Кедр — дерево для дітей та онуків

Сибірський кедр (правильне ботанічна назва — сосна кедрова сибірська) — вічнозелене хвойне дерево. Це воістину дивовижне рослина увібрало в себе, здається, всі мислимі корисні якості: декоративність і цілющість, зимостійкість і довговічність.

Головне багатство сибірського кедра — його горіхи. Зібрані під Ленінградом, вони містили 61 % жиру, 20 % білків, 12 % вуглеводів. Зауважте, це горіхи, які виросли на північно-заході країни, де погода примхлива. Горіхи дуже смачні, поживні та цілющі. Ще академік П. С. Паллас 200 років тому писав: «У Швейцарії вживають кедрові горіхи в аптеках; з них роблять молоко, яке прописують у грудних хворобах.., стверджують, що вони з користю були вжиті чахотными людьми».

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосування

Кедрові горіхи містять вітамін А (вітамін росту), вітаміни групи В (противо-невротичний), які покращують серцеву діяльність і взагалі необхідні для нормальної діяльності нервової системи. Особливо багато в них вітаміну Е (токоферол, що в перекладі з грецького — «несу потомство»). Недарма в роки хороших урожаїв кедра значно зростає плодючість соболя, білок. Медики стверджують, що кедрові горіхи містять речовини, що сприяють поліпшенню складу крові, попереджають туберкульоз, недокрів'я.

Смола кедра — живиця — має бальзамирующими властивостями. З давніх пір жителі Сибіру й Уралу застосовували її для лікування гнійних ран, порізів, опіків. Під час Великої Вітчизняної війни кедрову живицю успішно застосовували в госпіталях для лікування поранених воїнів. Вона охороняла рани від зараження, зупиняла гангренозные процеси.

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосуванняХвоя багата вітаміном С, каротином. В ній багато кальцію, калію, фосфору, марганцю, заліза, міді, кобальту.

Цінна і деревина кедра. Оскільки вона володіє бактерицидними властивостями, в шафах, зроблених з кедрової деревини, не заводиться міль. Деревину використовують для виготовлення близько 10 тисяч різних виробів (олівцеві палички, акумуляторний шпон, меблі, музичні інструменти).

Дерево красиво своїм зеленим вбранням у будь-який час року. Високі антимікробні властивості кедровников. Повітря в його насадженнях практично стерильне.

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосування

Сибірський кедр давно розводять в нашій країні. Успішно ростуть кедри, висаджені в Підмосков'ї, під Ленінградом, Ярославлем; вік деяких з них перевищує 100-200 років, вони успішно цвітуть, плодоносять і дають зрілі насіння навіть у Заполяр'ї. Багато кедрів посаджено садівниками-аматорами на присадибних ділянках і в колективних садах.

При розведенні сибірського кедра необхідно враховувати, що він не може рости на сухих піщаних місцях, а воліє супіщані або суглинисті сирі родючі грунти.

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосування

Розмножують його вегетативним шляхом, щепленням живця на сосну звичайну, але в основному насінням. Коли тільки-тільки вибиваються з грунту ніжні, ще незміцнілі сходи — їх відразу ж скльовують птахи (в основному ворони). Тому рослини доводиться вирощувати під поліетиленовою плівкою.

Гарні результати виходять при осінньому посіві насіння. Для цього в кінці вересня — на початку жовтня, тобто за місяць до замерзання грунту, насіння висівають у підготовлені гряди і для захисту від мишоподібних гризунів накривають їх ялиновими гілками. А навесні наступного року насіння дають дружні сходи.

При посіві навесні насіння сибірського кедра вимагають обов'язкової стратифікації. Для цього їх замочують у теплій воді (25-30°С) протягом 4— 6 діб. Через кожні 1-2 дні воду міняють. Потім насіння перемішують з добре промитим річковим піском або торф'яної крихтою і витримують при кімнатній температурі. Суміш періодично перемішують і зволожують. За такої стратифікації насіння накльовується через 50-60 днів. Наклюнувшиеся насіння виносять на холод і зберігають до сівби при температурі, близькій до 0°С.

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосування

Весняний посів проводять в кінці квітня — початку травня (залежно від погодних умов). На 1 м2 можна висіяти від 50 до 300 г насіння. Глибина їх закладення 3-4 див. Поліетиленову плівку, що охороняє насіння і сходи від птахів, знімають тільки після того, як опаде шкаралупа з з'явилися сходів.

При загущених посівах сходи пікірують. Як тільки з'являються паростки у вигляді вигнутого коліна, їх викопують, сортують, відрізають корінці і садять під кілочок на гряди на ту ж глибину, на якій вони були. Схема посадки 20X20 см або 20Х10 див. Можна пікірувати сіянці і на другий рік після сходів. При дотриманні агротехніки приживлюваність сіянців кедра після пікіровки буває дуже високою — до 95 %. Через 2-3 роки після пікіровки виходить хороший посадочний матеріал з розвиненою кореневою системою, що сприяє кращій приживлюваності сіянців після пересаджування на постійне місце.

Кедр — дерево для дітей та онуків- Сосна Сибірська,Кедр,вирощування,розмноження,застосування

Садіть сибірський кедр. Він заслуговує того, щоб його розводили і в центральних районах європейської частини РФ, і на північно-заході.

Використовувані матеріали:

  • М. Ігнатенко, кандидат біологічних наук, заслужений лісівник РРФСР