Колеус

Це дуже популярна рослина з сімейства губоцвіті (Lamiaceae) прийшло до нас з тропічних районів Азії та Африки. Ботаніки відносять його до роду колеус (Coleus), а серед квітникарів воно відомо як кропивко, так як листя і пагони за формою дуже нагадують кропиву дводомну.

Колеус-

© Juni

У культурі поширені сорти колеуса гібридного з пестроокрашенными листям від кремових і лимонно-жовтих до темно-червоних і майже чорних тонів, які, крім того, можуть відрізнятися за формою і розміром.

Квітки у колеус дрібні, світло-бузкові, зібрані в колосовидні суцвіття. Незважаючи на те, що рослина вкрай просто у змісті і відході, є деякі тонкощі агротехніки, не враховуючи їх, важко досягти високого декоративного ефекту.

Колеус-

© KENPEI

Цей тропічний багаторічник у відкритому грунті в помірних широтах використовується тільки як літник, але і при постійному вмісті в кімнатній культурі його доводиться щорічно омолоджувати.

Колеусам потрібно багато сонячного світла. При його нестачі листки втрачають забарвлення, дрібнішають, стебло витягується. За осінньо-зимовий період рослина втрачає свої яскраві розписні листя, стебла оголюються, тому навесні, коли пагони рушають у ріст, верхівки у них зрізають на живці. Вони легко дають коріння у воді, після чого їх садять в легкий субстрат і рясно поливають. Другий раз і надалі поливати починають тільки після просихання верхнього шару землі.

Колеус-

© Корзун Андрій

Не слід турбуватися, якщо протягом усього часу укорінення листя на черешку залишаються млявими, а старі нижні поступово опадають. Після того як висаджений в землю держак як слід вкорениться, його необхідно прищипнути верхівку, щоб з пазушних бруньок почали відростати бічні пагони. Формувати колеус краще кущем, прищипуючи другу або третю пару листя знову з'являються на пагонах.

Колеус-

© Derek Ramsey

Живці висаджують в маленькі горщики, а потім по мірі необхідності перевалюють в більш просторий посуд. Через 1-1,5 місяця стебло підстави дерев'яніє і це захищає його від загнивання в разі перезволоження грунту. Незважаючи на те що колеусу в літній час потрібно рясний полив, не можна допускати утворення в горщику «болота» Кореневий кому повинен бути злегка вологим, але не надто заповненим водою або надто сухим. Навіть короткочасна його пересушування часто призводить до загибелі рослини, а одного разу повислі листя початкового положення вже не приймають.

Колеус-

© Rufino Osorio

Квітконоси видаляють при їх появі або коли вони будуть не більше 1-1,5 см завдовжки. Якщо цього не зробити, то листя, починаючи знизу, незабаром почнуть опадати, їх забарвлення потьмяніє.

Колеус-

© Derek Ramsey

Підгодовувати колеус найкраще добривами для красивоцветущих рослин (на мій погляд, краще всього себе зарекомендувало голландське добриво Pokon). Це дасть поштовх до появи великої кількості квітконосів, після видалення яких забарвлення листя стає яскравішим. Горщик з рослиною необхідно раз на тиждень повертати на 180°. Це запобіжить витягування втеч у бік світла.

Колеус-

© Derek Ramsey

Влітку його можна висадити у садовий вазон або в ящик на балконі. І, звичайно, він надзвичайно гарний в міксбордерах, а квітники з його різноманітних сортів чудові на тлі газону.

Колеус-

© Cole Shatto

використані матеріали

  • В. Дмитрієва. Москва. – Квітникар, №4-2007