Меконопсис — гімалайський мак

Меконопсис або блакитний колокольчиковый мак за красу і незвичність забарвлення пелюсток великого квітки, називають блакитним тибетським сонцем. З біологічної схожості будови вегетативних органів і зовнішньої будови квітки, його відносять до сімейства макових, об'єднаних у відповідний рід. В роду виділяється кілька видів, але найбільш відомий вид Meconopsis grandis або в перекладі на російську мову – меконопсис великий, великий, великий, гімалайський блакитний мак. Незвичайна забарвлення великого до 10 см в діаметрі квітки, настільки зачарувала жителів Бутану, що вони прийняли меконопсис грандіс національним символом країни.

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

Біологічні особливості і ареал розповсюдження

Рід меконопсис (Meconopsis) цікавий тим, що має розірваний ареал поширення, який вплинув і на зовнішні особливості рослин. Основна батьківщина меконопсиса — Гімалаї, в яких поширено понад 40 видів родини. Рослини гімалайського ареалу поширення мають різноманітні синьо-блакитні, вогненно-червоні, вершково-жовті, білі відтінки пелюсток великих одиночних або зібраних у суцвіття квіток. І лише один вид з роду меконопсис Меконопсис кембрійський (Meconopsis cambrica), обрав постійним місцем свого виростання Англійська континент, у тому числі Уельс та Ірландію. На відміну від гімалайського меконопсиса, Англійська ніколи не формує квітки синіх і блакитних відтінків.

Гімалайські меконопсисы представлені багаторічними трав'янистими гігантами від 2 м до карликових рослинок у 10-12 см заввишки. Зростають у гірських тінистих лісових районах, на вологих альпійських луках. Найбільше поширені в Непалі, Бутані, на заході Китаю, південно-сході Тибету. В даний час ареал їх поширення розширився до Австралії, Нової Зеландії, Японії, Канади, Аляски (США), Західної Європи, регіонів РФ. Стримуючим фактором поширення є жаркий сухий повітря, мала кількість опадів.

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

Окреме рослина меконопсиса являє розетку світло-зелених простих великих черешкових листків, з центру якої піднімаються на високих квітконосах окремі квітки (10-25 см в діаметрі) або один-кілька квітконосів кистевидного або волотистого типу, несучих до 10 бутонів. Вся рослина, включаючи квіткові бутони, вкрите густим опушенням сизувато, іноді буруватого відтінку. Листова пластинка розеткових листя майже цельнокрайняя широка, догори по стеблу змінюється на довгасту. Листовий апарат меконопсисов розпускається дуже рано і вже до середини червня перші квіти прикрашають клумби, альпінарії, рокарії або кам'янисті садки в тінистих місцях. Зачаровує красою цвітіння триває більше місяця. Рослина приростає розетками і через кілька років представляє пишний кущ. Коріння від стрижневих до мочковатих. Кореневищні форми мають добре розвинені розгалужені підземні пагони зі сплячими бруньками, з яких навесні формуються нові рослини. Надземна маса щорічно відмирає і нова розетка відростає з бруньок відновлення, розташованих на кореневище.

В Європі і РФ розповсюджений дещо інший вигляд меконопсиса меконопсис буквицелистный (Meconopsis betonicifolia), що дали початок багатьом садовим форм, сортів і гібридів. Садівники його називають просто гімалайський мак. Він теж містить молочний сік, тому відноситься до отруйних рослин, але не наркотичним.

Використання меконопсиса в присадибній ландшафті

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

У минулі часи в приватному володінні кожен куточок намагалися зайняти харчовими культурами. Сьогодні все частіше великі площі залишають для куточків відпочинку, дитячих майданчиків. В моду увійшли дикі зелені галявини-газони, травостій яких систематично не підстригають. На тлі стрижених газонів розбивають моноклумбы, міксбордери, альпінарії. Нереальної краси великі головки макоподобных кольорів синього і інших блакитних відтінків створюють оригінальний острів радості. Густі зелені куртини блакитних, червоних, помаранчевих, жовтих, білих квітів меконопсиса не потребують партнерів, але по закінченню цвітіння їх декоративність знижується через в'янення квітів і квітконосів, всихання розеткової частини рослин. Саме тому меконопсисы на клумбах можна поєднувати з хостів, бруннерой крупнолістной, невисокими зеленими злаками (мітлиця тонка, райграс багаторічний та інші), які прикриють теряющуюся декоративність основного рослини. Чудово виглядають меконопсисы в поєднанні з аквилегией, папоротями, василистником, наперстянками. Якщо своєчасно видаляти відцвілі квітки, то цвітіння можна продовжити до кінця серпня.

На дачі з різних сортів і видів меконопсисов можна створити чудові моноклумбы, які будуть цвісти в різні періоди теплого сезону. Тоді вам забезпечений казковий квітник протягом усього літа. Наприклад, можна підібрати сорти і гібриди наступних видів меконопсисов:

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото
Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото
Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото
  • Меконопсис великий (Meconopsis grandis) зацвітає в червні. Цвітіння триває до початку серпня. Квітки великі синього і пурпурного кольорів, рідше зустрічаються рожеві і білі, 10-12 см у діаметрі. Формує багатоквіткові розетки. Витримує морози до -20ºС.
  • Меконопсис буквицелистный (Meconopsis betonicifolia) зацвітає в червні-липні яскраво-блакитними квітками до 10 см в діаметрі. Цвітіння триває 2-3 тижні. Витримує морози до -18С. Має багато сортів і гібридів, що розрізняються розмірами і відтінками квіток.
  • Меконопсис камбрійский (Meconopsis cambrica) цвіте з липня по серпень. Квітки оранжевого, жовтого, рідше червоного кольору. Дрібні, до 4-5 см у діаметрі. В розетці формується на квітконосі 1 квітка, чим дуже нагадує мак. Цвітіння триває все літо. Витримує морози до -23ºС. На відміну від попередніх видів може рости на сонці, тому часто використовується в альпінаріях і рокарії.

Як виростити меконопсис на дачній ділянці?

Розмноження меконопсиса насінням

Купити суміш різних сортів меконопсиса або певний вид гібридного насіння можна в спеціалізованих магазинах.

Посів проводять у контейнери в кінці лютого і виставляють на розсіяне світло в порівняно теплому місці в квартирі або в теплиці.

Підготовка грунту

Для вирощування сіянців меконопсиса необхідний пухкий, слабокислий помірно живильний грунт. Його можна підготувати самостійно, змішуючи з 1 частини дернової, листової землі і піску з 2 частинами торфу. Суміш дезінфікують розчином марганцівки. На дні контейнера або іншої ємності просвердлюють дірочки для стоку зайвої води, укладають дренаж з цегляної крихти, тріски та інших матеріалів. Зверху насипають шар підготовленого або купленого слабокислого субстрату.

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

Посів та догляд

Схожість насіння меконопсиса низька, тому для отримання повноцінних сходів грунт зволожують розчином гумату натрію або новосила, корневін. Субстрат в контейнері акуратно розправляють і проводять поверхневий посів насіння. Рівною плашкою злегка вдавлюють насіння в грунт, буквально на 1,5-2,0 мм, припудрюють дрібним річковим піском і через пульверизатор знову обережно зволожують посів. Накривають склом або плівкою, імітуючи міні-тепличку. В будинку виставляють в тепле місце під розсіяне світло, у теплиці подалі від дверей.

Сходи з'являються через 2-3 тижні. Паростки меконопсиса дуже ніжні, не переносять коливань вологості, відразу уражаються грибковою хворобою «чорна ніжка». При посіві в теплиці з профілактичною метою можна використовувати хімічний препарат «оксихом». Попередньо обробляють верхній шар почвогрунта, згідно рекомендації. В квартирі категорично заборонено застосування хімічних препаратів. Єдина можливість отримати здорові сходи – не допускати підвищеної вологості грунту в контейнері. Для умов закритого приміщення можна спробувати замочити короткочасно насіння в розчині біофунгіциду «фітоспорін-М» або «планриз, Ж». Обережно просушити і висіяти. Температура повітря становить +10 — +12 º с. Гранична температура +13 — +14ºС. Якщо температура підніметься хоча б на 1ºС вище ніжні сіянці загинуть. Отримати здорові сіянці складно, але при уважному догляді цілком можливо, тим більше що в наступні роки меконопсис може розмножуватися самосівом.

У віці 3,0-3,5 місяців (приблизно у другій половині травня) контейнер з сіянцями меконопсиса виносять в сад і дорощують до кінця літа на відкритому повітрі. У вересні зміцнілі рослини висаджують на постоянку в підготовлені місця.

Якщо висадку проводять в моноклумбу, то відстань між рослинами залишають від 25 до 40 см залежно від сорту та виду. В альпінарії або кам'яному садку молоді саджанці розміщують відповідно до схеми.

Догляд за меконопсисом у відкритому грунті

Меконопсисы – тіньовитривалі рослини. Дорослі рослини досить витривалі до дощів і жаркій погоді. Але для більшості видів згубні прямі сонячні промені і сухі грунтово-повітряні умови. Тому для молодняку вибирають півтінь, з достатнім освітленням, у ранкові години.

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

При високій сухості потрібен достатній полив і дрібне обприскування для створення вологості повітря. Якщо високорослий сорт багаторічний можна використовувати невисокі опори для підв'язки. У перший рік багаторічники дають малий приріст і потребують підгодівлі.

протягом літнього сезону в перший рік підгодовують меконопсисы двічі: перед цвітінням і за місяць до зимівлі. В підгодівлю вносять сірчанокислий амоній (сульфат амонія), який підкислює грунт, що дуже важливо для меконопсисов. Доза підгодівлі не повинна перевищувати 20-25 г/кв. м площі. Не можна підгодовувати і мульчувати посадки меконопсисов органічними добривами і деревною золою.

Меконопсисы – зимостійкі рослини, тому не вимагають спеціальних зимових укриттів. Досить восени після обрізування надземної маси замульчувати їх деревною тріскою або здоровим садовим листопадом. Восени багаторічники обрізають за типом піонів (під корінь). З сплячих нирок підземних пагонів меконопсиса навесні з'являються нові молоді рослини. З другого року рослини швидко розростаються, починається рясне цвітіння, формування молодих розеток.

Подальший догляд за меконопсисом полягає в поливі (не частіше 1 разу в місяць), 1 підживлення під полив краще перед цвітінням і поділ кущів в осінній період.

Вегетативне розмноження меконопсиса

Вегетативне розмноження меконопсисов проводять живцюванням і діленням куща. Щоб не обтяжувати себе зайвими турботами в домашніх умовах краще всього використовувати вегетативне розмноження поділом куща.

При діленні куща необхідно дотримуватися дуже важлива умова: кущ меконопсиса ділять, коли він знаходиться в стані спокою. Рано навесні, як тільки зійде сніг або восени. На півдні не раніше другої половини-кінця вересня, у північних районах у кінці серпня. Пересадку проводять тільки в нежарку вологу погоду.

Меконопсис — гімалайський мак- Меконопсис,блакитний,гімалайський,мак,догляд,вирощування,посадка,види,фото

Для отримання деленок, кущ обережно викопують, обтрушують від грунту. Оглядають і видаляють пошкоджені старі, хворі корені і підземні втечі. Після огляду і підготовки кущ ділять так, щоб кожна відокремлена частина мала 1-2 бруньки відновлення або молоду розетку. Деленко меконопсиса  висаджують на заздалегідь підготовлені місця. У перший тиждень молоді рослини затінюють, ретельно стежать за вологістю ґрунту. Інший догляд звичайний.

Живцювання меконопсиса відрізняється від ділення куща тим, що материнський кущ не чіпають. А відокремлюють тільки молоді розетки. Відокремлені розетки висаджують в міні-тепличку на літній дорощування і восени або наступної весни висаджують на постоянку.

Дата публикации: 10.04.17