Приручення кипарисовика

Десяток років тому країну охопила «хвойний бум». Прилавки наповнилися горщиками з привабливими рослинами, прикрашеними хвоєю всіх розмірів і кольорів. Саджанці привозили з Голландії, як правило, без етикеток, називалися рослини просто – мікс. Це було справжнє свято для садівників, нерозбещених по тим часам різноманітністю хвойних – низька ціна і зовнішній вигляд цих крихіток мало кого залишали байдужим.

У садах тут і там поселялися «ялинки» і «туйки». Але через два-три роки підросли дерева починали вередувати, засмучуючи своїх власників: навесні замість свіжої зелені над снігом височіли руді лахміття відмерлої крони. А чому тут дивуватися – основну частину тодішнього міксу становили теплолюбні і примхливі кипарисовики Лавсона, які в наших північних широтах потерпали як від весняного сонця, так і від нескінченних зимових морозів.

Приручення кипарисовика- кипарисовик Лавсона,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-листяні,хвойні дерева,садові рослини,фото

Але якщо крону постраждалі рослини все ж таки встигали за літо частково відновити, то декоративність втрачали назавжди. Прикрість садівників можна зрозуміти: адже серед теплолюбних кипарисовиков трапляються справжні шедеври – наприклад, той же кипарисовик Лавсона Ivonne з сяючими круглий рік лимонно-жовтими «пір'ям» гілок, Silver Queen з пагонами сріблясто-білого кольору, Ellwoodii Gold дивовижної форми і забарвлення і безліч інших.У чому ж криється причина весняного підгоряння теплолюбних хвойних? У таких рослин слабо розвинений механізм захисту від раптових похолодань і поворотних заморозків. Всілякі укриття і укутування лише відтягують «момент істини» – рано чи пізно настане час, коли підросло рослина стане неможливо захистити від зимового і ранньовесняного сонця. Та й не кожному садівникові вистачить терпіння приділяти пильну увагу рослині, муки якого з роками стають все більш очевидними.

Приручення кипарисовика- кипарисовик Лавсона,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-листяні,хвойні дерева,садові рослини,фото

Однак, не варто все-таки виключати кипарисовики Лавсона та інші малозимостойкие хвойні зі своєї «садової компанії». Виявляється, їх можна вирощувати, не докладаючи великих зусиль і не піклуючись особливо про зимовому укритті. При цьому, однак, доведеться відмовитися від колоновидної форми. В умовах середньої смуги зберегти її не вдасться, як і виростити стрункі багатометрові кипарисовики, чиї «портрети» прикрашають зарубіжні журнали. Але зате ви зможете створити абсолютно нові, незвичайні композиції. Тільки для цього доведеться «заховати» рослини під сніг, тобто вирощувати хвойні в почвопокровном вигляді.

Для цього потрібні молоді рослини, в ідеалі – окорененные живці. Відразу ж після посадки всі гілки відгинають в сторону від центру і фіксують рогатинами або іншими підручними пристосуваннями так, щоб рослина нагадувало павука. З цього моменту весь догляд полягає в перестановці рогатин по мірі розростання пагонів. Роблять це навесні, відразу після сходу снігу, а також наприкінці літа, щоб рослина встигла до холодів «запам'ятати» нову конфігурацію.

Приручення кипарисовика- кипарисовик Лавсона,догляд,вирощування,розмноження,декоративно-листяні,хвойні дерева,садові рослини,фото

Через кілька років пришпиленные гілки окоренятся, а рослина звикне до нової форми життя, при цьому буде помітно додавати в зростанні. Підготовка до зими не складна – достатньо накрити рослину лапником в 2-3 шари, не морочачи собі голову будівництвом захисних куренів, будинків та інших споруд.

Через мої руки пройшло 15 сортів кипарисовика Лавсона. Ті з них, які вирощую «в розтяжку» протягом багатьох років, прекрасно себе почувають, ніколи не підгорають навесні, органічно і при цьому вельми оригінально виглядають в альпінарії і вересовому саду. Якщо підійти до формування творчо, то можна поєднувати пригинання гілок зі стрижкою, а любителям культури бонсай надасться шанс випробувати нові прийоми на рослинах з незвичайною хвоєю. Зрозуміло, крім кипарисовиков подібним способом можна формувати будь-які інші хвойні, в тому числі туї, туевики, сосни, ялини, і навіть створювати килими з... модрини.

К. Коржавін, Санкт-Петербург