Полювання на рябчика»

Латинська назва (Fritillária) походить від "шахівниця" і дано за строкату забарвлення квіток деяких видів, що нагадують шахову дошку. За іншою версією – від латинського fritillus, що означає кубок або посудина для гральних костей, і пов'язано не з забарвленням, а з формою квітки. Російська назва "рябчик" рослина отримала за схожість посипаних різнобарвними цяточками квітів з пір'ям лісовий птах сімейства тетеревых.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Рябчики — багаторічні рослини, перезимовывающие і частково розмножуються за допомогою підземних цибулин. Цибулина складається з декількох (2-4-6 і більшого числа) м'ясистих лусок, взаємно зрощених; деякі з лусочок несуть у своїй пазусі нирки, розвиваються нові цибулини. З цибулини виростає надземне стебло з більш або менш численні, довгасто-ланцетними або узколинейными листям, розташованими по стеблу розсіяно або мутовчато.

Великі повислі квітки з'являються по одному або по кілька (парасолькою, мітелкою) на верхівці стебла. Оцвітина простий, яскравого кольору (жовтого, червоного, білого, фіолетового), часто плямистий, шестилепестной, дзвонові або кубаревидный, отваливающийся; видовжені або майже круглі, всі майже однакові листки оцвітини або сходяться своїми верхівками, або стирчать в сторони; при підставі кожного листка знаходиться медова ямка (нектарник) у вигляді трикутного, овального або круглого поглиблення, часто выпячивающегося назовні, чому частка буває зігнута під прямим кутом, а квітка — кубаревидный або циліндричний. Тичинок шість, пильовики прикріплені до ниток підставою. Маточка із ниткоподібним, цільним або трехраздельным (приймочками) стовпчиком і з трехгнездной многосемянной зав'яззю.

Плід — шестигранна коробочка, тригранна, крилата або безкрила, з численними плоскими насінням.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Посадка

Особливість цибулин рябчика – наявність у них соковитих незахищених лусок. Будь-які ушкодження лусок (заломи, порізи, темно-коричневі плями гнилі), а також неправильні умови зберігання цибулин, що викликають їх пересихання (цибулини стають м'якими і в'ялими) або поява на цибулинах цвілі можуть стати причиною їхньої загибелі. Ймовірність загибелі значно збільшується при неправильній посадці цибулин, коли надмірна вологість холодної грунту викликає їх загнивання.

Цибулини рябчиків краще садити на піднесеному місці, де не буває застою води. Якщо є небезпека перезволоження грунту у вибраному вами місці посадки рябчиків, зробіть на ньому штучну насип. Заповніть грубозернистим піском дно широкої посадкової лунки, глибина якої визначається розміром цибулини і висотою рослини (великі цибулини низькорослих рябчиків садять на глибину близько 12 см, високорослих – близько 20 см).

Цибулини рябчика перед посадкою бажано продезінфікувати (наприклад, розчином марганцівки) і потім присипати товченим деревним вугіллям. Щоб між луски цибулин рябчика не накопичувалася волога, цибулини краще покласти в посадкову ямку боком і присипати їх піском. Після цього посадкова ямка заповнюється легким субстратом (суміш торфу або перегною з поживним грунтом).

Якщо немає можливості посадити цибулини рябчика відразу ж після покупки, оберігайте їх від пересихання – помістіть в трохи вологий торф або живий мох сфагнум і приберіть в фруктове відділення холодильника. Зазвичай рябчики висаджують в садок у вересні-жовтні. Вимушене пізніше висаджування цибулин потребує мульчування місця посадки та укриття його листям на зиму.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Вирощування і догляд

Існує думка, що рябчик — рослина невибаглива. Це не зовсім так. Насамперед, важливо дотримуватися правила посадки.

Цибулини висаджують тільки восени — з середини серпня до початку вересня. Пізніше садити не можна: рослини не зростуть, як слід, і можуть не зацвісти в наступному році.

Місце для рябчиків вибирають сонячне або в легкій півтіні. Грунт повинна бути багата і добре дренований. Якщо заглибити цибулини або посадити їх у сирих, низинних місцях, то сходів взагалі не буде. Звертатися з цибулиною, яка складається з м'ясистих лусок, потрібно обережно і дбайливо.

На дно лунки, приготовленої для рябчика, насипають великий річковий пісок. Дрібний кар'єрний пісок не підходить, він негативно впливає на цибулини, молоді корінці в ньому загнивають. Також, щоб уникнути загнивання цибулини в лунці краще укладати на бік.

Глибина посадки розраховується, як і для всіх цибулинних — вона має втричі перевищувати висоту цибулини. Уклавши цибулину, в лунку додають ще пісок і органічні добрива, краще всього готові квіткові почвогрунт, чисті або змішані з грунтом.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Поливають рябчик, як і всі цибулинні, пам'ятаючи, що і цибулини відцвілих рослин не повинні знаходитися в сухому грунті, 1-2 рази в місяць їм потрібен полив.

Доглядають за рябчиками так само, як за ліліями. Підгодовують двічі сухими добривами.

  • Перший раз підживлюють в третій декаді квітня: на відро перегною беруть по 1 ст. ложці «Агріколи» для квітучих рослин» і нітрофоска, розсипають по 3-5 кг на 1 кв. м шаром 3-5 див.
  • Другий раз підгодовують після цвітіння: на 1 кв. м розсипають по 1ст. ложці суперфосфату і сульфату калію.

під час цвітіння додавати під рослини деревну золу. Її розсипають навкруги, а після цього рослина мульчують торфом або перегноєм (шаром до 3 см).

Цвісти рябчик починає з другої половини травня, цвітіння нетривале — до 18-20 днів.

Відцвілі рябчики деякий час ще радують око завдяки своїм красивим листям, але до першої декади липня рослина втрачає декоративність і всю його наземну частину потрібно зрізати. Щоб не забути, де ростуть рябчики і не перекопати випадково грунт у цьому місці, слід його якось відзначити.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Розмноження

Розмножується насінням і вегетативно. Така послідовність не випадкова. Справа в тому, що насіннєвий спосіб — універсальний і підходить для всіх видів, необхідно лише, як мінімум, два квітучих рослини одного виду. Після запилення (з допомогою комах або штучного) утворюється насіннєва коробочка, яка по мірі дозрівання приймає вертикальне положення. Стебло подовжується і набуває міцність. Насіння можна збирати після висихання стінок коробочки. Іноді, дуже дощові роки, доцільно обламати коробочку раніше, коли її стінки почнуть світлішати, і дозарить в сухому провітрюваному місці.

Насіння більшості рябчиків стійкі до грибних захворювань. Сіяти їх рекомендують відразу після збору на ділянці з чудово підготовленої, багатою органікою грунтом, оскільки сіянці будуть рости тут кілька років і їх потрібно забезпечити харчуванням на всі ці роки. Неорганічні добрива вносять у вигляді щорічних підживлень в ключові моменти розвитку рослин: на початку росту, при формуванні цибулини. Сіють насіння на піднятих для кращого дренажу грядах в борозни шириною 6-10 см, з міжряддями приблизно такого ж розміру. Глибина загортання — 1 див. Щоб дно борозни було рівним, використовують прямокутну жорстку пластину з рівними краями, якій проводять уздовж напрямної дошки. Відразу після посіву поверхню гряди мульчують торфом шаром 2 см. Сходи з'являються навесні наступного року і являють собою єдиний лист висотою в кілька сантиметрів. Схожість сильно варіює в залежності від виду і навіть у одного виду в різні роки. Це обумовлено, головним чином, погодними умовами, при яких відбувалося визрівання насіння. Сіянці зазвичай більше, ніж дорослі рослини, стійкі до промерзання грунту в зимовий час і взагалі до багатьох несприятливих факторів.

Мабуть, головна проблема в нашій кліматичній зоні — захист сіянців рябчиків, вихідців з районів з сухим літом, від ґрунтової вологи в літній час. Вже дворічні рослини слід викопувати після завершення вегетації і зберігати влітку в сухому місці. Це досить кропітка робота, адже цибулини ще дуже малі і частина з них, як правило, при цьому втрачається.

Види, більш терпимі до вологого літа, без всяких втрат можна вирощувати на одному місці до 4 років (початок цвітіння окремих екземплярів), після чого їх необхідно розсадити. Якщо насіння мало, їх зручно сіяти в миски з сітчастими стінками і дном, які не заважають вільному розвитку кореневої системи. Їх закопують у ґрунт врівень з поверхнею гряди. Це полегшує викопування дрібних цибулин, які виймають разом з плошкой. Спрощується і захист цибулин від надлишку вологи влітку, якщо це необхідно. Плошку виймають разом з грунтом і перешкодять в захищене від дощів місце, а восени вкопують на місце.

Другий за значимістю спосіб розмноження — вегетативний. Одна материнська цибулина може утворити кілька заміщають. У більшості видів за один річний цикл формується заміщає цибулина більш великого розміру і безліч дрібної дітки. Як правило, вона кругла, але у деяких видів буває столоновидной або якоїсь іншої форми. Її доводиться дорощувати до цвітіння кілька років. При викопуванні дитинко легко відокремлюється від материнської цибулини, і зібрати її всю не вдається. Та, що залишилася в землі, зійде на наступний рік. Тому в даному місці на наступний рік інші види рябчиків краще не садити, інакше через кілька років можна отримати трудноразличимую суміш декількох видів.

Періодична викопування рябчиків 1 раз в два роки хороша тим, що дитинка першого року підростає і її легше викопати. Види групи Liliarhyza легко розмножити, відлущуючи у материнських цибулин частина периферійних частинок, які дають початок молодим рослинам.

Можна ділити цибулини штучно. До цього способу вдаються, коли природний шлях утруднений. Найпростіший варіант — розламати цибулину, що складається з двох луски. Після цього деленко треба підсушити, щоб зарубцювалися раневі поверхні. Висаджують такі розділені луски раніше, ніж цілі цибулини, тому що стійкість до висихання у них нижча.

Великі цибулини рябчиків з підродів Pelitium, Theresia, Korolkowia розрізають на декілька частин або глибоко надрізають у меридіональному напрямку. Робити це потрібно не пізніше, ніж через три тижні після викопування. До посадки розрізані або надрізані цибулини повинні зберігатися в сухому приміщенні. Місця надрізів бажано присипати товченим вугіллям або обробити яким-небудь фунгіцидом.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Шкідники і хвороби

Рябчики стійкі до хвороб, і правильна агротехніка, відповідна біології кожної з груп, що робить непотрібним застосування пестицидів. Найдієвішим профілактичним засобом є сівозміна — періодична зміна ділянки, на якій до цього вирощувалися інші культури (ідеально, якщо це не цибулинні, але припустимі і представників інших родів). Якщо частина цибулини вражена гниллю, то іноді рослину можна врятувати, якщо вирізати уражене місце до здорової тканини, а зріз обробити фунгіцидом. Більшість рябчиків стійкі до ботритісу і не хворіють невиліковними вірусними захворюваннями — справжнім бичем інших декоративних цибулинних рослин.

Полювання на рябчика»- Рябчик,шахматный,императорский,Цветок,луковичные,Посадка,уход,выращивание,размножение,Болезни,вредители,Фото,красивоцветущие

Цей оригінальний квітка все частіше зустрічається на садових ділянках. Навіть серед величезного різноманіття садових квітів він виділяється незвичайним виглядом, здається екзотичним. Особливо подобаються нашим садівникам рябчик імператорський і рябчик шаховий.