Лілейник – усмішка сонця

Лілейники вважаються невибагливими витривалими рослинами, не вимагають ретельного догляду. Передбачається, що вони можуть довгі роки рости і цвісти, не вимагаючи пересадок, укриття на зиму. В останні роки інтерес до них особливо зріс завдяки тому, що в Росію хлинув потік нових, невідомих раніше сортів з простими або махровими квітками різноманітної форми і забарвлення.

Лілейник називають красодневом, іноді хемерокаллисом (Hemerokallis). Латинська назва походить від грецьких слів hemera – «день» і kallos – «краса», оскільки кожна квітка зазвичай цвіте тільки один день.

Створено вже понад 50 тисяч сортів лилеиников, одне цікавіше іншого. Звичайно, не всі вони доступні нашим квітникарям-любителям. Зазвичай вибір обмежений тим, що привозять фірми-посередники з Польщі, Голландії чи Канади. Любителі, які чули про те, що лілейники ростуть майже як бур'яни, які вже встигли придбати найбільш ефектні рослини і стали чекати чудесного преображення своїх квітників.

Лілейник – усмішка сонця-

© Noël Zia Lee

Проте надіям деяких ентузіастів не судилося збутися. Прибульці із західних країн не завжди виявлялися настільки ж невимогливими, як знайомі з дитинства видові лилейники з жовтими або оранжевими квітками. Тепер в голосах покупців на садових ярмарках все частіше чуються нотки розчарування: у одних квітникарів навіть 5-річні рослини жодного разу не цвіли, у інших і листочки по пальцях можна перерахувати.

Існують лилейники-гіганти з квітки діаметром до 38 см і лилейники-карлики з квіткою всього 2,2 див. При такому розкиді деколи складно зрозуміти, що мова йде про одному вигляді!

Треба сказати, що найчастіше ці претензії необгрунтовані. В тому, що рослини не цвітуть, сумніватися не доводиться, але винні в цьому не лилейники, а їх недосвідчені господарі.

Лілейник – усмішка сонця-

© Vasenka

Подалі від води

В першу чергу перевірте, чи достатньо освітлене місце посадки. Лілейники можуть рости в півтіні. Але в умовах нашого клімату вони повноцінно цвітуть тільки на сонячних ділянках. При затіненні рослини або зовсім відмовляються цвісти, або утворюють невелику кількість дрібних квіток. Часто лілейник, який раніше чудово цвів, змінює свої звички, опинившись під пологом розрісся дерева або нової будівлі.

У розкішних гофрованих сортів лілійнику оцвітина не може повністю розкритися через нестачу тепла і світла в нашій кпиматической зоні.

Лилеиники здатні виживати в самих різних умовах. Але тільки на рихлому, суглинкових, дренованому грунті, багатим органічними речовинами, що вони постають у всій пишності. Суху піщану або важкий глинистий грунт потрібно обов'язково поліпшити, вносячи компост або добре перепрілий гній. Лілійники, що виросли на родючому грунті, викидають більше квітконосів з численними бутонами, їх квітки більші.

Лілейник – усмішка сонця-

© Lori Грейг

Зовсім не підходять для посадки сортових лілійників низькі, заболочені ділянки, де після дощів довго застоюється вода. В таких місцях можна спробувати садити рослини на піднятих грядах.

Лілейники досить миролюбні і непогано уживаються в міксбордерах з іншими багаторічниками. Але сусідство з деревами і великими чагарниками погано відбивається на їх стан і цвітінні Агресивна коренева система високих конкурентів швидко відбирає у бідних лілійників вологу і поживні речовини. Не змушуйте улюблені квіти мучитися, пересадіть подалі від агресорів, і вони зміняться.

Темна сорту не виносять жаркого полуденного сонця.

В середній смузі Росії краще всього займатися посадкою або пересадкою лілійників в травні або серпні. Не піддавайтеся спокусі купити дешеві примірники лілійників в кінці вересня або в жовтні. Пізно посаджену рослину може не встигнути вкоренитися до настання морозів. Воно або загине взимку, або буде довго хворіти наступного літа. Тут вже не до цвітіння.

Лілейник – усмішка сонця-

© JacobEnos

Ще одна поширена помилка – надмірне заглиблення точки зростання. Відомо, що лилейники, висаджені на глибину більше 3 см, гірше цвітуть. Якщо дуже постаратися і насипати над точкою зростання шар ґрунту завтовшки 8-10 см, кущ може зовсім відмовитися цвісти. Щоб уникнути цих неприємностей, бажано кожну весну перевіряти глибину посадки і при необхідності розкопувати землю від підстав кущів, а іноді навіть піднімати чи пересаджувати рослини.

Не примхи, а потреби

Лілейники не вимагають складного догляду. Але щоб отримати максимальний ефект, доведеться забезпечити їх мінімальними зручностями.

Лілейник – усмішка сонця-

© normanack

Квітки будуть більшими, якщо рослини отримають достатньо вологи. Особливо важливі поливи навесні, на початку літа під час цвітіння. Замість того щоб поливати часто і потроху, краще робити це щотижня або навіть 1 раз в 2 тижні, але рясно. Зберегти вологу допоможе мульчування компостом. Ґрунт на глибині 8-10 см повинна бути постійно злегка вологою, тоді лілейники відчують себе комфортно і порадують гарним цвітінням.

Лілейники підходять практично для всіх типів ландшафтного оформлення: для одиночних і групових посадок на газонах, біля водойм, на тлі чагарників і дерев.

Не забувайте обривати зів'ялі квіти лілейників. Рослини, яким не доведеться витрачати сили на освіту насіння, продемонструють свою пишність в повній мірі.

Регулярне внесення комплексного мінерального добрива допоможе збільшити кількість бутонів на квітконосах. Зазвичай лілейники підгодовують двічі: ранньою навесні і відразу після цвітіння. Перший раз не рекомендується використовувати добрива з високим вмістом азоту. Це може призвести до посиленого росту листя на шкоду цвітінню. Підживлення після цвітіння відіграє важливу роль: вона впливає на закладку нових бутонів і забезпечує максимальний ефект в майбутньому році.

Лілейник – усмішка сонця-

© Care_SMC

Багатьом доводилося бачити великі багаторічні куртини лілейників. Вони продовжують цвісти, але їх квітконоси зазвичай стають нижчими, а квітки – дрібніше. Ви можете відновити колишню красу, вчасно розділивши розрослися кущі. Це краще робити кожні 5-6 років. Деленко з 3-4 розетками листя зацвітають уже в наступному сезоні.

Лілейники з лимонною, золотисто-жовтим, помаранчевим та червоним забарвленням квіток не страждають від палючого сонця і дощу.

Важкий вибір

Нерідко початківці квітникарі купують лилейники, орієнтуючись тільки на красиву картинку. Однак потрібно постаратися отримати від продавця детальну інформацію, так як причиною поганого цвітіння часто буває саме невдалий вибір сорту. Наприклад, вічнозелені сорти, створені в теплих районах США, можуть не витримати нашої зими. Вижили рослини іноді важко виправляються тільки до кінця літа, коли цвісти вже пізно. Квітникарям без досвіду краще почати зі сплячих лілійників, у яких листя на зиму відмирає, – вони надійні і витривалі. Якщо перед вами стоїть вибір між звичайними диплоидов і отриманими штучно тетраплоїда, врахуйте, що останні відрізняються більш великими і яскравими квітками, але, як правило, повільніше розростаються.

Лілейник – усмішка сонця-

© boumanm

Зверніть увагу на терміни цвітіння. Наше літо коротко, і деякі поздноцветущие сорту не встигають зацвісти. Краще купувати лилейники з раннім, середнім або в крайньому випадку середньопізніх терміном цвітіння. Здатність цих рослин до ремонтантному цвітіння, коли після коротких проміжків відпочинку кущі знову покриваються квітками, теж залежить від кліматичних умов. У середній смузі Росії повторне цвітіння багатьох ремонтантних сортів можна спостерігати тільки в рідкісних випадках. В числі небагатьох винятків – сорт Стелла де Оро, який справно цвіте 2-3 рази протягом літа.

Розрізняють денні, нічні і довгоквітучі типи лілійнику. Денні розпускаються вранці або на початку дня і тримаються до вечора, – таких більшість. Нічні розпускаються ввечері і в'януть на наступний день після полудня.

Коли ви оцінюєте декоративність різних сортів, пам'ятайте, що маленька деленка з однією розеткою листя навряд чи буде пишно цвісти в наступному після посадки сезоні. Потрібно набратися терпіння і почекати 2, а то і 3 роки.

Лілейник – усмішка сонця-

© PeepleWatcher

Використовувані матеріали:

  • Кращі багаторічні рослини для вашого саду – Н. Чаплигіна, кандидат біологічних наук.