Лісовий оксамит

Пам'ятайте розповіді невтомного мандрівника Володимира Клавдиевича Арсеньєва про величних і суворих хащах Уссурійського краю? Казково багаті, вони й тепер вражають дослідників. Тут росте багато рідкісних порід дерев, чагарників, ліан, які не побачиш у природних лісах будь-якого іншого географічного району світу. Монгольський дуб і китайський лимонник, маньчжурський горіх і груша усурійська, магнолія і аралія.

Одним з корінних далекосхідних рослин є коркове, або оксамитове дерево. У сонячний літній день попелясто-сіра бархатиста кора його стовбура і розлогі гілки з смарагдово-зеленою кроною чітко вимальовуються на темно-зеленому тлі далекосхідної тайги. Ще більш красиво оксамитове дерево восени, у золотавому вбранні, так гармоніює з гронами дрібних матово-чорних ягід. Навіть взимку, скинувши листя, дерево звертає на себе увагу оригінальним розгалуженням і еластичною коркової корою.

Лісовий оксамит-

© geneva_wirth

Бархатисту поверхню стовбурів цього дерева можна безпомилково впізнати навіть на дотик. Назва оксамитове дерево, або оксамит, дано дереву першими російськими переселенцями. Ботаніки називають його оксамитом амурським. Це одне з найдавніших рослин далекосхідної флори, родовід якої починається з дольодовикового третинного періоду. Бархат амурський — своєрідний живий пам'ятник субтропічних лісів, що покривали в ті далекі часи всю Європу, Сибір і Східну Азію. Не випадково адже він є близьким родичем цитрусових культур (апельсина, лимона, мандарина) і належить до одного з ними сімейства рутових. Понад 10 інших видів оксамиту зростає в Японії, на Сахаліні, Тайвані та у Центральному Китаї, проте всі вони поступаються амурського побратиму по якості коркового шару кори. Деякі види зовсім не мають коркової прошарку або вона у них значно тонше і гіршої якості, тоді як у оксамиту амурського вона наростає товщиною до 6 сантиметрів.Бархат амурський розселився в далекосхідних лісах, переважно по долинах річок і на досить освітлених місцях. Іноді він досягає висоти 32-х метрів при діаметрі стовбура до метра. Живе це дерево зазвичай 150-200, а іноді і більше 300 років.

Навесні, коли вся тайга вже зазеленіє, оксамит ще деякий час листя не розпускає. Вони з'являються майже на цілий місяць пізніше, ніж в інших дерев. Ботаніки вважають це своєрідною пересторогою на випадок пізніх весняних заморозків. Зате швидкістю цвітіння оксамит ніби надолужує згаяне. Почавши цвісти незабаром після появи листків, він відцвітає за 8-10 днів.

Лісовий оксамит-

© Retama

Цього періоду, здається, тільки і чекають мільйони бджіл. За медоносности непоказні квітки оксамиту амурського серед далекосхідних порід поступаються тільки липі маньчжурської. Правда, хабарів з оксамиту більш ранній, так як зацвітає він за два тижні до цвітіння липи. Під час цвітіння з крон оксамиту чути глухе гудіння бджіл, активно збирають не тільки нектар, але і пилок. До 8-12 кілограмів меду заготовлює кожна бджолина сім'я, а в особливо сприятливу погоду денний збір досягає 2 кілограмів. Мед, зібраний з квіток оксамиту амурського, має характерний зеленуватий відтінок і виключно тонкий смак і аромат. Встановлено, що навіть після 23-річного зберігання в цьому меді не виявляється ніяких ознак кристалізації. Повністю зберігає він протягом такого тривалого часу і дивовижний смак і лікувальні властивості. Особливо цілюще він при туберкульозі.

Плоди оксамиту дозрівають на початку осені і висять важкими чорними гронами до початку зими. Блискучі темні їх кульки містять по п'ять насіння-насіння, що є ласощами для седоголовых дятлов, блакитних сорок, дроздов.

Лісовий оксамит-

© A. Barra

З давніх часів місцеві жителі знали про цілющі властивості лубу, листя і плодів цього дивного дерева. Високо цінується деревина оксамиту, відрізняється неповторним малюнком і темно-коричневим забарвленням. Вона міцна, легка, малогигроскопична. Але головний «податок», який люди стягують з сірого велетня,— пробка. До речі, оксамит амурський є єдиним вітчизняним пробконосом, придатним для промислового видобутку пробки.

Стовбур і великі гілки оксамиту обростають товстим шаром еластичної пробки, багато в чому не знає собі рівних серед інших матеріалів. Це справді справжнє диво природи: адже пробка не пропускає найбільш їдкі рідини і летючі гази, що не впливає на запах, смак продуктів, які стикаються з нею. Вона володіє високими тепло-, звуко-та електроізоляційними властивостями, не змінюється під впливом хімічних реактивів (кислот, лугів, спиртів).

З пробки виготовляють близько 90 найрізноманітніших виробів. Навіть крихта і пробкова пил ретельно збираються і використовуються у виробництві лінолеуму, лінкрусту та інших будівельних і оздоблювальних матеріалів.

Лісовий оксамит-

© Magnus Manske

Знаменно, що відкрили цей вітчизняний найбільш щедрий пробконос радянські фахівці. Царський уряд і не підозрювало про такому багатому дереві лісів Далекого Сходу і ввозила пробку з-за кордону. Наші дослідники багато зробили для вивчення біології оксамиту амурського і технології заготівлі пробки. Влітку 1933 року в далекосхідних лісах була заготовлена перша пробна партія (90 тонн) пробкової кори. З того часу заготовки з року в рік безперервно зростають. Паралельно проводиться широке випробування і розведення оксамиту амурського в європейській частині СРСР. Спочатку цю рослину вирощували лише в ботанічних садах і дендропарках, потім поступово стали вводити в дослідні і виробничі посадки лісництв.

Планомірна, широко задумана акліматизація оксамиту амурського триває близько 30 років. Коркове дерево тепер можна зустріти на великих площах нових лісових насаджень в Прибалтиці, Білорусії, на Україні і Кавказі. Тільки на Україні оксамит амурський посаджений більш ніж на 5000 гектарів, на півночі європейської частини СРСР культура його доходить до широти Москви і Ленінграда. Нові насадження з кожним роком дають все більше промислової пробки.

Лісовий оксамит-

© Jean-Pol GRANDMONT

Досліди показали, що корковий шар можна знімати вже з 18-річного дерева, а здорове 25-річне дерево дає до кілограма високоякісної пробки. Після першого збору дереву надають зазвичай відпочинок на 10-12 років. За цей час знятий шар пробки повністю відновлюється.

Мільйони років амурський оксамит займав нові місця або залишав колишні, підкоряючись тільки стихійної грі природи, нині його сьогодення і майбутнє багато в чому визначають думка і воля радянського людини.

Лісовий оксамит-

© geneva_wirth

Посилання на матеріали:

  • С. В. Івченко – Книга про дерева