Однорічні лобелії

Чарівні лобелії – одні з найбільш пышноцветных літників. Їх милі і дрібні квіти прикрашені цікавими оченятами, а кількість квіток обгортає крону нехай і не суцільним, але дуже гарним покривалом. Але цінують лобелію, насамперед, за унікальну палітру: це єдиний літник, у якого забарвлення обмежені білим і синім спектрами. Різні відтінки блакитного, ультрамаринового, бузкового і фіалкового настільки чисті і красиві, що лобелії здаються чи не квітучим водоспадом. Серед цієї колекції є чимало багаторічників, але всі вони не здатні позмагатися в красі цвітіння з однорічними лобелиями. Недарма їх вважають першим конкурентом петуній!

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Фаворитка серед однорічних лобелій – лобелія эринус

Улюблениця шанувальників синіх кольорів Лобелія эринус, або Лобелія довгочерешкова (Lobelia erinus) – найпопулярніший вид лобелій. Це трав'янистий багаторічник, що вирощується тільки в однорічній формі: його цвітіння настільки пишно, що виснажує рослина повністю і зберегти його якщо і вдасться, то лише в регіонах із теплими зимами і без цвітіння в наступні роки. У цій лобелії крона настільки густа та пишна, що окремих пагонів не розглянути. Тонкі гілочки густо гілкуються від самого заснування і суцільно покриті дрібними листочками. Ланцетні, цілісні, яскраві, вони додають всьому кущика ажурність, пишність і свіжість. Квітки у лобелії эринус досягають 2 см в діаметрі, та й то у кращих сортів, але вони так багато, що цього недоліку і не помітиш. Двогубі, дуже миловидні, вони сидять в пазухах листя по одному на тонюсенькой квітконіжці. Враховуючи масу листя, кількість квіток вимірюється сотнями. Забарвлення лобелії эринус коливається від білого до синій, блакитний, темно-фіолетової. Біла пляма в центрі характерно для абсолютної більшості сортів.

Часто Лобелію эринус, або Лобелію длинночерешковую можна зустріти під іншими назвами: Лобелія садова, або Лобелія ежевидная, або Лобелія бордюрна, або Лобелія синя

Лобелія эринус цвіте через 2,5 місяці після посіву, а її цвітіння можна розтягнути до самих морозів. Все, що для цього знадобиться – вчасно прибирати відцвілі пагони.

Різноманітність лобелії эринус не знає кордонів. Базовий вид ділиться на 5 декоративних форм:

 1. Розлогі лобелії диффуза висотою близько 15 см з удвічі більш довгими пагонами.
 2. Плетисті лобелії форми пендула з більш ніж тридцатисантиметровыми пагонами.
 3. Колоновидні кущики висотою до 40 см лобелії эректа, або прямостоячого.
 4. Карликову форму пумила близько 10 см у висоту.
 5. Схожу на щільні півсфери висотою до 15 см форму компакта.

І в кожної форми є свої достоїнства. Вибір між ними краще робити на основі використання лобелії та її бажаної декоративності.

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

До кращих сортів лобелії эринус належать:

 • сорт «Blauer Edelstein» – компактний, темно-зелений, з волошковими квітками, що розпускається в приголомшливому кількості;
 • сорт «Schneeball» – білий сорт з кремовим відтінком, дрібними квітками і поліпшеною ветвистостью;
 • сорт «Kristallpallas» з темно-синіми квітками і темними листям з чорнильно-пурпурним відтінком;
 • сорт «String of Pearls» – суміш лобелій з низьким зростанням і сяючими різноманітними фарбами;
 • сорт «Kaiser Wilhelm» з унікальним синім забарвленням, аналог якого зустрінеш тільки у горечавок і з дрібнуватою, але дуже світлою зеленню;
 • сорт «White Lady» – найкраща з сніжно -білих лобелій;
 • сорт «Sapphire», чиї яскраво-сині квіти світяться на тлі світлих листя;
 • сорт «Cascade Mixed» – сортосуміш ампельних лобелій з найбільш варіативними забарвленнями від білого до рожевого і синього;
 • сорт «Riviera Lilac» з сирени-рожевим світлим забарвленням;
 • сорт «Half Moon» з контрастним білим плямою, сверхранним цвітінням і рідкісним синім забарвленням віночка;
 • сорт «Riviera Sky Blue» з небесно-синіми квітками і високими потужними кущиками;
 • сорт «Reggata Rose» з малиновим тоном рожевого забарвлення;
 • сорт «Reggata Sky Blue» з чарівною розсипом небесно-блакитних квіток.

Інші однорічні лобелії

Лобелія ампельна – форма, спеціально виведена для вирощування в підвісних кошиках. У цього гібрида жорсткі пагони, густа зелень і дивно витончений і пишна крона. Під час цвітіння ампельні лобелії нагадують квітучі хмаринки.

Лобелія найтонша (Lobelia tenuior) – вишукане й трохи дикий на вигляд рослина, яка не формує настільки ідеальних кущиків, але по-своєму чарівно. Струнка рослина заввишки близько 30 см прикрашене блакитними, зрідка бузковими двох сантиметровими квітками. Ідеально підходить для пейзажного дизайну.

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Лобелія сильна (Lobelia valida) – низькорослий і досить рідкісний вид. Досягаючи максимум 40 см, вона зовні нагадує лобелію эринус, щоправда, з менш акуратним і ідеальним кущиком. Прямостоячі пагони і разюче густа і соковита листя цієї африканської красуні – ідеальний фон для великих квіток. Сині і фіолетові, вони прикрашені сяючим білою плямою і здаються ледь не вдвічі більше, ніж у лобелії эринус.

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Не зовсім літник Лобелія прекрасна (Lobelia x speciosa) не схожа на інші однорічні лобелії. Але це тому, що її вирощують в кількох формах – сезонної та багаторічної. Пояснюється це наявністю у рослини та окремих сортів, які потребують раннього посіву, не морозостійких, і зовсім інших, досить витривалих форм. Зацвітає прекрасна лобелія в серпні тільки при посіві в березні-квітні, а більш пізня висадка не дозволяє насолодитися цвітінням в регіонах з суворими зимами. Саме тому в середній смузі цю лобелію краще вирощувати як рассадочный літник, висіваючи насіння ще в січні-лютому. Це чудове і дуже пишне рослина до 80-90 см заввишки, з красивою яскравою і густим листям і свечевидными суцвіттями. Вони мереживні, напівпрозорі, складаються з яскравих по забарвленню рожевих і червоних великих квіток химерної форми з «губкою». Кращі сортосмесі – рожево-фіолетово-червоні «Комплімент» і «Fan Series Mixed».

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Активно використовують лобелії в ландшафтному дизайні:

 • для прикраси квітників з літників;
 • для заповнення порожнеч і розставляння акцентів на квітниках і рабатках;
 • ампелях і кам'яних квіткарках;
 • в бордюрах і для прикраси країв клумб;
 • у змішаних контейнерних композиціях і міні-квітниках;
 • для прикраси віконних та балконних ящиків;
 • почвопокровника.

Вирощування лобелій

Літники з числа лобелій – рослини не тільки досить швидко що зацвітають, але й досить примхливі. Вирощувати їх зовсім не складно, якщо надати їм комфортні умови.

Однорічні лобелії вирощують з максимальним захистом від холоду. В сад їх можна виставляти, а тим більше висаджувати тільки після того, як зникне загроза навіть легких нічних приморозків. Загартовувати молоді саджанці необхідно починати раніше, поступово минула акліматизацію розсада здатна витримати нульові показники, і навіть мороз до мінус 2-х градусів. Але більш сильні холоди для лобелій згубні.

найголовніше – надати дітям як можна більш яскраве освітлення. Самі теплі і сонячні майданчики для лобелій забезпечать велика кількість квіток і відсутність проблем із захворюваннями і шкідниками. Багато сучасні сорти і нові гібриди здатні рости в півтіні і навіть в тіні, при цьому параметри освітлення краще уточнити при купівлі розсади або насіння.

Грунт для лобелій підібрати дуже легко. Супіщаних або суглинних грунт, сама звичайна садова земля з «середніми» характеристиками їм ідеально підійде. Лише б грунт був пухким, добре пропускав воду і повітря. Зверніть увагу, що лобелії не люблять надлишку ні в чому, в тому числі і в поживних речовинах: грунт повинен бути звичайним, але не дуже родючим, а краще – навіть мізерним. При надмірній кількості поживних речовин, особливо органіки і азоту, лобелії нарощують густу, приголомшливо красиву крону, але дуже погано цвітуть.

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Догляд за лобелиями-літниками

найскладніше у вирощуванні лобелій – підтримувати постійну вологість грунту. Лобелії не боїться посух, але при цьому швидко втрачають форму кущів і миттєво зупиняють цвітіння. Відновитися вони так і не зможуть і будуть виглядати як звичайні, нічим не примітні культури з поодинокими квітками і викривленими, витягнутими пагонами. Тому поливу потрібно приділити підвищену увагу. Пересихання коренів і субстрату повністю не можна допускати навіть на 1-2 дні, тому поливи лобелій повинні бути частими і тривалими. Краще злити воду з піддону після поливу, ніж недолити. Поливи однаково потрібні і для зростаючих у формі горщика, і для висаджених у відкритий ґрунт лобелій.

Підгодівлі для лобелій проводять у відповідності з не дуже великою любов'ю рослин до поживним грунтам. Добрива вносять періодично, разом з рясним поливом, лише підтримуючи стабільні характеристики ґрунту. Зазвичай для лобелій підживлення проводять вдвічі рідше, ніж для інших літників – раз в 2 тижні або щотижня, але зменшеними дозами.

Для краси і пишного цвітіння лобелиям потрібні обрізки. Вся справа в тому, що лобелії цвітуть хвилями і для постійного підтримання рясного цвітіння їм необхідно допомогти. У лобелій видаляють вже завершили цвітіння пагони, обрізаючи їх на висоті близько 5 см. Цей літник дуже швидко і активно нарощує нову зелень і наступна хвиля цвітіння наступає буквально в лічені дні. Але проводити обрізку не поспішайте: у багатьох нових сортів друга хвиля починається самостійно без стимуляції, і якщо ваша лобелія не показує ознак закінчення цвітіння і красується невпинно покривалом квіток, то і обрізати її немає жодного сенсу. Спостерігайте за рослиною – і вона сама підкаже найкращу стратегію.

Якщо для вас важлива форма кущика, а деякі пагони вибиваються з крони, то краще пріщіпніте верхівки й тим самим стимулює загущення куща.

Шкідники і хвороби лобелиям не страшні. Якщо вони оточені інфікованими рослинами або ви допустили заболочування грунту, рослина сильно постраждало, то краще не боротися з джерелом інфекцій, а просто знищити всю рослину і замінити його на новий.

Однорічні лобелії- лобелія,однорічна,догляд,вирощування,розмноження,садіння,квіти,фото

Вирощування лобелій з насіння

Лобелії в умовах середньої смуги можна отримати тільки одним методом – з насіння. При цьому посів у відкритий ґрунт для них не підходить і можна використовувати лише розсадний спосіб. Не всі сорти лобелії зберігають свої характеристики при такому розмноженні, іноді зберегти забарвлення і розмір квіток можна тільки при живцюванні. Але для цього потрібно на зиму зберегти маткові кущі, та й сам процес вкорінення не занадто простий.

Посадка лобелії насінням:

Насіння на розсаду висівають в лютому, березні, в крайньому випадку – в першій половині квітня. Для проростання їм необхідно тепло: температура повітря від 20 градусів тепла, – і яскраве освітлення. Насіння просто розсипають по поверхні ґрунту і не прикривають субстратом. Для лобелії важливо підтримувати постійну вологість грунту. Проростання у цієї рослини зазвичай займає два тижні. Складнощі з самостійним вирощуванням розсади, в основному, пов'язані з тим, що лобелії необхідно відразу після появи сходів перемістити в більш прохолодні умови з температурою повітря від 10 до 15 градусів. Як тільки саджанці підростуть до 2,5 см у висоту, у них обов'язково прищипують верхівки. Пікіровку проводять через місяць чи пізніше після посадки рослини розсаджують не по одному, а по кілька штук в один горщик. Першу підгодівлю проводять через два тижні після пікірування.

Переносити у відкритий грунт або висаджувати в горщики для терас і балконів лобелію можна тільки після зникнення загрози заморозків і тривалого загартовування. Пересадку проводять тільки з другої половини травня.

http://www.tdsevcable.ru/ на что рассчитывает бывший завод сармат.