Календар квітникаря на березень

Зима, повна очікувань і переживань, нарешті залишилася позаду. Але тільки на календарі. Адже в березні в середній смузі, а тим більш північніше, сади і заміські ділянки все ще скуті морозами. Втім, це зовсім не означає, що перші по-справжньому активні садові роботи, не пов'язані з моніторингом та плануванням, доведеться відкладати і далі. У березні дійсно стартує довгоочікуваний новий сезон, і клопоту вистачить на всіх фронтах. А перші несміливі ознаки пробудження природи напевно надихнуть на підвищену активність.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Останні контрольні перевірки

У березні, коли передчуття початку садових чудес буквально витає в повітрі, варто не забути в останній раз перевірити свою готовність до активного сезону. До обов'язкових заходів можна віднести:

  • перевірку запасів садивного матеріалу;
  • останню корекцію планів по створенню та вдосконаленню декоративних композицій;
  • закупівлю насіння та цибулин, замовлення багаторічників і саджанців для здійснення задуманого;
  • перевірку інформації про рослинах і відповідності планів посадки і посіву їх вимогам.

Всі ці роботи вже були зроблені протягом зими, але перевірити ще раз буде зовсім не зайвим. Трохи пізніше, коли весна проявить себе на всю силу, займатися плануванням і закупівлями буде просто ніколи. Тому не пошкодуйте кількох годин на «перестраховку» у березні.

Розсада і ще раз розсада

Незважаючи на те що березень є головним місяцем для посіву овочевих культур для городу, і про декоративних рослинах забувати не варто. Більше того: основну розсаду для квітників, балконів, терас, ампелей в середній смузі висівають ще в березні.

Загальні улюбленці – довгоквітучі літники – обожнюють березневу посадку. Висівати в цьому місяці варто насіння всіх класичних фаворитів озеленення балконів – від левового зіву і вербени до запашного тютюну, айстр і целозії. Уважно вивчайте переваги кожної рослини. Приміром, левиний зів і тютюн висівають без прикриття грунтом, левкой заглиблюють на 0,5-0,6 см, а решта літники в цілому задовольняються прикриттям 3-4 мм грунту.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Але не тільки літники добре висівати саме в березні. Дельфініуми і королицю найкраще сходять при березневому сівбі, особливо якщо використовуються свіжі насіння. Не забудьте і про пряних травах, чиє місце на квітниках і в рабатках сьогодні важко заперечити. Якщо ви хочете заощадити на розсаді і деленках, отримати велику кількість посадкового матеріалу за мінімальну ціну, то варто виділити час і для посіву на розсаду безцінних пряно-ароматичних культур. В березні висівають насіння котовников, меліси, м'яти, естрагону, материнки. Посіви цих рослин проводять за стандартною схемою: насіння розсипають рідше на живильний пухкий субстрат і прикривають грунтом не більше ніж 0,5 див. Пікірування проводять тільки після появи другої пари листків.

У березні пікірування знадобиться і посіяним у лютому культур, у яких через тиждень після пересадки можна провести підгодівлю і почати прищипування для загущення.

Задумайтеся і про вигонці, пророщуванні, для якомога більш раннього початку сезону, бульби бегонії, жоржини, ацидантеры, гальтории, крокосмии та інших цибулинних екзотів. Якщо в березні ви висадіть їх в контейнери і горщики, розмістивши на оптимальну глибину (для бегонії, наприклад, бажано, щоб від верху бульб до поверхні грунту залишалося відстань близько 1 см), поставте горщики в світлому місці з температурою від 18 градусів тепла, рослини рушать в зростання раніше. І до моменту посадки на квітники і рабатки вже пройдуть значний відрізок вегетаційного періоду і відповідно раніше зможуть зацвісти. Вивчайте особливості рослин окремо, але не забувайте про важливість дезинфікуючого замочування в слабкому розчині марганцівки і підготовки бульб до посадки, яку проводять також, як і для відкритого грунту.

Перша висадка нових рослин

Чагарники і дерева з числа декоративних видів навесні краще висаджувати якомога раніше, ще поки тепло не вступило в повну силу. Як тільки відтане грунт, саджанці слід переносити на постійне місце, викопуючи великі ями і не забуваючи про правильному виборі грунту. Для посадки рослин краще вибирати погожі теплі дні, а саму посадку не відкладати на другу половину дня, а провести з ранку раніше. Покупку нових рослин відкладати не варто: краще купити рослини на кілька днів раніше, дати кореневищам насититися вологою, поставивши на півдня у відро з водою і просто прикопати до тієї пори, коли можна буде проводити повноцінну посадку.

Затримуємо сніг для ефективного зволоження

Не варто витрачати безцінні природні ресурси і ускладнювати собі садові роботи, недбало ставлячись до процесу сходження снігу в саду. Адже саме сніг є основним джерелом вологи і єдиним способом ефективно зволожити грунт на початку садового року. А коли його випадає мало, то витрачати дорогоцінний ресурс і зовсім даний злочин. Сніговий покрив краще затримати на ділянці, уповільнити танення снігу, щоб він зійшов не швидко, а повільно, ефективно наситив грунт вологою саме там, де це необхідно вам. Виконати завдання утримання снігу легко: утаптывайте його там, де можна, прикриваючи від сонця мульчею або торфом, направляйте потоки води гребенями з снігу або камінням.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Але виконуючи роботи по оптимізації зволоження ґрунту, не забувайте про те, що сніг далеко не скрізь необхідний, а для деяких рослин – небезпечний. Слідкуйте за сніговим покривалом і регулярно струшуйте мокрий, танучий сніг з гілок декоративних чагарників і дерев, адже в самому початку весни він може заподіяти серйозні травми рослинам. Уникайте утаптывания і навіть прогулянок на газонах і там, де ростуть землепокривні.

Обов'язково приділіть увагу і дренажній системі, при потребі очистити стоки.

Не забуваємо про захист від сонця

З кожним днем сонце пригріває все більше, а контраст між температурою промерзлій землі, повітря і сонячних променів стає просто небезпечним. І протягом усього березня рослинам, схильним до морозобоинам і сонячних опіків, потрібно приділяти підвищену увагу. Особливо небезпечний цей місяць для хвойних і молодих саджанців. Навіть ті види, які не схильні до вигорання хвої, в результаті зневоднення можуть серйозно постраждати. Протягом усього місяця захищайте ваші рослини, перевіряйте, чи надійно обгорнуті крони нетканими матеріалами чи папером, не размоталась чи обмотка на стовбурах молодих саджанців. А там, де ви ще не встигли створити захист в лютому, обов'язково заповнити пробіл. Стовбури деревних і чагарників вже на початку календарної весни можна білити, покривати захисними складами. Саме в березні краще очистити деревні від моху і лишайника перед побілкою. Рослини, які все ж таки постраждали від впливу сонця, особливо хвойні, у яких видно ознаки пожовтіння всієї крони, полийте як тільки дозволить погода і повторіть процедуру хоча б 2-3 рази.

Послезимняя чистка декоративних композицій та об'єктів

По зеленому килиму можна ходити не тільки взимку, але і на початку весни. Навіть якщо з газону весь сніг зійшов, але ще зберігається хоча б злегка морозна погода, ступати на поверхню газону вкрай небажано. Тільки після того, як повністю зійде сніг і навіть вранці на траві не буде паморозі, з газону можна вперше видалити сміття і подушки моху. Після чищення варто розсипати по зеленому килиму пісок тонким, рівним шаром. Він поліпшить водопроникність дернин, прискорить їх висихання і дозволить злаковим травам відновитися швидше.

Схожа чистка потрібна і всім багаторічним рослинам в декоративних ансамблях. Відмерлі листя і пагони потрібно зрізати відразу після того, як зійде сніговий покрив. Чистка куртин допоможе рослинам швидше випустити молоді пагони. Але не поспішайте відразу ж прибирати з ділянки і знищувати такі рослинні залишки: саме в сухих дернинах садових багаторічників найчастіше зимують корисні садові комахи. І сухе листя і пагони варто скласти в одну купу і залишити до потепління, щоб ваші помічники встигли прокинутися і не загинули. Побоюватися того, що разом з корисними комахами залишите і шкідників, не потрібно: вони рідко вибирають в якості місця зимівлі квітучі багаторічні.

У міру того як буде оголятися грунт, оглядайте куртини рослин на альпінаріях і квітниках, в міксбордерах і інших ансамблях. Якщо рослини піднімають над землею, у них оголюються корені, підсипте грунт і проведіть мульчування.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Особливу увагу приділіть чищенні багаторічних культур, які ростуть біля ставків, струмків, інших водойм. Адже якщо забаритися з чищенням, то відмерлі частини рослин поставлять під ризик здоров'я всієї екосистеми. Старі пагони і листя прибирайте і з самих рослин, і з поверхні водної гладі, і з дна ставка як тільки зійде сніг і лід. Після завершення весняної чищення встановіть прилади для збагачення води киснем.

Обрізка — на першому місці

Чагарники і дерева в цьому місяці мають бути в центрі уваги, адже стрижка потрібна не тільки ягідним культурам, але і суто декоративним видам. Правда, знадобиться обрізка далеко не всім культурам. Квітучі на втечах минулого року чіпати не можна, а ті, що цвітуть на молодих гілках, потрібно було обрізати ще в лютому і в березні з ними працюють тільки якщо не набубнявіли бруньки. А ось вічнозелені дерева і кущі обрізують в основному саме в березні. Їх функція головного прикраси зимового саду вже виконана, і саме час подбати про красу в поточному сезоні, провести формування, омолоджування, чистку.

Працювати в березні можна з зимнезелеными культурами та іншими чагарниками і в загорожі, і в групах, і зростаючими в якості солістів. Терміни обрізки обмежені: її можна провести тільки до того моменту, коли у рослин набухнуть бруньки і почнеться активне сокорух. У тих кущів, які комбінують гарне цвітіння з декоративними плодами, пагони вкорочують до 2-4 нирок. У решти обрізку проводять індивідуально, у вигляді проріджування, омолоджування або формування.

Видалення пошкоджених, сухих, загущающих крону пагонів – обов'язкова міра для будь-якого деревного або чагарнику. Без санітарної чистки неможливо підтримувати здоровий стан і привабливість рослин, тому ігнорувати проблеми не слід. Кожна рослина, навіть у щільних групах, треба оглянути, щоб оцінити, постаратися спрогнозувати його розвиток на кілька років вперед.

Якщо рослини належать до нестійким або примхливим, то відразу після обрізки краще провести профілактичні обприскування. Першу обробку проти захворювань і шкідників стоїть у березні провести і для декоративно-квітучих чагарників.

Повільно знімаємо укриття

Треба знімати зимові укриття з рослин у березні, та і терміни раскутывания безпосередньо залежать від погоди. Якщо березень видається сприятливим, то у другій половині місяця можна хоча б починати знімати перші шари укриттів з рослин. Але якщо плюсової температури немає, триває холоднеча, то приступати до раскутыванию слід значно пізніше. Основним орієнтиром, втім, має залишатися «поведінка» самих рослин. І терміни для кожного потрібно визначати індивідуально. Як тільки денна температура почне підніматися вище нуля, регулярно заглядайте під укриття і слідкуйте за розвитком: важливо не прогавити момент, коли набухнуть бруньки і рослина активізується. Поки рослини залишаються в сплячці», потрібно починати провітрювати укриття відкриваючи спочатку з одного боку в сонячні дні для провітрювання. Укриття знімають поступово, з верхніх шарів. Поки що вночі будуть зберігатися приморозків, лапник, окучку сухим листям потрібно зберігати, особливо оберігаючи місця щеплення і кореневі шийки. Краще берегти рослини від сонячних опіків і в перший час після зняття укриття забезпечити притінення і захист лапником.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Критично важливо вчасно раскутать троянди, для яких випрівання – один з найбільш небезпечних факторів. Їх починають провітрювати вже з початку березня. Більшість рослин можуть почекати з початком процедур до середини березня, а цибулинні варто починати звільняти від укриття тільки після того, як підуть сильні морози і велика частина снігу (максимальна негативна температура не повинна перевищувати -7 градусів).

Не забуваємо про братів наших менших

Незважаючи на те що у садівників весна починається незалежно від погоди в березні, тваринам в саду все ще складно знайти собі їжу. Не забувайте піклуватися про них і в березні, регулярно наповнюючи годівниці та шпаківні ласощами. А ще краще – розвісьте в березні в саду нові пташині будиночки. Саме в цьому місяці прокидаються не тільки перші рослини, але і комахи-шкідники. І буде не зайвим залучити птахів на дільницю, щоб вони допомогли боротися зі шкідливими шкідниками.

Горшкові і діжкові напередодні тепла

Час, коли можна буде прикрасити сад першими горшечными садками і винести на свіже повітря улюблені контейнерні рослини, ще далеко. Але всі садові культури, зимуючі в приміщенні, вже в березні вимагають до себе уваги. Саме в цьому місяці потрібно провести пересадку або перевалку. А у тих рослин, корені яких ще не заповнили земляний ком, краще просто замінити верхній шар субстрату в контейнерах. Більш активними повинні стати і провітрювання. Але від протягів і яскравого весняного сонця рослини потрібно берегти, адже для них контрастні перепади так само небезпечні, як і для садових культур. З появою перших ознак активного росту слід переставити садові культури на більш яскраве освітлення і підняти температуру повітря, щоб уникнути витягування втеч. Моніторинг рослин, огляди пагонів і листя потрібно зробити якомога більш частими. Стежте не тільки за найменшими ознаками появи шкідників і захворювань, але і за станом гілок і листя. Чим раніше буде вжито заходів щодо корекції недостатнього освітлення або поливів та боротьбі з проблемами, тим краще.

Якщо у вас якісь діжкові рослини зимують під товстим укриттям в саду, то саме в березні потрібно починати піднімати укриття, перевіряти ступінь вологості грунту і повітря під ним, зробити регулярними провітрювання і прийняти додаткові заходи по захисту від гризунів, вітру, сонця.

Календар квітникаря на березень- календар,робіт,квітнику,березень,обрізка,висадка,розсада,фото

Увага крім пересадки потрібно приділити і підготовці ємностей для посадки рослин. Балконні та віконні ящики, контейнери, горщики, всі ємності, які ви плануєте використовувати для посадки літників, складання рослин садів для прикраси ділянки, в тому числі і підвісні кашпо для ампелей, потрібно перевірити, ще раз очистити, підготувати до посадки. Важливо запастися і субстратом, спеціальними землесмесями, набором добрив і засобів захисту рослин, перевірити та підготувати всі інструменти, необхідні для посадки розсади матеріали. Чим більше організаційних питань ви вирішите заздалегідь, тим менше часу витратите в квітні і травні.

Дата публикации: 9.04.17