Лисяча рукавичка

Наперстянки (Digitalis) — не дуже численний рід сімейства норічникові (Scrophulariaceae), що нараховує 26 дворічних і багаторічних видів, що виростають в Європі, Північній Африці, Середній Азії, на Канарських островах. Незважаючи на суттєві видові відмінності, все наперстянки легко впізнати. Їх міцні нерозгалужені стебла, висота яких коливається від 30 до 150 см, несуть у верхній частині великі пониклі квітки дзвоникоподібної форми, зібрані в однобічний колосовидне суцвіття. Квітки мають таку характерну форму, що при погляді на них відразу стає зрозумілим, чому рослина отримало таку назву: вони дійсно нагадують наперстки. До речі, і ботанічна назва роду походить від латинського слова digitus — палець. У англомовних народів рослина називається foxglove (від слів fox — лисиця і glove— рукавичка) з-за існував колись повір'я, що лисиці, здійснюючи набіги на курники, надягають квітки наперстянки на лапи — це допомагає їм не залишати слідів на землі.

Лисяча рукавичка-

© blumenbiene

Наперстянку стали вирощувати в садах вже з кінця XVIII ст., але виключно як лікарська рослина. В ній містяться глікозиди використовуються в малих дозах для лікування серцевих захворювань. Інтерес до наперстянці як до декоративної культури виник порівняно недавно, і вона надзвичайно швидко стала популярною. Це підтверджується великою кількістю сортів, що з'являються щороку на квітковому ринку. Більшість сортів наперстянки походить від схрещування декількох видів.Наперстянка пурпурова (Digitalis purpurea) — класичне дворічна рослина висотою 120-150 див. У перший рік розвиває розетку листків, на другий — викидає квітконіс з досить великими квітками, потім зав'язує безліч насіння і відмирає. Це надзвичайно варіабельний вид: наперстянка, виростаючи, скажімо, в Іспанії, може істотно відрізнятися від «португальської», а та, в свою чергу, від «корсиканской». Відмінності стосуються не тільки забарвлення квіток, яка може бути білої, кремової, всіх відтінків рожевого, пурпурного, кармінової з характерними цятками всередині дзвоника. Змінюватися можуть форма і розмір квіток: так, зустрічаються великоквіткова, глоксиниецветная і інші різновиди наперстянки пурпурової. Цвітіння у цього виду тривалий, у червні—серпні. На його основі створено величезну кількість сортів: Apricot Beauty з квітками абрикосового тони, Dwarf Sensation, який відрізняється подовженою формою квіток і дуже щільним суцвіттям, Foxy — переможець виставок, цвіте дзвіночками дуже соковитих, яскравих тонів, Giant Shirty — має величезне щільне суцвіття, що складається з великих дзвіночків білого, кремового або різних відтінків рожевого кольору.

Лисяча рукавичка-

© yamada*

З багаторічних видів в декоративному квітникарстві найбільш широко використовуються:

  • Наперстянка великоквіткова (Digitalis grandiflora) з дзвіночками жовтого кольору і коричневими прожилками всередині, цвіте вона в червні—липні;
  • Наперстянка жовта (Digitalis lutea) — більш низька, присадкувата рослина з квітками чисто жовтого кольору.

На основі цих видів також виведено велику кількість сортів, що розрізняються розмірами самих рослин і дзвіночків, їх формою і кольором, строками цвітіння.

На жаль, більшість сортових рослин, які є складними гібридами, сильно поступається своїм видовим предкам по морозостійкості. Будучи біологічно багаторічними рослинами, вони, тим не менш, слабшаючи після першої зимівлі, стають фактично дворічних. Можливо, це одна з основних причин того, що наперстянка не дуже популярна у наших квітникарів. А шкода!

Лисяча рукавичка-

© uzvards

Рослина володіє безліччю достоїнств: вона на рідкість пластично, може рости на сонячних відкритих місцях (за умови достатнього зволоження ґрунту); прекрасно почувати себе на злегка затінених і навіть тінистих ділянках, цвітіння при цьому абсолютно не постраждає. У деяких сортів в тінистих місцях можуть злегка витягатися суцвіття, але це не знижує декоративності рослини. Можна без перебільшення сказати, що наперстянка — класичне рослина для тінистого квітника. Все, що їй необхідно для повноцінного тривалого цвітіння, — це пухка, багата гумусом грунт, так як винос поживних речовин рослиною дуже високий. Наперстянки досить посухостійкі, хоча і віддають перевагу помірно зволожені місця.

Багато квітникарі недовговічність наперстянки в умовах Підмосков'я розглядають як її великий недолік. Адже на відміну від більшості дволітників наперстянка дуже легко стає фактично багаторічним рослиною. У цьому властивості з нею може посперечатися, мабуть, тільки незабудка. Практично всі сорти наперстянки чудово зав'язують повноцінні насіння, і якщо їх спеціально не збирати, вони обсипаються, іноді у величезних кількостях. Проростаючи навесні, насіння дають початок новим гібридним рослинам. Таким чином наперстянка легко «розбрідається» по всьому саду. У тих місцях, де ці «мандрівниці» небажані, досить виполоти з'явилися сіянці.

Лисяча рукавичка-

© Enrico Blasutto

Наперстянки легко утворюють між - і внутрішньовидові гібриди, тому нові рослини можуть бути надзвичайно різноманітні. Посадивши одного разу, скажімо, сорти з білими та темно-рожевими квітками, що незабаром ви будете мати в саду рослини різних відтінків рожевого, кремові. До речі, наперстянка — один з основних «постачальників» пастельних тонів в саду. Спокійні тони просто необхідні в місцях відпочинку. М'який, розмитий колір діє на око заспокійливо, тому без наперстянки немислимий «романтичний сад». В напівтінистих куточках контури білих, кремових, ніжно-рожевих квіток здаються більш окресленими, чіткими, для таких місць підійдуть композиції з наперстянки у поєднанні з гортензіями, дзвіночками, астильбою. Зони відпочинку часто влаштовують під кронами дерев, і виникає питання, що можна посадити під ними, особливо якщо дерева мають поверхневу кореневу систему, як, скажімо, береза. Відповідь проста: під деревом чудово буде жити наперстянка в компанії з купеной, підмаренником.

Наперстянка — це типова рослина «селянського садка». Вільну композицію з сільським шармом можна скласти з наперстянки, шток-троянди, дзвіночків, гвоздики, чистеца, а також садових калачиків, маку східного, аквілегії, аканту.

Лисяча рукавичка-

© Zubro

Наперстянки можуть служити доповненням і до більш вишуканим рослинам. Це не менш цікавий компаньйон для троянд. Можна скласти композицію «тон в тон», додавши один з численних сортів гвоздики дельтоподібного. На клумбі в стилі ретро наперстянку та троянди старовинних сортів доповнять котовник, лаванда або шавлія. Добре виглядає наперстянка серед квітучих півоній, створюючи цікаві вертикалі. А поєднання білої наперстянки і відповідних по зростанню білих дзвіночків зробить тінистий куточок просто казковим. Завдяки схожості форм квітконосів прекрасно гармонує вона і з аконитами, причому можна поєднувати рослини близьких або контрастних тонів.

Не менш цікаво поєднання яскраво-рожевих або кармінових троянд з наперстянками ніжних тонів, скажімо, кремового або ніжно-рожевого кольору. Для посилення контрасту до них добре підсадити яскраво-синій дзвіночок молочноцветковый або широколистий. Цікаво поєднання білих або ніжно-рожевих наперстянок з темно-синіми або ліловими клематисами.

Щільні колосоподібне суцвіття наперстянок розбивають квітники на окремі «острівці». Спробуйте подумки прибрати наперстянку складу композиції, і ви відчуєте, що чогось не вистачає, композиція виглядає нудною, монотонною, як б незавершеною.

Лисяча рукавичка-

© Hanna Zelenko

Але можна посадити наперстянку і на передньому плані, наприклад по обидва боки доріжки. Чим не квітковий коридор? Міцні, сильні квітконоси добре тримають форму.

Без перебільшення можна сказати, що наперстянка—універсальна рослина, вона прекрасний компаньйон для хвойних, прекрасних квітучих і декоративно-листяних чагарників, багатьох трав'янистих багаторічників. Де б ні було посаджено це рослина, вона завжди елегантно підноситься над своїм оточенням, відкриваючи широке поле для фантазії квітникаря. Наперстянка доречна в будь-якому саду.