Очищаюча традесканція

Рід Традесканція (Tradescantia) нараховує близько 70 видів рослин з сімейства коммелінових (Commelinaceae). Це багаторічні вічнозелені трав'янисті рослини. Природний ареал традесканцій розташований в тропічних і помірних зонах Америки і тягнеться від півночі Аргентини до півдня Канади.

Назву «традесканція» з'явилося в XVIII столітті і походить від імені описав цю рослину садівника англійського короля Карла I — Джона Традесканта (старшого). У народі традесканція відома під назвою «бабські плітки» (втім, як і ломикамінь). Прекрасно очищає повітря в кімнаті.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Пагони у Традесканцій повзучі або прямі. Листя еліптичні, яйцевидні, ланцетоподібні, чергові. Суцвіття пазушні, розташовані в пазухах верхніх листків і верхівкові.

Традесканції — одні з найбільш поширених і легкі в догляді ампельних кімнатних рослин. Густу зелень пагонів рослини досить легко отримати шляхом прищипування, яка посилює розгалуження.

В кімнатах традесканцію слід розміщувати так, щоб довгі сланкі її втечі могли вільно звисати. Їх поміщають в підвісні вази, кашпо або ставлять на полиці, високу меблі. Традесканція добре цвіте в кімнатних умовах. Синюваті або синьо-фіолетові квітки з'являються на кінцях довгих стебел. Сорти традесканцій Андерсона і Віргінської використовують для відкритого ґрунту в середній смузі Росії.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Традесканція містить комплекс поживних і лікарських речовин. Акваріумісти ставлять горщик з молодою традесканцією на скло, що лежить на бортах акваріума, а відростають стебла рослини незабаром опускаються в воду і утворюють гарний зелений килимок на її поверхні.

Традесканція очищає і зволожує повітря в кімнаті, нейтралізує електромагнітне випромінювання.

Особливості

Цвітіння: в залежності від виду – з весни до осені.

Світ: яскраве розсіяне. Може переносити і прямі сонячні промені ( в обмеженій кількості). Зеленолисті форми переносять затененность.

Температура: у весняно-літній період в районі 18-25°С. Восени і взимку віддає перевагу прохолодне зміст (12-16°С), проте, може переносити і більш теплі умови.

Полив: рясний, у міру підсихання верхнього шару субстрату, навесні і влітку. Восени і взимку полив помірний.

Вологість повітря: не відіграє суттєвої ролі. У літній час рекомендується обприскувати.

Підживлення: навесні і влітку не рідше 2 разів у місяць органічними і комплексними мінеральними добривами. Ряболисті форми не слід підживлювати органічними добривами. Восени і взимку – без підгодівлі.

Обрізка: стебла традесканцій схильні до оголення, тому своєчасна їх обрізка і прищіпка допомагає формувати потрібну форму рослини.

Період спокою: не виражений. У Традесканція Віргінської і Традесканція Андерсона є яскраво виражений період спокою в осінньо-зимовий період.

Пересадка: молоді рослини раз в рік, дорослі через 2-3 роки, навесні, поєднуючи з обрізанням довгих пагонів.

Розмноження: насінням, живцями або поділом куща.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Догляд

Традесканції краще розвивається на місцях з яскравим розсіяним світлом (хоча і витримують прямі сонячні промені), але можуть переносити і півтінь. Кращі місця для вирощування — біля вікон, що виходять на захід чи схід, можуть рости біля північного вікна, біля південного вікна в літній час потрібно притінення. Ряболисті форми необхідно більше світла. При слабкому освітленні ряболисті форми втрачають забарвлення, нерідко стають зеленими, і навпаки — забарвлюються дуже інтенсивно і строкато на сонячному вікні. При надлишку прямих сонячних променів листя традесканцій можуть вигоряти. Найбільш тіньовитривала традесканція білоквітковий.

На літо кімнатні традесканції можна виносити на захищений від вітру та прямого сонця балкон або висаджувати в сад (але при цьому потрібно пам'ятати, що традесканцію дуже люблять слимаки, і на неї може нападати попелиця).

Традесканція добре росте і в теплих (з середньою температурою 25°С), і в прохолодних приміщеннях (де взимку температура може коливатися в інтервалі 12-16°С). Рослина нормально переносить і більш теплу зимівлю.

Традесканція потребує рясному поливі у весняно-літній період, при цьому вода не повинна застоюватися в горщику. Поливають через день-два після того як верхній шар землі підсохне. У зимовий час субстрат підтримують у помірно вологому стані. Поливають через два-три дні після того, як верхній шар субстрату висохне. Необхідно стежити цілий рік, щоб в піддоні не накопичувалася вода. Через півгодини після поливу невпитавшеюся воду з піддону, необхідно злити, піддон витерти насухо тканиною. Полив проводять м'якою добре відстояною водою.

При вмісті в прохолодному місці (близько 12-16°С) традесканцію поливають рідко, тільки після просихання грунту. Традесканція може переносити тривале пересихання земляної грудки, але це послаблює рослину. Вологість повітря не відіграє суттєвої ролі, однак, рослинам подобається обприскування, особливо в літній час.

Підгодовують під час вегетаційного періоду (навесні і влітку) не рідше 2 разів у місяць органічними і комплексними мінеральними добривами. Ряболисті форми не слід підживлювати органічними добривами, від цього може губитися оригінальна забарвлення листя. Восени і взимку не підживлюють.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Особливістю кімнатній традесканції є швидке старіння, переростання і втрата декоративності листя біля основи стебел засихають, пагони оголюються. Для омолодження рослини практикується щорічна коротка обрізка, прищипування пагонів і пересадка рослини в свіжу землю.

рослини Пересаджують навесні, молоді разів на рік, дорослі через 2-3 роки, поєднуючи з обрізанням довгих пагонів. Субстрат підходить гумусний, ближче до нейтрального (рН 5,5-6,5). Рослина добре росте в суміші з 2 частин листяної, з 1 частини дернової і перегнійної землі з невеликою добавкою піску. У продажу є готовий почвогрунт для традесканції. На дні горщика необхідний хороший дренаж.

Розмноження

Традесканція легко розмножується вегетативно – кущ можна ділити з весни до середини серпня. При цьому потрібно враховувати, що при викопуванні її потужна коренева система неминуче буде пошкоджена. При посадці довге коріння деленок обрізають до 15 див. Одночасно обрізають і надземну частину деленко, інакше вона не приживеться.

Якщо ділити кущ на початку сезону, рослина легко відновлює кореневу систему і швидко вкорінюється. В липні–серпні, особливо при спекотній погоді, деленко для вкорінення треба притінювати і навіть накрити на два тижні – микропарником або шматочком укривного матеріалу.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Добре розмножується традесканція та стебловими живцями з двома-трьома міжвузлями. Вкриті плівкою, вони чудово вкорінюються за 2-3 тижні і зимують у грунті. Якщо восени і взимку не буде сильних морозів, перезимовують живці, вкорінені навіть в кінці серпня.

В умовах середньої смуги Росії у традесканції встигають дозріти насіння, часто відбувається їх самосів. І хоча при насіннєвому розмноженні сортові ознаки рослин не зберігаються, можна отримати сіянці з красивими різноманітно забарвленими квітками.

Види

Традесканція Андерсона (Tradescantia х andersoniana)

Під цією назвою об'єднують складні садові гібриди з участю Традесканції віргінської (Tradescantia virginiana). Сюди ж слід відносити і більшість гібридних форм і сортів культивованих під цією назвою.

Рослина 30-80 см заввишки з прямостоячими, гіллястими, незграбними стеблами, облиственими по всій довжині. Листки лінійно-ланцетні, фіолетово-зелені. Квітки плоскі, фіолетові, сині, рожеві або білі, зібрані в зонтикоподібне суцвіття. Цвітуть з червня по вересень. Має багато сортів.

Кращі сорти:

 • J. G. Weguelin — квітки великі, яскраві, небесно-блакитні.
 • Iris — квітки густо-сині.
 • Purewell Giant — квітки карміново-червоні.
 • Leonora — квітки фіолетово-сині.
 • Osprey — квітки білі.

Традесканція віргінська (Tradescantia virginiana)

Батьківщина рослини— південно-східні райони Північної Америки. Багаторічна рослина з прямостоячим, гіллястим вузлуватими стеблами 50-60 см заввишки. Листя лінійно-ланцетні, до 20 см завдовжки з невеликим піхвою, що охоплює стебло. Квітки трехлепестные, рожево-фіолетові, до 4 см в діаметрі, численні, зібрані в зонтиковидні суцвіття на верхівці стебел, під якими розташовані два великих, кілеваті приквітка. Цвіте з початку липня по серпень 60-70 днів. Плід — коробочка, що розкривається поздовжніми стулками. Може використовуватися як стійкий ґрунтової багаторічник.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Має різновиди:

 • Coerulea — квітки блакитні.
 • Rubra — квітки червоні.
 • Atrorubra — квітки криваво-червоні.
 • Rosea — квітки рожеві.

Більшість форм і сортів, що вказуються в каталогах під назвою Традесканція віргінська, правильно відносити до Традесканція Андерсона (Tradescantia х andersoniana).

Традесканція білоквітковий (Tradescantia albiflora)

Синоніми: у літературі згадується як Традесканція триколірна (Tradescantia tricolor B. C. Clarke), Традесканція уридис (Tradescantia uiridis hort.).

Батьківщина рослини — Тропічна Південна Америка. Повзучі пагони. Листя довгасто-широкояйцеподібні, 4-6 см довжиною 2-2,5 см завширшки, загострені у вершини, голі з обох сторін, зелені або сріблясто-строкаті, глянсуваті. Верхівкові суцвіття, іноді пазушні. Квітки дрібні, білі; приквітки білі.

У культурі є декілька сортів і різновидів:

 • Albovittata — з білими смужками на листках.
 • Tricolor — з білими і рожево-бузковими смужками на листках.
 • Аигеа — з зеленими смужками на жовтому листі.
 • Aureovittata — листя зверху з поздовжніми золотисто-жовтими смугами.

Традесканція Блоссфельда (Tradescantia blossfeldiana)

Батьківщиною рослини є Аргентина. Багаторічна трав'яниста полусуккулентное рослина з повзучими і підводяться зеленувато-червоними стеблами. Листки чергові, сидячі, з трубчастими піхвами, довгасті або еліптичні, з гострою або загостреною верхівкою, 4-8 см завдовжки, 1-3 см завширшки, зверху темно-зелені з легким червонуватим відтінком, знизу фіолетові. Листя знизу, листові піхви і стебла під вузлами густо опушені довгими білими віддаленими волосками. Квітки на довгих, густоопушенных квітконіжках у парних завитках на кінцях пагонів і в пазухах верхніх листків. Суцвіття знизу оточені двома листоподібними, неоднакові за величиною приквітками. Чашолистків 3, вони вільні, фіолетові, густо опушені. Пелюсток 3, вільні, білі в нижній половині, нагорі яскраво-рожеві. Тичинкові нитки в нижній третині опушені довгими білими волосками.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Якщо на листках є широкі нечисленні смуги жовтого кольору, причому два сусідніх правих аркуша з подібними малюнками (у сусідніх лівих – та ж закономірність, хоча по малюнку вони відрізняються від правих), то це форма Variegata. При недостатньому освітленні, невмілому живцюванні або обрізки красиві смуги на листках можуть зникнути.

Традесканція волохата (Tradescantia pilosa)

Традесканція волохата — відрізняється прямостоячими пагонами і видовженими листками з густим білим опушенням. Квітки бузково-рожеві.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Традесканція зебровидная (Tradescantia zebrina)

Синонім: Традесканція висяча (Tradescantia pendula), Зебрина висяча (Zebrina pendula). Пагони стеляться або звисаючі, голі, часто червонуваті. Листя довгасто-яйцеподібні, довжиною 8-10 см, шириною 4-5см, верхня поверхня зелена з двома сріблясто-білими смужками уздовж аркуша. Нижня частина листа має червоне забарвлення. Квітки дрібні, пурпурові або фіолетові.

Традесканція човноподібна (Tradescantia navicularis)

Батьківщина – Мексика, Перу. Сукулентні рослини з сланкими голими пагонами. Листя яйцеподібні, лодочковидные, дрібні, 4-2 см завдовжки і до 1 см шириною, товсті, загострені, знизу кілеподібні, густо всіяні лиловатыми точками, по краях війчасті. Верхівкове суцвіття. Квітки з рожевими пелюстками. Високодекоративна ампельна рослина.

Традесканція строката (Tradescantia multicolor)

Традесканція строката має густі, дрібні, зелені листя з білими і рожевими смугами. Дуже декоративний густий вигляд.

Традесканція прирічна, або міртолістная (Tradescantia fluminensis)

Батьківщина рослини – Бразилія. Сланкі пагони, пурпурно-червоні, в зелених плямах. Листя яйцеподібні, 2-2,5 см завдовжки і 1,5—2 см завширшки, зверху темно-зелені, знизу лілово-червоні, гладенькі з обох боків; черешок короткий.

Зазвичай вирощують її форми Variegata (тобто строката) з частими кремовими смужками і Quicksilver з білими смужками.

Очищаюча традесканція- Традесканція,кімнатна,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Заходи безпеки: всі рослина традесканції блідою (Tradescantia pallida) незначно отруйна і може викликати запалення шкіри.

Хвороби та шкідники

Шкідники традесканцію люблять. Вона може дивуватися попелиць, білокрилка, трипсами, павутинним кліщем, борошнистим червецем.

Павутинний кліщ з'являється при дуже сухих умовах утримання. Листя в'януть і в кінці кінців відвалюються, на стеблі помітна павутина. Рослина треба обробити мильним розчином, обполоснути теплою водою. Регулярно проводити обприскування.

Щитівка або несправжня щитівка висмоктує з рослини клітинний сік, листя бліднуть, сохнуть, опадають. На листках і стовбурах видно темно-сірі або темно-коричневі бляшки. Спочатку необхідно механічно зчистити шкідників з використанням мильного розчину, потім обробити таким інсектицидом, як «актеллік» або «фітоверм».

Якщо у рослини листя дрібні, бліді і витягнуті, можливо, рослина пора омолодити, або рослині занадто темно. Переставте його ближче до світла.

Якщо кінчики листя коричневі і сухі, це означає, що в приміщенні занадто сухе повітря. Слід проводити регулярні обприскування і прибрати рослина подалі від обігрівачів і батарей опалення. Або, можливо, рослина мало поливають. Збільште полив.

Блякла забарвлення ряболисті видів – це, швидше за все, наслідки нестачі світла, перемістіть традесканцію в більш світле місце.

Якщо пагони біля основи розм'якли і потемніли, то, можливо, в горщику вода застоюється, стебло почав загнивати. Зріжте його і укорените.

Традесканція здатна здивувати будь-якого своєю невибагливістю і красою!