Календар квітникаря на листопад

У листопаді передчуття фіналу садового сезону наповнює серця смутком. Але поки всі садівники активно планують майбутні посадки і мріють про ще не близький, але такому бажаному прихід весни, робіт на ділянці більше ніж достатньо. У цьому місяці відпочивати не доведеться: підготовка ґрунту і рослин до зимівлі, передзимові посіви, закладання компосту і багато інші клопоти заберуть чимало сил і часу. І найважливіше в листопаді – нічого не упустити з виду. Адже і декоративним рослинам потрібна особлива турбота напередодні зими. І від її якості та педантичності залежить і те, як сувора зима позначиться на ваших посадках.

Турбота про багаторічниках і цибулинних

Свіжі посадки цибулинних, якщо ви не використовували спеціальні кошики для захисту від мишей та інших гризунів, у листопаді краще додатково захистити. Встановіть спеціальні пастки або розкладіть відправлений корм. А якщо випаде сніг, повторно розташуйте приманки по землі, зверху замаскувавши суміжних покривом.

Календар квітникаря на листопад- Квітник,сад,догляд,Календар,роботи,листопад,рекомендації,фото

додаткового захисту потребують і посаджені восени нові багаторічні рослини: керуйтеся вимог кожного конкретного виду, але як мінімум захистіть посадки шаром мульчі з компосту або торфу, який допоможе рослинам краще перенести перепади температур і створить більш стабільні умови.

Багаторічники на квітниках, які ви не хочете залишати для прикраси зимового саду, що не володіють ефектними суцвіттями або плодами, у листопаді обріжте на висоту до 10-15 див.

Особлива обережність на газонах і альпінаріях

З настанням перших приморозків з газонами потрібно контактувати як можна менше і намагатися з ним не ходити взагалі. Не наступайте на примерзлу траву і постарайтеся мінімізувати витоптування навіть у теплі дні. Перед випаданням першого снігу ще раз огляньте газони і там, де це необхідно, вичистити їх повторно, видаливши сміття, колонії моху, рослинні залишки.

У кам'янистих садках – рокарії і на альпійських гірках – рослини погано реагують на вологість. Самі примхливі види та ендеміки в цьому місці захистіть на зиму ковпаками, які не дадуть накопичуватися волозі. Чутливі до перепадів температур або не дуже морозостійкі рослини саме в листопаді потрібно вкрити гіллям або сухим листям, а з чагарників і міні-деревних починайте регулярно струшувати сніг.

Підзимові посіви літників і не тільки

Чимала кількість однорічних рослин воліють посів під зиму. Нигелла дамаська, иберисы, лобулярія морська, адоніс літній, гіпсофіла, годеция, волошка синя, календула, левкой, матіола, ешшольція, лаватера, мак-самосійка, смілка і багато інші культури потребують як можна більш пізньому посіві. Його проводять після перших заморозків, коли грунт вже промерзне у верхньому шарі. І найчастіше оптимальним часом висіву таких рослин називають саме листопад. Традиційно посіви проводять в першій декаді місяця, але краще орієнтуватися на особливості погоди і нічні температури. Місце для посівів готуйте заздалегідь, поліпшите грунт, а як тільки ґрунт примерзне – розсипте насіння по глибоких борознах і засипте грунтом. Прикривши їх зверху шаром торфу завтовшки від 2 см, ви зможете бути впевнені, що навесні вас будуть чекати дружні сходи.

Також підзимовий посів воліють та деякі багаторічні рослини, наприклад, дельфініум, флокс волотистий, піретрум, аквілегія.

Незважаючи на те, що листопад вважається не надто сприятливим місяцем для посадки, все ж в цьому місяці можна при потребі проводити висадку багаторічних рослин:

  • прикопку для збереження до весни пізно придбаних саджанців дерев і чагарників;
  • висадку конвалій, які люблять пізню посадку і так краще адаптуються до нових місць.

Додатковий захист для дерев і чагарників

Щойно посаджені декоративні деревні і чагарники, які можуть залучити зайців та інших тварин не менше, ніж плодові культури, на зиму треба обов'язково захистити. Лапник, крафт-папір, руберойд, мішковина, неткані матеріали – будь-який доступний вам матеріал для «обгортки» цілком підійде. Встановлюючи захист для стволів, не забудьте заглибити їх у землю. Також подбайте про всіх штамбових рослинах: саме в листопаді потрібно не тільки обернути стовбури, але і пригнути до грунту рослини і надійно укрити від обмерзання.

Календар квітникаря на листопад- Квітник,сад,догляд,Календар,роботи,листопад,рекомендації,фото

Оглядайте все чагарники і дерева з числа декоративних на сліди морозобоїн – розривів кори, які з'являються внаслідок різкого перепаду температур між повітрям і сонячним промінням. При перших ознаках ушкоджень обробляйте їх спеціальною пастою або садовим варом, але краще прийміть заходи профілактики. Від морозобоїн рослини краще захистити також, як і плодові рослини – побелив фарбою з сонцезахисними властивостями або розчином вапна, обернувши стовбури папером або тканиною. Хвойні рослини, у яких ризик сонячних опіків дуже великий не тільки навесні, але і вже в листопаді, краще захистити від яскравого сонця обгорткою. Особливо це важливо для стрижених, формованих рослин, що грають роль соліста і розташованих на сонячних місцях.

Посаджені восени молоді кущі та деревця на квітниках, а також рослини, які через поверхнево розташованої кореневої системи на зиму потребують захисному шарі мульчі (наприклад, декоративні вишні, яблуні), саме в листопаді потрібно забезпечити відповідним укриттям. Пристовбурові круги рослин замульчуйте торфом або компостом, створюючи шар товщиною не менше 5-7 див.

Як тільки випаде сніг, особливо якщо температура не знизиться і він буде мокрими пластівцями накопичуватися на рослинах, не полінуйтеся струсити його з декоративних чагарників і дерев. Важкий мокрий сніг на початку зими дуже небезпечний для всіх суто декоративних культур, особливо рослин з підвищеною ветвистостью.

особливої уваги в листопаді потребують всі троянди: наступає фінальний етап підготовки царствених чагарників до зимівлі. Троянди у цьому місяці:

  • обрізати відповідно з видом рослини і типом цвітіння, а у плетистих троянд – зняти пагони з опор;
  • підгорнути звичайної сухим грунтом для захисту підстави кущів і пагонів від морозів;
  • засипати кущі сухими листям шаром близько 20 см;
  • встановити навколо каркас, на який можна намотати утеплювач, нетканий матеріал чи плівку, залишивши щілини для доступу повітря до опускання температури нижче -10 градусів.

Дуже важливо проводити всі роботи не одночасно, а давати рослинам час на адаптацію – хоча б кілька днів до кожної наступної процедури. Традиційні технології укриття можна замінити альтернативними методами, а для морозостійких старих кущів можна обмежуватися окучкой і укриттям листям без повноцінного повітряно-сухого укриття.

У окучке підстави кущів і мульчуванні сухим листям потребують і клематиси та жимолость. Їх пагони краще зняти з опор і укласти на землю. Сортові клематиси вкривати більш надійно – у відповідності з рекомендаціями для кожної рослини.

Прибирання листя і порожніх ділянок

У листопаді всі роботи з прибирання з квітників, рабаток та інших декоративних композицій зайвої листя, падалиці, залишків після обрізки дерев, чагарників і багаторічників потрібно завершити. А для тих рослин, яких потрібно мульчування листям, на місце природного сміття потрібно укласти якісну сухе листя. Прибирати листя з доріжок та майданчиків можна протягом усього місяця, з грунту ж їх прибирання потрібно обов'язково завершити до випадання першого снігу.

чищення і прибирання потребують і все квітники з літників і інші порожні ділянки. На ґрунті, призначеної для посадок в майбутньому році не допускайте скупчення сміття і листя, у тому числі і залишків обрізаних рослин. А на ділянках, де росли літники, в листопаді видалити всі залишки рослин.

Не забудьте про компостування

Листопад – місяць, коли навіть найстійкіші листопадні культури скидають своє розкішне оздоблення. І листя, які розташовані в більшій кількості, не тільки ускладнюють роботи в саду і додають клопоту, але і відкривають прекрасні перспективи для створення власних добрив. У цьому місяці можна набрати базовий матеріал для компосту, якого вистачить на весь майбутній сезон і для підгодівлі, і для поліпшення ґрунту, і для мульчування. Але стратегії компостування повинні бути різними – залежно від рослин, листя яких ви використовуєте.

Листя тополі, волоського горіха, платана, а також ялинова хвоя є найбільш цінними для компостування. Листя цих дерев перегнивають повільно, але дозволяють отримати найбільш якісний напівперепрілий компост «тривалої дії». Листя цих культур не поспішайте змішувати з побутовими відходами та іншими рослинними матеріалами: дайте їм перегнити окремо, у персональних купах.

Листя всіх інших листопадних дерев і чагарників необхідно компостувати за стандартною схемою. Укладіть листя, дрібні гілочки, відходи шарами або змішайте листя з готовим компостом, садової грунтом, роговий, кам'яної борошном або спеціальними препаратами для компостування, присипте зверху шаром ґрунту, накрийте яму плівкою і надійно закріпіть її так, щоб гризуни не пробралися всередину протягом зими. До весни у вас буде готовий повністю зрілий компост, ідеальний для предпосадочного поліпшення грунту.

Розпочинаємо моніторинг зберігаються цибулин і корнеклубней

Викопані на зиму цибулинні і бульбоцибульні рослини з цього місяця потрібно постійно оглядати. Хоча б з частотою 2-3 тижні перевіряйте вологість повітря і температуру в приміщенні, де зберігаються запаси садивного матеріалу, а також оглядайте рослини на сліди пошкоджень і гнилі. Негайно викидайте пошкоджені цибулини, провітрюйте приміщення для пониження температури повітря або розставте контейнери з вапном, яка знизить вологість.

Календар квітникаря на листопад- Квітник,сад,догляд,Календар,роботи,листопад,рекомендації,фото

Якщо ви ще не встигли навести порядок в насіннєвому фонді, обов'язково виділіть день на інвентаризацію. Нові насіння переберіть, просійте, складіть у пакетики і контейнери, підпишіть; у старих перевірте термін придатності.

Прибирання – на першому місці

Якщо ви хочете уникнути проблем навесні і підтримувати функціонування систем водопостачання в нормальному ритмі, не забудьте в листопаді ретельно перевірити всі механізми зрошувальних систем, прибрати в приміщення наноси і знімні механізми, просушити всі шланги і труби. Але особливу увагу приділіть системі водовідведення. Водостічні жолоби і канави, системи дренажу в листопаді слід не тільки чистити, але і просушити. Чистку водостоків проводите в цьому місяці щотижня. Не допускаючи скупчення сміття і бруду, ви попередите руйнування матеріалів і проблеми з функціонуванням дренажних систем.

Прибирання також знадобиться і оранжерей, теплиць і парникам. Опалювальні теплиці в цьому місяці потрібно провітрювати, при бажанні зменшити тепловіддачу і провести додаткові роботи (наприклад, обклеювання бульбашковою плівкою), їх потрібно завершити саме в цей місяці. У неопалюваних теплицях і парниках потрібно повністю завершити очищення стекол, ремонтні роботи. Змінні рами протягом місяця потрібно ретельно оглянути, при потребі – відремонтувати, пофарбувати або заново склити, потім відправити на зберігання в приміщення. Грунт на грядках у теплицях до приходу зими повинна бути підготовлена до наступного сезону.

Самий трудомісткий листопадовий процес – догляд за інвентарем, його чищення та підготовка до зимівлі. Садові інструменти, ємкості, відра, бочки для дощової води та інші водозбірники не можна залишати без уваги. Обов'язково очистіть всі свої інструменти, від секатора до сучкорізи і лопат, перевірте робочі механізми і змажте рухливі деталі. Вимийте і вичистіть інвентар, ретельно видаливши і бруд, і відкладення солей від води, при потребі користуйтеся спеціальними препаратами і жорсткими щітками. Після очищення просушіть ємності, не залишаючи в них і краплі води і приберіть на зберігання в приміщення (якщо матеріали, з яких зроблені водонакопители, дозволяють зимувати в саду, то поставте їх на підставки і захистіть від намокання плівкою або навісом).

Приділіть увагу і засобів для боротьби з шкідниками та захворюваннями, запасами добрив і хімікатів. Обов'язково щільно закрийте ємності з препаратами, сипучі добрива помістіть в герметичні контейнери і приберіть свої запаси в сухе непромерзающее приміщення.

Не забудьте і про обладнання для водойм. Насосні установки обов'язково вийміть з ставків, очистити, просушіть і заберіть на зберігання. Всі шланги та інші елементи систем просушіть. Якщо це необхідно, приберіть з водойм і фонтанні установки.

Календар квітникаря на листопад- Квітник,сад,догляд,Календар,роботи,листопад,рекомендації,фото

Останні діжкові і горшкові

Такі рослини, як гортензії, агапантус, хвойні, самшити, плющі в діжках і горщиках, не здатні зимувати на відкритому повітрі, можуть залишатися в саду до пониження температури, близької до 0 °C. Поспішати забирати їх в приміщення не слід, але і допускати підмерзання також не потрібно. Якщо ви хочете продовжити їх садовий сезон, оберніть ємності з рослинами мішковиною або іншими покривними матеріалами, поверхня ґрунту мульчируйте, а самі ємності помістіть на підставку. Але якщо ці клопоти не для вас і ви не хочете ризикувати, то з падінням температури до 1-2 градусів приберіть рослини в холодну непромерзающее приміщення з температурою від 2 до 6 градусів (за винятком плюща і самшиту, які воліють зимувати при 10-12 градусів тепла). Коли заморозки минуть і температура трохи підніметься, їх можна винести назад і продовжити загартування. Поливайте рослини дуже помірно, лише підтримуючи легку вологість субстрату і не допускаючи надмірного зволоження. Уважно стежте за станом культур, своєчасно видаляйте пошкоджені пагони і приймайте заходи по боротьбі з шкідниками та захворюваннями.

Рослини, які будуть зимувати в саду, потребують більш ретельної підготовки. Утепліть ємності з культурами, використовуючи як неткані матеріали, так і лапник і сухі листя, створюючи кілька шарів обгорток для надійного захисту від морозів.

Вигонка цибулинних

Для тих, хто хоче до улюблених зимових свят власноруч виростити та інші цибулинні квіти, саме в листопаді слід задуматися про висадку рослин для вигонки. Відберіть зі своїх запасів здорові, великі цибулини гіацинтів, нарцисів, тюльпанів, крокусів або купіть нові сорти (у продажу є і спеціальні цибулинки для зимової вигонки). Єдина умова – цибулини до посадки повинні не менше 3 тижнів, а краще 2-4 місяці охолоджуватися температурі від 5 до 8 градусів поза грунту.

Висадивши цибулинки в горщики, поставте їх у прохолодному або хоча б не жаркому і темному місці до появи ознак росту, а потім перенесіть на світло і почніть активні поливи та підживлення. Вигнати цибулини можна і в воді – в скляних посудинах, в яких рівень води підтримують постійним, на кілька міліметрів нижче дінця «застрягла» у верхній частині колби цибулинки.