Народна красуня

Красунею російських лісів називають її люди. І хто може засумніватися в справедливості цієї назви? Струнка, білокора, з тонкими пониклими гілками і ошатною листям, вона завжди викликала захоплення і радість, з давніх часів служила символом всього самого світлого, уособлювала юність, цнотливість, красу.

Біла береза! Скільки пісень про неї складено, скільки віршів написано, як ніжно говорять про неї на Русі: «берізка», «берізка», «дорога, як Батьківщина»!

Але не однією красою своєї славна наша береза. Багато хто знає, що вона ще й диво-сівалка, і рослина-піонер і... Втім, розповімо все по порядку.

Народна красуня-

© Georgi Kunev

В межах однієї лише Російської Федерації більш ніж 90 мільйонів гектарів березняків. Але береза активно обживає нові місця, незмінно першої заселяючи звільнені від лісу площі. Особливо охоче і швидко оселяється береза на ділянках вирубаного ялинника, соснового бору, а також на лісових згарищах. У короткий термін її сходи займають великі площі, утворюючи з часом густі, буйно ростуть березняки. Щорічно береза засіває величезні простори мільйонами дрібних, малопримітних насіння. Дуже малі насіння берези, а укладені вони трохи більші березові плоди-горішки.

Цікаво спостерігати диво-сівалку березу в роботі. Йдеш між веселими, злегка позолоченими першим подихом осені белоствольних деревами, трохи шелестить листям вітерець, кружляють перші пожовкле листя, плавно опускаючись на ще не остигнула землю. Слідом за листям починають опадати поодинокі, тільки що дозріли двокрилі насіння, а незабаром вони вже летять незліченними эскадрильями, немов маленькі літаки. Близько 5000 такого насіння міститься в одному грамі, а адже на гектарі береза висіває їх від 35 до 150 кілограмів. Майже 100 мільйонів насіння щорічно випускає береза на одному гектарі.

Не змусять довго чекати себе і березові сходи. Правда, проросте лише незначна кількість опалого насіння, але деякі сходи встигають пробитися з грунту ще восени. А вже як зійде сніг, так дружно з'явиться перша березова озимину.. Дрібні, витончені, всього з двома-трьома листочками сходи берези нагадують ніжні паростки трав'янистих рослин. Навіть не віриться, що з цих билин зростуть ставні білокорі дерева.

Народна красуня-

© Mat86

З настанням стійкого тепла рослинки берези посилено тягнуться до світла і зберігають досить швидкий темп зростання протягом наступних 15-25 років. У цьому віці вони досягають розквіту. Як не дивно, але саме в зрілому, 25-40-річному віці, коли березові насадження тільки здобули повну силу, складаються обставини, з часом приводять їх до загибелі. У цей період під пологом березового лісу з'являється самосів їли. Невеликі, немов іграшкові, ялинки-новосели день у день міцніють, швидко ростуть, а з роками переростають своїх дорослих покровительок. І тоді-то ялина, все більш затінюючи звикли до великої кількості світла дерева берези, починає все сильніше пригнічувати їх. З часом невдячна ялина і зовсім витіснить, або, як кажуть лісівники, виживе, колишню господиню цих місць — березу. Фахівці цю лісову драму називають зміною порід.

Але не позбавлені войовничості і самі берізки-сіячі. Вони не тільки здатні мирно освоювати родючі рівнинні землі, але часто не можуть у повному сенсі слова завойовувати, здавалося б, неприступні для дерев місця. Відомо чимало випадків, коли берези багато років успішно ростуть на старих цегляних стінах, на куполах занедбаних церков, навіть у дуплах великих дерев.

Народна красуня-

© 用心阁

А що можна сказати про корисність берези? У старовину про неї співали в народі як про дерево «про чотири справи»: «перша справа — світ висвітлювати, друга справа — крик утишать, третя справа — хворих зцілювати, четверта справа — чистоту дотримувати». Тоді скіпами з берези висвітлювали убогі селянські хати; береза давала дьоготь, яким змазували на всі лади скрипевший гужовий колісний транспорт; хворих лікували цілющими березовим соком, нирками, настоєм листя; банні віники та мітли служили селянської санітарії та гігієни.

Але в дійсності береза була і залишається деревом набагато більш корисним. Не будемо вже говорити про її високих декоративних особливості, які дуже важливі при озелененні міст і сіл. Але як не відзначити велику цінність жовтуватою березової деревини, що широко використовується в народному господарстві? Це і високоякісна фанера, меблі відрізняється ніжним, оригінальним малюнком, ложі мисливських рушниць, посуд; з деревини берези шляхом перегонки отримують метиловий спирт, оцет, ацетон.

Тільки от в будівництві береза з-за недостатньої міцності деревини до недавнього часу мало застосовувалася. Зате тепер завдяки хімії вона тут бере реванш. Навіть не віриться, що будівельні ферми з такої деревини не поступаються по міцності сталевих конструкцій і в той же час легше їх більш ніж у десять разів. Така деревина не має сучків, косослоя та інших звичайних вад; не знає вона і гнилі, не боїться вогкості, стійка проти численних шкідників і навіть вогню. Не страшиться цей матеріал і різкої зміни температур і до всього ще набагато дешевше бетону і металу.

Народна красуня-

© SEWilco

Сучасна промисловість не обходиться без так званої пресованої березової деревини, з якої виготовляють підшипники, шестерні, прокладки для труб. Ці вироби відрізняються високою міцністю і довговічністю, не поступаючись в цьому відношенні виробів з металу.

Значно просунулася і «третя справа» берези «хворих зціляти». Препарати, виготовлені з чорних невеликих грибів (помилкових трутовиків, які паразитують на березових стовбурах), відомих під назвою чаги, з деяких пір стали застосовувати для боротьби з хворобами. Настої з чаг давно вживали в народі як замінники чаю і як лікарський засіб, а тепер підтверджується і медичними дослідженнями висока ефективність чаги при лікуванні початкових фаз ракових пухлин. Березовий сік містить до 20 відсотків цукру і використовується як пиття і для приготування лікувальних сиропів. Листя і кора берези теж не марні. Листя (у них багато таніну) — чудовий корм для кіз і овець. Верхній шар березової кори — береста — найкраща сировина для виготовлення дьогтю і різних мастил. З дьогтю ж, в свою чергу, отримують багато цінних промислових продуктів.

Народні умільці виготовляють з берести чимало красивих і корисних речей для домашнього господарства: легкі ажурні кошики, сільнички, хлібниці. А береста в ролі російського папірусу?

Народна красуня-

досі йшлося про нашій звичайній білій березі, як називають це дерево в народі. Однак у неї є чимало (цілих 120!) близьких родичів, у більшості вони білокорі. До речі, береза — єдине серед величезного рослинного світу дерево, що володіє білосніжною корою, а забарвлює її в білий колір особливу барвник — бетулін, назване так на честь самої господарки (по-латині береза — бетула).

Зустрічаються види берези, не містять бетулина, у яких кора вишневого, жовтого, темно-фіолетового, сірого і навіть чорного кольору.

Різнолика і разнохарактерна березова сім'я. Між іншим, до неї, поряд з березами ботаніки зарахували дуже багаті видами рід вільхи, рід ліщини, рід граба. Види берези, як і представники родів вільхи та ліщини, розселилися майже по всьому світу. Тільки в Радянському Союзі зростає понад 40 видів берези, які займають за площею перше місце серед листяних порід. За величиною займаної території жоден вид берези не може конкурувати з березою бородавчастої, названої так через дрібних, довгастих, злегка смолистих бородавочек на молодих гілках. Вона освоїлася на рівнинах європейської та азіатської частин Росії аж до узбережжя Охотського моря, у високогірних районах Кавказу, Алтаю; утворює невеликі гаї-колки в Західному Сибіру і Північному Казахстані. Не в змозі за нею догнати ні який-небудь окремий вид берези, ні всі інші члени березової сім'ї разом узяті.

Народна красуня-

© saaby

Проте дещо чим примітні і деякі інші види берези. У суворих умовах Камчатки, Сахаліну, Охотської тайги зростає, наприклад, кам'яна береза. Кора у неї мало приваблива, темно-сіра, кудлата, зате деревина дуже тверда, міцна. Біля залізниці берези з Далекосхідної тайги деревина не тільки щільна, як залізо, але і дуже важка. Мені пригадується розповідь далекосхідного мисливця про те, як два необізнаних мандрівника кілька днів працювали, споруджуючи пліт з такої берези. Але варто було їм зіштовхнути готовий пліт у воду, як він каменем пішов на дно.

Численні досліди показали, що залізна береза не поступається в міцності як багатьом металам, так і визнаному «чемпіону твердості» тропічному залізного дерева— бакауту. З залізної берези виготовляють такі, наприклад, деталі особливої міцності, як повзунки ткацьких човників, її використовують і у багатьох випадках, коли потрібна висока надійність.

Біля залізної берези темно-фіолетова, а в старості майже чорна кора. Іноді навіть фахівці відмовляються визнати в такому чернокором дереві березу.

Багато можна говорити про сестер-березах, але не можна не згадати саму молодшу з них — попелюшку карельських лісів. Так ласкаво називають карельську березу люди, які знають толк в деревині. Ніби соромлячись свого непоказного на вигляд дитини, що природа сховала його подалі від людських очей, глухі, непрохідні хащі. У самих віддалених лісах Карелії, лише де-небудь в Заонежье, можна зрідка зустріти тепер, і то невелику, гайок карельської берези.

Народна красуня-

© Per Ola Wiberg ~ Powi

Здавна полюючи за карельської березою як за самою цінною здобиччю, люди по-хижацькому знищували її запаси. Сотні кілометрів можна пройти тепер тайговими стежками Карелії — і все марно. Місцеві старожили з гіркотою кажуть, що пошуки карельської берези в пору порівняти з видобутком рідкісних самоцвітів. Зате коли вже зустрінеться серед нагромаджень сірого карельського граніту невеликий гайок, здається, білосніжна хмаринка спустилася на землю.

Постійне нищення кращих екземплярів мало не призвело до повного виродження карельської берези. Тільки завдяки зусиллям ботаніків і лісівників вдалося відновити її колишню славу, а заодно і розвіяти міф про неможливість штучного її розмноження. Посаджена умілими, турботливими руками, карельська уродженка успішно росте тепер у ботанічних садах Москви, Києва, Ташкента, все частіше трапляється і серед нових лісових посадок. У Карелії вже створені заповідники цього рідкісного дерева.

Про карельської берези свого часу чимало і гаряче сперечалися. Одні схильні були вважати її самостійним видом, інші— тільки формою берези бородавчастої. «Гра природи!» — кажуть треті. Але в одному всі були одностайні,— що це дорогоцінний і дивовижне дерево.

Народна красуня-

© nojhan

Археологічні знахідки в районі стародавнього Новгорода свідчать про те, що деревина карельської берези цінувалася ще в глибоку давнину. З давніх пір карели платили данину шматками деревини цієї берези. Відомо також, що з давніх часів аж до недавнього минулого в Лапландії, Фінляндії і Карелії невеликі шматочки цієї деревини служили розмінною монетою.

Берези, подібні карельської, були відомі колись і в ряді країн Західної Європи. У Німеччині таку породу називали царською березою. Швеція поставляла на англійські ринки її деревину під назвою лилейного, або полум'яного, дерева. Чудові вироби з карельської берези виготовляли наші вятские кустарі. У виготовленні меблів, унікальних письмових приладів, шкатулок, шахів, портсигарів, художньої посуду не було меж їх майстерності і вміння.

У чому ж все-таки полягає особливість деревини цього майже легендарного дерева? Насамперед звертає на себе увагу неповторний по красі її малюнок. Такого поєднання ліній, кольорів фону не зустрінеш у всьому величезному деревному світі. Не випадково карельську березу часто називають деревним мармуром. Біло-жовта, світло-коричнева з різноманітними відтінками деревина її вражає і незвичайною формою річних кілець. Численні химерні завитки, овали і зірки на золотистому тлі, наче випромінюють якийсь дивно ніжний світло, створюють враження, ніби дерево підсвічується зсередини.

Народна красуня-

© Muffet

Багато можна додати до вже сказаного про карельської берези, але не можна не присвятити кілька слів і найбільш ображеною представниці березової сім'ї, мабуть, самої малоприметной, її карликової сестрі. Ботаніки її звуть карликової березою, а за місцем проживання нерідко іменують ще й полярної березою. Це найпівнічніша з беріз поселенка. Ботаніки дали їй наукове ім'я «нана» (по-латині — карликова). Крихітна старожилка непривітної тундри не може похвалитися ні красою, ні відмінною деревиною. Зростанням вона іноді нижче грибів, а стовбур її не товще звичайного олівця. Однак витривалості цієї берізці не займати. Адже це вона стійко виносить негаразди суворої тундри і сміливо протистоїть всім підступам жорстокої Арктики. Влітку зазеленіє, зацвіте, розсипає навколо насіння, а задовго до зими вже ховається в убогий сніговий покрив, чекаючи нового тепла.

Самовіддано утримує карликова береза північний кордон деревної рослинності. Не тільки за Полярним колом, але і на межі вічних снігів у горах Паміру, Кавказу, Тянь-Шаню вірно несе березове плем'я свою нелегку службу.

Народна красуня-

© Radomil

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева