Перуново дерево

В порівнянні з велетнем дубом, що росте в селі Верхня Хортиця, неподалік Запоріжжя, звичайні дерева виглядають карликами. Здається, дуже тісно п'ятнадцяти його стовбурах (кожен з них — велике дерево), що розташувався по колу на товстому приземистій штамбі. Немов ручка величезної парасольки, підтримує він цими стовбурами-деревами густу, величаву крону.

Скільки історичних подій отшумело, скільки змінилося людських поколінь на віку цього рідкісного довгожителя. Люті татаро-монгольські орди захлиснули Русь і через довгі роки вляглись в пустелі Сходу, відгриміла козацька слава Запорізької Січі, засвітилися вогні дніпровських соціалістичних будівництв,— а він все росте, ніяк не насититься життям. Вік цього дуба — понад 800 років.

Перуново дерево-

© Jean-Pol GRANDMONT

Наука стверджує, що в давні часи Наддніпрянщині було суцільно вкрите віковими дібровами. Але хортицький ветеран, яке вистояло в багаторічної жорстокій боротьбі зі стихією, і зараз височить серед степових просторів України.З хвилюванням, яке завжди викликають величні пам'ятники, читаємо на меморіальній дошці біля дерева: «Запорізький дуб — пам'ятник природи XIII століття. Висота дерева-36 метрів. Діаметр крони 43 метри. Довжина окружності стовбура 632 сантиметри».

Переказ свідчить, що цей велетень користувався особливою повагою у запорізьких козаків. Не одне покоління їх відпочивало в тіні його величезної крони, виношуючи плани своїх походів. Легенда стверджує, ніби саме тут Богдан Хмельницький збирав військо для боротьби з польською шляхтою і тут же, виступаючи в похід, брав присягу своїх «лыцарей». Напучуючи відважних побратимів, він закликав їх бути в бою такими ж непохитними, як цей дуб.

Перуново дерево-

© Llez

Вперто тримається в навколишніх селах легенда, ніби саме під цим дубом запорожці, оголосивши всю округу богатирським реготом, складали свій знаменитий лист турецькому султану.

Подібних запорізькому дубу ветеранів можна зустріти в Біловезькій пущі, під Ленінградом, у Воронезькій області і в інших районах нашої країни.

Найбільш старим деревом Європи вважають майже 2000-літній дуб-дідуган, зростаючий в Литві, в містечку Стельмуже. А в місті Ладушкине Калінінградській області досі коштує 800-річний грюнвальдський дуб — свідок розгрому тевтонських лицарів польськими та русько-литовськими військами (1410 рік). Широко відомі в Польщі три 900-літніх дуба-велетня, названих деревами дружби. Ростуть вони поблизу Познані, і кожен має своє ім'я: лях, чех, рос.

А ось дуби, які були свідками більш близьких за часом історичних подій.

Перуново дерево-

© Brass hat

В роки Великої Вітчизняної війни не раз виручали наших партизанів ростуть на Кіровоградщині, в Хировском лісництві, трьохсотлітні дерева дуба. Тут ховалися місцеві підпільники під час облав фашистів, звідси вели спостереження за ворогом партизани. Зараз ці дерева називають партизанськими дубами.

Неподалік від шахтарської здравниці Святогорську (Донецька область) на узліссі широкої державної захисної лісової смуги Білгород — Дон самотньо височіє інший велетень, на якому укріплені меморіальна дошка і портрет зовсім ще молодого радянського офіцера. На дошці напис: «На цьому місці в серпні 1943 року героїчно загинув офіцер артилерії Володимир Максимович Камишов». При форсуванні Сіверського Дінця Камишов під ураганним вогнем фашистів влаштував у кроні панує над місцевістю дуба спостережний пункт і звідси коригував вогонь. Ворожий снаряд смертельно поранив хороброго офіцера. Сильно пошкоджені були гілки і стовбур дуба. Наполегливо боровся зі смертю, і тільки на двадцятий рік сили його вичерпалися. Але і сухим дуб стоїть немов величний монумент на могилі героя.

В останні роки знову знайшла у нас права громадянства давня добра традиція – відзначати знаменні дати посадкою дерев. А дубу, як найбільш шанованого лісового жителю, при цьому віддається перевага. В серці Москви — Кремлі росте молодий дубок-космос, посаджений 14 квітня 1961 року в пам'ять про перші кроки людини в космосі. А в Ленінграді на центральній алеї парку Лісотехнічної

Перуново дерево-

© Attaleiv

академії дбайливо плекають цілих три «космічних» дерева: два дуба посаджені на честь сина і батька Ціолковських, а третій — дуб Гагаріна. К. Е. Циолковскому і Ю. А. Гагаріну, може, і не привелося тут бувати, зате молодий лісничий, блискуче закінчив Лісовий інститут (нині Ленінградська лісотехнічна академія), Е. І. Ціолковський — батько великого провісника космічної ери — брав участь у створенні цієї алеї парку.

«Серед стихій, яким предки поклонялися за силу, добро та красу, були і рослинні велетні, подібні тим дубам, що ще недавно височіли на Хортиці»,— говорить у своїй полум'яній промові-гімн зеленому другу професор Віхров з роману «Російський ліс» Леоніда Леонова.

Деякі дерева користуються такою любов'ю і пошаною у всіх народів, як дуб. Слов'яни, стародавні греки, римляни ще на зорі своєї історії поклонялися цьому дереву, нерідко достигавшему 1000-1500-річного віку, приписували йому чудодійні властивості, складали про нього міфи, легенди, пісні і билини. У Греції дубова гілка була емблемою сили, могутності і величі. Дубовими вінками нагороджували воїнів, які здійснювали видатні подвиги.

Обожнюючи дуб, стародавні греки присвячували його Аполлону— богу світла, покровителю мистецтв. Могутні вікові дерева часто проголошувалися святими. Під ними відбувалися жертвоприношення, віщали оракули, жерці на свій лад, тлумачили шум гілок і шелест дубового листя, складаючи пророцтва численним прочанам.

Перуново дерево-

© Lestat

У Стародавньому Римі дуб присвячувався верховному богу — Юпітеру, а жолуді називалися божественними плодами. Знаменитий римський натураліст Пліній Старший писав, що дуби, «не зворушені століттями, одного віку зі всесвіту, вони вражають своєю безсмертною долею, як найбільше чудо світу».

Відносили дуб до числа святих дерев і слов'яни. Вони присвячували його могутньому богу грому і блискавки — Перуна. У старовинних літописах можна зустріти згадки про Перуновом дереві. Під покровом дубів слов'яни приносили жертви богам, скликали військові ради, приймали важливі державні рішення.

Не дивно, що наші предки так шанували це дерево. Адже з лісом завжди була тісно пов'язана історія давніх слов'янських племен. А там, де вони мешкали, ліси були, як правило, дубові. Діброви служили джерелом живлення, захистом від водяної стихії і навіть своєрідними фортецями у війнах з численними ворогами.

Перуново дерево-

© Jean-Pol GRANDMONT

Існує навіть наукова гіпотеза про те, що і появою хліба в помірних широтах люди зобов'язані дубу. Вчені-археологи різних країн світу припускають, що першим хлібним рослиною могли бути не сучасні злаки — жито чи пшениця, а все той же дуб. Ряд даних свідчить, що рясні врожаї жолудів люди використовували для приготування хліба ще в дуже давні часи. Радянськими археологами при розкопках трипільських поселень на території сучасної Кіровоградської області знайдені висушені і розтерті в борошно жолуді, з яких тут пекли хліб більше 5000 років тому.

Проходять століття, тисячоліття, а інтерес людей до лісового велетня не зменшується.

Чимало можуть розповісти про це дереві лісівники та ботаніки. Однак під словом «дуб» вони мають на увазі цілий рід, що об'єднує близько 600 видів. Настільки численна сім'я займає і відповідну житлоплощу. Нею освоєні великі території не тільки на Європейсько-Азіатському континенті, але і в Північній Америці і навіть в Африці.

Перуново дерево-

© Maufi

Назви всіх видів дуба важко і перерахувати: болотний і чорний, червоний і гірський, кам'яний і пухнастий, корковий і черешчатий, грузинський і віргінський... В наших лісах спеціалісти нараховують близько 20 видів дуба. Порівняно велика колекція (близько 25 видів і форм) зібрана на Лісостепової дослідної станції (Липецька область), в Нікітському ботанічному саду, в Сочинському дендрарії.

Дуби, які ми зустрічаємо в лісах Середньої Росії, Білорусії, на Україні, в парках та на околицях Москви, Орла, Воронежа, Києва та інших міст, належать, як і велетень запорізький дуб, до найбільш цінному у нас увазі — дубу черешчатому. Латинська назва Quercus robur, що в буквальному перекладі означає: гарне, міцне дерево.

Це про нього, про черешчатом дубі, опубліковані численні дослідження лісівників, дендрологів, ботаніків, це його найчастіше малюють художники і оспівують поети.

Перуново дерево-

© Andrzej Barabasz

Довголіттям та величною красою завоював дуб любов і визнання мільйонів людей. Велика користь, принесена цим велетнем людству. Широко, наприклад, застосовується його кора у шкіряній промисловості. Дубове листя — хороший корм для одного з постачальників натурального шовку, дубового шовкопряда. Не пропадають даром і жолуді: з жолудів тепер готують сурогат кава, їх же згодовують свиням.

Але все це лише побічні блага, принесені дубом людям. Головне його багатство — деревина. Навряд чи варто детально говорити про високу якість і виняткову цінність дубової деревини, про те, як довго і надійно служать людям різні необхідні в побуті вироби. Зайвий раз її надзвичайну стійкість підтвердила недавня знахідка у селі Щуч'є на березі Дону. Під шестиметровим шаром річкових наносів відшукали дубовий човен, який пролежав у землі близько 4000 років. Виготовлений з цілісного стовбура дуба в кінці кам'яного або на початку бронзового століття, човен цей досить значних розмірів (шириною більше метра і довжиною 8 метрів) відмінно зберігся до наших днів. Добре збереглися навіть отвори для восьми кочетів. Унікальний експонат є гордістю Історичного музею в Москві.

Перуново дерево-

© Crusier

Оцінена нашими предками краса дуба вдосконалюється людьми з покоління в покоління. Не дивуйтеся, якщо зустрінете велетня з колоновидної, немов у стрункого кипариса, з кулястою кроною або й навіть плакучої, як у верби. У інших дубів пурпурова, золотиста або срібляста забарвлення листя. Все це форми, відібрані протягом тисячоліть кропіткою працею багатьох поколінь безіменних селекціонерів.

Дуже цікавляться дубом і радянські вчені. Особливо багато праці вклав в освоєння в СРСР найцінніших форм коркових дубів професор Л. Ф. Правдін. Чимало створив нових форм дуба член-кореспондент Всесоюзної академії сільськогосподарських наук імені в. І. Леніна професор С. С. П'ятницький. Тепер вони зростають і на Україні, і в Москві в павільйоні «Лісове господарство» на Виставці досягнень народного господарства і відрізняються швидкістю росту, стійкістю до несприятливих умов, оригінальністю ботанічних ознак. Нові форми дуба названі С. С. П'ятницьким дубами Тімірязєва, Мічуріна, Комарова, Висоцького.

Кожне дерево має свої характерні особливості. Лісівники давно дізналися, що в перші роки дуб росте дуже повільно, як би чогось побоюючись. В цей час, виявляється, дуб готується до багатовікової життя, будує надійний фундамент, пускає глибоко в землю потужні свої коріння. Тільки з 8-10-річного віку починається у дуба інтенсивне формування надземної частини — стовбура і гілок. З цих пір він щорічно приростає заввишки до півметра, іноді більше, по діаметру ж стовбур дуба потовщується лише на кілька міліметрів. На відміну від багатьох інших дерев дуб може двічі в рік давати приріст (рушати в ріст), утворюючи так звані Іванови пагони. При сприятливих умовах у дуба буває і три приросту.

Перуново дерево-

© Jean-Pol GRANDMONT

Дуб краще росте при бічному затіненні і погано виносить затінення зверху. Зате йому не страшні ні суворі морози середньої смуги, ні тривалі посухи півдня.

Щоб виростити дуб, не завжди достатньо і двох людських поколінь. Тільки окремі дерева на 25-30-му році життя дають перші нечисленні жолуді. Щоб дочекатися рясних, сталих врожаїв, потрібні багато років. Далеко не завжди випадає щастя на долю тих, хто посадив жолуді, дочекатися врожаю виросли з них дерев. Такі люди трудяться для майбутнього.

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева