Erysimum perofskianum) – найпоширеніший серед усіх видів желтушніка і найбільш популярна однорічна різновид. Це трав'яниста рослина з розгалуженим від самого заснування куща прямими пагонами, що не перевищує 40 см, часто і зовсім обмежується подушками близько 20 см у висоту. Дрібні лінійні листя типові для всіх желтушников, створюють дуже щільну полушку. Непоказні прості квітки зібрані в зонтиковидні суцвіття на верхівках стебел. Головна гордість цього виду – сліпучий шафранний жовтий колір, який здається не інакше ніж сяючим.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Дуже рідко зустрічається жовтушник Палласа, або Редовского (Erysimum redowskii), зацветающий на другий рік після появи сходів і отмирающий після єдиного сезону травневого цвітіння. Ефектне і красиве серолистное рослина з лінійними вузькими листям, компактними кущами від 5 до 20 см у висоту і жовтими нечисленними суцвіттями.

Багаторічні рослини не відрізняються особливою довговічністю, кущі потрібно оновлювати кожні 3-4 роки в кращому випадку. До самим декоративним видів належать:

 • сиреневоцветный жовтушник гібридний (Erysimum hybridum), найчастіше представлений як окремий сорт «Bowles Mauve», багаторічна, потужна рослина заввишки до 1 м з сірої зеленню, одревесневающим пагонами, що розвивається як напівчагарники і цвітуть протягом усього літа (зимостійкість до -18 градусів);
 • ніжно-кремовий жовтушник алтайський, або жовтушник низький (Erysimum altaicum) – багаторічник заввишки від 10 до 70 см з поодинокими, неветвистыми стеблами, лінійними листками і ніжними блідо-жовтими квітками;
 • жовтушник альпійський (Erysimum alpinum, сьогодні перекваліфікований в Вяжечку або башечницуturritis brassica), компактний багаторічник заввишки близько 10-15 см з більш ніж сантиметровими жовтими квітками, дуже сильним ароматом і темною зеленню. Зацвітає цей вид в травні, крім базової форми є кремові і бузкові сорту;
 • також низький жовтушник карликовий (Erysimum pumilum) з сіруватими, дуже дрібними листям, що росте своєрідною широкої подушкою, привертає увагу лимонними ароматними квітками, удаваними розсипаними по кущику паєтками;
 • трохи більше високий – від 15 до 30 см жовтушник красивий, або гарненький (Erysimum pulchellum), з притиснутими до землі густогіллястими пагонами, весняним цвітінням, ланцетними опушеними листками і золотисто-оранжевими квітками в маленьких кистях суцвіть.

В оформленні саду жовтушник використовують:

 • як одне з кращих рослин для строкатих і ситцевих композицій, в тому числі міксбордерів, клумб, рабаток;
 • для яскравих колірних плям, сліпучих вибухів кольору;
 • для створення оживляють газон яскравих плям;
 • у квітниках і рабатках;
 • як рослина для текстурних плям;
 • килимових міксбордерах;
 • для квітників-острівців і посадки на клумби навколо зони відпочинку і тераси;
 • в рокарії і альпінаріях;
 • як партнера для швидко відмираючих весняних акцентів (чудово закриває порожнечі і в'яне листя);
 • прекрасною горщика і карданної діжковій культури, особливо в місцях, де можна поблизу насолодитися ароматом;
 • в ролі медоносу.

Кращі партнери для желтушніка: незабудки, маргаритки, братки, лаванда, маки, шавлія, вероніка, календула, анемони, тюльпани, чорнобривці.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Умови, необхідні желтушникам

Незалежно від розмірів і навіть довговічності всі желтушники дуже схожі за вимогами до умов вирощування. Це сонцелюбиві культури, вони не злякаються навіть південно орієнтованих схилів альпійських гірок і самих жарких відкритих майданчиків саду.

Невибагливі желтушники і до ґрунтів. Вони воліють рости в пухких піщаних ґрунтах з високим вмістом гумусу і органіки, среднеплодородных. Прекрасно себе почувають і в сухому, і в середньо-вологому грунті. Сирості і високої вологості не виносять, як і щільних ґрунтів, у яких недостатня водопроникність призводить до надмірного скупчення вологи після опадів.

Посадка желтушников

Желтушники обожнюють грунти з високим вмістом гумусу і перегною. Перед посадкою в садову землю підмішують гній і компост, але не вносять повні мінеральні добрива – їх краще використовувати перед цвітінням.

Відстань між кущиками – від 15 до 30 див. Після посадки проводять акуратний полив.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Догляд за желтушниками в саду

Поливи цим рослинам не потрібні, але вони з вдячністю відгукнуться на додаткове зволоження при тривалої весняної посухи. Під час поливу важливо не замочувати листя і підстави пагонів.

Желтушникам знадобиться одна-єдина підживлення. Повні мінеральні добрива вносять для рослини не на стадії посадки, а розчиняючи у воді для поливу перед самим цвітінням. Таких добрив желтушникам вистачить на весь сезон.

Необхідність прополки можна зняти мульчуванням грунту.

Після цвітіння всі багаторічні желтушники краще зрізати. Кущики без обрізки, як і весняні землепокривні, схили до разваливанию, втрати компактності і щільності, стають розчепіреними і не надто декоративними. Але якщо низько зрізати пагони, рослина відновить потужну подушку зелені і буде прикрашати квітники і рабатки привабливою текстурою смарагдового листя до кінця сезону. Не бояться стрижки і недовговічні желтушники.

У контейнерній культурі потрібні системні поливи, але з просыханием субстрату між процедурами, а також підживлення з частотою 3-4 тижні.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Зимівля желтушников

Дворічні і багаторічні рослини на зиму вкривають, адже всі желтушники не відрізняються високою зимостійкістю. Молоді дворічники для цвітіння в наступному році і багаторічники в будь-якому місці на зиму мульчують сухим листям або іншими рослинними матеріалами, після чого зверху вкривають ялиновим лапником.

Але зате нехолодостойкими не можна назвати навіть однорічні види. Рослини прекрасно переносять пониження температури до -3ºC. Короткочасні приморозки не зупиняють цвітіння навесні і багаторічних видів.

Боротьба з шкідниками та захворюваннями

Жовтушник можна було б назвати практично невразливою культурою, якби не його нестійкість до перезволоження: при найменшій вогкості і однорічні і багаторічні види страждають від гнилей і стають вразливими для грибкових захворювань. Для желтушніка Чері особливо небезпечна біла іржа: уражені рослини потрібно негайно знищувати.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Розмноження желтушников

найзручнішим методом розмноження будь-яких желтушников вважається насіннєвий. Вегетативно розмножують тільки багаторічні рослини, і то дуже рідко. Насіння зберігає схожість 3-4 роки, але краще використовувати їх свіжими.

Однорічні желтушники можна отримати і розсадним методом, і сівбою безпосередньо в грунт. При останньому варіанті посіви проводять або навесні (у травні), або під зиму. На розсаду жовтушник висівають по стандартній техніці, злегка прикриваючи грунтом і обов'язково захищаючи посіви склом або плівкою. Насіння проростуть при температурі близько 1 градусів, сам процес появи сходів займає трохи більше 1 тижня. Сходи в ґрунті проріджують, залишаючи між рослинами відстань 15-20 см. Розсаду пікірують при появі другої пари справжніх листків в індивідуальні ємності або великі контейнери з таким же відстанню між паростками. У відкритий ґрунт переносять у травні-червні. У середньому однорічні желтушники зацвітають через 2 місяці після посіву насіння.

Пронизлива простота желтушников- Жовтушник,эризимум,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Дворічні желтушники вирощують з насіння безпосереднім посівом на місці вирощування. Рослину можна висіяти як тільки зникне загроза приморозків, у травні або червні, але для середньої смуги краще відкласти посів до липня. Підзимовий посів часто призводить до того, що зацвітають рослини тільки через один сезон: в наступному році просто розвиваються, а цвітуть лише на другу весну. Можна вирощувати дворічники та через розсаду, висіваючи в травні або червні і в грунт пересаджуючи тільки у вересні (головна перевага – в грунті молоді сходи влітку зберегти складніше, ніж розсаду). Після цвітіння і завершення плодоношення дворічні та однорічні просто відмирають.

Багаторічні желтушники також розмножують весняним посівом насіння або посівом під зиму на розсадочні гряди (на постійне місце переносять тільки після першої успішної зимівлі) або укоріненням літніх живців.

Смотрите лазерное обрезание крайней плоти цена на сайте.