Лілія — нескромна азіатка

Азіатські гібриди є не тільки самими невибагливими серед всіх груп лілій, але і найрізноманітнішими за забарвленням. Серед них можна знайти лілії на будь-який, навіть самий вишуканий смак. Для більш легкого орієнтування серед усього різноманіття азіатських гібридів, їх поділяють на сортогруппы.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Опис та агротехніка

Грунти: Азіатські гібриди так само, як і їхні батьки, погано росте на вапняних грунтах, віддаючи перевагу нейтральні або слабокислі і добре удобрені.

Цвітіння: Основна маса сортів Азіатських гібридів зацвітає у відкритому грунті 5-15 липня. Ранні сорти цвітуть у другій половині червня, а найбільш пізні – у другій половині липня.

Бульби: Частина сортів цієї групи успадкувала від Лілії тигровій (Lillium llium tigrinum)і Лілії бульбоносной (Lillium llium bulbiferum) здатність утворювати стеблові бульбочки, якими такі сорти легко розмножуються. Ця обставина сприяло широкому поширенню Азіатських гібридів у садах Росії.

Насіннєве розмноження: Добре розмножуються насінням, але, незважаючи на швидке проростання, схожість у них нижче 70%, тому сіяти необхідно досить густо.

Морозостійкість: Ці гібриди дуже морозостійкі і невибагливі в культурі.

Різноманітність сортів: Азіатські гібриди – найбільш пристосовані до умов Середньої смуги Росії лілії. Сорти цієї групи мають найбільшу різноманітність за забарвленням, будовою квіток, по висоті і термінами цвітіння. Сучасний асортимент цієї групи дуже великий, але щороку з'являються сотні нових сортів.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Історія селекції

Азіатські гібриди отримали широке поширення в 1950-х роках, коли американцем Графом Яном де була виведена гібридна група "Мзс Сенчури" (в перекладі "Середина Століття"). Спочатку в цій групі були лілії з квітками помаранчевих або червоних тонів. Однак, у 1950 році канадцеві С. Петерсону вдалося схрестити лілію Давида (Уилмотт) з Лілією поникающей (Lillium cernuum). Це схрещування за значущістю не поступається появи Орлеанських гібридів, так як дозволило отримати нове забарвлення у Азіатських гібридів. Барвні речовини (антоціани) Лілії поникающей (Lillium cernuum), має чалмовидні бузково-рожеві квітки, при схрещуванні з видами, що містять флавоніди, створили у потомства з розщепленими генами і форми з бузковими, рожевими і білими квітками. Так з'явився сорт White Princess. Наступні схрещування призвели до появи цілої групи лілій зі світлими фарбами і чалмовидными квітками.

Тенденція селекції в цій групі спрямована на створення сортів з яскравими одноколірними, двоколірними або триколірними забарвленням квіток. В даний час стали модними і Азіатські гібриди з чалмовидными квітками різних забарвлень, які легко і просто вирощувати практично на будь-яких садових грунтах. Виведені дуже гарні сорти з махровими квітками, такі як Aphrodite (рожевий), Sphinx (червоний), Fata Morgana (жовтий).

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Особливості вирощування

Азіатські гібриди можна вирощувати на одному місці без пересадки протягом 3-4 років. На 4-5 рік помітно знижується висота квітконоса, кількість бутонів, значить, цибулина виснажена і ослаблена, а це може призвести до захворювань і загибелі рослини. Утворення безлічі коротких недорозвинених стебел навколо основного стебла вказує на тісне розташування утворилися цибулин, це означає, що гніздо цибулин пора викопати, ретельно розділити і висадити на нове місце. А на цьому місці не варто вирощувати цибулинні рослини протягом двох років.

Знову придбані цибулини повинні бути висаджені на постійне місце як можна швидше. Якщо це зробити неможливо, то тримайте їх у прохолодному місці при температурі не нижче нульової позначки, обернувши мохом, або промиті грубозернистому піску, або у выветрившемся торфі. Цибулина лілії складається з м'ясистих лусок без захисних зовнішніх криють оболонок, вона не має періоду спокою, тому не виносить пересушування. Якщо вам дісталася підсушена цибулина, то відновити її тургор можна, витримавши кілька днів до посадки у вологому піску або під моху.

Перед посадкою на постійне місце пошкоджені луски і старі висохлі коріння слід видалити. У відкритий грунт азіатські гібриди висаджують на початку – середині вересня або навесні, в кінці квітня – травні. Глибина посадки цибулини залежить від її величини, і від механічного складу ґрунту і дорівнює 15-20 см від дінця до поверхні грунту. Азіатські гібриди висаджуються в заздалегідь підготовлену родючий грунт з рн 6-6,5, що складається з суглинку, торфу, листового перегною і добре розклався компосту, кісткового борошна і золи. Припустимо внесення повного мінерального добрива з мікроелементами. Під дінці і навколо цибулини вноситься пісок. Лілії, як і всі цибулинні рослини, які не переносять внесення свіжої органіки і достатку азотних добрив. Грунт обробляється на глибину 40 см від поверхні. Лілії не виносять застою вологи.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Азіатські гібриди – світлолюбні культури. Не рекомендується вирощування азіатів в умовах тіні, так як в цих умовах стебла рослин можуть скривитися під кутом 45° у бік світла. Дуже важливий агротехнічний прийом – мульчування. Товщина шару мульчі повинна бути не менше 5 см. Це може бути соснова кора, хвойний опад, солома, опале деревна листя.

Підживлення особливо важлива в період утворення бутонів і на стадії їх фарбування. У пору цвітіння удобрювати не слід, достаток харчування призводить до швидкого завершення цвітіння. Остання підживлення з переважанням калійних добрив потрібна для відновлення ослабленою цвітінням цибулини і проводиться не пізніше 15 серпня.

Після цвітіння слід видаляти зів'ялі квітки разом із зав'яззю, не допускаючи утворення насіннєвих коробочок. У вересні, коли листя починає жовтіти, слід обрізати стебло на рівні грунту. Сухі зрізані стебла не годяться для компостування, їх слід спалити.

Сорту

Азіатські гібриди є не тільки самими невибагливими серед всіх груп лілій, але і найрізноманітнішими за забарвленням. Серед них можна знайти лілії на будь-який, навіть самий вишуканий смак. Для більш легкої орієнтації серед усього різноманіття азіатських гібридів, їх поділяють на сортогруппы.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

останнім часом все більшу популярність отримують брашмарк-гібриди. Відмітна особливість брашмарков – наявність мазка на кожному з листочків оцвітини. Форма мазка може бути найрізноманітнішою від олівцевих штрихів до великого мазка. Він може бути світло-коричневий, світло-жовтим, кремовим, сливово-червоним і темно-пурпурним. Інтенсивність забарвлення мазка часто залежить від погодних умов. У цій групі звертають на себе увагу сорти Ілія (кремова, в центрі оранжеве, темне пляма), Вэнгард (квітки золотисто-оранжеві з чітким смородине-червоною плямою), Ростани(світло-абрикосова з темною плямою), Журавинка (червона з темною плямою), Зорка Венера (світло-абрикосова, мазок червоний). Одним з кращих представників даної групи є сорт – Дэльта. Густо-жовта з коричневими мазками лілія просто дивує тривалістю цвітіння.

Дуже ефектні сорти групи двоколірних, причому слід зауважити, що дана назва є досить умовним, так як зазвичай присутній більше відтінків, колір може переходити від одного тону до іншого. Добре себе зарекомендували сорти Асенняя Фарби (червоне з оранжевим центром без крапа), Сорбет (рожева з білим центром), Гран Крю (густо-жовта з яскраво-червоною плямою біля основи пелюсток).

А лілії групи Танго з дуже згущеним крапом в центрі квітки – просто шедеври. Яскравим представником Танго-групи є сорт Язон – жовтий з неймовірною кількістю коричневих цяток!

Любителі мініатюрних рослин можуть знайти цікаві сорти в нечисленній Піксі-групі. У цю групу входять самі мініатюрні сорти, їх висота не перевищує 30 – 40см. У нас дуже добре себе показав сорт Баттер Пікс (великі лимонно-жовті квіти з золотистим підставою).

З'являються серед Азіатських гібридів і махрові сорти. Непогано росте і цвіте сорт Фата Моргана.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Багато сортів Азіатських гібридів настільки гарні, що вже протягом багатьох років є просто літніми хітами в Красноярську. Нікого не залишає байдужим сорт Барс з величезними білими квітами з жовтизною, злегка зеленуватим центром і оригінальним крапом. Особливо виграшно він виглядає на тлі Чорного Дрозда – дуже темного великого сорти з незвичайною буряково-бордовою забарвлення. Серед рожевих сортів звертає на себе увагу Азурра – ніжно-рожева трохи выцветающая до сріблястого зі злегка хвилястими краями. Голд Лоуд можна назвати однією з кращих жовтих лілій. Суцвіття цього сорту воістину унікально – до 22 квіток – замінює цілий букет! З червоних сортів можна порекомендувати Міс Еліс, незвичайний колір червоний, сверкающе-м'який, пелюстки з дуже щільною структурою, надзвичайно широкі, а висота стебла сягає 1.5 м. Не пропустіть саму раннецветущую лілію – Аристо, дуже яскрава пісочно-жовтий, безсумнівно стане центром квіткової композиції.

Хвороби та шкідники

В холодну вологу погоду лілії дуже легко уражуються грибним захворюванням ботритісом. Спочатку на зелених листочках з'являються рудувато-коричневі плями, затеем вогнища ураження розширюються, захоплюючи листя і бутони. На розвиток цієї хвороби впливають такі фактори, як різкі перепади температури і висока вологість, тому місце для посадки лілій потрібно вибирати добре провітрюване.

В цілях профілактики ботритісу дуже корисно пролити лілії, коли стебла досягнутий 8 – 10 см наступним складом:

  • в 5 літрах гарячої води розводять 1 ст. ложка мідного купоросу,
  • в 5 літрах холодної води розчиняється 1 ст. ложка нашатирного спирту і 1 ст. ложка кальцинованої соди. Розчини змішуємо, причому розчин мідного купоросу вливається (обов'язково) в розчин нашатирю. Проливаємо з лійки в якості профілактики.
Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Якщо ж на лілеї став з'являтися ботритис, то доведеться обприскувати лілії бордоської або бургундської рідиною (3 обприскування за сезон). При сильному ураженні ботритісом опрыскиваем лілії фундазолом або фитоспорином кожні 2 тижні. Ботритис не вражає цибулини, тому на наступний рік з неї може вирости здорова рослина.

Часто серед лілій зустрічається таке захворювання як гниль донця цибулини, фузаріоз. Причиною його є неправильний догляд за рослиною, відсутність дренажу, використання свіжого гною, довготривала відсутність поливу. У цьому випадку, щоб врятувати рослина, цибулини викопуються, добре промиваються і витримуються в розчині фундазолу півгодини довше тримати не слід: можуть почати відмирати коріння.

Вірусні захворювання лілій набагато небезпечніша для них, ніж грибні, так як вилікувати їх неможливо. Більш того, лілії піддані тим же вірусів, якими хворіють інші квіти та городні рослини. Якщо серед лілій з'явився примірник з нехарактерним для даного сорту розміром і забарвленням квітки, зігнутим стеблах, зі штрихами або плямами на пелюстках, потрібно якомога швидше позбутися цієї рослини. Не шкодуйте, цим ви врятуєте свою колекцію.

Ніколи не садіть лілії на ділянки, на яких росли тюльпани та інші цибулинні. Тюльпани сильно схильні вірусу пестролепестности. У лілій дане захворювання протікає найчастіше в прихованій формі. А коли симптоми стануть помітні у більшості рослин, врятувати колекцію буде дуже важко.

Лілія — нескромна азіатка- Лілія,азіатська,гібрид,Догляд,вирощування,розмноження,Хвороби,шкідники,Види,сорти,Фото,

Часто переносниками вірусних захворювань є комахи-шкідники. Тому, періодично захищаючи свій сад від них, ви позбавите свої рослини і від таких проблем, як віруси. Доглянуті і сильні рослини набагато рідше піддаються хворобам і шкідникам, здатні самостійно протистояти багатьом інфекціям.

Азіатські гібриди все ж самі невибагливі, їх вирощують практично скрізь, навіть в умовах вічної мерзлоти на Алясці. При суворих зимах всі квітконоси обрізають на рівні землі, щоб вони не височіли над сніговим покривом.