Найкрасивіший

Здається, ніби нічим особливим не виділяється кленове плем'я серед лісових побратимів, але в народі це дерево давно користується любов'ю. Здається, це данина простий, але тим і чарівною його красі.

Пам'ятається, не раз ходив я старої кленової алеєю. Клени були як клени. Але одного разу напровесні немов уперше побачив я їх. Навколо ще лежав сніг, в голих гілках інших дерев вільно гуляв вітер, а в неквапливо розгойдуються кучерявих розлогих кронах кленів виднілися перші квітки. Дрібні жовтувато-золотисті букетики, що вкривали все дерево, оповиті були прозоро-золотистим серпанком. Важко передати чарівність ранньовесняного цвітіння клена.

Найкрасивіший-

© Isfisk

щовесни я відвідую старі клени. Влітку насолоджуюся їх прохолодною тінню, а з настанням осені дивлюсь красі осіннього убору, відрізняється багатством відтінків — від зеленого до золотого, помаранчевого і червоного. З першими осінніми заморозками клен скидає багатобарвний наряд і занурюється у сон до приходу весни.Росте в наших лісах клен названий ботаніками, на відміну від багатьох «звичайних» порід і своїх побратимів, гостролистий. В роді близько 150 видів, але клен гостролистий відрізняється від них формою листя, квіток і плодів. Область його розповсюдження, або, як кажуть ботаніки, ареал, значно більше, ніж у інших видів клена. А поширений клен майже по всій Європі: від Піренеїв до Уралу і від Карелії до Чорного моря, за винятком степових районів.

Клен гостролистий чистих насаджень майже не утворює, а росте переважно в суміші з іншими породами в ельниках, дібровах, рідше – в березняках та борах. Здавна його вважають гарним медоносом. З гектара лісу з переважанням клена бджоли збирають по 150-200 кілограмів меду, а з одного зрілого дерева — до 10 кілограмів.

Найкрасивіший-

© Abrahami

Відцвітаючи, клен покривається безліччю двокрилих насіння, дозрівання тільки до осені. Опадаючі насіння-крилатки обертаються, як пропелери, приземляючись часом на великій відстані від материнського дерева. Всю зиму вони лежать, а навесні з першим теплом з'являються дружні сходи. Невелика кількість кленового насіння проростає ще восени, і паростки зимують під снігом, але більша частина їх гине через нестачу тепла і світла.

Великі, з п'ятьма гострими лопатями кленові листки дуже красиві і притому корисні: можуть бути використані як хороший корм або підстилка для худоби, як сировина для отримання чорної і жовтої фарб. Ну, а кленовий сік не потребує реклами. Це давно відомий народний прохолодний напій, як і березовий сік. Кленову деревину цінують будівельники, майстри, які створюють музичні, особливо смичкові інструменти та спортивний інвентар.

Клен вважається кращим тінистим деревом для парків, посадок на вулицях і в скверах. Тут нерідко зустрічаються і декоративні його різновиди з густою кулястою, пірамідальної або інший кроною, з криваво-червоними листками різної форми і квітками такий же забарвлення.

Крім гостролистого, в нашій країні росте близько 25 видів клена. Це клени польовий і татарський в європейській частині Росії, явір в Карпатах чи на Кавказі, клен Семенова в Середній Азії, прирічній і мелколістний на Далекому Сході і інші. Серед іноземних видів виділяються клени з Північної Америки, насамперед цукровий і американський.

Найкрасивіший-

© Bruce Marlin

Цукровий клен визнаний національним деревом Канади, лист його красується на гербі і на державному прапорі країни. Дбайливо оберігають канадці цукровий клен у природних лісах і широко культивують його на нових землях. Це дерево особливо дорого любителям солодощів. Здавна воно вважається кращим джерелом промислового видобутку цукру в Новому Світлі. Добувають цукор уварювання кленового соку, а сік збирають у підвішені до стовбурів дерев металеві відра або бачки.

Цукровий клен — струнке 25-метрове дерево зі стовбуром до півтора метрів в діаметрі. Рясне соковыделение у нього спостерігається в лютому—березні. Одне дерево дає в цей час стільки соку, що з нього можна отримати 2-4 кілограма цукру. Щорічно в Канаді і США видобувають таким шляхом близько 4000 тонн чудового цукру.

Найкрасивіший-

© Willow

Дуже цікавий і другий вид клена з Америки, який і називають американським, а іноді ясенелистным, так як листя його за формою схожі на листя ясена. Клен ясенелистий відрізняється невибагливістю і здатністю швидко завойовувати нові землі. У нас він з'явився менше 200 років тому, а тепер його неодмінно зустрінеш усюди від крайнього півдня до Архангельська. За перші 10-15 років його життя дерева нерідко досягають 20-25 метрів висоти при товщині стовбура 1 метр. Однак, він росте зазвичай у вигляді більш дрібних дерев і відрізняється швидким ростом лише в молодості. Насіння клена американського дивно життєздатні, вони швидко і дружно проростають і сильно засмічують орні землі. Легко розлітаються на значні відстані від материнського дерева, вони швидко ґрунтувалися на нових місцях. Цікаво, що це настільки поширився і життєздатне рослина зовсім непридатне для лісового господарства. Деревина його малоценная, саме дерево зазвичай коряве, недовговічне і не утворює цього лісу. Не шанують його і озеленювачі. І у нас, і в США, і в Канаді віддають перевагу нашому красеню клену остролистному, до речі, відомому під назвою російська клен. І правильно роблять: адже наш раскудрявый клен, крім інших своїх переваг, ще і довговічний, живе до 200-300 років. Тільки у молодості йому слід приділити трохи більше уваги, а вже потім він віддасть за це сторицею.

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева