Календар квітникаря на лютий

Період відносного зимового відпочинку в лютому наближається до завершення. Цей місяць у календарі кожного садівника – пора передчуття і нетерпіння. Адже залишилося зовсім трохи – і почнеться перше несміливе цвітіння, а з пробудженням природи всі садові клопоти будуть нарешті пов'язані з самою ділянкою. Але поки пора активних робіт не настала, варто насолодитися передчуттям весни і зайнятися розсадою. Не забуваючи, зрозуміло, і про інші важливі обов'язки, що гарантують здоров'я і довголіття декоративних рослин в саду.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Розсада – на першому місці

Незважаючи на те, що деякі садові дворічні та однорічні воліють посіви ще в кінці січня, головний старт посадкового сезону серед декоративних культур припадає все ж на лютий. Це найважча і найважливіша з обов'язків садівника в цьому місяці. Лютневі посіви проводять для блискучого шавлії, петуній (особливо гібридних), портулаку, бегонії, лобелії, кобеи, пеларгоній, агератума, недоторки, нирембергии і багатьох інших рослин, включаючи і саму примхливу до ранніх термінів з усіх літників гвоздика Шабо.

При посіві на розсаду дуже важливо пам'ятати, що незважаючи на схожість агротехніки всі рослини заслуговують індивідуального підходу. Перевірте інформацію про оптимальних строках посіву, необхідної грунті і глибині розміщення насіння, не забувши і про умови, в яких краще утримувати рослини. Приміром, лобелія, агератум, бегонія, портулак та петунії проростають на світлі і їх не засипають субстратом, а лише злегка вдавлюють в грунт, а бальзамін воліє прикриття 1-2 мм грунту. Набагато менш примхливі і витримують глибину посіву до 0,5 см пеларгонії, нирембергия, шавлія і гвоздики.

Якщо ви не встигли зробити всі необхідні процедури в січні, не забудьте перевірити схожість старих і самостійно зібраних насіння, розклавши їх на вологій тканині на блюдечку. Також в лютому подбайте про додаткову закупівлю посівного матеріалу тих рослин, про які ви забули. Це відмінний місяць для замовлення саджанців і розсади в місцевих розплідниках: як правило, посадковий матеріал замовлений в лютому, поспіє як раз до ранньої весняної висадки. Варто вивчити асортимент і каталоги, які оновлюються напередодні весни. Але при замовленні дистанційно або з інших регіонів враховуйте, встигнуть привезти вам рослини до оптимальних строків посадки.

До кінця місяця приготуйте все необхідне для розсади, яку будете висівати у березні. Субстрат, ємності, торф'яні горщики або стаканчики для пікіровки, як і запас добрив повинен бути напоготові. А всі інструменти та допоміжні ємності продезінфікуйте і очистіть.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Робимо моніторинг постійним

У лютому огляди саду і рослин потрібно зробити частішим як мінімум удвічі. У цьому місяці примхи погоди, починає пригрівати сонечко і більш різкі перепади між денною і нічною температурами підвищують ризик виникнення проблем внаслідок сонячних опіків, сильних вітрів, морозобоїн, обламування гілок під важким мокрим снігом. Чим раніше буде виявлена проблема, тим краще ви відреагуєте. Тому навідуватися в сад у лютому потрібно так часто, як тільки зможете.

Надійний захист від сонячних опіків, льоду і вітру

Незважаючи на те, що сад ще скутий морозним подихом зими, сонце пригріває. З кожним днем все активніше відчувається і подовження світлового дня, і збільшення інтенсивності освітлення. У лютому необхідно почати сезонні процедури по захисту рослин від морозобоїн та опіків. Різкий контраст між температурами повітря і сонячних променів, перепади температур можуть спровокувати серйозні травми вічнозелених рослин, зокрема, практично всіх хвойних. Але у великій небезпеці в цей період і всі молоді посадки. Декоративні дерева, які висадили восени повинні отримати особливий захист: їх кора ще занадто тонка і першою страждає від морозобоїн. Для того щоб запобігти вигоряння, необхідно в ясну погоду обертати крони вічнозелених дерев мішковиною, нетканими матеріалами або захищати солом'яними матами. А ось стовбури молодих деревних краще обернути мішковиною або лутрасілом якомога щільніше.

Сніг потрібно використовувати для захисту рослин навіть у лютому. Багаторічники особливо потребують підкиданні свіжого снігу з доріжок і майданчиків. Та й навколо дерев і чагарників потрібно продовжувати втоптувати свіжий сніг. Якщо зима була практично безсніжною і пухнасте біле покривало не захищає садові рослини в лютому, перехресні, висушуючі (а точніше, вымораживающие) вітру можуть завдати шкоди рослинам не менший, ніж занадто яскраве сонце. І страждають від вітру і рослини під укриттям, і цілком зимостійкі культури. На вентильованих майданчиках додатково зміцніть все укриття, а «голі» рослини захистіть за допомогою лапника, обв'язавши його навколо пагонів і стовбурів.

Зверніть увагу і на заледеніння: важку і товсту крижану кірку на газонах, квітниках, між декоративними рослинами, що утворилася через чергування відлиг і сильних морозів, краще швидше розбити, відновивши доступ повітря в грунт. Особливо небезпечно обледеніння для злакових і квітучих культур.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Підвищена увага вологості на альпійській гірці

Зовсім з іншої причини потрібно ретельно стежити за рослинами на альпійській гірці. Цим витривалим культурам не страшні морози і навіть крижана кірка, але ось вогкості, застою вологи більшість типових мешканців південних кам'янистих садків не терплять. Уважно оглядайте куртини, подушки, килимки, намагаючись при найменших ознаках гнилі відразу ж видалити пошкоджені листя і пагони і підсипати гравій або кам'яну крихту так, щоб рослини не контактували з сирою землею. Якщо період відлиги затягується, проведіть легке розпушування грунту і мульчируйте майданчик по всьому периметру.

Старт весняних обрізок

Незважаючи на тривалі морози, саме в лютому починають проводити активні обрізання декоративних чагарників і дерев. Адже в асортименті цих головних садових рослин є чимало культур, які потребують обрізки ще до набрякання бруньок. Дуже рано закладаються бруньки у кольквиции, вейгели і чубушника. Але потребують уваги садівників і чагарники і деревні з красивою корою, і живоплоти, чищення яких потрібно встигнути провести до кінця місяця. Обрізку квітучих чагарників потрібно проводити у відносно теплі сонячні дні, перенісши процедуру на кілька днів, якщо:

  • випав свіжий сніг;
  • товщина снігового покриву перевищує 30 см;
  • різниця в температурах перевищує 10 градусів між денними і нічними показниками;
  • температури різко знизилися або збільшилися в порівнянні з минулим тижнем.

Сама обрізка ранніх чагарників цілком традиційна. Її краще почати з санітарної вирізки, під час якої потрібно ретельно видалити всі пошкоджені або хворі пагони. І тільки потім провести формування кущів за необхідності (будьте обережні: стимулюючу цвітіння обрізку проводять тільки на чагарниках, на квітучих гілках поточного року, вкорочуючи пагони до традиційних 2-3 нирок). У рослин, головною гордістю яких вважається красива кора, обрізають всі пагони, на яких не спостерігаються характерні фарби, бліді або пошкоджені.

А ось для огорож лютий – найкращий час для екстреного проріджування. Якщо при посадці ви помилилися і не дотримали дистанцію, висадили кущі надто часто, то в кінці лютого зайві екземпляри потрібно повністю видалити, дозволивши таким чином нормально розвиватися залишилися рослинам і максимально швидко відновивши щільність живої стіни. В цей же час краще видаляти і дуже старі, хворі рослини і в пейзажних, і строгих огорожах.

Ніколи не викидайте гілки декоративних порід, що залишилися після ранньої обрізки. Відразу після процедури складіть їх акуратними купками або перемістити до хозблоку і під навіси. Поки до справжньої весни ще далеко, їжаки, так і інші корисні тварини можуть скористатися новими купами для зимівлі (особливо, якщо їх ненавмисно злякали і вони пішли з старих місць). Але головна причина – можливість запастися відмінним матеріалом для розмітки квітників, встановлення опор, створення декоративних композицій.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Останній шанс посадити цибулинні

У лютому погода, як правило, не відрізняється стабільністю. В цьому місяці у вас є відмінний шанс висадити цибулинні, про яких забули восени (або просто не встигли посадити їх під час сприятливої пори). Для висадки можна використовувати будь-який період потепління, коли грунт відтає достатньо для того, щоб заглибити тендітні цибулинки тюльпанів, крокусів та інших представників сімейства на 2-3 їх висоти. Якщо відлиги недостатньо сильні, то цибулинки, що залишилися з осені, можна висадити в горщики і винести в сад разом з ємностями. Правда, таким екстрено висадженим у нетипові терміни рослинам знадобиться додаткова захист: зверху посадки потрібно захистити сухим листям або ялиновим гіллям, адже цибулини набагато більш уразливі до морозу, ніж ті, які встигли поступово адаптуватися до нових умов.

Ще один важливий нюанс лютневої посадки – пізнє цвітіння. Правда, до недоліків його не зарахувати: запізнення дозволить продовжити терміни цвітіння улюблених весняних зірок ледь чи не до середини літа, що дасть привід помилуватися незвичайною пишнотою безперервної естафети.

Догляд за водоймами в лютому

У лютому постійні коливання температур небезпечні і для водойм. Слідкуйте за тим, щоб у ставку зберігався нормальний повітрообмін, лід не повністю скував поверхню водної гладі. Особливо обережними слід бути тим, хто використовував для доступу повітря взимку пластикові пляшки або інші кустарні пристосування. В наслідок танення снігу, скупчення конденсату вони могли втратити свою функціональність і потребують чищення або повторної установки.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Не припиняємо перевірку запасів цибулинних і клубнелуковичных

Всі культури, що зберігаються взимку поза грунту, в лютому потребують посиленого моніторингу температури і вологості в приміщеннях. Перебирайте кореневища і цибулини, коректуйте умови, забезпечуючи максимально комфортну середу для тривалого періоду спокою. Навіть найменші сліди гнилі або інших ушкоджень вимагають обрізки до здорової тканини, а іноді – і знищення цибулин. В кінці зими гризуни особливо активні, адже для пошуку їжі їм доводиться проявляти наполегливість і всі традиційні джерела прожитку вже використані. Перевірте, чи надійно прикриті ходи і повітроводи, поновіть приманки і перевірте пастки.

Календар квітникаря на лютий- Квітник,сад,догляд,зима,лютий,календар,квітникаря,роботи,фото

Помилки з горщикові – наявності

У лютому всі прорахунки, допущені в зимівлі діжкових і рослин в приміщеннях, проявляються. У цьому місяці садові рослини, не здатні залишатися під відкритим небом в умовах середньої смуги, дозволяють судити про успішність зимівлі і перебувають під підвищеним ризиком. Оглядати зимуючих «гостей» потрібно хоча б щотижня. При перших ознаках стоншування, витягування втеч потрібно знизити температуру змісту і поліпшити освітлення (особливо якщо гілочки стають блідими). Хворі, ослаблені, марніючи рослини в цьому місяці потрібно кардинально обрізати: навіть при неправильній зимівлі, рослини встигнуть відновитися до виноски в сад практично повністю. Приділяйте увагу огляду крон на сліди павутинного кліща і контролюйте показники вологості повітря, яка через стрибків температури може коливатися в цьому місяці доволі непередбачувано.