Істод і його недооцінена краса

Незважаючи на статус скромного і «неэлитного» трав'янистої многолетника, істод аж ніяк не простий. Це довговічні, надійні рослини, які можуть стати прекрасними акцентами і колірними плямами поряд з котовниками, шалфеями, веронікою та обраними солістами для кам'янистих садків. Однаково декоративні та у відкритому ґрунті та в контейнерах істода належать до тих садовим красеням, оцінити красу яких можна тільки поблизу. Незвичайне і яскраве цвітіння з лишком компенсує необхідність поливів в посуху. Але зате з истодом мало хто може позмагатися у пейзажних таланти: цей багаторічник немов створений для подражающего природі оформлення.

Нестандартні таланти скромного многолетника

Істода (Polygala) – великий рід трав'янистих багаторічників. Представники истодов зустрічаються й у Сибіру, і майже на всій території Росії, але найбільшу цінність представляють собою види родом з Північного Кавказу і Європи, які відрізняються підвищеною декоративністю. Істода – рослини, що розкривають свою красу далеко не з першого разу. Вони не такі ефектні, як більшість садових фаворитів, але і зелень, і цвітіння у них незвичайні і здатні здивувати деталями.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

У висоту все істода досить скромні: в залежності від виду, їх розміри коливаються від 10 см до півметра. Серед них можна зустріти і листопадні та вічнозелені рослини. Найчастіше істода розвиваються у вигляді густих, разюче щільних кущиків-дернинок, з підводяться або пряморастущими пагонами. Листя дрібне, найчастіше ланцетна, густо усеивает пагони. Квітки зовні нагадують бобові, складні за структурою, з губкою або відгином, зібрані у верхівкові суцвіття кистевидной або колосоподібні форми.

Всі без винятку істода є лікарськими рослинами і досить активно використовуються і в офіційній, і в народній медицині.

Різноманітність истодов і кращі види

До найбільш декоративним і застосовується в оформленні садів видами істода належать:

Істод вапняний (Polygala calcarea) – один з найпоширеніших видів. Разюче витривалий, здатний десятиліттями рости на одному місці, повільноростучий карликовий багаторічник, який не змінює свій вигляд з року в рік і є одним з найбільш надійних» акцентів для озеленення кам'янистих садків. Маленькі шкірясті листя яскраво пофарбовані, овальної форми, формують густу крону-подушку сферовидного, трохи сплюснутої кущика. Під час цвітіння в квітні-травні майже вся зелень вкрита пухкими суцвіттями дрібних, складних за будовою квіток рідкісного тирличевого забарвлення, який інакше ніж сяючим не назвеш. Цей істод справляє незабутнє враження і затьмарює навіть класичних зірок весняного саду незважаючи на більш ніж скромні розміри.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Істод самшитовидный, Істод стелеться (Polygala chamaebuxus) – вічнозелений вид заввишки близько 15 см і з удвічі більшим діаметром. Густі кущики, пишні, здаються мало не подушкою. Численні пагони рясно усіяні списоподібними маленькими листками, жорсткими і темними. В кінці весни і весь червень на рослині розпускаються квіти, сидять попарно чи по одному в пазухах листків на верхівках пагонів. Білі або жовті бутони поступово змінюють забарвлення на яскравий фуксиево-рожевий, при цьому комбінація різних забарвлень робить весь кущик дуже оригінальним.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Істод Вареда (Polygala vayredae) схожий на стелеться істод по цвітінню, також повторює комбінацію жовтого і рожевого, яскравого забарвлення. Але листя у цього виду лінійні, кущик – більш пухкий, а сама рослина поширюється столонами-купинами завдяки вмінню вкорінюватися в місці контакту листових вузлів з грунтом.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Істод великий (Polygala major) – багаторічник з справді «дикої» зовнішністю. Незважаючи на назву, у висоту досягає всього 10-40 див. Пагони, частина з яких вінчається верхівковими колосками суцвіть, а частина просто облиственная, прямі, з густо сидять тонкими ланцетними листками. Пишні суцвіття, витончені, з густим чубчиком квіток на верхівці. По мірі розпускання квіток вони стають все більш рідкісними і довгими, але все одно злегка нагадують булаву. Квітки трохи незвичайні, висячі, яскраво-рожеві з довгими внутрішніми і зовнішніми чашолистками. Цвіте істод великий в середині літа, іноді охоплюючи і серпень.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Істод прелестнейший (Polygala amoenissima), що по праву заслужив своє ім'я за дуже яскраве і рясне цвітіння. Досягаючи у висоту півметра, це багаторічник формує густий кущик з численних густооблистяних, піднімають пагонів. Еліптичні нижні і верхні листки вузькі ідеально підкреслюють густі кисті дрібних квіток на верхівках гілок. Суцвіття як ніби накривають кущики шапкою. Забарвлення яскраве, ліловий або бузковий, квітки «подвійні», складаються з подовжених приквітків і вдвічі більше коротких прицветничков. Після в'янення суцвіття никнуть, що лише додає всьому рослині оригінальність. Це найвишуканіший з истодов, який по праву може причисляться у красивоцветущих рослин. Розставляє оригінальні і яскраві кольорові плями, здається швидше срезочным літником, ніж класичним многолетником.

Істод анатолійський (Polygala anatolica) – незвичайний вид з дуже високими квітконосами, які зразок шпилів спрямовуються у висоту. Рослина здається невагомим і дивно витягнутим. І нехай воно не помітне, але дуже незвичайне. Численні пагони заввишки до 50 см густо облиствены в нижній частині лінійної соковито-зеленим листям, яка тільки підкреслює довжину пагонів. Квітки зібрані в довгі китиці а кінцях пагонів, близько 1-1,5 см в довжину з дуговидной губкою, незвичайними «крилами» і пастельним, лілово-рожевим забарвленням. Цвіте цей істод з травня до кінця липня. Він вважається одним з кращих рослин для внесення вертикальної структурованості та візуальної легкості в композиції рокаріїв і альпінаріїв.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Істод гіркий (Polygala amara) – компактний, висотою близько 10 см кущик, розвивається у вигляді ідеальної півсфери з красивими суцвіттями бузково-блакитного тони і квітками з вузькими пелюстками. Цвіте ця дитина в середині весни, в кінці травня вже завершує свій парад. Активно утворює самосів і дуже оригінально виглядає в контейнерах.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Теплолюбний Істод миртолистный (Polygala myrtifolia) – один з найефектніших і оригінальних, але поки не завоювали особливої популярності літників. Він не виносить похолодання нижче 5-6 градусів тепла і вирощується або як літник, або як багаторічник з внесенням на зиму в приміщення. Але зате у нього є інші козирі: тіньовитривалість, більш тривалий і пишне цвітіння. Це компактний, розвивається у вигляді сфери-подушки вічнозелений багаторічник, у якого шкірясті овальні листя створюють дуже пишну «основу». На фоні зелені красуються рожеві або лілові верхівкові кисті суцвіть. При цьому квітки цей істод випускає невпинно, з весни і до осені.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

В оформленні садів істода використовують:

 • в якості надійного пейзажного многолетника, що обумовлює природну гармонію у композиції;
 • одного з найпривабливіших багаторічників невеликих розмірів для прикраси кам'янистих садів, альпійських гірок, великих і маленьких рокаріїв, клумб, у оформленні яких використані валуни і камені (істода гарні й у ролі соліста, і як невтомного і вдячного партнера);
 • для озеленення схилів, композицій на опорних стінках, піднятих клумбах;
 • акценту і красивоцветущих колірного плями в місцях з піщаним грунтом;
 • оформлення бордюрів і передніх планів квітників;
 • в ролі горщикового рослини для прикраси балкона, тераси, зони відпочинку;
 • в якості колірного акценту в композиціях зі ставкою на рожеву і лілове гаму.

Умови, комфортні истодам

Всі без винятку представники роду истодов є светолюбивыми рослинами. Але один вид – істод миртолистный – здатний пристосуватися і до півтіні, і до тіні. І для сланких, і для класичних пряморастущих рослин потрібно вибирати сонячні майданчики. Істода не бояться протягів, і навіть активних вітрів. Їх можна висаджувати і на майданчиках з південною орієнтацією, в тому числі схилах, і на будь-якому світлому місці.

Переваги істода до грунтів визначають специфіку його вирощування. Ця культура належить до рідкісних садовим рослинам, які люблять не стандартні, а піщані ґрунти. Більш того, істод комфортніше себе почуває в вапняному грунті. Категорично заборонено висаджувати будь істод на майданчиках з підвищеним ризиком заболочення, застою вологи.

Горшечним истодам потрібні багато в чому схожі умови. Субстрат для рослин повинен бути легким, торфово-піщаним, без звичайної дернової грунту. Це рослина в закритому ґрунті можна вирощувати тільки у великих горщиках з кількома дренажними отворами і закладеним високим (7-8 см) шаром дренажу. Освітлення для зростаючих у контейнері истодов повинно бути як можна більш яскравим.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Особливості догляду за истодом

Незважаючи на те, що істод можна висадити навіть у самій неродючою, піщаному ґрунті, він чудово переносить і найспекотніші південні місця в саду, він зовсім не є найбільш посухостійких рослиною і вимагає поливів. Якщо ви дійсно хочете оцінити красу истодов, процедури з підтримання хоча б легкої вологості грунту в програму догляду потрібно включити обов'язково. Поливи потрібні цим рослинам не тільки для цвітіння, але і для нормального розвитку кущиків. При цьому про надмірне або частому поливі і мови не йде: просто у період посухи хоча б 1 раз в тиждень глибоко просочіть грунт вологою, а при тривалій спеці при відсутності опадів проводите поливи кожен день. Істода краще поливати рано вранці. Горшкові істода поливають підтримуючи легку вологість і даючи субстрату просихати на 5-8 см від верху, але не повністю пересихати.

Доведеться забезпечити истоду у вашому саду і підгодівлі. Сховатися пишною шапкою суцвіть і красуватися на квітниках, альпійських гірках, в рабатках істод зможе тільки при доступі до великої кількості поживних речовин. Оскільки ростуть ці рослини в піщаному ґрунті, доступ до поживних речовин у них обмежений. У період бурхливого зростання, і до кінця цвітіння істода потрібно кожні 2 тижні проводити підгодівлю. Можна використовувати як повні мінеральні добрива в стандартній дозі, так і органічні підгодівлі (у тому числі у вигляді мульчування грунту перегноєм або компостом). Горшкові рослини підгодовують не як літники: вносять добрива не щотижня, а кожні 2-3 тижні. Якщо їх планують зберегти на наступний рік, з наближенням осені підживлення зводять на немає.

Ростуть у контейнерах істода потрібно пересаджувати щорічно, за 1-2 місяці до виноски в сад (в березні-квітні, при появі ознак відновлення зростання). Пересадку проводять з обов'язковою заміною грунту і в ємність більшого розміру, ніж росла рослина до тих пір.

Істода досить морозостійкі, але в умовах середньої смуги і північніше вони потребують легкому зимовому укритті, адже абсолютно не переносять перепади температур, відлиг та безсніжних періодів. Досить замульчувати грунт торфом або компостом і підгорнути кущики листям.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Вирощування істода в кімнатній культурі

Істода можна вирощувати не тільки як садове, але і як кімнатна рослина. Саджанці істода потрібно висаджувати в середні за розміром горщики, оснащені декількома дренажними отворами. Грунт і освітлення для них підбирають так само, як і при вирощуванні садових контейнерних истодов. А ось догляд за ним дещо інший:

 • поливи повинні підтримувати стабільну легку вологість ґрунту, навіть взимку посухи не слід допускати, всього лише скорегувавши частоту процедур по мірі висихання субстрату;
 • обов'язково обприскуйте рослина влітку;
 • підгодовуйте кімнатні істода з березня і до жовтня кожні 2 тижні універсальними добривами;
 • в теплу пору року істода слід утримувати при температурі від 18 градусів тепла, а взимку обов'язково перемістіть рослини в більш прохолодні умови – від 12 до 16 градусів тепла. Без пониження температури істод буде швидко вироджуватися і може не зацвісти;
 • влітку кімнатні істода потрібно переносити на відкрите повітря – в сад або на балкон.

Шкідники і хвороби

Істода є стійкими рослинами і не страждають навіть від гнилі. Єдине, що їм може загрожувати – тля, яка швидко перекидається на кущики істода з сусідніх рослин, особливо троянд. З комахами потрібно боротися одразу після виявлення ознак зараження, обприскуючи кущики сильними інсектицидами. Але найкраща стратегія – профілактичні обприскування при перших ознаках ураження рослин в саду, які не дадуть попелиці поширитися по истоду.

Істод і його недооцінена краса- Істод,догляд,вирощування,розмноження,види,фото

Методи розмноження істода:

1. Насінням.

Їх висівають після добового замочування в теплій воді. Для розсади досить підібрати будь-яку пухкий грунт. Насіння заглиблюють приблизно на 1 см, після посіву проводять рясний полив. У світлому місці і в теплих умовах вони швидко проросте. Для істода проводять одне пікірування після випускання четвертого аркуша. Розсаду в грунт можна перенести досить рано – в травні. Більшість истодов схильні до самосеву і молоду поросль можна використовувати як готову розсаду.

2. Діленням кущів.

Восени, у вересні-першій половині жовтня істода можна розділити. Після викопування кущів їх акуратно розрізають на 2-3 частини, переносячи кожну на постійне місце. Після посадки деленко потрібно рясно полити і відразу замульчувати грунт навколо кущів перегноєм.

3. Живцями, які можна нарізати в червні.

Рослини вимагає горщечкової форми вирощування в перший рік після посадки. Живці вкорінюються під ковпаком у піщано-торф'яному грунті. Пересадку в окремі горщики для підрощування проводять відразу після вкорінення, при цьому кожен держак краще висадити в окрему ємність в гордій самоті. Молоді істода містять в приміщеннях з температурою від 15 до 18 градусів до наступної весни, після чого висаджують на постійне місце в грунт або пересаджують у великі ємності.