Калюжниця болотна — жовте покривало в саду

Калюжниця болотна є одним з найпрекрасніших первоцвітів, що знаменують пробудження природи після зимового сну. У сонячний квітневий день строкатий забарвлення цієї рослини не може не радувати око.

Калюжниця болотна (Caltha palustris) — трав'яниста багаторічна рослина, вид роду Калюжниця родини Жовтецеві (Ranunculaceae). Всього в роду Калюжниця (Caltha) — несчитывается від 3 до 40 видів. На території колишнього СРСР виростає 6 видів.

Калюжниця болотна — жовте покривало в саду- Калужница болотная,Уход,размножение,выращивание,описание,фото

Опис калюжниці болотної

Стебло у калюжниці болотної м'ясисте, прямостояче або висхідне і підводиться), рідше — лежачий (в цьому випадку легко вкорінюється у вузлах), облиствене, голий. Висота рослини від 3 до 40 і більше див. Коріння шнуровідние, зібрані пучком.

Листя калюжниці болотної чергові, цілісні, ниркоподібні або серцеподібні, по краю городчатие або зарубчасто-зубчасті, темно-зелені, голі, блискучі. Прикореневі листя великі (іноді до 20 см в поперечнику), на довгих м'ясистих черешках, стеблові — значно менше, на коротких черешках. Приквіткові листки сидячі.

Квітки калюжниці болотної числом до 7 розташовані на довгих квітконосах в пазухах верхніх листків. Оцвітина простий, яскраво-жовтий, оранжевий або золотистий, до полусантиметра в діаметрі, віночок складається з 5 листочків, довжиною до 25 мм кожен. Тичинок багато, маточок від 2 до 12. У Європейській частині Росії цвіте в квітні-травні.

Плід калюжниці болотної — багатолистянка. Кількість листівок відповідає числу у квітці маточок. Листівки мають на кінці носик. Листівка містить до 10 чорних блискучих насіння (розміром до 2,5 мм), що випадають з неї по дозріванні (у травні-червні).

Калюжниця болотна — жовте покривало в саду- Калужница болотная,Уход,размножение,выращивание,описание,фото

Вимоги до вирощування калюжниці болотної

Розташування: калюжниці болотні вимагають відкритих місць при достатньому зволоженні. У цьому випадку найбільш рясно цвітуть. Але виносять і тінь-півтінь, якщо ця тінь створюється листяними деревами і в період цвітіння ділянку освітлюється сонцем.

Грунт: оскільки калюжниці в природі — рослини сирих місць, то потребують багатої, добре зволоженому грунті. При постійному поливі може рости і на сухих місцях.

Калюжниця болотна — жовте покривало в саду- Калужница болотная,Уход,размножение,выращивание,описание,фото

Використання калюжниці болотної в дизайні саду

Калюжниці незамінні біля водойм, у вогких місцях. Одні з найбільш ранніх красивоцветущих прибережних рослин, у яких листя розростається і все літо залишається досить декоративна. При оформленні берегів декоративних водойм та струмків з успіхом можуть використовуватися калюжниці, створюють соковиті яскраво-жовті плями як у чистих насадженнях, так і при сусідстві з іншими рослинами. Бажано підбирати види калужниц, поєднуються за екологічним потребам, які доповнюють один одного за термінами цвітіння, фарбування квітучих кімнатних рослин. Висаджувати калюжниця слід з таким розрахунком, щоб під час цвітіння її не загороджували інші рослини, а після відцвітання, коли вона втрачає декоративність, на передньому плані виявлялися види пізно з відростаючими листям.

Кращі партнери для калюжниці болотної: Медунка мягчайшая, Незабудка альпійська, Бруннер, Красоднев, Страусник, Горець зміїний, Астильба китайська, Бадан товстолистий, Хоста.

Вирощування калюжниці болотної

Калюжниця – невибаглива зимостійка рослина; не вимагає до себе особливої уваги, але любить попити водички досхочу. Тому необхідно часто поливати її кущики, що радують чарівними квітками.

Добре росте калюжниця на багатій родючому грунті, на сонці або в напівтіні. Більш рясне цвітіння калюжниці спостерігається при сонячному місці. При нестачі вологи калюжниця цвіте недовго і не так рясно, швидко втрачаючи декоративність.

Пишний кущик калюжниці з часом лунає в ширину, розповзаючись в сторони завдяки сланким пагонам. Через 3-4 роки калюжниця сильно розростається і стає менш декоративної – тоді потрібно провести омолодження рослини і пересадку в поєднанні з розмноженням.

Калюжниця болотна — жовте покривало в саду- Калужница болотная,Уход,размножение,выращивание,описание,фото

Розмноження калюжниці болотної

найпоширеніший спосіб розмноження калюжниці — поділ куща. До поділу краще приступати ранньою весною або у вересні. У розпал вегетації поділ, в принципі, можливо, проте рослина відразу ж подвядает і скидає листя, хоча і не гине. Чим крупніше деленка, тим швидше вона зацвіте і тим багатшим буде цвітіння. Дуже дрібні деленко можуть зацвісти тільки на другий рік.

Для збільшення коефіцієнта розмноження цінних декоративних форм калюжниці болотної можна використовувати такий спосіб, як пригинання стебел до грунту і закріплення їх дротяними гачками. У більшості випадків стебла вкорінюються у вузлах і до осені встигають сформувати кілька невеликих розеток, які можна відокремити наступної весни.

Калюжниця болотна — жовте покривало в саду- Калужница болотная,Уход,размножение,выращивание,описание,фото

Посів калюжниці болотної проводять свіжозібраним насінням, дозрівають у червні. При посіві відразу після дозрівання насіння проростає в кінці літа, у разі посіву під зиму — сходи з'являються навесні. При весняному посіві рекомендується поетапна стратифікація: близько місяця за 10 град., потім два місяці при 18-20 град. Проростання відбувається при 18-20 град. Сіянці зацвітають на другий-третій рік. Можна розмножувати черешками протягом усього терміну вегетації.

Калюжниця відноситься до чудовим первоцветам – вісників весни. У природі, думаю, кожному радісно спостерігати за цвітінням ранньою весною приземкуватих кущів калюжниці, утворюють яскраві і красиві місця.

Дата публикации: 15.04.17