Календар квітникаря на квітень

У квітні в житті кожного садівника починається по-справжньому активний фронт робіт. Звичайно, зберігаються приморозків, капризи погоди і далеко не теплі дні все ще накладають свій слід на календар турбот, але активних робіт в самому саду стає значно більше. Багато дачники саме квітень називають найактивнішим місяцем. Адже саме зараз на пік виходить прибирання саду, починається період посадки декоративних рослин, а все заплановане за зиму нарешті можна втілити на практиці. Роботи настільки багато, що легко випустити з уваги важливі дрібниці. А саме вони є запорукою здоров'я і краси саду протягом усього активного сезону.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Головний місяць для активних посадок

Квітень вважається ідеальним місяцем для висадження декоративних садових рослин. І не тільки дерев або чагарників, які краще висаджувати якомога раніше, як тільки зійде сніг і прогріється грунт, але ще не розпустяться бруньки. У квітні висаджують:

  • класичні декоративні багаторічники;
  • папороті;
  • злаки;
  • осінні зірки з числа багаторічників і сезонних акцентів;
  • всі садові ліани;
  • дворічники, які потрібно перенести на постійне місце (від маргариток до братків).

І це не кажучи вже про те, що саме в квітні краще встигнути висадити нові троянди.

Звісно, якщо весна видається невдалою і варто занадто холодна погода, ні про яку посадці і мови не йде. Висадку можна починати проводити тільки тоді, коли грунт звільниться від сковує її льоду і прогріється, відтане на достатню глибину. Але якщо погода дозволяє, відтягувати з посадкою не потрібно.

Головна запорука успіху при весняній посадці будь-яких рослин, і чагарниково-деревних і трав'янистих – індивідуальний підхід. Не забувайте, що для кожної рослини, для кожного виду і сорту потрібно підбирати оптимальні умови. Освітленість, ґрунт і інші важливі параметри місця вирощування підбирають буквально під кожну рослину та його вимоги. Як і розмір посадкових ям, відстань до сусідніх культур, необхідність закладання дренажу також повинні диктуватися потребами обраної культури.

Продовжуємо займатися розсадою

Незважаючи на те що більшість декоративних рослин на розсаду висіяли раніше, в квітні можна продовжувати поповнювати асортимент балконних і садових сезонних акцентів. Сівба на розсаду можна проводити і за звичайною технологією, і використовуючи теплиці, парники і парничок з надійним захистом плівки або скла.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Березневі посіви в квітні заберуть чимало сил. Адже після випуску першої або другої пари справжніх листя ніжні сходи потрібно буде распикировать. А частота поливів, регульованих по мірі просихання ґрунту, почалися перші підживлення і прищипування для загущення зроблять графік догляду більш насиченим.

У квітні на розсаду можна висаджувати такі декоративні однорічники, як: рудбекія, лаватера, космея, соняшники, запашний горошок, чорнобривці, лобулярія і цинія. А королицю, дзвіночки, гайлардию, аквилегию, дельфініум та гвоздики можна висівати і в парники.

В кінці місяця, якщо грунт не тільки прогріється, але й підсохне, можна провести перші посіви в грунт для самих холодостійких літників. Ранній посів у відкритий ґрунт припустимо для матіоли, немофіли, запашного горошку, нігелли, декоративного льону, малопы, эшшольції, в'юнка, резеди, малькольпии, годеции. Особливо люблять ранні посіви холодостійкий однорічний мак, календула і волошки.

На пророщування в квітні можна виставити жоржини, індійську канну, інші бульбоцибульні, зимуючі поза грунту. Попереднє пророщування дозволить прискорити цвітіння і розтягнути період на набагато більш довгий термін. Кореневища рослин поміщають в ящики або великі контейнери з піском або пухким субстратом, дотримуючись рекомендовану для кожної культури глибину посадки. При підтримці легкої вологості, виставленні тепло і світло рослини рушать в зростання задовго до посадки у відкритий грунт звичайних бульб.

Квітнева прибирання в декоративному саду

Розчищення саду, ревізію декоративних композицій і прибирання всього сміття на квітниках, рабатках, бордюрах, палісаднику, на альпінаріях і рокарії слід почати саме в квітні. Правда, у строків є свої нюанси: до збирання приступають лише після того, як грунт просохне. Поки грунт залишається перенасиченим вологою після сходу снігу, на квітники, газони, будь-які декоративні композиції не варто ступати навіть випадково. Внаслідок таких прогулянок, навіть якщо вони служать благородним цілям, грунт дуже ущільниться і на її відновлення доведеться витратити чимало сил і часу. Тому краще запастися терпінням і почекати, поки грунт не висохне у достатній мірі для того, щоб гуляти не тільки по доріжках, але і між рослинами.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Перший крок у прибиранні декоративних об'єктів – повна розчищення. З квітників, рабаток та інших ансамблів потрібно повністю видалити стару мульчу, рослинний сміття, залишки відмерлих куртин і всі пошкоджені, зіпсовані, сухі частини рослин. В рамках чищення потрібно провести санітарну обрізку чагарників і деревних з числа декоративних порід.

Після завершення безпосередній прибирання слід вжити заходів щодо відновлення текстури і характеристик грунту. Для всіх без винятку декоративних композицій потрібно провести розпушування ґрунту, яке дозволить повернути грунту повітро - і водопроникність. Ущільнився верхній шар самостійно не вспушится, і аерацію потрібно провести якомога раніше. Будьте обережні: у рослин з поверхневою кореневою системою розпушування проводять дуже дбайливо, на значній відстані від куртин. Особливо уважно працюйте з чагарниками і деревними.

Зверніть увагу на багаторічники, схильні до «підняття» в грунті. Гвоздика периста, примула, фіалки і гейхери часто до весни випирають з землі, їх коренева система оголюється. І чим раніше ви прийміть міри, тим краще. Огляньте дернинки і злегка окучьте рослини грунтом – так, щоб прикрити приподнявшиеся коріння.

Після розпушування слід подумати і про підгодівлі. При виборі добрив слід орієнтуватися на переваги конкретних культур. Для більшості багаторічників, цибулинних і дволітників ранньою весною краща підживлення азотом, яка стимулює швидкий і активний ріст. В обов'язковій підгодівлі потребують всі цибулинні і первоцвіти, весеннецветущие багаторічні і дворічні.

Завершити квітневу прибирання потрібно мульчуванням – створенням захисного шару, який буде підтримувати оптимальний рівень зволоження, збереже структуру грунту, не дасть їй перегріватися, ущільнюватися і змінювати характеристики. Для квітників і рабаток використовують 4-сантиметровий шар мульчі з органічних добрив – торфу, компосту або перегною, подрібнену кору або будь-які інші доступні вам матеріали. В обов'язковому порядку мульчу розкладають там, де вона була і в минулому році.

Але прибирання стосується не тільки барвистих ансамблів. Потрібно прибрати садовий сміття і подбати про поверхнях майданчиків та доріжок, перевірити садові меблі і при потребі обробити її захисними матеріалами, очистити скла і прибирати пил і бруд, що накопичився за довгий холодний період буквально в кожному куточку.

Ексклюзивні процедури для зірок квітників

Більшість садових багаторічників, зростаючих в пишних ансамблях, в квітні потрібно підготувати до нового сезону. Цей місяць чудово підходить для пересадки і поділу, омолодження скабіози, ехінацеї, рудбекії, пушняка, гейхери, айстри новоанглийской, піретруму, золотушника, лихниса.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Все ближче пора, коли чудові ароматні іриси зможуть влаштувати справжній акварельний парад. Але щоб насолодитися одним з найкрасивіших видовищ, у квітні варто подбати про здоров'я кореневищ. Як тільки погода дозволить це зробити, зменшите ризик розвитку бактеріальної гнилі внаслідок подгнивания простим отгребанием грунту від «шийки» кореневищ, звільненням ірисів від надлишків грунту простим оголенням у верхній частині. Зрозуміло, що невдалі сезони процедуру проводять пізніше.

Красені-півонії в квітні, після сходу снігу, з вдячністю відгукнуться на як можна більш ранню підгодівлю. Під кущами в цьому місяці розсипають доломітове борошно (100 г на кожну рослину) і вносять рідку підгодівлю азотно-фосфорним добривом.

Незвичайна процедура знадобиться у квітні і всім зимнезеленым культурам – камнеломкам, примулі Юлії, барвинку, печеночнице і Ко. Щоб рослини пішли в ріст і оновилися швидше, відразу після сходу снігу потрібно полити їх теплою водою. Оптимальна температура – 30-40 градусів. Такий теплий полив піде на користь і хвойним культурам, і трояндам. Але для них у воду краще додати стимулятори росту.

Підготовка нових квітників і композицій

Якщо ви не встигли виконати роботи з осені, то в той же час, коли можна починати чистити декоративні композиції, ще можна підготувати до посадки рослин майданчики для нових квітучих ансамблів і декоративних груп. Там, де ви плануєте розбити нові клумби і рабатки, квітники-острівці, перекопайте грунт – в перший раз на значну глибину, другий після внесення органіки і добрив або корекції складу та кислотності – вспушівая і розрівнюючи грунт, готуючи його до висадки.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Квітневі обрізки

Знайти ідеальний час для обрізання троянд нелегко: їх обрізають до того, як почнеться активне зростання нирок і після повного відтавання ґрунту. У садових корольов видаляють знищені, почорнілі, пошкоджені, сухі пагони або частини здорових гілок. Обрізку на трояндах завжди проводять до першої перезимувала, здорової нирки на зовнішній стороні втечі. Потужні, сильні гілки вкорочують, витончення або занадто старі – видаляють. Формування проводять згідно з видом і особливостями сорту. Завершити весняну обрізку троянд потрібно підгодівлею і окучкой.

В цьому місяці у вас є останній шанс підстригти крони та огорожі. Для вічнозелених живих огорож традиційно проводять основну формуючу обрізку (особливо любить квітневу стрижку живоплоту з туї).

У квітні, а точніше, в його першій половині, якщо у рослин ще не набрякли і не почали розкриватися бруньки, можна скористатися останньою можливістю і провести формування та чистку крони у декоративних чагарників і дерев.

Раскутывание укритих культур

Традиційно у квітні завершують процес звільнення декоративних культур від зимових укриттів. Але в цьому питанні краще покластися на конкретні погодні умови: якщо морози все ще сильні, то потрібно продовжити почате в березні провітрювання та пошарове звільнення від нетканого матеріалу і лапника. З укриттям з сухого листя і окучкой краще не поспішати: тільки коли температура вночі підніметься, можна буде розгрібати їх від дернинок. Але й зволікати зі зняттям укриття небезпечно: якщо затягнути процес, вже досить активне сонце може легко викликати подпревание. Після звільнення від укриття ліан та інших потребуючих підв'язуванні рослин не поспішайте закріплювати їх на опорі: дайте гілках випрямитися, адаптуватися, і тільки потім подвязывайте.

В цьому місяці краще зняти укриття з клематисів. Між різними етапами раскутывания – зняттям нетканого матеріалу і видаленням лапника – потрібно почекати 1,5-2 тижні. Після фінального зняття укриття для клематисів відразу ж проводять підгодівлю, розпушують грунт і захищають рослину мульчировкой для оптимального зволоження і запобігання коренів від перегрівання.

Багато садівники навіть при нестабільній погоді і несприятливих морозних показниках воліють завершити розкриття у квітні для всіх рослин. Правда, для цього потрібно буде передбачити тимчасовий захист, яка замінить щільне підгортання. Як тільки зійде сніг, клематиси, троянди та інші теплолюбні рослини поступово звільняють від усіх верств захисту, замінивши його простим укриттям з нетканих матеріалів, яке легко можна знімати в погожі дні.

Газонні клопоти

У квітні обсяг робіт на зеленій галявині безпосередньо залежить від погоди. По мокрому газоні, після сходу снігу категорично заборонено пересуватися і проводити будь-які роботи. Тільки після підсихання грунту газон вперше очищають, проводять аерацію, при потребі займаються корекцією дернини, підсівають нові трави на оголилися ділянках.

Календар квітникаря на квітень- календар,роботи,квітник,догляд,весна,квітень,фото

Бажано саме в квітні провести:

  • вирівнювання западин або горбів;
  • весняну підгодівлю спеціальними сумішами добрив;
  • корекцію краю газону.

Квітень – один з кращих місяців для закладки нових газонів, створення бездоганних зелених галявин.

Не поспішайте з горшечными і контейнерними рослинами

Квітневе сонечко вже щосили пригріває, але його теплі промені не повинні вводити вас в оману: температура повітря навіть в найбільш стабільні роки не дозволяє займатися в квітні винесенням кімнатних рослин і озелененням терас і балконів. Хіба що у найтепліші дні ви можете прикрасити столики квітучими цибулинними в горщиках, фуксіями та геранями, дбайливо забираючи їх на ніч. У цьому місяці краще продовжити підготовку до справжнього буму літників в травні. Наприклад, можна зайнятися пересадкою зимуючих в приміщенні садових культур, які можна перевалювати в нові ємності і змінювати субстрати.

Якщо в кінці квітня температура стабілізується, то можна випробувати кілька ящиків і контейнерів, заповнити їх рослинами для балкона. Пеларгонії, лобелії, петунії, флокс Друммонда, лобулярії першими можна винести на балкон, але краще орієнтуватися на погоду, і хоча б у перші тижні надійно захистити рослини від найменших протягів і прикривати при загрозі похолодання.