Обрізка живоплоту

Вступ

Багато листопадні і вічнозелені чагарники, які після стрижки стає густим і компактними, можна використовувати в якості живих огорож.

живоплоти, мають строго визначену форму, потребують регулярної обмежувальної обрізанні. Огорожі, не мають суворої форми, вимагають лише обрізки, що виключає надмірне зростання не акуратних, що стирчать пагонів.

Зазвичай для стрижки огорож застосовують ручні або електричні ножиці. Для широколистяних вічнозелених рослин начебто лавровишні звичайної використовується секатор, оскільки ножиці пошкоджують листя, порушуючи зовнішній вигляд огорожі.

Про підгодівлю живоплоту часто забувають. А оскільки рослини в огорожі розташовані з інтервалом 30-90 см, їх коріння часто заважають один одному. Тому для підтримання нормального росту живої огорожі рекомендують щороку мульчувати грунт добре перегнилим компостом. Пам'ятайте, що, обрізаючи рослина, ви позбавляєте його виробляють поживні речовини листя, і таким рослинам необхідний особливо хороший догляд.

Рослинна архітектура — формування чагарників і дерев, особливо вічнозелених, у вигляді різних тварин або предметів — мистецтво, підвладне лише фахівцю. Ми його тут не розглядаємо. Але принципи обрізки ті ж, що і для вічнозелених чагарників.© Daniel Fuchs

Початкова формування

Значення правильної початкової обрізки неможливо переоцінити, так як зовнішній вигляд живої огорожі залежить від її формування протягом перших двох-трьох років.

Садівники зазвичай намагаються взагалі не обрізати молоді рослини перші два роки, але це невірно. Необхідно провести певну обрізку висаджених живоплотів, щоб виключити їх занадто швидкий ріст в висоту.

Слід також стимулювати рясне утворення прикореневих приростів, інакше підстава огорожі буде оголено, а верхня частина загущена. Ступінь початкової обрізки залежить від виду рослини.

Обрізка живоплоту-

Листопадна живопліт, яка виросла без сильної початкової обрізки. Зверніть увагу на брак прикореневих приростів.

Обрізка живоплоту-

Листопадна живопліт, сильно обрізана при посадці. У результаті утворилися густе, рівномірно розташовані прирости.

живоплоти з суворою формою

Основне завдання такої огорожі —створення бар'єру, захисної смуги чи вітрозахисного загородження. Тому огорожа повинна мати необхідні висоту, ширину і щільність.

Немає необхідності в тому, щоб ширина рівних потужних живоплотів перевищувала 30--60 см при хорошому початковому формуванні. Пам'ятайте, що більш широка огорожа вимагає великих витрат праці і займає більше місця в саду.

живоплоти з суворою формою завжди повинні мати широку основу. Якщо у живоплоту, особливо з вічнозелених чагарників, верх ширший підстави, її гілки можуть не витримати сильних вітрів або снігопадів.

Стрижку такої огорожі починайте від основи, визначивши для себе необхідну ширину, і рухайтеся вгору. Леза ножиць слід нахиляти до куща, щоб огорожа до верхньої частини сходила на конус.

Біля огорож заввишки більше 1,5 м нерідко верхня частина буває ширше підстави, оскільки набагато зручніше працювати ножицями на рівні витягнутої руки і нижче, ніж над головою. В останньому випадку використовуйте спеціальну підставку.

Рослини, що формуються за типом живоплотів, можна розділити на три групи в залежності від обрізки, що проводиться в перші два роки.© Holger Casselmann

живоплоти без суворої форми

у цих живих огорож може бути дуже привабливий вигляд. До того ж вони вимагають меншої обрізки та догляду, ніж огорожі зі строгою формою. Багато квітучі чагарники начебто барбарису, дейції. шипшини і перстачу, зростаючи у вільній формі, можуть бути відмінними живоплотами. Їх обрізають, як при звичайному вирощуванні цих рослин.

Чагарники, утворюють квітки на старих приростах, слід обрізати і формувати відразу після цвітіння, а ті, що цвітуть на однорічних приростах, — на початку весни.

Чагарники, які дають плоди і цвітуть на старих гілках, слід обрізати і формувати пізніше, коли опаде плоди.© Giancarlo Dessì

Обрізка першої групи рослин.

У першу групу рослин, що використовуються в живоплотах, входять щодо пряморослые чагарники, такі, наприклад, як глід, вовчі, сніжноягідник, терен, мірабель і гребенщик, які потребують після посадки сильної обрізки.

Перший рік

При посадці навесні обріжте всі рослини до 15 см від рівня грунту. Це стимулює утворення потужних прикореневих пагонів і виключає оголення підстави.

Другий рік

Для підтримання інтенсивного зростання і створення потужного скелета потрібна повторна сильна обрізка. Ця друга сильна обрізка забезпечує продовження формування густої живоплоту. Якщо густота рослин залишається недостатньою, операцію можна повторити на наступний рік.

Третій і наступні роки

В цей час потрібна лише косметична обрізка протягом вегетаційного періоду. Інтервал між стрижками залежить від виду рослини і в якійсь мірі від погодних умов. Більшість рослин цієї групи потребують в регулярній стрижці з квітня— травня до вересня з інтервалом 4-6 тижнів для підтримання їх в акуратному стані.

До цієї групи належать також вічнозелені чагарники, такі, як жимолость блискуча, самшит і эскалония. Їх обробка відрізняється тільки термінами і ступенем обрізки в перші два роки. Ці рослини краще висаджувати в березні—квітні. Укоротіть основні і бічні гілки на одну третину. Операцію повторюють у березні—квітні наступного року, коли минулорічні прирости вкорочують на третину. На третій і наступні роки їх обрізають, як і інші живі огорожі першої групи.

Перший рік

1 Весна. Після посадки обріжте всі рослини до 15 см від рівня грунту.

2 Червень—липень. Злегка обріжте бічні гілки, щоб стимулювати подальше зростання.

Другий рік3 Весна. Обріжте основні минулорічні прирости наполовину, а решта бічні гілки — на відстані кількох сантиметрів від скелетних гілок.

4 Літо. Обрізайте бічні гілки, щоб надати огорожі конусоподібну форму.

Третій і наступні роки5 Рання весна. Підрівняйте рослини зверху. Продовжуйте цю операцію до досягнення необхідної висоти огорожі.

6 Літо. Кожні 4-6 тижнів формуйте рослини, щоб підтримувати потрібну форму.

Обрізка другої групи рослин.

У другу групу рослин, що використовуються в живоплотах, входять приземкуваті кущі з кущисті підставою. Це бук, граб, ліщина і багато листопадні квітучі чагарники, такі, як форзиція і кров'яно-червона смородина.

Перший і другий роки

Початкова обрізка рослин цієї групи менш інтенсивна, ніж першої. При посадці скоротити на третину верхні і довгі бічні пагони. Повторіть цю процедуру на наступний рік, щоб виключити розвиток безладних приростів і забезпечити заповнення підстави огорожі гілками.

Третій і наступні роки

протягом вегетаційного періоду підтримуйте стрижкою конусоподібну форму рослини. Червень і кінець серпня — початок вересня — кращі строки для дворазової обрізки, кінець серпня — для однократної. Як тільки рослини досягнуть необхідної висоти, починайте прищипувати їх верхівки.

Квітучі чагарники типу форзиції слід обрізувати одразу після цвітіння і ще раз (злегка) в серпні.

Перший рік1 Весна. Після посадки укоротіть основні і сильні бічні гілки на одну третину.

Другий рік2 Весна. Укоротіть основні і бічні гілки на одну третину.

Третій і наступні роки3 Червень—липень. Обрізайте бічні гілки, щоб сформувати конусоподібну форму рослин.

Обрізка третьої групи рослин.

У третю групу рослин, що використовуються для живоплотів, входять хвойні і багато інші вічнозелені чагарники. При їх посадці злегка обрізайте неакуратні, безладно стирчать бічні гілки, щоб стимулювати утворення нових бічних пагонів.

Основні стебла не чіпайте, поки вони не досягнуть необхідної висоти. Обрізка на другий і наступні роки полягає лише у наданні потрібної форми бічних приростам.

Сформовані живоплоти потребують обрізки всього один-два рази на рік; зазвичай буває достатньо однієї обрізки в серпні. Але дуже рослини сильнорослі вже до середини літа набувають неакуратний вигляд. Для підтримки їх форми проводите дворазову стрижку — в червні і в кінці серпня.

Квітки і плоди деяких живих огорож зі строгою формою також привабливі на вигляд, особливо у кизильника і пираканты, зростання яких відновлюється після цвітіння. Обрізайте молоді прирости по мірі їх розвитку в кінці липня—серпні і не чіпайте зів'ялих квіток, щоб до осені встигли розгорнутися плоди.

Перший рік1 Весна. При посадці обрізайте безладно стирчать бічні гілки. Встановіть опори.

2 Червень—липень. Обрізайте бічні гілки, надаючи їй потрібну форму. Подвязывайте рослини по мірі їх зростання.

Другий і наступні роки3 Червень—липень. Обрізайте бічні гілки відповідно з потрібною формою. Подвязывайте рослини. Прищипують основні стебла на потрібній висоті.

Омолоджуюча обрізка

Деякі запущені живоплоти стають занадто широкими і високими. Найкраще викорчувати такі огорожі і посадити молоді рослини. Тим не менш, деякі рослини добре реагують на досить сильну обрізку, зазвичай застосовується для омолодження кущів. Але замість обрізки рослини цілком зрізають лише одну сторону огорожі до основних стебел. Через рік-два повторіть цю операцію для другої сторони. У вічнозелених рослин таку обрізку слід проводити в квітні— початку травня, у листопадних — в кінці зими, коли вони ще знаходяться у стані спокою. Щоб рослини змогли відновитися після такої сильної обрізки, забезпечте їм багату підживлення та поливання.

Цей спосіб придатний для тиса, падуба, кизильника, пираканты, понтійського рододендрона і багатьох інших листопадних рослин.

Посилання на матеріали:

  • К. Бринелл – Обрізка рослин – переклад з англійської А. П. Раєвського під редакцією канд.. сільськогосподарських наук Ф. А. Волкова МОСКВА «СВІТ» 1987р.
http://saratov.tattooage.ru/ оборудование для татуажа какое купить.