Монстера — незвичайне «чудовисько»

Батьківщина цього милого «чудовиська» Вест-Індія та Південна Америка. Монстера — красиве вічнозелена рослина, що відноситься до ліанах. Це одне з найпоширеніших кімнатних рослин. Молоде листя цільні, з віком – продірявлені, а потім і повністю розрізні.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Монстера (Monstera) — великі тропічні рослини, ліани; рід сімейства Ароїдні. Рід Монстера налічує близько 50 видів рослин. Поширені монстери в Центральній і Південній Америці. Гігантські розміри рослини і його химерний вигляд послужили підставою для назви всього роду (від monstrum — чудовисько, а, може бути, і «химерна»).

Монстери — вічнозелені рослини, ліани, чагарники з лазящими товстими стеблами, часто звисаючими повітряними коренями. Листя великі, шкірясті. Черешок довгий, біля основи – піхвовий. Суцвіття — качан, товстий, циліндричний. Квітки біля основи качана стерильні, вище — двостатеві.

У цілому монстери невибагливі, вирощувати їх досить легко, і, може бути, тому ці вічнозелені тропічні ліани з красиво розсіченими темно-зеленими шкірястими листям з розрізами та отворами різної форми є одними з найпоширеніших кімнатних рослин. Треба тільки враховувати, що навіть у кімнатних умовах ці рослини витягуються на кілька метрів, тому вирощувати їх краще в прохолодних і просторих офісах, фойє і холах. Можна використовувати для затінення (як лазячі рослини) і для шпалер.

Ідеально приживаються в опалювальних зимових садах. Рослина сприяє іонізації повітря в приміщенні.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Особливості

Температура: Помірна, взимку оптимальна температура 16-18°C , при більш високій температурі монстера швидко розростається.

Освітлення: Не виносить прямі сонячні промені. Багато вважають, що монстера тіньолюбних і ставлять її в самий темний кут – це не правильно. Насправді монстера тіньовитривала, а найкраще для неї місце там, де яскраве, але розсіяне світло або легка півтінь.

Полив: Рясний з весни до осені, взимку поливають так, щоб грунт не пересихав, але не була перезволожена.

Добриво: З березня по серпень монстеру підгодовують комплексним добривом для кімнатних рослин. Підживлення кожні два тижні. Великим рослинам можна один раз за літо у верхній шар землі при пересадці або без неї додати перегній. Замість цього можна ще проводити полив настоєм коров'яку, але при цьому в квартирі може залишатися запах.

Вологість повітря: Регулярне обприскування. Час від часу листя монстери обмивають, протирають губкою і полірують. При утриманні взимку близько опалювальної системи можуть сохнути кінчики листя і з'являтися плями.

Розмноження: Повітряними відводками і живцями. У отводка повинен бути лист і повітряний корінь. Коли монстера дуже розростається, у неї зрізають верхівку з одним або декількома повітряними коренями і висаджують як самостійне рослина, при цьому маточне рослина продовжує рости далі.

Пересадка: Пересадку молодий монстери проводять щорічно. Монстери старше 4 років пересаджують через 2-3 роки, але верхній шар землі міняють щороку. Грунт: 2-3 частини дернової, 1 частина торф'яної землі, 1 частина перегнійної, 1 частина піску. Молоді рослини можна вирощувати у відрі, але рослинам старше 2-3 років знадобиться велика ємність. Це може бути або спеціальні квіткові горщики (є такі в продажі – величезних розмірів) або дерев'яні діжки. Неможливість забезпечити велику монстеру відповідною ємністю для посадки – часта причина проблем, пов'язаних з отриманням красивого і здорового рослини.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Догляд за монстерою

Монстери встановлюють в освітлене місце, проте влітку їм необхідно притінення від прямих сонячних променів. Багато вважають монстеру рослиною, легко переносить затіненість, але, щоб умови утримання монстер в кімнаті наблизити до тих, які вони мають на своїй батьківщині, краще давати їм достатньо світла, поміщати їх поруч з вікнами (крім південних, хоча біля вікон, що виходять на північ, світла їй може не вистачати). При вмісті монстери з яскравим розсіяним світлом, листя у рослини збільшуються, стають більш різьбленими. Якщо у рослини нові листя дрібнішають і не стають різьбленими, а повітряні корені стають тонкими і слабкими, то це свідчить про нестачі освітленості. Дорослі рослини чутливі до зміни освітленості, тому без особливих на те причин не міняйте звичне місце для монстери.

Монстери невимогливі до тепла (чим вище температура в приміщенні, тим швидше відбувається зростання). Активний ріст починається при температурі 16°C, оптимальна температура — близько 25°C. Взимку рослина може виносити нетривалий охолодження до 10-12°С, але оптимальна температура взимку— 16-18°C. Монстери в осінньо-зимовий період погано переносять протяги.

Навесні і влітку поливають монстеру рясно, м'якою відстояною водою, у міру підсихання верхнього шару субстрату. З осені полив скорочують, взимку поливають помірно, через два-три дні після того, як висохне верхній шар субстрату. Слід уникати надмірного зволоження, інакше листя втрачає декоративну цінність (з'являються темні плями) і нерідко відбувається загнивання коренів. У всі періоди не можна допускати при цьому пересихання земляної грудки.

Листя рослин регулярно треба обприскувати м'якою відстояною водою кімнатної температури і періодично протирати вологою ганчіркою, очищаючи їх від пилу.

Підживлення обов'язкове для дорослих рослин (з квітня по серпень 1 раз на 2 тижні мінеральними і органічними добривами), молоді рослини можуть обходитися і без підгодівлі. Зростання дорослих рослин без підгодівлі сповільнюється.

Монстера потребує підпірці — решітці, палицях, увіткнуті у горщик, натягнутому шнурі і т. д.

Обрізка верхівки старих рослин стимулює утворення бічних пагонів.

Придаткові корені, що виростають у монстер проти кожного аркуша, відрізати не можна, їх треба опускати в землю горщика або ящика або, зібравши в пучок, посадити в додатковий горщик з живильним землею. Ці корені утворюють багато мочковатих коренів і значно покращують кореневе живлення рослини.

Якщо повітря недостатньо вологий, а температура висока, кінці повітряних коренів, не досягають землі в діжці, обв'язують вологим мохом або опускають у пляшки з водою. З часом ці корені теж зможуть взяти участь у живленні рослин. Іноді повітряні корені рослини можуть прикріплятися до стіни.

У продаж надходять спеціальні обгорнені сухим пальмовим волокном пластикові підпори. Їх можна заповнити грунтом і виконати невеликі отвори для повітряних коренів. У вологому повітрі перед настанням похмурої або дощової погоди, а взимку перед відлигою на кінцях листя монстери збираються великі краплі води, що скачуються з рослини.

На батьківщині монстера цвіте щороку, в кімнатній культурі — порівняно рідко. При хорошому харчуванні через 2 роки рослина може дати великі суцвіття. Квітки двостатеві, зібрані в качан з кремовим чохлом. У міру дозрівання плодів покривало дерев'яніє і опадає. Фіолетові суцвіття, що нагадують качани кукурудзи, утворені дрібними соковитими, притиснутими один до одного плодами, відрізняються тонким солодким смаком і ароматом, що нагадує змішаний аромат ананаса і полуниці. Супліддя до 20 см завдовжки.

Молоді рослини необхідно пересаджувати щорічно, 3-4-річні — один раз в 2 роки, старше 5 років — кожні 3-4 роки, однак, необхідна щорічна підсипка землі. Склад землі для молодих рослин: дернова — 1 ч., перегнійна — 2 ч., торф'яна — 1ч., пісок — 1ч, рН субстрату 5,5—6,0. У суміш для дорослих рослин можна взяти 3 частини дернової і по 1 частини листяної, торф'яної, перегнійної землі та піску (рН 6,5-7,0). На дні горщика забезпечують хороший дренаж. Рослини краще розвиваються в горщиках великого розміру.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Розмноження монстер

Розмножують монстеру відростками, живцями, насінням (рідше).

При насіннєвому розмноженні насіння висівають у теплому світлому приміщенні. Насіння сходить через 2— 4 тижні. У сіянця спочатку з'являються ювенільні нерассеченные листя, а вже на п'ятому-восьмому місяці – дорослі справжні листки. Після закінчення двох років у рослин, вирощених з насіння, є добре розвинена коренева система , 3-5 ювенільних і 2-4 дорослих листа. Догляд за сіянцями звичайний: пікіровка, посадка в горщики, щорічна пересадка.

Бічними відростками, що з'являються в нижній частині стебел, монстеру розмножують в березні-червні, тоді ж верхівковими або стебловими живцями (шматок стебла з 1-2 листами). Зрізи присипають товченим деревним вугіллям, дають підсохнути. Висаджують в окремі горщики, накривають склом або скляними банками. На дно посуду кладуть шар дренажу з битих черепків, потім двосантиметровий шар торф'яної або перегнійної землі, а зверху насипають 2-3 см крупного піску. Температура в приміщенні бажана 20-25°С. Поливають вранці і ввечері. Після вкорінення молоді рослини висаджують в проміжну посуд, а в діжку або об'ємний горщик з піддоном пересаджують розрісся примірник через 3-4 роки.

Краще вкорінюються живці, які мають хоча б маленькі повітряні корені.

Старі рослини зазвичай втрачають нижнє листя і стають непривабливими. Тому можна рекомендувати і такий спосіб розмноження: один або два верхніх повітряних кореня щільно обгортають вологим мохом, обв'язують мачулою або шпагатом і прикріплюють до стовбура. Повітряні корені у вологому моху утворюють багато корінців, після чого верхівку з одним або двома листками зрізають і висаджують у горщик так, щоб коріння і зріз були закриті землею (зріз необхідно посипати порошком деревного вугілля.) Так отримують гарні молоді рослини, а старі стебла незабаром утворюють нові бічні пагони. Стара рослина стає розгалуженим і омолодженим.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Заходи безпеки

Монстера містить дратівливі шкіру і слизову оболонку речовини. Сік недостиглих плодів може викликати запалення слизової оболонки рота, шлункова та кишкова кровотеча.

Види

Монстера Адансона (Monstera adansonii Schott). Синонім: Dracontium pertusum L., Monstera pertusa (L.) de Vriese, Philodendron pertusum (L.) Kunth & C. D. Bouche.

Родина — від Коста-Ріки до Бразилії, зустрічається в тропічних лісах. Ліана, що досягає у висоту 8 м. Листя тонкі, з численними дрібними отворами по всій пластинці, довжиною 22-55 см, шириною 15— 40 см. Листова пластинка має яйцевидну форму. У культурі цвіте рідко. Початок на короткому квітконосі завдовжки 8-13 см, шириною 1,5— 2 см, світло-жовтий.

Монстера делікатесна, або приваблива (Мonstera deliciosa Lieb.). Синонім: Філодендрон дірявий (Philodendron pertusum Kunth et Bouehe). Росте в тропічних вологих лісах, в гірських лісах, піднімаючись до висоти 1000 м над рівнем моря, в Центральній Америці. Лазяча ліана. Листки великі, до 60 см у діаметрі, серцеподібні, глибоко розсічені, перисто-лопатеві і у дірках, шкірясті. Молоді листки серцеподібні, цільнокраї. Початок 25 см завдовжки і 10-20 см завтовшки. Покривало біле. Плід — ягода з запахом ананаса; м'якоть плоду їстівна (іноді відчувається неприємне печіння в роті за наявності кристалів оксалату кальцію), за смаком нагадує ананас. Широко відоме лазящее кімнатна рослина; в оранжереях досягає 10-12 м висоти, в кімнатах — до 3 м. Дорослі рослини при належному догляді можуть цвісти щорічно, плоди визрівають протягом 10-12 місяців. Є біло-ряба форма (Variegata), яка росте повільніше і більш вимоглива до умов утримання.

Монстера Борзига (Мonstera deliciosa borsigiana (С. ex Koch Engl.) Kngt. et Krause). Батьківщина – Мексика. Листя меншого розміру, ніж у М. deliciosa, до 30 см в діаметрі; стебла більш тонкі. Підвид виник в культурі в результаті розщеплення при насіннєвому розмноженні і подальшого відбору. Придатний для вирощування в кімнатах та інших приміщеннях.

Монстера коса (Monstera obliqua Miq.). Синонім: М. серповидна (М. falcifolia Engl.), М. экспилата (M. expilata Schott.) Росте у вологих тропічних лісах Бразилії (штати Парана і Амазонка) і Гвіани. Лазяча ліана. Листки еліптичні або довгасто-ланцетні, 18-20 см довжиною і 5-6 см шириною, нерівнобічне біля основи, цілісні. Черешок короткий, 12-13 см завдовжки. Суцвіття на короткому, 7-8 см завдовжки, квітконосі. Невеликий качан, 4см довжиною, малоцветковый.

Монстера пробита, або дірявий (Мonstera pertusa (L.) de Vriese). Синонім: М. Адасона (M. adansonii Schott), М. пробита, різновид jaeqminii (M. pertusa var. jaeqminii (Scholt) Engl.). Росте в тропічних вологих лісах в тропічній Америці. Лазяча ліана. Листки яйцевидні або довгасто-яйцевидныеѕ 60-90 см завдовжки і 20-25 см шириною, нерівнобічне, більш розширені в нижній частині, нерівномірно дірчасті. Покривало біле, 20 см завдовжки. Початок до 10 см завдовжки.

Монстера — незвичайне «чудовисько»- Монстера,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Кімнатна Квітка,Фото

Можливі труднощі

 • В тіні ріст припиняється, стовбур оголюється.
 • Коричневі плями на нижній поверхні листа викликаються червоним павутинним кліщем.
 • З-за нестачі харчування листя жовтіє.
 • через перезволоження грунту можуть пожовтіти і навіть загнити листя.
 • через занадто сухого повітря або надто тісного горщика верхівки часток і краї листя стають коричневими і бумажістимі.
 • При надлишку сонячного світла утворюються бліді листя з жовтими плямами.
 • При недоліку світла виростають дрібні і бліді листя, подовжуються пагони, стебло починає закручуватися.
 • При дуже вологому грунті листя «плачуть» (на них виступають краплі вологи) — дайте грунту підсохнути і збільшити інтервали між поливами. Поява крапель на листках може відбуватися і перед дощем.
 • При вмісті рослин в темному місці і при нестачі поживних речовин з'являються листя мають цільну платівку.
 • З віком нижні листки завжди опадають. Але якщо перед обпаданням листя стають сухими і коричневими, то причина цього в занадто високій температурі повітря.
 • Старі рослини утворюють багато повітряних коренів. Видаляти не слід, доцільно направляти їх в субстрат, в горщик або діжку. Як вже зазначалося, вони сприяють кращому живленню рослин.
 • Монстера може пошкоджуватися попелиць, павутинним кліщем, щитівкою.

Чекаємо Ваших порад щодо вирощування цих прекрасних рослин!