Куфея — строкаті трубочки

Це рослина приваблює своїми численними оригінальними квітками-трубочками, удаваними тліючим сигаретами, за що куфею називають сигаретним рослиною або сигаретницей.

Пишний кущ куфеи з великою кількістю листя – прекрасний фон для інших рослин в композиції.

Куфея — строкаті трубочки-

© João de Deus Medeiros

Це мексиканські рослини з грецьким ім'ям. Назва, втім, цілком прозаїчний. Kyphos перекладається як "згорблений, кривий". Плоди у куфей дійсно злегка зігнуті.

У Центральній і Південній Америці налічується до 200 видів куфей.

Є серед них однорічники, досягають майже метрової висоти, є низькорослі напівчагарники і чагарники. Останні популярні в Європі в якості декоративних рослин.

Цвітуть вони, починаючи з березня, як тільки сонце стане яскравіше світити, і до жовтня – коли його світ потьмяніє. Кущики куфей ростуть досить швидко, їх необхідно регулярно прищипувати, обрізати і пересаджувати, інакше декоративність рослин значно знижується.

За кордоном цю особливість успішно використовують, висаджуючи куфеи на літо у великі вуличні вази і бетонні контейнери разом з різними літниками.

Однорічні види Cuphea на батьківщині вирощують для одержання насіння – джерела жирних кислот, в тому числі лаврової, без якої не обходяться при виробництві шампунів. А як декоративні рослини маловідомі, і тільки в останні десятиліття ними всерйоз зайнялися селекціонери.

Майже у всіх видів квітки з шістьма нерівними пелюстками – два верхніх значно більше чотирьох інших. І той, кому подобається буйство фарб і великі квітки, навряд чи побачить у них щось примітне. Скромні куфеи – для любителів екзотики і медитації. Або для власників кішок і собак: через грядку з високорослими куфеями не пробратися безцеремонним домашнім тваринам – навряд чи їм до душі численні липкі пагони.

Куфея — строкаті трубочки-

© cliff1066™

Посів

Своїм назвою куфея (Kyphos – "згорблений, кривий") зобов'язана формою насіння.

Насіння куфей – вигнуті диски, зеленувато-бурі, до 3 мм в діаметрі, легені (в 1 г близько 300 шт.), сходить через 5-7 днів. При проростанні виділяють клейку речовину, і, якщо лежать близько один до одного, утворюють щось схоже на коржик, з якої важко витягнути окреме насіння.

Насіння светочувствительны – швидше сходить на світлі, тому їх не слід закладати, досить злегка втиснути в грунт. Оптимальна температура для проростання насіння – 20-22°С. При слабкому освітленні сіянці витягуються, що називається, прямо на очах. Пікірувати їх потрібно в глибокі ємності або в звичайні горщики і ящики, але злегка під нахилом. З описаних вище причин сіянцям слід буквально виділити місце під сонцем, інакше пізніше доведеться підсипати під сім'ядольні листя грунт, щоб рослини при поливі не падали.

Розсаду висаджують в кінці травня – початку червня, можна трохи глибше, ніж вона сиділа в ящику. Особливого догляду не потрібно – тільки подбайте, щоб рослини не пошкодили пізні заморозки, і своєчасно выпалывайте бур'яни.

Багаті або помірно родючі ґрунти, регулярний полив (нечастий, але рясний), підживлення комплексними добривами – ось усе, що потрібно цим рослинам. Світле місце краще, але і трохи затінене теж підійде. Не годяться тільки сирі куточки саду, де немає руху повітря і на листя куфей може напасти борошниста роса.

Куфея — строкаті трубочки-

© Care_SMC

Вирощування

Температура. Підтримують в будинку кімнатну температуру, взимку не нижче 5град. С.

Освітлення. Потрібно яскраве сонячне приміщення. На свіжому повітрі рослини слід розміщувати на відкритому сонці, але в захищеному від вітрів місці.

Полив і підгодівля. Поливають часто і рясно навесні-влітку, восени полив скорочують, доводячи його в зимовий період до мінімуму. Навесні-влітку раз на 2 тижні в якості підгодівлі у воду для поливу додають повне мінеральне добриво в кількості 20 г на відро.

Догляд. Видаляють зів'ялі квітки і суцвіття, а також ушкоджені частини рослини. Під час спокою до відновлення вегетації (в кінці зими) гілки вкорочують на 1/3, щоб стимулювати зростання нових пагонів. Якщо не вирощувати куфею кожен рік з насіння, то в травні щорічно пересаджують. Грунт повинен бути родючим і добре дренованим з рН близько 6; при посадці вносять органічні добрива. При вирощуванні в горщику використовують субстрат, приготований з простерилізованій землі (50%), нейтрального торфу (25%) і піску (25%), додають 40 г мінерального добрива на відро грунту.

Розмноження. Не надто здерев'янілі живці укорінюють навесні при температурі грунту не менше 20 o С. Посів проводять в квітні-березні в контейнери з насіннєвим почвогрунтом. Насіння не присипають зверху землею. Як вегетативне розмноження, так і розмноження насінням вимагає певної температури повітря -18-22град. С. Укорінені живці і нову розсаду, отриману з насінь, розсаджують по кілька штук в горщики. Пізніше їх 2-3 рази прищипують.

Хвороби та шкідники. Плями на листках та підгнивання пагонів і кореневої шийки бувають спровоковані різними грибами та сірою гниллю. Обробіть рослини фунгіцидами та препаратами проти сірої гнилі. Нематоди вражають коріння. Їх появу можна тільки запобігти, використовуючи незаражений ґрунт, в іншому випадку необхідно видалити хвору рослину. Недолік заліза виявляється в пожовтінні листя. Використовуйте підходящу грунт і проведіть підгодівлю хелатами заліза.

Куфея — строкаті трубочки-

© Care_SMC

Види

Куфея бліда – Сирһеа pallida.

Наукова класифікація роду Куфея ще остаточно не розроблена, тому існує безліч назв, що позначають одне і те ж рослина. Часто це призводить до виникнення плутанини. С. pallida— один з таких прикладів. Ні в одному ботанічному довіднику такої назви немає, а рослина існує і широко використовується в квітникарстві. Його пагони ростуть у різних напрямках і формують щільний, компактний кущик, на якому розвиваються незліченні дрібні квітки винно-червоного забарвлення. Куфея бліда виглядає однаково ефектно і в контейнерах, і в підвісних кошиках. Вона легко розмножується стебловими живцями, які нарізають і укорінюють восени, починаючи з вересня. Виростають із них екземпляри починають цвісти у червні наступного року. Бутони продовжують розкриватися, навіть коли починаються заморозки. Лише сильніші морози гублять рослини.

Куфея иссополистная – Сирһеа hyssopifolia.

Це невисока рослина, родом з Мексики і Гватемали, любить тепло, хоча добре переносить дощову і вітряну погоду.

Воно має вигляд компактного кущика, зазвичай не перевищує 50 см у висоту. Куфея як ніби спеціально призначена для посадки в контейнери у внутрішніх двориках-патіо і на балконах. Вона легко розмножується стебловими живцями, тому в садових центрах її можна знайти у великій кількості вже в середині травня. Укорінення живців починають трьома місяцями раніше. У куфеи квітки дрібні, але їх утворюється дуже багато, а період цвітіння триває все літо. Існують форми з білої, рожевої або бузкового забарвлення віночків. Рослина слід розміщувати в самому теплому місці саду чи балкону. Восени кущики вносять у світле прохолодне приміщення з температурою не нижче 5°С), де воно благополучно перезимує, або викидають, а на наступний рік набувають нові екземпляри.

Куфея ланцетоподібна – Сирһеа lanceolata.

Чарівне, швидко зростаюче однорічна рослина. Квітки  темно-лілові трубчасті довжиною до 3 см, зібрані в однобічні рідкі суцвіття-колоски. Квітнуть з кінця липня. Рослини заввишки 70 – 90 см, з пурпуровими, сільноопушеннимі м'якими волосками стеблами. Стебла схожі на хлисти. Листя ланцетні, світло-зелені. Розмножують насінням. В 1 г 200 -250 насіння. Для отримання 100 рослин потрібно 1 г насіння.

Найбільш часто зустрічається сорт 'Purpurea'.

У рослин розвиваються високі (до 80 см) прямостоячі пагони, рясно вкриті листям, і ефектні квітки незвичайною, екзотичної форми, так як дві пелюстки, несучі темно-пурпурові плями, спрямовані вертикально вгору. На їх поверхні добре помітні світліші жилки. Інші частини квітки забарвлені, як правило, в малиновий колір. Рослини, посаджені в теплому, захищеному від холодних вітрів місці, цвітуть дуже рясно. Їх слід оберігати від прямих сонячних променів. Найкраще вони розвиваються в легкій півтіні.

Куфея вогненно-червона – Сирһеа ignea.

Цей вид куфеи здавна вирощують як популярне кімнатна рослина. Однак його можна використати і для оформлення квітників під відкритим небом. Воно розвивається у вигляді невисокого компактного кущика, на якому з'являються трубчасті квітки, що нагадують сигари. Віночки мають яскраво-червоне забарвлення, на тлі якої контрастно виділяються білу пляму і фіолетовий зів. Куфея чудово виглядає не тільки в квітнику, а й у великих контейнерах, розставлених у внутрішньому дворику. Рослини не можна виносити на вулицю раніше кінця травня, так як вони дуже теплолюбні. Їм також необхідний рясний полив, особливо якщо на них потрапляють прямі сонячні промені.

Незважаючи на те що куфея вогненно-червона легко розмножується стебловими живцями, які укорінюють в кінці літа, а потім зберігають у приміщенні, її легше вирощувати як однорічну культуру. Насіння висівають в приміщенні в березні-квітні. В 1 г 700 – 750 насіння. Для отримання 100 рослин потрібно 0,5 р. З моменту посіву до початку цвітіння проходить три місяці, тому в травні молоді рослини починають цвісти. Однак виносити на вулицю їх слід не раніше початку червня. Насіння можна сіяти і в травні безпосередньо у відкритий грунт. У такому разі куфея буде цвісти з серпня і до настання заморозків. Культурна варіація куфеи вогненно-червоної 'Соап' (див. фото) має віночки цегляно-червоною і кремово-білого кольорів, a 'Dynamite' відрізняється дуже раннім формуванням квіток насиченого червоного тону. Обидві форми мають вигляд компактних акуратних кущиків висотою не більше 30 см.

Куфея "Палаючий вогнище" – Сирһеа miniata 'Firefly' .

Це міжвидовий гібрид куфеи льявея (С. llаvea) і розпростертої (С. procumbens), які отримали самостійну назву. Найбільш популярною його варіацією є 'Firefly', відрізняється вогненно-червоним забарвленням квіток. Оригінальний ампельний однорічник, утворює чудові каскади квітів все літо. Його можна з однаковим успіхом можна вирощувати в бордюрах і в контейнерах. Ця куфея добре поєднується з іншими рослинами, що мають квітки глухих темно-червоних тонів. Кущики досягають висоти 30 см і можуть бути використані в композиціях на клумбах для створення яскравих плям. Надзвичайно популярний у Європі, але у нас поки рідкість.

Куфея розпростерта – Сирһеа procumbens.

Це оригінальні маленькі однорічні рослини заввишки близько 40 см. Стебла сильно гілкуються і тягнуться по землі. Листя темно-зелені. Квітки фіолетові, іноді бувають фіолетові або білі. Цвіте з середини липня. Розмножують насінням. В 1 г 300 – 350 насіння. Для отримання 100 рослин потрібно 1 г насіння.

Цим прекрасним рослиною можна помилуватися лише в ботанічному саду, так як його насіння майже неможливо придбати. Тим не менш, вирощувати його не важче, ніж інші види куфеи. Насіння сіють у приміщенні в березні-квітні або безпосередньо у відкритий грунт в травні. Рослини розвиваються дуже швидко і при ранній посадці зацвітають уже в кінці червня і цвіте до вересня.

Куфея — строкаті трубочки-

© anniesannuals

Дата публикации: 9.04.17