Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям

Чорний колір – єдиний, який можна зустріти у садових рослин. І, можливо, саме тому культури з забарвленням листя і квіток, максимально близьких до чаклунському чорному, настільки привабливі. Як і все рідкісне, вони сприймаються надзвичайно ефектними і помітними. І нехай, насправді, чорні як ніч рослини пофарбовані в темні відтінки пурпура, синього, фіолетового, їх чарівна краса і справді магічна привабливість притаманні їм повною мірою. Привертаючи загальну увагу і захоплюючи, такі рослини ефектно контрастують з будь-яким сусідом і є справжніми раритетними зірками і у великих, і маленьких композиціях.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

Особлива магія рідкісних рослин

Рослини, пофарбовані в темні відтінки і холодних і теплих тонів спектру, незважаючи на істотні відмінності в характері та нюанси самих кольорів, роблять у садку те ж враження, що й чорний колір в палітрі художника. Чарівний, хвилюючий, загадковий ефект, що нагадує про темряву ночі, в садовому форматі ніколи не викликає тривогу, смуток або ілюзію небезпеки. Адже саме ті самі найтонші відмінності між темно-червоним, чорнильно-ліловим або темно-синім з власне цим чорним і надають садовим рослинам справді магічну привабливість. Тільки здаються чорними листя і квітки буквально притягують до себе погляди і примушують без кінця милуватися на незвичайні переливи відтінків і неповторність забарвлення. Рідкість чаклунського чорного, а точніше – майже чорного забарвлення у садових рослин перетворює кожну, навіть найскромнішу культуру у справжню зірку. І не захоплюватися красою листя і квіток неможливо. Найтемніші садові окраси виділяються на тлі класичної та оригінальною зелені і будь-яких, навіть самих сліпучих фарб, будучи акцентами не просто ефектними, але і абсолютно контрастними по відношенню до будь-якого іншого кольору у садових рослин. Візуально такі умовно-чорні листя і квітки є своєрідною кульмінацією, найбільш сильним вінчають акцентом, який справляє на відвідувачів саду буквально магічний вплив. І проявляється це таємниче зачарування дійсно незалежно від розміру і стилю, форми і навіть складності садового об'єкта. І в квітниках, і в рабатках, і в скромних пейзажних посадках, і навіть в горшечном саду такі рослини все одно привертають загальну увагу.

Нюанси садового чорного кольору

Різноманітність відтінків здаються чорними квіток і листя у садових рослин далеко не обмежена одним-єдиним кольором: мало який колір здатний потягатися з чорним в багатоликості, якщо мова йде про садових зірок. Забарвлення буквально кожної рослини унікальний. Їх асортимент дозволяє вибрати культури з практично чорним забарвленням і просто максимально темними відтінками кольорів, у яких переливи, переходи і відтінки більш виражені. Вибираючи черноцветные культури, варто враховувати, що різниця між темно-червоним, темно-коричневий, синювато-чорним, темно-ліловим і темно-фіолетовим буває значна, оскільки майже чорних квіток і листя більш сильно виражена холодність або теплота забарвлення.

Додатковий витонченість такого рідкісного, але надзвичайно привабливості окрасу надає текстура поверхні: бархатиста, воскова, шовкова, глянсова поверхня пелюсток і листя змушує більш сильно або, навпаки, менш виразно проявлятися характером базового кольору. Так, у братків саме текстуру пелюсток робить колір візуально абсолютним чорним.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

Незважаючи на те що рослини з майже чорним забарвленням все ще залишаються справжніми садовими раритетами, асортимент таких культур активно розширюється і з кожним роком з'являються все нові сорти, які дозволяють привнести чаклунське чарівність чорного в свій сад. Абсолютна більшість рослин з темним забарвленням, удаваним близьким до чорного, є гібридами, які пройшли тривалу селекцію і відбір сортами, у яких спеціально і цілеспрямовано доводили забарвлення до максимально темного. Кращі представники чорних садових солістів представлені саме такими селекційними сортами, кожен з яких у свій час став справжньою подією і сенсацією. Познайомимося з кращими, з любов'ю створеними і настільки дорогоцінним рослинами, здатними привнести в сад найглибші відтінки близького до чорного забарвлення квіток і листя, ближче.

11+ "нічних" зірок в оформленні саду

1. Несподіване париковое дерево

Скумпія звичайна належить до недооціненим чагарниках, які тільки починають активно використовувати в оформленні садів. Але незважаючи на статус досить агресивного і не такого вже ефектного рослини великих розмірів, ця красуня на практиці показує себе однією з найбільш надійних культур. Більше того, навіть у Скумпії шкіряної, або Скумпії звичайної (Cotinus coggygria) є сорти і декоративні форми, здатні затьмарити своєю красою і найулюбленіших садових екзотів. Любителям темних листя, вносячи в композиції практично чорні відтінки, варто звернути увагу на унікальний сорт цього чагарнику "Royal Purple". Матові, майже округлі листя у нього пофарбовані в темний червоно-фіолетовий відтінок, завдяки якому скумпія до цвітіння здається практично неземним баченням. Оборотна більш яскрава, червона сторона молодих листя тільки підкреслює красу темної крони. Як і вражаюче гармонійний забарвлення пурпурових суцвіть.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

2. Практично чорні фіалки

Одні з найкрасивіших, візуально сприймаються як чорний оксамит відтінків виключно насиченого тону, який дійсно можна прийняти за справжній чорний колір, характерні для Фіалок Віттрока або садових братків (Viola wittrockiana) – тих самих легендарних братків. Зокрема, стали зірками два сорти цих садових крох – "Black Moon" і "Molly Sanderson". Вони добре себе почувають як на квітниках, так і в горщиках, красуючись великими розкішними квітками. Але використовувати такі рослини потрібно ретельно підбираючи оточення і розташовуючи мініатюрні кущики на найвидніших місцях, на передньому плані. Їх крихітні розміри вимагають підходу буквально як до дорогоцінних акцентам. Чорний оксамит квіток робить братки особливо делікатними, крихкими і ніжними (на щастя, тільки на вигляд).

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

3. Найекстравагантніша з мальв

З насиченістю і ефектом чорного оксамиту пелюсток у фіалок здатна позмагатися хіба що одна-єдина культура – Шток-троянда рожева (Alcea rosea) сорту «Nigra». Це один з найбільш популярних серед садівників всього світу сорт однорічних мальв, у якого практично смарагдове листя чудово контрастують з дійсно майже чорними, великими граммофончиками квіток, розрізнити істинний забарвлення яких досить непросто. Чорні мальви – модні і сучасні високі вертикальні акценти, які по праву визнаються найбільш помітними з усіх садових однорічників. Цей сорт незамінний в можливості збагачення структури квітників з контрастною палітрою і ідеальний для використання чорних акцентів у ансамблях в стилях модерн і експресіонізм. Гарна чорна мальва не тільки в композиціях уздовж стін і парканів, але і в будь-яких квітниках.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

4. «Нічні» лілейники

Відразу кілька чорних сортів можна знайти і серед високих і середніх садових Лілійників (Hemerocallis). Унікальний сорт «Black Angus» з чорнильно-чорними пелюстками і яскраво-лимонним зівом може потягатися в насиченості фарб з більш популярним чорно-червоним сортом «Black Widow». Але тільки ними число чорних лілійників не обмежується:

 • сорт «Black Panther» з тонкими гофрованими пелюстками з яскравим жовто-рожевим променем-прожилкою у нас зустрічається рідко, але його варто пошукати;
 • витончений темно-червоний, з невеликим вогненним зівом сорт «Black Emanuelle» здивує і міццю зелені, і числом квітконосів;
 • коричнево-чорний з оранжевим зівом сорт «Africa» гідний похвал і за нюанси забарвлення, і за швидкий ріст;
 • важко знайти більш помітний крупноцветный лілейник для сучасного дизайну, ніж виділяється практично круглими пелюстками сорт «Chimney Sweep»;
 • хоча квітки лілійнику сорту «Indigo Velvet» і прикрашені найтоншими світлими рюшами по краю гофрованих пелюсток, його по праву можна назвати майже чорним.
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

5. Іриси з акварельно-чорними квітками

Чорним оксамитом дуже часто іменують і унікальні бородаті Іриси (Iris) сорту «Black Madonna». Це дійсно винятковий за красою цвітіння примірник, який є раритетом не тільки за кольором, але і завдяки великій ціні. Зустрічається він у продажу дуже рідко і належить до колекційних сортів цих садових улюбленців. Забарвлення у нього, звичайно ж, не зовсім чорний, а переливається від чорнильного до ультрамарину, змінюється залежно від умов догляду і відрізняється в кожному суцвітті. Але якщо вам не зустрілася «Чорна Мадонна», не поспішайте засмучуватися. Розкішне досконалість квіток ірису в чорному варіанті можуть запропонувати і куди більш доступні сорту. Акварельні переливи їх квіток з близької відстані також сприймаються буквально як щось виняткове. І цей ефект ще більш яскравий завдяки тому, що чорний колір є настільки рідкісним серед садових ірисів, що перетворює кожну рослину в справжню гордість колекції.

Різні відтінки практично чорного кольору характерні для таких ірисів, як:

 • високий, з синім світінням і синіми борідками «Black Butte»;
 • часто рекламується як найчорніший з усіх чорних ірисів «Before the Storm»;
 • не менш легендарний чорний сорт «Black Suited»;
 • сильно гофрований сорт з вишнево-чорним забарвленням «Dracula's Kiss»;
 • чорний з жовтим підсвічуванням сорт «Men in Black»;
 • фіолетово-чорний ірис «The Black Magic».
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото
Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

6. Мальовничо-чорна герань

Герані сміливо можна назвати одним з кращих партнерів для багаторічників за варіативності забарвлення листя. Але серед цих невтомних і витривалих красунь, здатних зачаровувати красою різьблених країв листових пластин в кучерявих радісних кущиках, є своя особлива зірка, забарвлення у якої дійсно унікальний. Садова герань (Geranium) сорту "Chocolate Candy" у нас поки зустрічається в каталогах не так часто, але цілком виправдовує високу ціну, і статус виключного рослини. Незвичайні дрібно-рожеві квітки, що здаються порцеляновими, немов створені для того, щоб підкреслити красу її темно-фіолетових листя, з дивовижними акварельними переходами забарвлень від пурпура до чорнильного, які буквально спалахують на рослині під променями сонця. Ця герань немов спеціально створювалася для того, щоб надихати художників-акварелістів і дивувати буквально кожен день.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

7. Нестандартний седум

Ще одне класичне садова рослина-партнер – Очитки звичайні (Sedum telephium), вона також може похвалитися наявністю особливого сорту з практично чорним забарвленням. Щільні, м'ясисті листя очитків сорту «Матрона» (Matrona) красуються лілово-червоним відтінком і чудово контрастують з класичними для очитку партнерами. А суцвіття, забарвлення яких всього лише на кілька тонів світліше, як і ще більш темні, ніж листя, стебла та стебла, лише підсилюють чорнильний ефект у цієї рослини.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

8. Графітний офиопогон

Один з найкрасивіших холодних відтінків практично чорного кольору характерний для листя Офиопогона плоскоголового або Офиопогона плоскострелого сорту «Nigrescens» (Ophіopogon planiscapus). Це рослина складно назвати надпопулярним злаком, але по декоративності і талантам його цілком можна порівняти з хаконехлоа. Якщо ви одного разу посадіть його в своєму саду, то вже не зможете уявити собі без благородної зелені, а точніше сірої графичности цього сорту офиопогона повноцінного квітника. Синяво-чорні листя, наче увібрали в себе всі відтінки нічного неба, утворюють здаються темно-сірими на відстані, що нагадують за кольором графіт, кущики-дернинки, добре виглядають і по одному, і в бордюрах. Офиопогоны розставляють рідкісні по красі текстурні акценти і створюють неповторний фон для ефектних квітучих садових рослин. Недарма цей злак сьогодні вважається одним з кращих партнерів для рясно квітучих багаторічників з білосніжним або світло-рожевим забарвленням. Це рослина поєднує в собі звичну мальовничість і постійний рух, красу текстур густих дернин, характерну для всіх злаків, з ефектом несподіваного, практично чорного забарвлення плоских листів-травинок. При цьому текстура і густота самого рослини ще більше підсилюють ефект глянсового блиску листя і його незвичайність.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

9. Скромний і талановитий чистяк

Також порівняно рідко зустрічається і мініатюрний багаторічник Чистяк весняний (Ficaria verna). Щоб оцінити його красу, йому не потрібна компанія: чистяк цілком можна назвати культурою більш ніж самодостатньою. Це унікальна рослина сама надає шанс помилуватися на ідеальний, сліпучий контраст між листям і квітками у форми purpurea і сортів з темними листям «Brazen Hussy» і «Coppernob». Темно-пурпурні, що здаються в тіні чорнильними, а на загальному тлі практично чорними, досить великі ниркоподібні листя цієї рослини в компактних розетках створюють вражаюче ефектні килими. Але незважаючи на те, що і сама по собі листя цієї рослини є ефектною прикрасою будь-якого саду, оцінити всю нестандартність чистяку можна лише під час цвітіння. Жовті кошики здаються маленькими зірками або сонечками, розсипаними на тлі разюче темного листя. Сліпучі суцвіття змушують по-новому засяяти холодні відтінки забарвлення зелені.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

10. Хвіст чорної лисиці

Незважаючи на те що Амарант (Amaranthus) або лисячий хвіст вирощують, перш за все, красу його хутряних султанів-суцвіть, у одного з сортів цієї рослини – «Oeschberg» – варто уважніше придивитися зовсім не до пурпурно-червоним суцвіттям, а до насичених, темних, на сонці удаваним практично чорними листю, які створюють вражаюче пишні кущики. Цей унікальний амарант може стати великим акцентом в будь-якій композиції і сповна виправдовує всі зусилля, витрачені на вирощування однолетника. Настільки ефектного контрасту між великими, масивними, розкішно-оксамитовими суцвіттями і глянсовою чорною листям важко навіть уявити.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

11. Нескромне базилік і незвичайний батат

Чорні рослини в композиції можна привнести навіть за допомогою таких скромних і, здавалося б, суто корисних рослин, як Базилік духмяний (Ocimum basilicum). Мало яке інше рослина з категорії пряних трав здатна позмагатися з ним у багатстві сортової палітри. Унікальний червонолистий сорт базиліка "Purpureum" давно став легендою і в кулінарії, і в ландшафтному дизайні. Блискучі листя цього базиліка екстравагантно виглядають надзвичайно ефектно і в горщиках, і в квітниках, і на грядках, дозволяючи розставляти зухвалі акценти в композиціях будь-якого формату і вносити несподівані штрихи до оформлення саду без особливих витрат і зусиль.

З числа корисних або городніх культур конкуренцію базиліку по чорному ефекту може скласти хіба що Батат (Ipomoea batatas) сорту "Blacky", у якого відтінок листя нагадує кращі темні сорти базиліка. І хоча рослина красується куди більш великими кущами і гнучкими пагонами, ефект воно надає схожий. Та й вирощувати його можна як в горщиках, так і на грядках.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

Раритети варто використовувати з розумом

Варто придбати в свою колекцію хоча б одне рослина з темним забарвленням і ввести його в квітник, і тут же хочеться перетворитися в пристрасного колекціонера і все тільки збільшувати асортимент таких культур. Але особливе, магічне вплив цих рослин на садові ансамблі багато в чому пояснюється саме їх рідкістю і винятковістю, не на кожному кроці зустрічається красою. А щоб ваші чорні зірки дійсно перетворилися на головні акценти і гордість вашого саду, ви повинні поважати їх статус і використовувати з розумом. Наскільки б вони вас не залучали і як би ви їх не любили, створювати цілий квітник з рослин з темними фарбами не варто ні в якому разі. Ці рослини мають бути винятковими, рідкісними, штучними акцентами, яскравими солістами на тлі звичайних рослин з іншим забарвленням. І якщо переборщити з ними, таємничий ореол магічної привабливості втратиться і від незбагненної, чаклунський краси практично нічого не залишиться. З часом ви переконаєтеся в тому, наскільки похмурим і навіть нудним був би чорний колір, якщо б зустрічався у садових рослин набагато частіше. Щоб такі рослини зберігали свою унікальність і розкривали свою красу, вони повинні залишатися рідкими привабливими зірками, які вінчають композиції і використовуються буквально поштучно.

Чорні акценти контрастують з будь-якими садовими рослинами, незалежно від того, про яскравих квітучих зірок, декоративно-листяних культурах або просто скромних партнерах-багаторічниках і чагарниках йде мова. Але зробити їх темне забарвлення можна ще більш ефектною завдяки особливому підбору оточуючих рослин-партнерів, які створять ідеальний фон та ще більше розкриють привабливість темних відтінків. Ідеальним доповненням для практично чорних листя і квіток завжди були і залишаються білі суцвіття, сріблясто-сірі листя, культури зі світло-рожевим, сонячно-жовтим і насиченим, акриловим оранжевим забарвленням.

Найкращі рослини з майже чорними квітками і листям- чорні,квіти,квіти,листя,рослини,темні,види,з чорними листям,фото

якщо ви використовуєте чорні культури як повторюваний мотив, і якщо ви вирішили ввести лише одне-єдине рослина в ваш квітник або рабатку, особливу увагу потрібно приділити розташуванню. Адже рослини з майже чорними листям і квітками будуть грати свою роль тільки там, де вони відразу кидаються в очі і можуть вільно проглядатися з будь-якої позиції. Таким культурам не місце на середньому і задньому плані, в далеких куточках саду, в об'єктах, розташованих далеко від місць відпочинку і тропок. Чорний колір, а точніше близькі до нього відтінки садових рослин, сприймаються лише з короткої відстані. І здаються тим більше магічними, чим більш доступними для огляду, чим ближче до вас. Місця біля тераси, на парадному квітнику, в палісаднику, в горщиках, там, де кожен зможе приділити їм заслужену увагу і де вони не залишаться непоміченими – ось найкращий орієнтир. Навіть при використанні ампельних рослин або горшкових культур їх розміщують на рівні очей і на передньому плані.