Незвичайна

Урочисто тихий старий сосновий бір. Величаві сосни майже в піднебессі увінчані вічнозеленими кронами. Зрідка порушує тишу немов віддалений шум морського прибою, то рівномірний, то різкий і поривчастий. На рідкість стрункі відливають червоним золотом стовбури старих сосен. Смарагдово-оксамитовий килим вистеляє бор, він расцвечен острівцями присадкуватого запашного чебрецю і мереживними стрілами папороті-орляка.

Різні бувають сосни: з ніжною шовковистою хвоєю і сірим стовбуром веймутова сосна з Північної Америки, красуня пінія із Середземномор'я (її можна зустріти у нас в Криму і на Кавказі), чорна сосна з Австралії, сосна Банкса, румелийская і наша стара знайома — сосна звичайна.

Незвичайна-

© Liné1

Так назвали цей вид сосни ботаніки. Хоча, що ж у ній звичайного? Адже вона не цурається ніякої призначення: палає в топках, крокує по країні у вигляді телеграфних стовпів, лежить під сотнями тисяч кілометрів сталевих магістралей, служить опорою у вугільних і рудних шахтах.

Майстриня хімія відкрила в деревині сосни звичайної запаси найціннішого сировини. З целюлози стали отримувати штучний шовк, пластичні маси, штучну шкіру, целофан, різну папір, а вже з усього цього — найрізноманітніші вироби. Кожен день свіжі смолисті соснові кряжі роблять, приміром, на Марійський целюлозно-паперовий комбінат, де їх перетворюють у 35 сортів електроізоляційної і технічної папери і в безліч інших промислових і побутових товарів.

Хімія черпає з цього «звичайного» дерева майже готовий продукт — запашну смолу (терпентин). З одного дерева за рік збирають до 2-4 кілограмів смоли, а з неї вже при перегонці одержують скипидар та каніфоль, з скипидару готують різні лаки, фарби, ліки. Без каніфолі, як відомо, і не милиться мило і папір не тримає чорнила, і скрипаль не зіграє на скрипці, і садівник не виростить саджанець. Серед висловів Козьми Пруткова зустрічаємо: "і терпентин (тобто живиця, смола, що отримується з хвойних дерев) на що-небудь корисний". «На що-небудь» — це сьогодні приблизно 70 галузей промисловості: гумової, кабельної, лакофарбова та інші. А скільки поєднуваних ними виробництв?

Незвичайна-

© Rasbak

Важко, мабуть, навіть неможливо знайти потрібну частку сосни. У корі є дубильні речовини і гумі, в камбии — ванілін, з насіння отримують цінне иммерсионное масло, пилок використовують як замінник лікоподію (плауна -порошку для обсипання пілюль в медицині і фасонних форм у ливарному виробництві). Навіть повітря соснового бору зцілює хворих і ослаблених людей, недарма ж охоче будують в борах санаторії і будинки відпочинку.

До останнього часу соснова хвоя, її гілки і кора вважалися відходами лісового виробництва. Виявилося, що ці відходи чи не цінніше самої деревини. Одне соснове дерево дає близько 10 кілограмів хвої, з якої можна отримати річну норму каротину і вітаміну С для однієї людини, не кажучи вже про сосновому олії, видобувається з насіння, і соснової вовни. Не так давно лісова промисловість за рік втрачала в цих відходах 4 мільйона кілограмів вітаміну С і близько 150 тисяч кілограмів каротину. Тепер хвоя переробляється в хлорофилло-каротиновую пасту, яка відмінно лікує рани, опіки, виразки, фурункульози та займає почесне місце серед багатьох лікувальних засобів: хвойних екстрактів для ванн, сушених соснових бруньок, скипидару та інших зілля.

Сосна служить не тільки людині. Майже протягом усього року сосновою хвоєю живиться глухар. Для лося кращий зимовий корм — соснові пагони та їх кора. Білки, бурундуки, птахи ласують сосновими насінням, які спритно витягують з шишок.

Незвичайна-

© shioshvili

Особливо досягають успіху в цій справі клесты. Обладнавши де-небудь на дереві своєрідний «верстат», вони закріплюють у ньому шишку і швидко потрошать її, поки не отримають всі до єдиного насіння. Робоче місце клестов легко виявити по безлічі препарованих шишок, суцільно покривають землю навколо нього.

Неймовірно, але і риби давно зараховані до цінителям соснових дарів. Мальки охоче і з великою користю для себе поїдають пилок, а навесні, в період цвітіння, пилку стільки, що вона тоненькою плівкою покриває водойми. Цікаво влаштовано пыльцевое зернятко сосни: воно має два повітряних мішечки, що дозволяють йому і вільно парити в повітрі, і легко перелітати за сотні кілометрів.

Навіть побіжний перечет благ, які дарує сосна, так значний, що навряд чи варто докладно говорити про всім добре відомий: про соснових коріннях, що закріплюють сипучі піски, оберігають береги річок від руйнування, а озера від замулення, про її вічнозеленому вбранні, так необхідному для міських садів і парків. А ось про «сльози чарівною Гелени», мабуть, варто розповісти.

Незвичайна-

© alexeyklyukin

Якщо вам доводилося бувати в Оружейній палаті в Московському Кремлі, ви не могли не звернути увагу на велику кількість виробів з прозорих золотисто-помаранчевих камінчиків бурштину, який у минулому називали бурштыном. Тут і різноманітні намиста, і вкриті хитромудрим мереживом шкатулки, і химерні брошки, і багато інші чарівні штучки. Всі вони виготовлені з бурштину.

Екскурсоводи Катерининського палацу-музею у місті Пушкіні під Ленінградом розповідають про знаменитої бурштинової кімнаті, яку створили тут з цього чудового матеріалу російські умільці. На жаль, в роки Великої Вітчизняної війни вміст її було викрадено німецькими фашистами і досі доля цих скарбів невідома. Чудова колекція сонячного каменю зібрана на знаменитих Калінінградських копальнях, де його видобуток ведеться в широких промислових масштабах.

Що ж являє собою сонячний камінь (так вперше названо бурштин у стародавній «Одіссеї»)? Багато висловлювалося суперечливих думок. Лунали в старовину голоси, що це особливий божий дар, вчені середньовіччя шанували його за мінерал, і тільки великому російському вченому Михайлу Васильовичу Ломоносову вдалося висловити вірну думку: він назвав бурштин скам'янілої смолою. Тепер наукою доведено, що золотисті шматочки бурштину — це смолисті виділення хвойних дерев, прабатьків нашої сосни. Близько 10 мільйонів років вони зберігалися в морських піщаних наносах, поступово кам'яніючи і перетворюючись в дорогоцінні злитки.

Незвичайна-

© Mike Bean

В одному з польських переказів говориться, що шматочки бурштину — це сльози прекрасної панни Гелени, яка гірко оплакувала розлуку з коханим, кидаючи їх у холодні хвилі Балтики.

Розповідають таку легенду. Морська царівна, залишивши подарований їй чудовий палац, пішла в хатину до коханого — бідному рибаку. Бог моря в гніві наслав на палац бурю і зруйнував його до основи. Уламки казкового бурштинового палацу і викидає море тисячоліттями, отлагая їх у прибережних піщаних товщах.

Найбільші в світі поклади бурштину — близько 80 відсотків всіх його запасів — зосереджені на узбережжі Балтійського моря, поблизу Калінінграда. Їх експлуатували ще в стародавні часи. Сюди охоче приїжджали на бурштинові торги цінителі сонячного діва зі всієї Європи, в тому числі фінікійські купці. Шматки грубо обробленого бурштину виявлені в розкопках могил кочівників, що належать до кам'яного віку, на острові Ольхон, що біля берега озера Байкал. Це свідчить не тільки про давнє використання бурштину на прикраси, але і про давні зв'язки племен Східного Сибіру і Прибалтики; в Сибіру природний бурштин поки не знайдений.

Незвичайна-

© Gerhard Pils

У наші дні бурштин теж дуже популярний. Він тепер іде не тільки на прикраси. Існує ціла галузь промисловості— бурштинова. Сотні тисяч тонн бурштину щорічно видобувають великі, добре механізовані підприємства в Прибалтійських республіках, особливо продуктивні кілька комбінатів в районі Калінінграда. Видобуток використовується для переробки на бурштинову кислоту і бурштинове масло, важливі для багатьох виробництв медицини, а також для художніх виробів.

Сосну можна зустріти на далекій півночі і в пустелі, де-небудь серед сипучих Алешковских пісків пониззя Дніпра, притому не самотньою, а до сотень тисяч дерев, у перелісках Алтаю або лісопосадках Східного Казахстану, не кажучи вже про борах Середньої Росії, Поволжя, України.

Незвичайна-

© Simon Koopmann

В Ірпені, поблизу Києва, біля Будинку творчості письменників самотньо стоїть на піщаному пагорбі 200-літнє дерево, назване тут сосною Довженка. Приїзджаючи в Будинок творчості, Олександр Петрович незмінно оселявся в скромній кімнаті, вікна якої добре видно його улюблена сосна. Не раз називав він сосну своєю помічницею — асистенткою, малював її, довго в задумі стояв під її покровом.

Величаву сосну любив і Микола Васильович Гоголь. Вона була для нього уособленням рідного краю, щедрого, багатого, надзвичайно красивого. Майже трьохсотрічну дерево сосни збереглося на Михайловій горі біля села Прохорівка на Україні. Сюди, під її прохолодну тінь, не раз приходив великий письменник. Народ назвав це дерево сосною Гоголя.

Сосна звичайна, а доля-то у неї завидна!

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева