Лілейник — квітка на один день

Латинська назва Лілейника – Hemerocallis походить від грецьких слів 'hemera' — день і 'kallos' — краса, що пов'язано з короткостроковістю цвітіння більшості видів, кожна квітка зазвичай цвіте один день. Менш поширені назви лілейника — расоднев, за аналогією з латинським, і транскрипція латинської назви — Гемерокаллис.

Рід Лілійників налічує близько 20 видів, поширених переважно на сході Азії, рідше – в Європі. Лілейники належать до сімейства лілійних (за новою класифікацією це підродина Лилейниковых, сімейства Ксанторреевых).

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Висота квітконосу у високорослих лілійників – 1-1,5 м. Вони успішно виконують «посаду» солітера на тлі оксамитового газону, візуально об'єднують навколо себе рослинні композиції в різних стилях (натургарден, кантрі, прибережні міксбордери), підкреслюючи достоїнства дербенников, лабазников, геленіум, болотних ірисів, клопогонов і калачиків. У парадних квітниках вони гармонійно поєднуються з флоксами, астильбами, ліліями і розкішними декоративно-листяними рослинами.

Середньорослі лілейники гарні в садових композиціях, де потрібні виразні «фонтани» листя.

Мініатюрні лілейники, з квітконосами не вище 30-40 см, з не великими, але численними квіточками, підходять для створення бордюрів і квітників уздовж доріжок. Вони органічні і біля підніжжя кам'янистої гірки, і в рокарії.

На панелі лілійників близько півсотні відтінків і незліченну кількість поєднань. Орхидный, гвоздичний, устричний, вершковий, карамельний – яких відтінків не існує! Ось тільки білосніжного кольору поки немає, всі "білі" мають біля основи жовтий або зеленуватий відтінок.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Квітка лілійнику цвіте один — рідко два дні. Тому селекціонери домагаються максимально рясного цвітіння, збільшуючи кількість квітконосів і бутонів. Цвітіння сортів розтягнуто зазвичай на місяць, так як на кожному квітконосі послідовно розкриваються більше 30 бутонів. Сортів з квітками, не закриваються хоча б повні добу – одиниці, вони називаються сортами «тривалого цвітіння» і не дуже різноманітні в забарвленнях.

Для російського клімату краще вибирати сорти з раннім і середнім терміном цвітіння, що швидше розвиваються і встигають добре підготуватися до зимівлі.

Посадка

Посадковий матеріал зазвичай на кілька годин замочують стимуляторів росту (наприклад, в гумате, эпине, цирконії і т. д). Погані пересохлі і гнилі коріння удяют. Листя підрізають на довжину 15 див. Підрізка коренів і листя необхідна для того, щоб стимулювати зростання нових. Лілейники добре переносять пересушування коренів, тому в поштових посилках з інтернет-магазинів вони зазвичай добре доходять. Так само свіжі викопані лілейники можуть лежати 2-3 тижні в притемненому місці, поки для них не буде підготовлено місце для їх посадки. Однак, можна тимчасово і прикопати коріння у вологий пісок.

Посадкову яму для кожного куща готують ретельно, адже рослина садять на багато років. З часом з одного віяла річного приросту виростає кущ діаметром 50-70 см у поперечнику. Думайте про це, коли готуєте посадочне місце.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Досить викопати лунку глибиною 30 см, насипати в неї горбком торфо-перегнійну суміш, додати калійно-фосфорне добриво, і з цього горбкові розправити коріння сажаемого рослини. Коренева шийка не повинна бути сильно заглиблена (не більше 2, 5 см), інакше лілейник буде погано цвісти. Потім присипають коріння родючим грунтом, яка добре ущільнюється і поливається. Щоб було менше проблем з поливом лілійників, землю навколо них мульчують торфом або компостом. Мульчування покращує водопроникність ґрунту, допомагає утримати вологу під час посухи, а так само не дасть грунті в зоні коренів перегріватися.

Лілейники можна садити скрізь. Вони добре виглядають як на відкритих місцях в одиночних посадках, так і на клумбах, як солитерные рослини. У квітниках з лилейниками останні додадуть композиції легкість і ажурність.

Лілейники одні з найбільш стійких до хвороб багаторічників. Крім того, у них практично немає шкідників. Тому останнім часом лілейник став дуже популярним рослиною серед квітникарів-любителів за його красу, різноманітність колірних варіацій, невибагливість.

Особливості вирощування

Світ

У себе на батьківщині, у країнах Східної Азії та на Далекому Сході, лилейники ростуть на околицях лісів, серед чагарників. Тому дуже часто в рекомендаціях по вирощуванню лілійнику можна прочитати, що його висаджують в півтіні. Слід пам'ятати, що розплідники, що спеціалізуються на лилейниках, знаходяться, в основному, в США, Франції, Австралії. Якщо згадати кліматичні умови цих країн, то стає зрозуміло, чому рекомендують висаджувати лилейники в півтіні: на яскравому пекучому сонці вони дуже швидко відцвітуть. У нашій же смузі в півтіні вони просто не наберуть достатньої кількості тепла, щоб розкрити свою квітку і наповнити його фарбами.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Лілейник — дуже пластичне рослина; воно може рости в тіні, півтіні, але тільки на добре освітленій ділянці його цвітіння буде масовим і рясним. Особливо це твердження справедливо для гібридних сортів. Тільки під яскравим сонцем квітка лілійнику відкривається повністю, і тільки в суху сонячну погоду забарвлення квітки проявляється в повній мірі. В тіні, як і в похмурий день, квітка лілійнику може зовсім не відкритися.

Температура

Прокидаються лілейники рано, як тільки відтане грунт і вночі встановиться плюсова температура. Зазвичай це відбувається в середині квітня. З-під снігу лілейники виходять з перезимовавшими листям (озиминою), які почали відростати ще восени минулого року. Ці буває у тому випадку, якщо сніг упав на землю до заморозків. Інакше озимину гине ще восени. Весняні заморозки теж можуть пошкодити озимину, але це не має великого значення, тільки кілька затримає розвиток рослин. Восени, при перших заморозках (-1...-3°С), листя втрачає тургор, вилягають і вже не відновлюються. Іноді це буває так рано, що у більшості сортів листя не встигають пожовтіти. Зниження температури влітку, під час цвітіння, погано позначається на якості квіток. Вони стають дрібніше, не відкриваються повністю, знаходяться кілька днів у полуроспуске і в'януть. Цвітіння згасає.

Період зимового спокою у лілійників дуже короткий, 1,5-2 місяці. В умовах нашого літа вони не встигають повністю закінчити вегетацію. Зазвичай листя лілійнику гинуть через заморозки, і дуже рідко відбувається природне відмирання листя восени. Після обрізки таких листів, якщо відновилася тепла погода, лилейники знову починають відростати, молоді листки можуть досягти висоти 15-20 см.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

У літературі і серед любителів часто обговорюється питання про вічнозелених і полувечнозеленых лилейниках. З природних видів тільки один лілейник відноситься до вічнозеленим — помаранчевий (Hemerocallis aurantiaca). В умовах Москви він не зимує. Як відомо, навіть ці сорти не встигають до заморозків закінчити природний річний цикл розвитку і йдуть у зиму з зеленим листям. Правда, при вмісті в оранжереї пестролистной форми Лілійнику буро-жовтого (Hemerocallis fulva), при зниженні температури взимку до +4...+20 °С він уповільнює своє зростання, але не скидає листя аж до мінусових температур. Так, в лютому, коли температуру в оранжереї знову підняли, він відразу ж почав відростати. Слід врахувати, що Лілейник буро-жовтий не належить до вічнозелених, а як і всі лілейники має дуже короткий період спокою. Лілейники добре зимують під снігом.

Полив

Потужна коренева система дозволяє лилейнику діставати вологу з глибини і не боятися поверхневого висушення грунту. Кращими умовами для вирощування лілійнику можна вважати такі, коли верхній шар грунту на рівні розвитку розетки листя буде сухим, а на глибині 20-30 см, де розташовуються всмоктуючі корені — вологим. Це досягається з допомогою мульчування поверхні грунту між кущами сухим торфом або деревною тріскою.

Грунт

Для вирощування лілійників цілком підійдуть звичайні садові грунту. Бідні дерново-підзолисті необхідно збагатити компостом з додаванням піску, торфу і мінеральних добрив. На важких глинистих грунтах виникає застій вологи, і в холодну пору може початися загнивання коренів, розвиток грибних захворювань. Піщані грунти, не утримують вологу, не зможуть забезпечити рослини достатньою кількістю води та харчування. Лілейники при цьому виживуть, але будуть слабкі, пригноблені.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Розмноження

Насіннєвий спосіб

При вирощуванні рослин з насіння, сортові ознаки не зберігаються. Тому насіннєве розмноження використовується при селекційній роботі і для розмноження природних видів лілійнику. Але і в цьому випадку треба бути гранично обережними, так як лілейники легко переопиляются між собою і дають міжвидові гібриди. Таке явище часто спостерігається в природі, де на близькій відстані одночасно цвіте кілька видів. Однак, в культурі спостерігається й інше явище: лілейники не зав'язують насіння. Цвітіння буває рясним, але насіння завязаются лише на кількох кущах. Це може бути пов'язано з відсутністю необхідних комах для їх запилення. Тому для одержання насіння використовують штучне запилення. Насіння лілійнику швидко втрачають схожість.

Їх слід висівати свіжозібраними під зиму або навесні наступного року. При весняному посіві насіння слід стратифікувати при температурі 2-4 °С протягом 1,5-2 міс. Насіння за розміром великі, і їх цілком можна висівати в холодний парник або грядку на глибину 1,5-2 див. В цьому випадку лілейники швидко проростають і дають дружні сходи. Рослини, вирощені з насіння, зацвітають на 2-3-й рік. Перше цвітіння буває слабким.

Вегетативний спосіб

Вегетативний спосіб використовується для розмноження сортів і гібридів. Дозволяє зберегти всі ознаки материнської рослини. Основний спосіб вегетативного розмноження – поділ куща.

Лілейники швидко розростаються. Зменшення кількості кольорів або їх якості – сигнал до того, що настав час розділити куртину.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Найкращий час поділу лілейника – весняне відростання листя. У середній смузі Росії – це кінець квітня – початок травня. Зазвичай лілейники виходять з-під снігу з озиминою, яка добре зберігається під снігом. Коли озимину рушає в зростання – це сигнал до початку пересадки. Чим раніше розділений кущ, тим менше травмовано рослина. При більш пізніх строках пересадки рослини важче приживаються і можуть не зацвісти в цей рік.

Для розмноження покладається використовувати молоді кущі не старше 5-6 років. У рихлокустовий сортів кущі, можна розділити руками на деленко необхідного розміру. Плотнокустовые сорти руками не розділити. Доводиться використовувати міцний ніж з широким лезом або лопату. Без достатнього досвіду при діленні куща можна пошкодити коріння або розетки листя у підстави, так як вони дуже ламкі. На практиці садівникові частіше доводиться ділити більш дорослі кущі, адже лілейники при достатньому догляді здатні рости на одному місці довгий час (10-15 років). Коли приходить час поділу такого куща, виникають проблеми. Потужні всмоктуючі корені глибоко пішли в грунт, кущ розрісся вшир на 40-50 див, а молоді корені розташовані тільки по периферії.

Деленко з периферійної частини куща швидко вкорінюються і набирають чинності. Деленко ж із середньої частини куща, без молодих коренів, вимагають певної підготовки перед посадкою: вирізаються мертві, підгнилі частини коренів, на обломанных оновлюють зрізи, довге коріння вкорочують, щоб стимулювати утворення нових коренів. Ці деленко вимагають дорощування протягом 1 -2 років на грядках, і тільки після эгого їх висаджують на постійне місце. Рыхлокустовые сорти можна розмножувати, не викопуючи основний кущ, а тільки відокремлюючи дочірні розетки, які утворилися на довгих столонах Дочірні розетки відокремлюють не раніше, ніж на 2-3-й рік, коли у них сформуються власне коріння.

Можна ділити лілійники в кінці серпня-початку вересня, але так щоб рослини мали час для вкорінення.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Є ще один спосіб поділу лілійнику без викопування куща, його легко застосовувати на рихлокустовий сортах. При певних навичках його використовують і на плотнокустовых сортах. Цю операцію проводять або навесні, коли листя тільки починають відростати, або в серпні, коли листя зрізають, щоб кожна розетка листя була видна. Добре наточенную лопату ставлять вертикально на умовно намічену лінію поділу і різким натиском ноги відрізають частину куща. Потім відрізану частину підрізають знизу і виймають. Не треба боятися підрізати коріння знизу. За правилами їх в будь-якому випадку перед посадкою треба вкоротити. А ось з бічними, молодими корінням треба поводитися обережно. Місця зрізу можна присипати товченим вугіллям або золою. Утворену ямку засипають сухою землею і як слід ущільнюють. Щоб уникнути загнивання перший час цей кущ не поливають.

В кінці цвітіння на квітконосах деяких сортів із сплячих бруньок з'являються поодинокі розетки вкорочених листя. На деяких квітконосах їх може бути від 2 до 5. Ці розетки можна використовувати для живцювання. Стеблові живці обережно зрізують або відламують від стебла. Можна відокремити держак і з відрізком стебла довжиною 2-4 див. Листя на черешку вкорочують на третину довжини. Підготовлені живці висаджують на грядки або холодний парник. У перший час живці притіняють і періодично обприскують, а після вкорінення поливають регулярно. Відсоток укорінення живців високий – 80-90%.

Види

Лілейник помаранчевий (Hemerocallis aurantiaca) – мабуть, є культурним клоном (можливо, гібридного походження), близьким до Н. fulva. Самостерилен, але досить широко використовується в гібридизації, є вихідним для ряду сортів.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Кореневище компактне. Листя темно-зелені, жорсткі, 2.5— 3 см шир., досить різко зігнуті, зимовозелені. Квітконоси міцні, злегка висхідні, на верхівці гіллясті, до 100 см заввишки, значно перевищують листки. Квітки дещо асиметричні, до 12 см в діам., у центрі – помаранчеві, з буро-червоним відтінком на всій внутрішній поверхні оцвітини.

Цвіте в середині літа. Тип цвітіння денний; аромату немає.

Лілейник лимонно-жовтий (Hemerocallis citrina) – найоригінальніший з усіх лілейників. У нього нічний тип цвітіння. Але це анітрохи не зменшує його декоративності, швидше навпаки. Довга витягнута форма квітки нагадує квітка білої лілії. Але квітка лілійнику лимонно-жовтого кольору і більш витончений. Зустрічається лілейник лимонно-жовтий тільки в районах Центрального Китаю в лісових заплавних луках, по річкових долинах, лугових схилах, іноді на суходільних луках, сухих галявинах, по окраїнах соснових і березових лісів. У Китаї з давніх часів введений в культуру.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Лілейник Миддендорфа (Hemerocallis middendorffii) – росте в Північно-Східному Китаї, в Кореї та Північної Японії. У нас зустрічається на Далекому Сході, на Амурі і в Маньчжурії. Віддає перевагу лучні схили, галявини та узлісся листяних лісів, забирається в зарості чагарників. Китайці досі використовують цей вид лілійнику як харчова рослина — відварюють квітки разом з пшоном. Названий на честь російського ботаніка XIX ст. А. Ф. Миддендорфа.

Ще один з ранньоквітучих лілейників. У нього товсте косе кореневище тонке циліндричні кореневі мочки. Листя дуже вузькі (1-1.8 см), крайні — дещо ширше (2-2,5 см), все сильно обвислі. У підстави листя видно волокнисті залишки минулорічних відмерлих листків.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Квітконоси заввишки до 80 см, трохи підносяться над листям. Квітки зібрані в щільне малоквіткове верхівкове суцвіття, запашні (з неприємним запахом), яскраво-оранжеві, 11 см у діаметрі, 9 см довжиною. Внутрішні частки оцвітини більш широкі (1,5-2,1 см), плоскі, на верхівці відхилені, край часткою перетинчастий. Перші квітки іноді з'являються в середині травня. Цвіте протягом 20 днів. Восени іноді цвіте повторно.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Лілейник малий (Hemerocallis minor) – широко поширений в Японії, Кореї, в Північному Китаї, Монголії. У нашій країні зустрічається у Східній та Західній Сибіру, на Далекому Сході. Вид легко пристосовується до різних умов зростання, його знаходять на заливних луках і по схилах гір, на ділянках з піщаним грунтом і на лісових галявинах.

Інакше називають "вовча саранка мала". Порівняно з іншими лилейниками утворює дрібні витончені кущі до 60 см заввишки. Листя вузькі (0,7-1 см), каскадом никнуть до землі. Квітконоси гіллясті, підносяться над листям. Суцвіття малоквіткові (1-5), але буває і до 15 квіток — в цьому випадку відкривається по дві квітки одночасно. Квітки дрібні (7-9 см у діаметрі), широко відкриті, однотонні, світло-жовті, з приємним сильним ароматом. Бутони червоно-коричневі. Зацвітає в кінці травня — початку червня, масове цвітіння – в червні. Цвіте близько 30 днів. Плодоносить.

Використання

Можливості використання лілійнику практично нічим не обмежені. Це рослина скрізь знайде для себе гідне місце, стане прикрасою будь-якого квітника, будь-якої ділянки, будь то зовсім маленький дворик або великий парк. Лілейник можна висаджувати великими групами або поодинокими екземплярами на газоні. При цьому групи можуть бути підібрані з одного сорту, з різних сортів одного кольору або з суміші різних забарвлень. При цьому одне і те ж рослина буде виглядати строго, велично або весело, грайливо.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Добре виглядають лилейники, висаджені невеликими групами на тлі хвойних або листяних дерев і чагарників. Тут важливо підібрати співвідношення забарвлення листя деревних порід і забарвлення квіток лілійнику. На темному тлі добре виділяються желтоцветковые лилейники, їх можна садити і на дальньому плані. Темноцветковые сорти садять тільки поблизу. Група з одних темних сортів буде виглядати похмуро. Поодинокими кущами або невеликими групами лілейники висаджують з іншими багаторічниками і однорічниками. При цьому враховується не тільки декоративність лілійнику під час цвітіння, але і колір листя, вигляд всього рослини.

З лілійнику можна створювати красиві бордюри. Для цього підбирають плотнокустовые сорту, не дають довгих відводків, і однакові по висоті куща без урахування квітконосів. Щільний бордюр виходить з сортів, квітконоси яких лише злегка підносяться над листям. Низькорослі сорти і види, а також дрібноквіткові лілейники добре виглядають поруч з камінням на гірці. Виглядають вони дуже природно і на березі ставка або вздовж річки. Але і цим не обмежуються можливості використання лілейників. Їх можна висаджувати в контейнери, включати в асортимент зимових садів. Добре стоять лілейники і в зрізку, при цьому всі бутони розкриваються. Але все ж їх використовують, в основному, для парадних букетів на урочистостях, коли букет потрібен на один вечір. Сухі коробочки лілійнику гарні в зимових букетах.

Бутони лілійнику в китайській кухні використовуються в їжу: для гасіння з м'ясом, приготування супів і консервування. Відбирають великі бутони за 2-3 дні до їх розпуску.

Лілейник — квітка на один день- Лілейник,красоднев,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Квітка,Види,Фото,

Хвороби та шкідники

Тріпс. Це комаха, зовсім невелика, – доросле – трохи більше міліметра, а личинки і того менше, блідо-жовтого кольору, майже невиразні неозброєним оком. Зимують вони в землі, в коренях, і навесні, коли температура підвищується до 10-12 градусів вище нуля, трипси починають свою руйнівну діяльність. Вони піднімаються на листя лілійника, а коли з'являються бутони, проникають всередину них і висмоктують сік з листя, і з пелюсток, нещадно їх деформуючи. З настанням осені трипси залишають квіти і з першими заморозками йдуть зимувати в корені. Сплеск чисельності цього шкідника завжди приурочений до жаркого і сухого літа, коли цвітіння лілійників могло б бути найбільш вражаючим.

Боротьба. При виявленні ураження трипсом найкраще зрізати під корінь пошкоджений квітконіс і спалити його. Якщо пошкоджено і листя, то і з ними вчинити так само. Восени і навесні землю навколо куща обробити інсектицидом. Допомагає навіть найпростіший Інтавір, хоча більш нові препарати дають кращий результат. Природно, не залишайте рослинних залишків на клумбах – залишилися трипси можуть там зимувати.

Лилейный комарик. Доросла особина відкладає свої яйця в бутони. Вилупилася личинка починає живитись всередині бутона, псуючи і деформуючи його. Візуально брунька виглядає кривим, недорозвиненим, більш блідим, ніж інші, не позначені присутністю цієї личинки, бутони. Зазвичай пошкоджується незначна кількість бутонів на рослинах. При їх виявленні бутони слід видалити і спалити.

Коренева гниль. Весною, до початку вегетації, коли настає час для бурхливого росту надземної частини рослини, цей ріст припиняється, з'явилися вже до цього часу листя жовтіють, стають ламкими, і при спробі злегка смикнути за них, легко витягуються з землі.

Боротьба. Рослина викопати, гострим ножем вирізати всі хворі частини, потім промити в рожевому розчині марганцівки KMgO4. Місця зрізів обробити будь-яким фунгіцидом, і висушити. Висушити добре, протягом двох днів, потім посадити назад у землю, природно, на інше місце. На попереднє місце лілейники садити не варто як мінімум, рік. Звичайно, чекати цвітіння від такого лілійнику в найближчі пару років не варто.

Іржа лілійнику жахливе грибкове захворювання, поки не відоме в нашій країні. Одним з її проміжних господарів (у іржі дуже складний, багатоступінчастий цикл розвитку) є патріна – родич нашої валеріани.

Краса цих рослин заслуговує на увагу будь-якого садівника! Бажаємо Вам успіхів у вирощуванні лілійників!