Капуста — прикраса ділянки

Якщо запитати у городників, який з овочів найулюбленіший, то багато назвуть капусту. Ми знаємо білокачанну капусту, цвітну, кольрабі, брюссельську, а ось про декоративною, яка є родоначальницею майже всіх сучасних видів та сортів культурної капусти, знають небагато.

Батьківщина дикоростучої капусти — Греція, де ще в IV столітті до н.е. були відомі дві її форми — з гладкими і кучерявим листям. Про те, наскільки високо цінували стародавні греки це рослина, каже, що існував у той час сказання, яке приписує капусті її «високе» походження: «Юпітер, працюючи як-то над з'ясуванням двох суперечливих висловів оракула, так сильно обливався потом, що кілька крапель скотилися з його плеча на землю, і ось з цих крапель батька богів і виросла капуста» (Золотницький Н. Ф. «Наші садові квіти, овочі і плоди. Їх історія, роль в житті і віруваннях різних народів»).

Капуста — прикраса ділянки- капуста,капуста декоративна,догляд,вирощування,розмноження,фото

Великою популярністю користувалася дика капуста і у стародавніх римлян. Катон приписував їй всілякі гігієнічні властивості і говорив, що завдяки цій рослині Рим протягом майже 600 років виліковувався від всіляких хвороб, не знаючи, що таке лікар. Там було відомо вже 6 форм листової капусти. У XIII столітті у Франції налічувалося два види листової капусти — сіра і біла кучерява, а в XVI столітті з'являється ще червона кучерява, про яку до цього часу не згадувалося. В Англії до XVI століття користувалися лише дикоростучої листової капустою, а всі види культивированной завозилися з Голландії. У цій країні навіть споруджено пам'ятник у формі капустини на кладовищі С.-Жилса в Дорсеті людині, який першим привіз її в Англію. В Росію капуста прийшла з Чорноморського узбережжя, але це була вже качанна капуста.

З листової капусти утворилися різні форми з розрізними і кучерявим листям. Курчаволистные типи сформувалися в центральній і північній частинах Західної Європи, де донині вирощується велика кількість сортів для харчових та декоративних цілей. Як декоративні рослини вони поширені в Японії, Північній Америці і в Росії (крім Нечорнозем'я та деяких інших регіонів).

Капуста — прикраса ділянки- капуста,капуста декоративна,догляд,вирощування,розмноження,фото

Декоративна капуста — дворічна рослина. В перший рік вегетації утворює листя, а в другій цвіте і плодоносить. Висота рослин від 20 до 130 см, у діаметрі вони досягають 1 м. Гарний вид капусті надають забарвлення і форма листя. Листові пластинки бувають від 20 до 60 см завдовжки і від 10 до 30 см завширшки, яйцевидної, оберненояйцевидні, еліптичної, усічено-еліптичної форми. Краї листя одноразово або багаторазово зубчасто або зарубчасто надрізані, що робить їх кучерявим, а вся рослина пишним і ажурним. За курчавості листя декоративні капусти діляться на фестоно-образно-грубокурчавые, фесто-нообразно-тонкокурчавые і моховидно-кучеряве. Забарвлення різноманітна: світло-зелена, зелена з білою смужкою, блакитно-зелена з рожевою або бузкового плямистістю.

З допомогою декоративної капусти цілком можна вирішити проблему прикраси присадибної або садової ділянки. Для цього навіть не потрібно великої фантазії, досить висадити всього кілька рослин. Добре виглядає клумба з різними по висоті і забарвленням сортами капусти. Наприклад, у середині 3-5 рослин сорту Мова жайворонка, а по краях на відстані 70 см Мосбахскую. Або Червону кучеряву високу висадити в поєднанні з Зеленою кучерявою низькою або Червоної кучерявою низькою і навпаки. Можна використовувати капусту і з іншими декоративними рослинами.

Капуста — прикраса ділянки- капуста,капуста декоративна,догляд,вирощування,розмноження,фото

Капуста декоративна досить тривалий час — з середини липня до кінця жовтня. Вона витримує заморозки до мінус 8°, добре переносить пересадку. Протягом одного сезону можна до 3 разів змінювати місце посадки, якщо викопувати її з великою грудкою землі і рясно поливати. Рослина волого-і сонцелюбна, але і в дощові, холодні роки почуває себе добре.

Листя декоративної капусти їстівні і мають приємний смак. Молодими їх можна вживати в їжу як гіркий салат і консервувати на зиму. В міцному розчині консерванту вони добре зберігають форму і колір. Дрібно нарізані листя і молоді пагони можна гасити з картоплею. Щоб видалити гіркоту, їх потрібно заморозити, а перед вживанням відтанути.

Капуста — прикраса ділянки- капуста,капуста декоративна,догляд,вирощування,розмноження,фото

Розмножується декоративна капуста насінням через розсаду, вирощувану в опалювальних парниках або під синтетичною плівкою. Насіння висівають з 5 березня по 1 квітня в ящики з шаром землі 10— 12 см (2 частини дернової землі і 1 частина перегною або рівні частини дернової перегнійної і торф'яної) рядками на відстані 6 см і на глибину 1 -1,5 див. Перед посівом з метою попередження захворювань землю в ящиках проливають 1 %-ним розчином перманганату калію, який одночасно служить необхідним мікроелементом в процесі живлення рослин. Після посіву поливають рідко, але рясно. У період добре розвинених сім'ядольних листків рослини пікірують в ящики з шаром землі не менше 16-20 см за схемою 6X6 див. Щоб при викопуванні біля коренів розсади зберігався ком землі, в грунтову суміш додають перегній і добре розклався торф ('/ з за обсягом), а за 10-12 днів до висаджування у відкритий грунт рослини проріджують у міжряддях в двох напрямках.

При вирощуванні розсади необхідно дотримуватися особливий температурний режим. До появи сходів температуру знижують на 5-7 днів до 8-10°, а потім підтримують в межах 14-18°. Поливають розсаду, так само як і посіви, рідко, але рясно, після чого укриття ретельно провітрюють. У відкритий грунт рослини висаджують у ІІ та ІІІ декадах травня у фазі 4-5 справжніх листків при прогріванні грунту до 6-7°, з грудкою землі.

Капуста — прикраса ділянки- капуста,капуста декоративна,догляд,вирощування,розмноження,фото

Найбільш красиві наступні сорти декоративної капусти:

Мосбахская — висота стебла від 20 до 60 см Стебло не гіллястий. Рослина досягає В діаметрі 80 див. Листя лировидной форми, шириною 20 см, довжиною 40 см, фестонообразно-тонкокурчавые, забарвлення їх соковита, світло-зелена. Рослина має форму купола, досить декоративно.

Мова жайворонка відноситься до групи Зеленої кучерявою високою. Висота стебла — 130 див. Листя сидять на довгих черешках (15-20 см), вони оберненояйцевидної форми, краї фестонообразно-тонкокурчавые. Забарвлення листя зелене з різними відтінками. Рослина пальмовидное.

Червона кучерява висока — на відміну від попереднього сорту забарвлення листя темно-фіолетова з чорнуватим відтінком або сізо-фіолетова.

Червона кучерява низька відрізняється від Червоної кучерявою високою висотою стебла, що не більше 60 див. Листки видовжено-еліптичної форми, дуже розлогі. У діаметрі рослина досягає понад 1 м, так що клумбу або газон можна прикрасити всього лише одним рослиною.

Дата публикации: 9.04.17