Левизия — конкурентка магнолій

Коли бачиш в саду квітучу левизию, в голові так і миготять асоціації з рододендронами, то з гілками квітучих магнолій, то з красунями годециями, пышноцветными елітними літниками. Але залишитися байдужим до цієї красуні не можна. Левизия – рослина самобутнє і безумовно унікальне. Належить до мініатюрним трав'янистих багаторічників, левизия, незважаючи на скромні розміри кущиків, красується величезними п'ятисантиметровими квітками, з красою яких не здатний позмагатися жоден конкурент. Ця крихітка вирощується і в горщиках, і в грунті. І милуючись її цвітіння, важко повірити, що ця рослина нехай і вимоглива, але витривала і зимостійка.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Пишне цвітіння справжньої аристократки левизии

Унікальний багаторічник з розкішним цвітінням — ендемік Північної Америки. При цьому в природі зустріти левизию не можна більше ні на одному континенті. Всі левизии розвиваються досить специфічно, рослини залежать від вологості влітку і можуть повністю зникати і потім також непомітно з'являтися знову. Більшість левизий активно розвивається з весни і до цвітіння, яке починається в травні-червні і триває до липня-серпня, після чого листя відмирає. Але є види, у яких листя розвивається восени, а цвітіння настає ранньою весною, і культури, які зберігають листя при комфортної вологості.

У висоту левизия не перевищить і 30 см і в більшості випадків поступається за розмірами навіть низькорослим азалиям. Рослина розвивається у формі розетки з листя витягнутої форми і з красивою сизої опушкою, які можуть бути цільними язиковіднимі, і ланцетними, і красивими зубчастими. Товсті і шкірясті, вони прекрасно поєднуються з кам'яною крихтою і текстурами великих валунів.

Головна риса левизии, яка і перетворює рослина дійсно унікальний садовий вид – розкішне цвітіння. Воно не просто декоративно, а незрівнянно з естетичним характеристикам. Складні суцвіття з яскравим жовтим центром і округлими або видовженими пелюстками то більше нагадують ромашки, то розкішні лілії або магнолії. Квітки левизии досягають 5 см в діаметрі, що враховуючи лише у 5-6 разів більші розміри кущика змушує їх здаватися ще більш величезними. Звичайно, зустрічаються і набагато більш скромні за розмірами квіток левизии, але навіть сантиметрові квітки крихітних видів на тлі кущиків здаються великими і сяючими.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Краса цвітіння здається ще більшою завдяки тривалості. Адже левизия цвіте невпинно протягом буквально всього літа. Як така дитина може без втоми цвісти, залишається загадкою. Правда, відповідь на неї дуже простий: левизия влаштують тримісячне шоу тільки при правильному догляді, який і повинен забезпечити рослині необхідні поживні речовини в великій кількості.

Колірна гамма левизии включає різні варіації яскравих відтінків рожевого і помаранчевого, а також багаті тони біло-жовтого спектру. При цьому варіації забарвлення інакше ніж акварельними не назвеш: то яскраві і зухвалі, то ніжні і пастельні, лососевий, фуксиевый, абрикосовий і інші завжди виглядають вигідно тони підкорюють свіжістю і чистотою. У більшості левизий окраси складні, з більш темними плямами і смужками. А різниця в насиченості забарвлення між бутонами, тільки що розпустилися і вже зрілими квітками робить барвисте вбрання ще більш привабливим.

Видове і сортове розмаїття левизий

В рід Левизия (Lewisia) об'єднані більш ніж 20 видів цих мініатюрних, але чудово яскравих рослин. У сучасному вигляді левизии в природі практично не зустрічаються: у садовій культурі в основному використовуються різні гібриди, цвітіння яких за масивності і красі позмагатися і з рододендронами.

Але головне поділ левизий стосується типу листя. Серед цих рослин є:

 • вічнозелені види і сорти;
 • листопадні види і сорти.

Вони вимагають кілька різного підходу до вирощування, адже екземпляри з зимово-зеленим листям куди більш примхливі, особливо по параметру зимівлі

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Підбираючи левизию для свого саду, в першу чергу орієнтуйтеся не на асортимент видових рослин, а оцініть доступний вам асортимент гібридів. Зазвичай саме гібридні левизии цвітуть найбільш ефектно і барвисто, так і вирощувати їх легше. Орієнтуйтеся на колір, а не на ім'я, і звичні умови вирощування. Ось лише кілька найбільш поширених гібридних сортів:

 • «Чари Фуксії» з сліпучо яскравим забарвленням насиченого рожево-пурпурного кольору;
 • ніжно-рожева левизия «Стусани», чудово переносить вогкість;
 • перлинно-біла обильноцветная левизия «Перли Ясена»;
 • білосніжний сорт з тривалим майже 3 місяці цвітінням «Рой Елліотт»;
 • апельсиновий, сліпучо-яскравий сорт з великої листовою розеткою «Метью»;
 • яскраво-помаранчевий «Sunset Strain»;
 • формуючий десятки розеток і сотні квітів сорт «Норма Джин» з пастельним рожевим забарвленням;
 • «Джордж Хенлі» з найяскравішим фуксиевым відтінком квіток, під якими не видно розетки;
 • неповторно смотрящаяся в теракотових горщиках левизия «Тревозия» з її сонячним, дынно-абрикосовим забарвленням.

Більшість гібридів цвітіння починають у травні, а воно триває як мінімум до серпня, а найчастіше триває навіть у вересні.

Але і з 20 видових левизий більше число рослин є сверхдекоративными.

найпростіший у вирощуванні і найбільш доступний і поширений вид з левизий левизия котиледон (lewisia cotyledon) і різні гібриди на його основі. Це вічнозелений багаторічник з дуже довгими, до 15 см гладким листям з незвичайною червоною облямівкою по хвилястому краю. В різних умовах ця левизия формують відмінні за формою і густоті розетки з листя. Але яскраве цвітіння залишається незмінним. У травні і червні левизия котиледон випускає пишні суцвіття квіток з 6-15 пелюстками в кожному. Забарвлення варіюються, мутують при насіннєвому вирощуванні і можуть представляти строкаті помаранчеві, червоні, рожеві, жовті комбінації, так і білий колір з темними смугами і широкими мазками-прожилками контрастного кольору. Неповторне по своїй яскравості рослина здається розписаними вручну. З усіх культурних форм котиледонами найбільшу популярність отримала білосніжна "Альба".

Заслуговує уваги і левизия длиннолепестковая (lewisia longipetala), яка цвіте з червня по липень. красива розетка з довгих, ремневидных листя служить прекрасним фоном для тонких «черешків» довжиною до 10 см і четырехсантиметровых квіток, що нагадують крихітні латаття і за формою, і за рожевого окрасу.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Левизия короткочашечковая (lewisia brachycalyx) – красивий і дуже ніжний арізонський вид з листопадной кроною, довгими, до 10 см листям, покритими сизим нальотом. Цвіте ця левизия всю весну, а крона активно нарощується восени після короткого літнього періоду спокою. Забарвлення квіток акварельний, з ніжним рожевим на кінчиках пелюсток і білим в центрі, хоча може варіюватися в межах біло-рожевої гами в залежності від умов вирощування.

Левизия колумбійська (lewisia cоlumbiana) – вічнозелений вид з компактною розеткою языковидных листя і високим тонким квітконосом, венчающимся біло-рожевими квітками з яскравими прожилками. У цій левизии є чудова різновид Розеа з фуксиевыми, яскраво-рожевими квітками і вдвічі меншими розмірами. Цвіте колумбійська левизия з травня до серпня.

За великі, широкі і дуже м'ясисті листя левизия Твіді (lewisia tweedyi) не дарма заслужила прізвисько «квітучої капусти». Яскраво-зелене або пурпурове, ці красуні прикрашають кам'янисті сади надзвичайно привабливими розетками листків, на тлі яких квітки химерних забарвлень здаються ще більш зворушливими. Досягаючи 5 см у діаметрі, квітки цієї ревізії забарвлені майже виключно у фруктові відтінки – динні, апельсинові, абрикосові з обов'язковим акварельними розмиття по краю пелюсток. При цьому колір варіюється і змінюється, часто гибридизирует. Цей вид вважається однією з найбільш помітних і ефектних левизий. На зиму левизию Твіді краще викопувати і переносити в парники, адже зимової вогкості вона не виносить.

Левизия сьеррская (lewisia sierrata) – вічнозелений вид з дуже красивими зазубреними листям сіруватого забарвлення і дивно великими для настільки тонких квітконосів пятилепестковыми квітками. На них на тлі базового блідого біло-рожевого забарвлення яскраво проступають контрастні темно-рожеві прожилки. Цвітуть красуні з дещо нагадують лілію квітками з травня до липня. Розміри самого рослини не перевищать і 6 см, а квітки – трохи більше ніж сантиметрові. Але це мініатюрне диво здатне зачарувати кого завгодно на тлі кам'яної породи. Зовні на неї схожа більш рідкісна левизия кантелоу (lewisia cantelovii), у якій пагони виростають до 30 см і розетки сформовані більш зубчастим листям.

Незвичайна левизия невадская (lewisia nevadensis) очей б здатися родичем ромену, якщо б не її товсті, м'ясисті листя з деформованою, викривленою формою. Білосніжні квітки зелено-жовтими тичинками розпускаються тільки в сонячні дні, але зате цвітіння триває з травня до кінця серпня. Це незвичайне, таке свіжим рослина, здатне швидко і активно розповсюджуватися дітками.

Левизия карликова (lewisia pygmaea) – справжній карлик-сукулент, який випускає пізньої весни довгі, від 10 см листя з підземного кореня, створюючи дуже своєрідну і ніби прикопанную розетку. Суцвіття-парасольки з 7 білих або рожевих квіток діаметром до 2,5 см здаються невагомими, зворушливими, красиво никнуть, а іноді і лягають на землю. Влітку ця левизия ховається. А з приходом осені розетка знову починає нарощувати листя.

Рідкісна і дуже цінна левизия Конгдона (lewisia congdonii) – вид з високими квітконосними пагонами і потужної розеткою листя. Досягаючи у висоту 60 см, вона вінчається суцвіттями пастельних, палево-рожевих квіток з класичними зворушливими темними прожилками. Цвіте ця левизия з середини весни до кінця червня. Але може повторно зацвісти і восени.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Також вкрай рідко зустрічаються:

 • левизия двухчашелистиковая (lewisia disepala), у якій листя в розетці діаметром до 5 см зникають під час цвітіння, а блідо-рожеві квіти світяться і досягають 2-3 см в діаметрі;
 • левизия Келлога (lewisia kelloggii), також отмирающая після схожого на лілії білосніжної цвітіння в липні і знову новоявлена восени;
 • левизия Чи (lewisia leeana) з дуже товстими, циліндричними в розрізі листками і зібраними в суцвіття суцвіттями висотою до 20 см;
 • левизия Магуира (lewisia maguirei) з короткими листям і білосніжними квітками в складних зонтиках;
 • квітуча тільки тоді, коли грунт навесні залишається вологою після сходження снігу (березень-травень) левизия супротивнолистная (lewisia oppositifolia) з рихлим суцвіттям з 5 білих квіток і гнучкими пагонами, а також її карликова форма «Річі»;
 • левизия оновлена (lewisia rediviva) з розкішними 5-7-сантиметровими квітками, що пропонує помилуватися на всі відтінки рожевого спектру від майже білих до самих насичених. Квітки у неї розпускаються над розеткою листя тільки в сонячні дні (дуже вибагливий до вологості взимку);
 • здатна зацвісти тільки через 5 років після посіву левизия Стеббинса (lewisia stebbinsii) з розпростертими навколо крихітної листової розетки пагонами і зворушливими акварельно-рожевими квітками з гарним центром.

У декоративному садівництві та квітникарстві левизии використовують:

 • у якості вишуканого акценту для альпійської гірки, прикраси східних і західних схилів;
 • для «штучних» акцентів в рокарії;
 • як увінчує штрих оформлення композицій з посипкою грунту кам'янистій крихтою;
 • в ролі ошатною, святкової горщика, для переносних альпінаріїв;
 • зворушливого штриха чи акценту в оформленні палісадників, «парадних» квітників або міксбордерів.

Левизию можна вирощувати:

 • як багаторічник для відкритого грунту;
 • як горщикова рослина, яке на зиму прибирають приміщення, а все теплу пору року вирощують як садову культуру на відкритому повітрі (або використовують для прикраси балкона).
Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Умови, комфортні левизиям

Підібрати ідеальну площадку для левизии дуже непросто. Вони дивним чином поєднуються ніжність і солнцелюбивость. Висаджувати їх потрібно на сонячних ділянках, але з легким притіненням опівдні і найспекотніші обідні години, з розсіюванням світла. Та й дари Левітін не виносять, віддаючи вологу і прохолоду. Виконати ці вимоги нелегко, але можливо: рослина комбінують з більш високим партнером (або розміщують біля валуна, стінки, піднесення), який створить ажурну тінь в розпал дня і не дасть грунті інтенсивно перегріватися. Але при цьому місце все одно має залишатися добре освітленим. Перед посадкою обов'язково спостерігайте за рухом сонця і оцініть зміну світлового режиму з ранку і до пізнього вечора. Процес підбору освітлення, комфортного левизии багато в чому нагадує підбір умов для кімнатних рослин: ця дитина буде добре себе почувати на східних і західних схилах, у місцях зі східною орієнтацією. Безпрограшним вважається розміщення левизий між двома валунами, у своєрідних ущелинах з закладеним шаром толстого дренажу.

Горшечним левизиям потрібно максимально яскраве, але розсіяне освітлення: ці красуні бояться прямих сонячних променів. На відкритому повітрі, тераси, балкони або зони відпочинку горшкові левизии гібридних сортів будуть барвисто цвісти навіть в півтіні.

Ця рослина – не самий жаростійкий багаторічник. Під час екстремально спекотних днів левизия може зупинитися в розвитку (що не означає повну зупинку цвітіння, адже воно може і продовжитися після швидкого відновлення комфортних температур). У ростуть у відкритому ґрунті левизий таке явище спостерігається рідко, лише коли рослина не отримує практично ніякого догляду, а ось у рослин левизий цілком типово. Видові левизии після відцвітання або сухості можуть повністю перейти у режим спокою, не залишивши навіть листя. Зникнення розеток не свідчить про загибель рослини.

Підбираємо грунту для левизии

Грунт для левизии підібрати куди легше. Це рослина потребує самої якісної садовому грунті – пухкої, чудово дренованим і родючою. Особливу увагу слід приділити кислотності: левизии воліють рости тільки в кислих ґрунтах. Обов'язковою є домішка не тільки торфу, але і щебеню, піску, гумусу, а краще і коров'ячого гною. Але критично важливий параметр один – дренированность.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Левизии у контейнерах також необхідно підібрати якісні землесуміші. Зазвичай для них використовують універсальні субстрати, які складаються з садової грунту з домішками піску і компосту. Але якщо грунт підійде практично будь-якої з числа якісних, то ємностей потрібно приділити підвищену увагу. Левизии будуть барвисто цвісти тільки в невеликих контейнерах і горщиках, адже надлишок вільного ґрунту може викликати активну вегетацію на шкоду цвітінню. Зверніть увагу, що висаджувати цей багаторічник краще в ємності з кількома дренажними отворами. Та й на дно потрібно обов'язково закласти потужний шар дренажу.

Посадка левизии

Скільки б гарною не була грунт, посадка левизии – вельми специфічний процес. Для цього рослини викопують глибокі посадочні ями, на дно яких дренаж закладають висотою близько півметра. Тільки в таких умовах левизия зможе рости на квітнику або в палісаднику. Але закладанням дренажу специфіка висадки левизии не вичерпується. Після установки саджанця і дбайливого наповнення посадкової ямки грунтом кореневі шийки потрібно буде акуратно обкласти гравієм, а грунт – замульчувати щебенем, гравієм або кам'яною крихтою, яка надійно захистить чутливих американок від перезволоження.

Секрети догляду за левизией

Для того щоб насолодитися розкішним цвітінням левизии, їй необхідно забезпечити більш-менш стабільні умови вирощування. Доглядати за цією рослиною не важко, але левизии доведеться приділяти увагу на стадії цвітіння.

Поливи цій культурі потрібні, але лише рідкісні і реагують на примхи погоди. Поливають левизию під час посухи так, щоб рослина не знаходилося занадто довго в повністю пересохлому грунті. Процедури повинні бути помірними і дуже акуратними: при поливі не можна допускати, щоб волога не потрапляла тільки на бутони і квітки, але й листя левизии.

Горшкові левизии поливають так, щоб субстрат завжди залишався злегка вологим, але грунт просихала між процедурами в середньому шарі. Якщо у ростуть у горщиках левизиях спостерігається зупинка росту, пауза, спричинена спекою, то поливи потрібно зупинити, але постійно обприскувати рослину до відновлення розвитку.

Підживлення – найважливіший компонент догляду. Саме від правильно внесених добрив буде залежати і краса, і тривалість цвітіння левизии. Але, на щастя, підживлення для цієї культури зовсім не схожі з системою внесення добрив для літників. Підгодовують левизию лише влітку, з частотою 1 раз в місяць вносячи в грунт добрива. При цьому користуватися мінеральними сумішами не поспішайте: левизия більше любить органічні підгодівлі, зокрема, розведений у воді перебродив гній. Навіть якщо у вас є час і можливість, частіше, ніж 3 рази за літо підгодовувати левизию не слід. При перекормке вона не буде цвісти пишніше, але почне боліти, постраждає процес закладки нирок і зимостійкість.

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото

Левизии настільки прекрасні, що перед ними не можуть встояти навіть слимаки. Ці шкідники обожнюють ласує не стільки листям, скільки квітками рослини. При сусідстві з хворими чагарниками левизия може постраждати і від попелиці, але в цілому є досить стійкою культурою. Боротися з проблемами, в тому числі з гнилями, викликаними перезволоженням потрібно комбінованими методами, коригуючи промахи з відходом і обприскуючи кущики інсектицидами та фунгіцидами.

Підготовка до зимівлі потрібна виключно вічнозеленим левизиям. Ці красуні взимку не винесуть намокання в будь-якому вигляді, тому перед зимою їх накривають ковпаками (зазвичай скляними) або створюють сухе укриття. Листопадні левизии зимують навіть без мульчування. Та й в іншому ніякої підготовки до морозів і снігу рослині не потрібно. Якщо ви купуєте рідкісну або видову левизию і отримали рекомендації щодо викопуванні на зиму для захисту від намокання, суворо дотримуйтесь інструкції.

А ось горшечним рослинам знадобиться інший підхід: їх слід з наближенням перших приморозків потрібно перемістити в прохолодне, але непромерзающее приміщення з хорошим освітленням. В залежності від того, наскільки заповнений корінням земляний ком, рослину можна пересадити до перенесення або почекати з процедурою до весни. Земляний ком для левизии повністю зберігають, не руйнуючи, перевалюючись рослина в ємність трохи більшого діаметра.

Розмноження левизий

Це чудове рослина прекрасно розмножується, нехай отримання нового покоління левизий і зажадає деяких зусиль. Насіння левизии потрібно висівати відразу після збору, адже вони втрачають схожість буквально в геометричній прогресії. Існує 4 методу розмноження левизий:

Левизия — конкурентка магнолій- Левизия,догляд,вирощування,розмноження,садіння,у відкритому грунті,для альпінарію,альпійська гірка,фото
 1. Посів насіння у відкритий грунт. Його проводять під зиму, на розумове гряди, зверху мульчуючи грунт товстим шаром торфу або компосту. Проросте насіння тільки до квітня, при цьому їх можна пікірувати, діючи дуже обережно, так і не чіпати для зміцнення протягом року, а вже потім висаджувати на постійне місце. Після місячної стратифікації можна проводити висів і навесні, але в цьому випадку краще висівати насіння левизии на розсаду, а не в грунт.
 2. Посів насіння на розсаду. Вони проростуть після місячної стратифікації в холодних, але не морозних умовах. При цьому стратифікацію потрібно проводити вже після посіву. Висівають насіння у вологий і пухкий субстрат, злегка прикриваючи грунтом і затягуючи плівкою або прикриваючи склом. У холодильнику або в іншому місці з температурою від 0 до 5 градусів левизии витримують місяць, після чого переміщають ємності з посівами в тепле і світле місце. Рослини не можна чіпати до випускання другого справжнього листочка, після чого потрібно не затягувати распикировку. У відкритий ґрунт розсаду можна перенести після зникнення загрози поворотних заморозків і нічних похолодань. Зацвіте така левизия тільки на 2-3 рік.
 3. Живцювання, а точніше відділення бічних рослин. Левизии в здоровому стані і після декількох років пишного цвітіння починають утворювати бічні розетки. Вони не володіють власними корінням і процес відсадження схожий на живцювання. Розетки потрібно акуратно, гострим ножем зрізати, намагаючись не заподіяти шкоди втечам основного кущика. Після відділення зрізи присипають вугіллям, підсушують, а деленко висаджують у горщики або контейнери з пухким субстратом. Ємності потрібно виставити в прохолодне місце і підтримувати легку вологість. В грунт або в постійний горщик і звичні умови черенкованные левизии можна буде перенести тільки після якісного вкорінення і початку активного росту. Кращим строком для відділення діток вважається весна.
 4. Використання самосіву як джерела якісної розсади.

Як альтернативний метод зрідка використовують і спосіб розсікання коренів (ранньою весною нагорі кореневища роблять насічки, які стимулюють утворення нових точок зростання), але для країн з суворими зимами цей метод досить ризикований.

Дата публикации: 9.04.17