Оман – девятисильный богатир

В оману багато народних назв: ведмеже вухо, дев'яти-сил, дивосил, дикий соняшник... Йому приписували чарівні сили від дев'яти важких недуг. Рослина це оточене багатьма таємницями і легендами. Ще Авіценна в «Каноні лікарської науки» рекомендував користуватися оманом при запаленні сідничного нерва і болях у суглобах у вигляді пов'язок з коренів і листя.

Оман – зимостійкий високорослий багаторічник з прямостоячими пагонами. Довгасто-овальні листя за розміром наближаються до листя лопуха, а золотисті квіткові кошики дуже схожі на суцвіття соняшника в мініатюрі.

Оман – девятисильный богатир-

© Jean Tosti

Це рослина згадується вже в творах великого лікаря Гіппократа. У середні століття його успішно вирощували в монастирських садах для лікувальних цілей. Оман широко застосовували у тибетській і китайській медицині.

Кореневища оману містять ефірну олію, велика кількість інуліну. В народній медицині вони використовуються для лікування захворювань дихальних шляхів, туберкульозу, органів шлунково-кишкового тракту, при грипі, ревматизмі, цукровому діабеті.

Відвар коренів і кореневищ оману рекомендується як відхаркувальний і протизапальний засіб. Приготувати його можна і в домашніх умовах. Для цього одну столову ложку подрібненого сухого сировини кладуть в емальований посуд і заливають склянкою окропу, закривають кришкою і нагрівають на водяній бані 30 хв, часто помішуючи, після чого охолоджують і проціджують.

Оман – девятисильный богатир-

© Bff

П'ють відвар у теплому вигляді 3 рази на день, за годину до їжі.

Популярна мазь від корости: столову ложку подрібнених коренів оману ретельно розмішують зі склянкою несолоного вершкового масла.

Для розтирання при радикуліті: 20 г сухих коренів наполягають в 100 г горілки протягом 10-12 днів.

Ось рецепт одного з цілющих напоїв під назвою «Дев'ять сил»: 300 г, (або 50 г сухих) коренів оману подрібнюють і кип'ятять у літрі води 20 хв. (сухі – 25 хв.). Відвар проціджують, додають 100-150 г цукрового піску, 0,5 склянки журавлинного соку, розмішують і охолоджують.