Лобулярія — невпинне цвітіння до кінця сезону

У розпал літа кількість доступних барвистих однорічних зірок просто вражає уяву. Більшість садових рослин, що живуть всього один сезон, більше схожі на квітучі хмаринки. Але чим ближче до осені з її золотом і багрянцем, тим менше пышноцветных рослин залишається на садовій сцені. Одні бояться опадів, інші – перших холодів. І лише обрані культури на перший план виходять якраз до завершення сезону. Один з таких літників – лобулярія. Скромна і легко втрачається в компанії інших літників, вона з серпня стає головною зіркою рослин садів і сезонних ансамблів.

Знайомимося ближче із лобулярией морський

Незважаючи на те, що в сімействі лобулярий (Lobularia) є чимало окремих видів рослин, в ландшафтному дизайні цінують і активно використовують лише один вид – лобулярию морську, або газонницу приморську (Lobularia maritima). Це дивовижний літник, який по праву зараховують до осінніх. Правда, зовсім не тому, що період цвітіння у нього починається напередодні осені. Лобулярія цвіте з самого початку літа, як і більшість її конкуренток. Але вона так боїться спеки та посухи, що зазвичай припиняє цвісти на початку серпня. А завдяки стимулюванню друга хвиля цвітіння починається якраз до золотої осені – і триває невпинно, до жовтня і першого подиху зими.

Лобулярія — невпинне цвітіння до кінця сезону- Лобулярія,приморська,морська,Газонница,догляд,посадка,вирощування,розмноження,фото

Лобулярія морська – однорічник трав'янистої типу, формує разюче розлогі або, навпаки, компактні, ідеальні, пишні й густі кущики. У висоту вона не перевищить і 30 см, але настільки густо галузиться, що здається потужною і об'ємною. Дрібна ланцетні листя нічим не примітна, але завдяки холоднішому, зеленоватому окрасу і вражаючою щільності розташування на пагонах створює пишну «крону» і здається дуже масивною. Кисті суцвіть лобулярії – не найефектніше, але дуже миле видовище. Запашні, нетипово медові по аромату квітки правильної форми нехай і дрібні, але завдяки чистоті форми і забарвлення здаються дуже помітними. Після цвітіння зав'язуються цегляні або жовті овальні стручки плодів з гострою верхівкою.

Колірна гамма лобулярий класично обмежена білим, бузковим, ліловим. Але сортова палітра активно розширюється і сьогодні насіння все нових і оригінальних лобулярий з'являються частіше, ніж класичні базові форми рослини.

Цвітіння лобулярії при класичному посіві на розсаду стартує в травні, ближче до літа. А завершується в жовтні, коли сад вже охоплює передчуття зими і холоду зупиняють цвітіння навіть найстійкіших пізніх багаторічників. Наявність або відсутність пауз в цвітінні лобулярий визначає погода і особливості кожного конкретного року. Якщо літо прохолодне дощове, лобулярія буде та сама цвісти невпинно, але може завершити парад раніше. А ось якщо літо дуже сухе і екстремально спекотне, то цвітіння зупиниться в липні або серпні. Але така пауза – не тільки недолік. Адже завдяки їй лобулярії будуть цвісти і правда до приходу заморозків. Після простої стрижки вони починають другу, часто більш довгу хвилю цвітіння і досягають максимальної декоративності саме восени.

До кращих сортів лобулярії морський і гібридів на її основі відносять:

 • базові форми: компактна (заввишки до 15 см з білосніжними квітками), строката (листя прикрашені білою облямівкою), розпростерта (зі сланкими пагонами) і білосніжна Бентама (заввишки до 40 см);
 • «Salmon» – лобулярія з лососевим забарвленням, модна і пишна, висотою близько 10 см;
 • «New White» – сорт з унікальним дуже світлим забарвленням квіток, в якому незвичайну нотку надає світлий абрикосовий відтінок;
 • «Schneesturm» – сорт заввишки до 25 см з великими білими квітками;
 • «Carpet of Snow» – білосніжний сорт з дуже сильним ароматом висотою до 15 см;
 • «Paletta» – сорт з разноокрашенными суцвіттями, у якого віночки квіток можуть бути білими, коричневими, червоними, малиновими, бузковими і різноманітно рожевими, виглядає дещо ностальгічно і компактний, всього до 10 см у висоту;
 • «Wise Risen» – хороший срезочный білий сорт з великими квітками;
 • «Easter Bonnet Pink» – мелкоцветный ліловий сорт;
 • «Easter Deep Rose» – низькорослий і понад рясноквітнучий сорт з насиченим рожевим забарвленням;
 • «Tiny Tim» – мініатюрний, до 8 см у висоту з прекрасними почвопокровними якостями, володіє гнучкими сланкими пагонами і унікальною здатністю повністю ховатися під покривалом білосніжної піни суцвіть;
 • «Violetkonigin» – мініатюрний, до 15 см у висоту сорт з підвищеною ветвистостью і фіолетовими квітками;
 • «Schneeteppich» – густоветвистий карликовий сорт з зібраними в короткі грона білими квітками;
 • «Rosie o'day» до 10 см у висоту з насичено-рожевими квітками;
 • «Кенигстеппин» – компактний сорт з пурпурним забарвленням досить темних квіток;
 • «Tetra Schneetraiben» – сорт заввишки близько 25 см з великими білими квітками.
Лобулярія — невпинне цвітіння до кінця сезону- Лобулярія,приморська,морська,Газонница,догляд,посадка,вирощування,розмноження,фото

Лобулярию в ландшафтному дизайні використовують для:

 • створення барвистих пышноцветных бордюрів;
 • прикраса альпійських гір і рокаріїв;
 • введення осінніх квітів на клумби і рабатки;
 • ефектного обрамлення невеликих квітників;
 • заповнення порожнеч і лисин в декоративних композиціях;
 • для прикраси терас, балконів і зон відпочинку.

Лобулярії зможуть рости практично в будь-яких умовах

Цього летнику досить підібрати хороше освітлення. До всім іншим характеристикам місця вирощування лобулярії не вимогливі. Знайдіть для красуні саму сонячну, відкриту і теплу майданчик, уникайте сирих і холодних місць – і ви обов'язково насолодіться красою цвітіння цього летника.

Витривала і некапризная, лобулярія невимоглива до грунту. Якщо грунт не перезволожений, немає ризику застою води і заболочення – місце їй підійде. Ні кислотність, ні поживність, ні склад грунту для лобулярий особливе значення не має.

Посадка лобулярії

Цей літник висаджують в невеликі індивідуальні ямки. Ґрунт перед посадкою можна поліпшити, підвищивши її рихлість і водопроникність, але зазвичай досить простий перекопування.

Оптимальна відстань при посадці – близько 15-20 см між рослинами (навіть для карликових сортів). Лобулярія боїться загущених посадок, погано цвіте при недостатньо активної циркуляції повітря і в тісноті, стає вразливою до захворювань. Тому ніколи не висаджуйте лобулярії надто густо.

Мінімальний догляд за повнокольорового красунею

Турбота про лобулярії фактично зводиться до обрізку. Ніякий, навіть самий ретельний догляд з системними поливами не попередить зупинки цвітіння в невдалий і надто жаркий рік, а від нестачі вологи цвітіння не постраждає. Тому лобулярию, що росте у відкритому ґрунті не поливають, хіба що в екстремально тривалі жаркі і сухі місяці в якості загальної підтримуючої заходи та перші тижні після висадки розсади в грунт.

Для лобулярий можна забути і про підгодівлі. Вона не вимоглива до поживності грунту, надлишку добрив не любить і на звичайному садовому грунті задовольняється запасом поживних речовин у грунті.

Лобулярія — невпинне цвітіння до кінця сезону- Лобулярія,приморська,морська,Газонница,догляд,посадка,вирощування,розмноження,фото

Обрізають лобулярию тільки тоді, коли у рослини зупиняється хвиля цвітіння. Після того, як завершиться перший етап цвітіння, його потрібно низько зрізати. Лобулярія швидко рушить в зростання, відновить пишні кущики і напередодні осені зацвіте знову, ще більш рясно. Багато сучасні сорти не потребують обрізки та самостійно відновлюють цвітіння після того, як температури повітря опустяться до комфортних. При купівлі розсади або насіння обов'язково уточніть це параметр, адже, можливо, навіть такої мінімальної турботи лобулярії не знадобиться.

Трохи більш складним є догляд за горшечными і контейнерними лобуляриями. Цим красуням знадобляться регулярні поливи і щотижневі підгодівлі, своєчасне укорочення тонкого або вибиваються пагонів. Але навіть у формі горщика лобулярія не так примхлива, як інші літники.

Шкідники і хвороби

Лобулярія – один з найбільш стійких літників. До проблем з них призводить лише неправильна посадка. Якщо розташувати кущики надто густо, то лобулярія буде вразлива до борошнистої роси та інших грибкових захворювань. Боротися з ними потрібно видаленням уражених примірників і попередженням розповсюдження на сусідні рослини. Але якщо лобулярії вже цвітуть, то можна спробувати врятувати посадки обробкою фунгіцидів.

Розмноження лобулярії

Навіть вирощування лобулярії з насіння досить просте і вимагає мінімальної витрати часу і сил. Цей літник краще висівати безпосередньо в грунт на постійне місце вирощування. Звичайно, можна висіяти лобулярию і на розсаду, але цей спосіб більше підходить для ампельних і майбутніх рослин лобулярий.

Лобулярія — невпинне цвітіння до кінця сезону- Лобулярія,приморська,морська,Газонница,догляд,посадка,вирощування,розмноження,фото

У грунт лобулярії можна висіяти як навесні, так і під зиму:

 • у листопаді, максимально пізно;
 • в кінці квітня або початку травня.

При посіві під зиму лобулярія прокидається рано і посіви потрібно захистити від морозів нетканими матеріалами або парників над грядкою. Також вважається, що лобулярії, посіяні в листопаді більше хворіють, ніж висіяне в квітні.

розсади Посів зазвичай проводять в березні, і краще використовувати не контейнери або ящики, а парники. Проростання насіння займає 4-10 днів. Розсаду підрощувати з проріджуванням або пікіруванням, підтримуючи постійну вологість грунту. На постійне місце лобулярию можна переносити в травні, легких приморозків після гартування цей літник не боїться. Зацвіте лобулярія через 40-50 днів після висіву на розсаду або появи сходів у відкритому ґрунті, а нові сорти – навіть трохи раніше.