Настурція — трофей садівника

Назва настурції походить від латинського слова 'trophae' — трофей, за шлемовідною формі деяких частин квітки і щитовидным листям.

Настурція, або Капуцин (Tropaeolum) — рід трав'янистих рослин сімейства Настурциевые (Tropaeolaceae), що включає в себе близько 90 видів родом з Центральної і Південної Америки.

Настурції — однорічні та багаторічні трав'янисті або полукустарниковые рослини. Стебла м'ясисті, соковиті, сильно розгалужені, прямостоячі, сланкі або кучеряве, до 200 см завдовжки. Листя розташовані в черговому порядку, округлі, щитовидні, з цілісним краєм, на довгих черешках і з восковим нальотом.

Настурція — трофей садівника- настурція,культивування,посадка і посів,з насіння,догляд,сорти,фото

Квітки настурций з тонким приємним ароматом, неправильні, на довгих квітконосах, одиночні, розташовані в пазухах листя. Чашечка зі шпорцем при підставі, яскраво забарвлена. Віночок свободнолепестный, з п'яти жовтих, помаранчевих і червоних пелюсток. Плід глоду — збірний, розпадається на три однакових, округло-почковидных, зморшкуватих плодика. В 1 г 10-40 округло-почковидных насіння, схожість яких зберігається 4-5 років. При посіві сходи з'являються на 12-14 день.

У декоративному садівництві частіше інших вирощують види: Настурція велика (Tropaeolum majus), Настурція іноземна (Tropaeolum peregrinum) і Настурція прекрасна (Tropaeolum speciosum).

В доколумбової Америці багаторічні настурції, що утворюють під землею бульби, широко використовувалися в їжу. Це настурція клубненосная (Tropaeolum tuberosum), яку культивували древні індіанці в гірських районах Перу, Чилі, Болівії, і настурція тонколиста (Tropaeolum leptophyllum) – її вирощували в Еквадорі і Перу.

Вирощування настурції

Є п'ять секретів вирощування настурції, які обов'язково потрібно враховувати початківцям квітникарям.

 1. Настурція дуже теплолюбна, тому не потрібно поспішати сіяти насіння настурції в саду. Потрапили під заморозки сіянці настурції неминуче загинуть. Для озеленення балкона і для раннього цвітіння саду сійте настурцію на розсаду у квітні.
 2. Настурція погано переносить пересадку (у цієї рослини поверхнева і ніжна коренева система). Тому краще вирощувати розсаду у торф'яних стаканчиках або в стаканчиках з висувним дном.
 3. Настурція любить світле місце розташування – садіть її на сонці або в легкій півтіні під деревами. При недоліку світла настурція має жалюгідний вигляд: утворює хирляві пагони, ізрастается і майже не цвіте.
 4. Настурція віддає перевагу помірно родючому і дреноване грунт. На родючій і угноєної грунті настурція розвиває багато зелені, але цвіте дуже слабо; не переносить свіжий гній. Рослина добре реагує на підживлення калієм і фосфором, безперервно формуючи велика кількість квіток.
 5. Настурція віддає перевагу помірно вологу землю. Молоді рослини потрібно регулярно поливати, тоді вони добре розростаються. Після початку цвітіння настурції поливати її потрібно тільки при сильному пересиханні грунту (інакше у рослини буде мало квіток і багато листя). На важких грунтах, при надлишку вологи коріння настурції загнивають.
Настурція — трофей садівника- настурція,культивування,посадка і посів,з насіння,догляд,сорти,фото

Посів настурції

При сприятливих умовах настурція зав'язує багато насіння, які, осипаючись, здатні перезимувати в грунті.

Насіння у настурції великі, укладені в товсту захисну оболонку. Дозріває насіння на рослині не одночасно, в міру відцвітання квіток (через 40-50 днів після того, як опали пелюстки). Схожість насіння зберігається 3-4 роки.

Дозрілі насіння — «горошини» настурції мимовільно опадає, тому при бажанні зібрати насіння будьте уважні. Знімайте насіння по мірі дозрівання (з зелених вони стають білястими, легко відокремлюються від квітконіжки). Якщо насіння у великій кількості не потрібні, то для продовження рясного цвітіння відцвілі квітки потрібно регулярно видаляти.

 • Безпосередньо в грунт насіння настурції сіють в травні, попередньо замочивши їх на добу у воді.
 • Набряклі насіння висаджують в сад гніздами: по 3-4 насінини в кожну лунку, витримуючи відстань між лунками 25-30 см
 • Проростають насіння настурції через два тижні.
 • Цвітіння починається приблизно через півтора місяці після появи сходів.
 • Аж до початку цвітіння підгодовують сіянці настурції повним комплексним добривом (3-4 рази в місяць).

Для більш раннього цвітіння настурції можна вирощувати розсаду. Висівають у перших числах травня в 9 см горщики по 3 штуки. Сходи з'являються через два тижні. Посадку в грунт проводять тільки з грудкою на початку червня.

Настурція — трофей садівника- настурція,культивування,посадка і посів,з насіння,догляд,сорти,фото

Розмноження настурції живцями

Розмноження настурций можливо живцями, які чудово вкорінюються у воді і у вологому піску. Цим прийомом користуються при розмноженні нових, а в особливості, махрових сортів. Оскільки настурція – рослина багаторічна, можна залишити найбільш видатні екземпляри зимувати в горщику на світлому прохолодному вікні при обмеженому поливі, а навесні їх расчеренковать.

Використання настурції в дизайні

Низькорослі види і сорти настурций придатні для ваз, бордюрів, квітників у вигляді широких стрічок. Види і сорти з довгими пагонами використовуються як ампельні рослини для вертикального озеленення, і як почвопокривні.

Настурція — трофей садівника- настурція,культивування,посадка і посів,з насіння,догляд,сорти,фото

Застосування настурції в кулінарії

У звичайних садових настурций їстівні всі частини рослини, крім коренів. Багаті вітаміном С свіжі молоді листки і стебла надають деяку пікантність салатів і сендвічами, екстракти квіток вводять в сири та вершкове масло, на квітках настурції наполягають оцет, їх фарширують різними начинками, а також використовують як їстівну прикраса у салатах, супах і напоях. І, нарешті, висушені, очищені і розмелені насіння мають пряним перцевим смаком і використовуються в якості приправи до найрізноманітніших страв (кажуть, що в багатьох країнах досить активно використовували розмелені насіння настурції замість чорного перцю під час другої світової війни).

Корисні властивості настурції

Настурцію використовують не тільки як декоративне і їстівне рослина, але і як лікарський. Нею лікують авітаміноз, недокрів'я, шкірні висипи, нирково-кам'яну хворобу, бронхіти та інші захворювання, вона сприяє росту волосся. Особливо добре зарекомендувала себе настурція як протицинготний засіб. Кількість вітаміну С в ній в десять разів вище, ніж у звичайних салатних листках!

Ще багатшими вона сильними антимікробними речовинами: фітонцидами і провітаміном А. Клінічні випробування трополеина — речовини, виділений з ефірної олії настурції, показали, що при його застосуванні у хворих з хронічною коронарною недостатністю, обумовленої атеросклерозом, напади стенокардії припинялися, зникали болі, поліпшувалося самопочуття. Великою популярністю стала користуватися настурція, коли встановили, що страви з неї володіють дієтичними і лікувальними властивостями при цілому ряді захворювань і особливо при атеросклерозі і порушенні обміну речовин, пов'язаного з віковими змінами. Встановлено, що бульби у клубненосных видів містять речовини, що знижують рівень тестостерону в організмі і діють, таким чином, як анти-"Віагра"

Настурція — трофей садівника- настурція,культивування,посадка і посів,з насіння,догляд,сорти,фото

Популярні сорти настурції

 • Настурція Везувій — Кущик прямостояче, до 30 см заввишки, у міру розростання стає полустелющимся. Листя великі, округлі, темно-зелені. Квітки прості до 5 см в діаметрі, лососево-рожеві з помаранчевим відтінком, на двох верхніх пелюстках темно-червона пляма зі штрихами навколо. Чашечка жовта.
 • Настурція Гарнет Джем (Garnet Gem) — Кущик прямостоячий, компактний, до 30 см заввишки. Листя великі, округлі, світло-зелені. Квітки махрові, досить великі, до 6 см в діаметрі, гранатово-червоний з жовтогарячим відтінком. На двох верхніх пелюстках коричневі штрихи. Чашечка яскраво-жовта.
 • Настурція Гольден Глоуб (Golden Globe) — Кущик компактний, кулястий, прямостояче, 25 см заввишки до 40 см в поперечнику. Листя округлі, світло-зелені. Квітки махрові, великі, до 6,5 см у діаметрі, золотаво-жовті, без плям. Чашечка жовта.
 • Настурція Глоуб оф Фаєр (Globe of Fire) — Кущик прямостояче, до 45 см заввишки. Листя світло-зелені. Квітки махрові, великі, до 7 см в діаметрі, яскраво-помаранчеві. На двох верхніх пелюстках темно-коричневі штрихи. Чашечка темно-жовта.
 • Настурція Кайзерин фон Індією (Kaiserin von Indien) — Кущик прямостояче, 20-25 см заввишки, компактний, кулястий. Листя дрібне, темно-зелені з пурпуровим нальотом, з нижнього боку сизі. Квітки прості, до 4,5 см в діаметрі, темно-червоні з коричнево-червоними штрихами в основі двох верхніх пелюсток. Чашечка зовні оранжево-червона.
 • Настурція Фойеогланц (Feuerglanz) — сланкий Кущик до 25 см заввишки. Листки великі, світло-зелені. Квітки великі, до 6 см в діаметрі, махрові, яскраво-оранжеві з темно-червоними штрихами на двох верхніх пелюстках. Чашечка оранжево-червона.

Бажаємо Вам успіхів у вирощуванні цього прекрасного рослини! Чекаємо Ваших порад!

 

Дата публикации: 15.04.17