Наперстянка — вишуканий перст вашого саду

Наперстянка (дигіталіс) є поширеним декоративним і лікарською рослиною, а також цінним медоносом. Наперстянки прості у догляді, вони легко миряться з мінімумом сонячного світла і води і фактично не вимагають уваги. Високі і елегантні, яскравими суцвіттями підносяться наперстянки над садом і неможливо пройти повз, не захопившись їх красою.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Наперстянка, або Дигіталіс (Digitalis) — рід трав'янистих рослин, що належить, за системою класифікації APG II, сімейства Подорожниковые (Plantaginaceae). Раніше, в системі класифікації Кронквиста, рослина відносили до сімейства Норічникові (Scrophulariaceae).

Латинська назва походить від латинського слова "digitus" — палець, дано через форму віночка, який нагадує наперсток, звідси і російська назва роду.

Рід налічує близько 35 видів, що виростають в Європі, Західній Азії, Північній Африці і на Канарських островах.

Наперстянки — багаторічні або дворічні трави, в Західному Середземномор'ї напівчагарники і чагарники. Стебла жорсткі, стрункі, нерозгалужені від 30 до 150 см заввишки. Листки великі, світло-зелені, довгасто-овальні, тупозубчасті, черешчатий зі злегка зморшкуватою поверхнею. Суцвіття розташовані на верхівці стебла. Квітки неправильні, дзвонові, жовті або іржаво-червоні, пурпурові іноді з більш темними крапками і плямами, зібрані в однобічний колос.

Цвітуть у червні-серпні. Плід — коробочка з дрібними коричневими насінням, що зберігають схожість 2-3 роки. В 1 г близько 10000 насіння, схожість хоча вони і зберігають 2-3 роки, але зазвичай вона не перевищує 50%.

 

Увага! Все наперстянки отруйні, їх не рекомендується висаджувати в дитячих установах.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Особливості

Місцерозташування: морозо - і посухостійкі, добре розвиваються на сонячних місцях, хоча виносять і півтінь, але при цьому зменшується величина квіток.

Грунт: воліють пухкі, родючі, водопроникні грунти. У місцях з застоєм весняних вод цвітіння може не наступити.

Догляд: розпушування грунту, прополки, поливання в суху погоду. За сезон рослини можна 1-2 рази підживити комплексними мінеральними добривами. Хороші результати дає мульчування ділянок тирсою, яке треба проводити восени. При зрізку відцвілих суцвіть рослина утворює нові квіткові стрілки.Найбільш цінні екземпляри рослин необхідно позначити заздалегідь, щоб після дозрівання з них зібрати насіння.

Хвороби та шкідники: У наперстянок можуть спостерігатися плямистості листя, від яких позбуваються за допомогою медьсодержащих фунгіцидних препаратів. Коренева гниль і загнивання квітконоса, а також вірусні захворювання, симптомами яких є мозаїка та скручування листя в трубочки, невиліковні. У цьому випадку рослини негайно видаляють.

Наперстянка уражається справжньої і несправжньої борошнистої росою, білою і сірою гнилями, плямистістю листя, вірусними і нематодними захворюваннями, пошкоджується кількома видами попелиці і молі.

Застосування в ландшафтному дизайні: наперстянка – дуже декоративна рослина. Вона використовується в групах, міксбордерах, для декорування стінок, для посадок під деревами, на тлі високих чагарників, на задньому плані квітників. Не можна переоцінити значення наперстянок для затінених ділянок саду. Наперстянка – прекрасна рослина для натуралізації в природних парках і садах, що імітують світлу лісосмугу. Ідеальними партнерами для наперстянок є квітучі одночасно з ними рододендрони, калини, троянди, бузки, жимолості та інші кущі та дерева. У тінистих місцях добре вирощувати наперстянки з хостами, поздноцветущими високими примулами, геранями, аквилегиями. В напівтінистих – з декоративними луками, валеріаною, астранциями, півоніями.

Наперстянки використовують як горшечную культуру для вигонки рано навесні. Для цього рослини з кінця серпня – початку вересня зберігають у холодному приміщенні при температурі 12°С. При таких умовах вони починають цвісти у квітні. Квітки наперстянки довго стоять у воді, зберігаючи свіжість, тому є чудовим матеріалом для букетів.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Розмноження

Розмножується насінням, які не потребують особливої передпосівної підготовки. Вони дрібні, але з одного екземпляра їх можна отримати величезну кількість. Сіяти краще навесні, в останній декаді квітня – на початку травня, прямо в грунт. Насіння лише трохи присипають землею, а на запливаючих ґрунтах — торфом. Щоб прискорити появу сходів, на тиждень насіння попередньо можна замочити або накрити посіви лутрасілом. Сіють в рядки, які розташовують через 40-45 см, тоді дорослим рослинам не буде тісно. Якщо сходи вийшли занадто частими, їх краще прорідити, інакше розетки листя будуть маленькими, квітконоси короткими, а квітки дрібними. Спочатку сіянці розвиваються дуже повільно, так що распикировывать їх потрібно лише через один-півтора місяці на відстань 5 см один від одного. На місце рослини висаджують в кінці травня за схемою 10х15-25 див.

Є інший спосіб розмножень наперстянки. Після того як рослина відцвітає, кілька квітконосів залишають на насіння, а на інших рослинах частково їх обрізають. Приблизно через 3 тижні на обрізаних квітконосах утворюються справжні прикореневі розетки, до 5-8 шт.

Після того як утворюється 6-8 справжніх листків, розетки обривають і висаджують на постійне місце, де вони будуть рости на наступний рік. При посадці поливаєте їх так, щоб вода не потрапила на серцевину. Земля також не повинна на них потрапити. На тиждень висаджені розетки притеняете газетою. Через 12-15 днів у сердцевинке з'являється новий листочок. До осені наростає прекрасна розетка.

Насіння збирають поступово, по мірі дозрівання коробочок, причому в нижніх утворюються найбільш повноцінні. Насіння утворюється величезна кількість (1-2 мільйони на кожній рослині!), причому з нижніх квіток суцвіть утворюються найбільш якісні і повноцінні насіння. Плоди відділяють від стебла, коли вони пожовкнуть або побуріють (залежно від виду), але насіння ще не почнуть висипатися. Їх розкладають на аркуші паперу в сухому місці і висушують, потім обмолочують і очищають від залишків коробочок.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Застосування в медицині

Наперстянка – одне з найважливіших рослин, що застосовуються при серцевій недостатності. Лікарською сировиною служать листя наперстянки і різні витяги з них.

Найбільш часто для лекаственных цілей використовують види:

  • наперстянка великоквіткова (D. grandiflora)
  • наперстянка червона, або пурпурна (D. ригригеа)
  • наперстянка шерстиста (D. lanata)

Завдяки комплексного позитивного впливу на організм хворого, наперстянку називають «королевою серцевих засобів». Мабуть, саме унікальний набір токсичних речовин наперстянки дає такий дієвий ефект. Серцеві глікозиди рослини змінюють всі основні функції серця – систолу, діастолу, ударний об'єм.

Лікування препаратами наперстянки проводиться тільки під лікарським контролем – адже рослина дуже отруйна, а його глікозиди володіють кумулятивними властивостями (накопичуються в організмі, їх руйнування відбувається повільно). Терапевтичні дози при тривалому застосуванні або перевищення дози можуть викликати токсикоз і зупинку серця. Тому наперстянку зазвичай чергують з іншими серцевими засобами.

Антидотами (тобто лікарськими засобами, призначеними для знешкодження потрапили в організм отрут) у разі отруєння наперстянкою є кофеїн, атропін, хлорид калію.

Кількість глікозидів в листках наперстянки коливається в залежності від різних факторів (місця вирощування, часу збирання, сушіння тощо), що вимагає постійного контролю за лікарською сировиною. Тому для медичних цілей наперстянку спеціально культивують, найчастіше наперстянку пурпурну.

Є свідчення вчених, що в якості лікарської рослини наперстянка застосовувалася понад 4 тисячоліть тому.

У народній медицині Західної Європи наперстянка використовувалася і до появи відомих травників XVI століття.

Впливу наперстянки на серцеві хвороби вивчалися, крім всіх інших, Еразм Дарвін (дідом Чарльза Дарвіна). Поль Седир повідомив про приготуванні декокта з листя наперстянки, що застосовується для зміцнення і росту волосся.

Препарати наперстянки діють на організм різних людей з різним ступенем інтенсивності, надаючи більший вплив на людей похилого віку і на чоловіків.

Під впливом препаратів наперстянки відзначені випадки зміни колірного сприйняття людини: з знебарвлення фарб і зі зрушенням в жовто-зелено-синю гаму. Останні картини знаменитого художника Ван Гога, який брав наперстянку на заході життя, мають саме такий переважаючий колорит.

Наперстянка великоквіткова була включена в перше ж видання Російської фармакопеї (збірника стандартів і положень, які нормували якість лікарських засобів), і донині продовжує залишатися в її переліку.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Види

Наперстянка пурпурова

Наперстянка пурпурова (Digitalis purpurea) – найбільш популярна рослина. Високі квітконоси (до 2 м) з пониклими квітками білого (var. alba, f. albiflora) і всіх відтінків рожевого кольору. На основі цієї наперстянки виведено багато сучасних високодекоративних сортів, а також новітні гібриди.

Ранньоквітнучий сорт Glittering Prizes примітний більш великими квітками з помітними цятками яскраво-рожевого, бузкового, червоного, рожевого і білого. Рослини досягають 1,5 м у висоту

Карликовий (до 75 см у висоту) сорт Primrose Carousel володіє великими квітками унікального для наперстянок ніжно-жовтого кольору. Великі квітки щільно покривають стебло з усіх боків і прикрашені привабливими бордовими плямами. Сорт був виведений розплідником Thomson & Morgan з насіння, надісланих клієнткою компанії з графства Саффолк.

Група Gloxinioides The Shirley – високі рослини (до 2,5 м) з великими, майже горизонтально-розташованими квітками всіх відтінків рожевого. Назва групи відображає той факт, що квітки нагадують по вигляду квітки глоксинії.

Новий (2007 р.) сорт Candy Mountain унікальний своїми прямосмотрящими (а не пониклі, як у інших наперстянок) квітками ніжно-рожевого кольору. Квітконоси цього сорту досягають 1,5 м у висоту і настільки сильні, що під час випробувань виробники прозвали рослину віагрою O.

Відносно новий сорт Pam's Choice. Квітки біло-кремового кольору відзначені темно-бордовими плямами. Висота рослини – до 1,5 м.

Гібриди групи Excelsior до 1,5 м у висоту відрізняються яскравим рожевим або червонуватим забарвленням пелюсток.

Гібриди F1 групи Camelot відрізняються тим, що зацвітають у перший рік. Квітки розташовуються рівномірно навколо суцвіття, а самі рослини вирівняні за екстер'єром. По забарвленню лепестковКамелот поділяють на три секції: Camelot Cream з кремовими квітками, Camelot Lavender з ніжно-ліловими квітками і Camelot Rose з ніжно-рожевими квітками.

Наперстянка — вишуканий перст вашого саду- Наперстянка,Догляд,вирощування,размножени,Хвороби,шкідники,Лікарські рослини,Корисні властивості,Квітка,фото

Однорічна різновид Foxy: невисокі рослини (до 65 см), що зацвітають у перший рік, якщо вирощують через розсаду. Забарвлення квіток – від білого до рожевого з контрастними шийками.

Наперстянка великоквіткова

Наперстянка великоквіткова (Digitalis grandiflora) – невисока багаторічна холодостійка рослина з квітками зеленувато-жовтого кольору, які ніби покриті коричневою облямівкою.

Наперстянка дрібноквіткова

Наперстянка дрібноквіткова (Digitalis parviflora) – дворічна рослина, що росте природно в Іспанії та Португалії. Стебла увінчані елегантними суцвіттями з невеликими воронкоподібними квітками шоколадного кольору. Відомий сорт Milk Chocolate

Наперстянка іржава

Наперстянка іржава (Digitalis ferruginea) – поздноцветущее тіньолюбні рослина, що досягає 1,20 м у висоту, з суцвіттями незвичайного блідого золотисто-коричневого або рожевого кольору. Цей вид природно росте на півдні Європи і в Туреччині.

Наперстянка клубникоцветковая

Наперстянка клубникоцветковая (Digitalis x mertonensis) гібрид, квітки якого відрізняються вишуканим кольором протертою полуниці. Висота рослини – близько 75 див. Відомий сорт Summer King

Наперстянка Солтвудское літо

Наперстянка Солтвудское літо (Digitalis Saltwood Summer), або орхидейная наперстянка. Свою назву рослина отримала через форми білих квіток з відігнутими пелюстками в червону цятку, які напоминаюторхидею. Рослина було представлено розплідниками Hilliers на садовій виставці Челсі в 2002 році. Висота рослини – до 1,5 м.