Клеома — квітка-павук

Перше моє знайомство з клеомой колючим відбулося п'ять років тому. Це однорічна потужна розгалужена рослина привертало загальну увагу, вражаючи відвідувачів незвичністю своїх суцвіть. Я загорілася бажанням виростити ці оригінальні квіти, і це мені вдалося — ось уже кілька років поспіль щороку клеома колюча красується у мене в саду. За цей час накопичився певний досвід, їм я і хочу поділитися.

У клеомы незвично все. Товсті (діаметром до 3 см) здерев'янілим опушені стебла заввишки до 1,5 м. Великі листки на довгих черешках, схожі на листя кінського каштана, розсічені на 5-7 часток, з колючками близько черешків і на жилках (з-за цього клеому назвали колючого). Особливо цікаві численні квітки на довгих квітконосах — витончені, великі (діаметром до 8 см), незвичайної форми, схожі з-за довгих тичинок на павуків. Німці і англійці так і називають клеому — «квітка-павук». Квітки зібрані в пухкі верхівкові суцвіття діаметром до 20 см, мають приємний пряний аромат.

Клеома — квітка-павук-

© thisisbossi

Зацвітає клеома на початку липня і рясно цвіте до заморозків. Коли зів'януть нижні квітки в суцвітті, на їх місці утворюються насіннєві стручки на довгих ніжках, з-за чого схожість клеомы з павуком ще більше збільшується, а вгорі суцвіття квітки розпускаються нові.

Відомі сорти цієї рослини з білими, бузковими, рожевими, ліловими квітками різної насиченості. В продажу в основному бувають насіння суміші забарвлень.

Вирощувати клеому потрібно розсадним способом, так як у неї тривалий період від посіву до зацвітання. Насіння сію в середині березня загущенно в невелику ємність з розсадним грунтом. Сходи з'являються недружно, через 10-18 днів. Замочування насіння протягом 12 год у розчині регулятора росту циркону (2 краплі на 200 мл теплої кип'яченої води) значно прискорює процес проростання. При появі одного—двох справжніх листочків сіянці пікірують в окремі стаканчики ємністю не менше 0,3 л, заглиблюючи майже до сім'ядольних листочків.

Клеома — квітка-павук-

© yoppy

Розсада зазвичай росте швидко. Якщо ж рослини погано розвиваються, листочки слабкі, світло-зелені, можна 1-2 рази підживити розсаду комплексним водорозчинним добривом (I чайна ложка на 3 л води). Посіви регулярно поливаю, не допускаючи як пересушування, так і надмірного перезволоження. Іноді для профілактики кореневих захворювань використовую при поливі слабкий розчин марганцівки.

Клеома теплолюбна, світлолюбна і досить посухостійка, адже родом вона з Південної Америки, тому у відкритий грунт висаджую її в кінці травня. коли мине загроза заморозків. Місце вибираю сонячне, світле, високе, без сильних протягів. Рослина не виносить затяжних дощів — втрачає декоративність.

Клеома — квітка-павук-

© yoppy

Для потужного, швидкого росту і рясного цвітіння клеоме необхідна родючий грунт, тому під перекопування вношу 1 відро перепрілого компосту і 2 ст. ложки комплексного добрива на 1 м2. Для кращого вкорінення розсади перед висадкою в грунт обприскую розчином стимулятора епін-екстра спільно з мікродобривами цитовит згідно інструкції. Після посадки поливають під корінь розчином гумату.

Клеому можна вирощувати в змішаних квітниках, як солитерное(одиночне)рослина, а також використовувати для створення однорічній живоплоту. На мій погляд, ці квіти краще виглядають в посадці невеликою групою. Зазвичай висаджую 6-8 рослин з різним забарвленням квіток на ділянці площею близько 1 м2 з відстанню 35 см між ними.

Клеома — квітка-павук-

© Miki James

Густоту забарвлення майбутніх квітів можна визначити по відтінку стебла: чим темніше стебло, тим темніше будуть і квіти. А якщо стебло чисто зелений, вони будуть білі. По краю групової посадки клеомы я зазвичай маю низькорослу лобулярию.

Клеома — розкидиста рослина і досить колюча, тому по кутах масиву вбиваю кілки (не менше 1 м висотою) і натягую навколо обмежувальний шпагат. Красиві, рясноквітучі рослини можна отримати, якщо регулярно, особливо до початку цвітіння, вносити під клеому розчин повного мінерального добрива, краще з мікроелементами (кеміра люкс, кеміра комбі, растворін тощо) — 1-2 ст. ложки на 10 л води. Ослаблені рослини можна підгодувати прямо по листю тими ж добривами, але в меншій концентрації (1 чайна ложка на 3 л води). Для прискорення цвітіння перед формуванням бутонів обприскую рослини розчином циркону (1 мл на 1л води). У стресових ситуаціях (заморозки, спека, недолік світла, хвороби тощо) використовують для обприскування розчин епін-екстра (1 мл на 5 л води).

Клеома — квітка-павук-

© Kurt Stueber

Клеоме потрібні помірний полив у міру підсихання грунту, особливо в спеку, а також прополка бур'янів і ліг дещо розпушування ґрунту або мульчування.

Восени збираю насіння. Якщо посів проведено в березні, перші насіння з тих суцвіть, що розквітли раніше всіх, встигають повністю визріти. Насіння у клеомы темно-сірі, круглі, діаметром 1 -1,5 мм, розташовуються на довгих (до 5 см) стручках, які при дозріванні злегка жовтіє або темніють (в залежності від забарвлення квітки) і при легкому натисканні розкриваються. При перезріванні стручки лопаються і насіння висипається на землю, тому насінники перетримувати на рослині не можна. Після теплої зими клеома може дати самосів, як і сталося навесні 2002 р.

Клеома — квітка-павук-

Існує думка, що клеома довше тижня варто в букеті. Стебла з суцвіттями потрібно зрізати ввечері, видалити всі колючки і поставити в холодну воду в прохолодному місці. Зізнаюся, я не пробувала ставити клеому у воду, волію бачити ці екзотичні квіти безпосередньо в саду.

Дата публикации: 15.04.17
Свежая информация автозапчасти оптом в ДНР тут.