Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників

В оформленні квітників не обов'язково використовувати десятки різних видів квітучих і листяних рослин. Домогтися максимальної ефектності можна і за допомогою мінімальних коштів. Найпростіший варіант квітника – композиції із тріо багаторічників: набагато простіше у догляді і більш досконаліше. За допомогою комбінації трьох різних видів можна обіграти неприємні лисини, скрасити газон, створити квітучий острівець, оформити зону відпочинку або терасу. Ці комбінації однаково хороші і в строгому, і в природному дизайні. І щоб створити квітники-тріо, достатньо прикласти мінімум зусиль. Тут головний (і єдиний) секрет успіху – у пошуку ідеального взаємосполучення рослин.

Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників- квітник,клумба,оформлення,півонія,ірис,мак,з багаторічників,три рослини,фото

Квітники зазвичай асоціюються з барвистим різноманіттям, великою кількістю форм і видів рослин, які разом створюють складне квітуче полотно. Але насправді, квітник – це не тільки декоративна композиція з десятків різних рослин, але і набагато більш скромні ансамблі з куди меншим числом учасників. Головне, щоб разом вони створювали завершений, цілісний ансамбль.

Мінімальне число рослин, необхідне для створення квітника – три. Саме із-за кількості учасників такі композиції і отримали прізвисько квітників-тріо.

В оформленні саду їх використовують:

 • в якості універсального варіанту безпрограшної багатоколірного комбінації;
 • для прикраси нудних і порожніх місць;
 • як самий простий в оформленні квітник;
 • як базовий вид квітника-острівця;
 • для збагачення структури та вигляду газонів, а також «плоских» ділянок;
 • для оформлення нових об'єктів;
 • для внесення різноманітності в дизайн;
 • для поліпшення сезонного вигляду саду;
 • як засіб збільшення кількості квітучих культур без ускладнення догляду;
 • як просту, але барвисту композицію для заповнення партерів і строгих квітників з самшитового рамкою;
 • в якості основи стрічкових квітників, вузьких рабаток, маскувальних квітників-острівців та ін

До того ж, такі квітники надають прекрасний шанс використовувати ті рослини, які вважаються суто сезонними, в новому світлі. Улюблені бородаті іриси або маки, приміром, цвітуть і правда не настільки вже й довго. І якщо у великих квітниках і складних композиціях вони часто губляться, їх змушені висаджувати меншими купками для кращого маскування непривабливих кущів, то в тріо куди простіше як компенсувати недоліки таких рослин, так і розкрити їх красу. Та й контролювати розростання, вчасно провести омолодження, без праці проводити обрізку на будь-яких рослинах маловидовых ансамблях також легше.

Створювати квітники з трьох багаторічників можна протягом усього року, просто купуючи розсаду бажаних рослин. Але найпростіше зайнятися створенням «тріо» восени і навесні, під час поділу трав'янистих рослин в саду. Новий посадковий матеріал завжди під рукою, їм можна мінятися з сусідами і садівниками, так і улюблені рослини за допомогою таких простих композицій можна розкрити по-новому, не витрачаючи дорогоцінний час і з розумом використовуючи календарний період поділу також і для закладки нових об'єктів.

У таких квітниках використовують 3 види рослин, але от кількість самих рослин – або саджанців – не обмежене яким-небудь числом. Для маленького ансамблю на газоні можна посадити всього по 1-3 кущика багаторічників, для заповнення великої площі або стрічкової посадки знадобляться десятки деленок кожного виду. Та й співвідношення між кількістю одиниць кожної рослини, рівномірність розподілу площі між учасниками тріо можна міняти на свій розсуд. Головне – пам'ятати про те, що всі вимоги конкретних культур потрібно строго дотримуватися.

Але головний секрет успіху в створенні квітників всього з трьох видів культур зовсім не в термінах посадки. Щоб декоративна композиція з таким малим різноманітністю видів була виграшною і не сприймалася як неповноцінна, необхідно ретельно продумати комбінацію. Неправильний вибір «сусідів» призведе до того, що квітник-тріо буде виглядати нудно і невиразно. При цьому достатньо завжди пам'ятати лише про декілька правилах.

Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників- квітник,клумба,оформлення,півонія,ірис,мак,з багаторічників,три рослини,фото

Головні принципи підбору рослин для створення вдалих тріо:

1. Красиві контрасти глибинного типу

Щоб скромний квітник був ефектним, потрібно сміливо грати контрастами. Але не колірними, які завжди першими кидаються в очі і очевидні, а лежать в основі принципів оформлення квітників глибинними контрастами – за формою, висоті і типом росту і зелені. Підбираючи учасників групи з трав'янистих багаторічників, слід пам'ятати, що навіть три рослини будуть здаватися розкішним продуманим квітником, якщо вибрати культури різної висоти і будови. Низьке текстурне рослина на передньому плані, середній і пишний, об'ємний «соліст» і більш химерний високий багаторічник для акценту на задньому тлі або в середині – класичний прообраз тріо для квітника. Розміщувати рослини лінійно, від низького до високого, немає потреби. Головне, щоб будь-тріо складалося з трьох різних за висотою рослин, явно відрізняються за всіма параметрами – і по густоті облиственности, і за розміром та будовою листя, і по лініях пагонів, і за формою суцвіть. Про останній параметр забувати не варто ніколи: культури з вертикальними суцвіттями, масивними «шапками» і парасольками, одиночними квітками, кошиками або пухкими мітелками поєднують між собою, але не зі схожими рослинами.

2. Гра кольору в усій красі.

Якщо в оформленні квітників і вирішуватися на найнеймовірніші і сміливі експерименти, то саме в таких мінімальних за кількістю видів ансамблях. У підборі колірної гами для тріо необхідно бути не просто сміливим, а вдаватися в крайнощі. При цьому мова йде зовсім не про поєднанні непоєднуваного, а про доведення гри кольору для абсолюту. Вибір варіацій тут в точності повторює безмежні можливості оформлення будь-якого квітника – від гармонійної гри пастельних фарб до різних відтінків одного кольору, контрастних кольорів або оригінальних рішень. Рослини за забарвленням повинні контрастувати між собою, бути несхожими, але це зовсім не суперечить можливості дотримуватися і монохромного (одноцветового) оформлення. Адже серед відтінків рожевого, червоного, синього, фіолетового, жовтого, оранжевого та інших кольорів можна без проблем знайти три несхожих один на одного тону. Так, червоне тріо можна уявити помаранчевим, червоним і ліловим, рожеве – темно-рожевим «фуксиевым», світлим палевим і середнім леденцово-рожевим, сині – темно-фіолетовий, світло-ліловим і небесно-блакитним, а оранжеве – комбінацією вогняного, цегельного і яскраво-жовтого і т. п. При цьому не слід забувати про стиль саду, його колірної концепції і особисті переваги.

3. Ніколи не забувайте про терміни.

Оскільки в таких малоквіткових ансамблях рослини обмежені за кількістю, ефект безперервного цвітіння – і постійної привабливості – відтворити в них не просто. Культури варто підбирати так, щоб терміни цвітіння у них не збігалися, а лише торкалися, по композиції проходила хвиля цвітіння від весняної зірки до класичного річного многолетника і більш пізнього цвітіння. Але і пауз між цвітіння бути не повинно: рослини повинні підхоплювати один одного, хоча б на короткий термін «стикуватися». Чим довше цвітуть багаторічники, тим краще (хоча б одна рослина має цвісти більше 4-5 тижнів, інакше повноцінного квітника не вийде). Терміни цвітіння композиції можна зрушувати» на першу або другу половину сезону. Слід враховувати й інші терміни: омолодження і ділення. Краще, якщо всі рослини в композиції схожі і за цими показниками.

Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників- квітник,клумба,оформлення,півонія,ірис,мак,з багаторічників,три рослини,фото

Безпрограшні комбінації для квітників тріо

Абсолютний фаворит серед тріо – вражає контрастами і ніби ілюструє всі принципи добору рослин для квітників з трьох видів культур комбінація «піон + дельфініум + манжетка». Низька манжетка з її неповторною ажурністю і яскравим оптимістичними забарвленням, імпозантний і класичний, але від того не менш прекрасний масивний півонія з його гігантськими суцвіттями-високі свічки ажурного дельфініума, злітають на тлі партнерів і буквально піднімають квітник на нові висоти – що може бути прекрасніше?.. Тим більше, що вибір сортів та дельфініума, і півонії дозволяє нескінченно міняти це класичне тріо і створювати неповторні варіації. Але якщо ви хочете різноманітності більш явного, то вам підійдуть три альтернативних тріо з участю півонії молочноцветкового:

 • півонія + герань чудова + манжетка;
 • півонія + лілія білосніжна + герань криваво-червона;
 • півонія + мальва мускусна + шавлія дібровна.

Класичний витривалий багаторічник, для багатьох став символом саду в стилі кантрі, полонить акварельного палітрою, красою форми і листя, і витягнутих суцвіть з сільським, але не простуватим шармом – люпин багатолистний. Його квіткові тріо можна вводити в практично будь-яких комбінаціях, оскільки він чудово контрастує і з самими сучасними і оригінальними, і з найбільш скромними культурами. Чудовий квітник, наприклад, вийде, якщо до класичної комбінації «люпин + аквілегія» додати королицю, створюючи пасторальну картину в дусі кращих зразків ландшафтного дизайну. Але є й інші варіації квітучих тріо з участю багатоликих люпинів:

 • люпин + бородатий або ірис сибірський + декоративний лук;
 • люпин + деревій + лугова ромашка;
 • люпин + флокс волотистий + вероніка довголиста;
 • люпин + флокс волотистий + мак турецький.

Любителі яскравих фарб і садової класики напевно оцінять комбінацію сліпучих турецьких маків, так і будь-куди більш скромного виду цих дивовижних рослин, з акварельного красою бородатих ірисів. Але і ті, і інші, не зможуть прикрашати сад весь активний сезон і швидко підуть з садової сцени. Компенсувати їх малопривабливу після відцвітання зелень легко, якщо в якості третьої компаньйона додати до них материнку – пряне орегано звичайне. Ажурна брижі цієї рослини, відмінно виглядає і до, і під час, і після цвітіння, і навіть коли випаде перший сніг, буде радувати око і підкреслювати красу головних солістів. Є у тріо «мак + іриси + орегано» і альтернативи:

 • мак + бородаті іриси + шавлія (від звичайного до дібровного);
 • мак + бородаті іриси + манжетка;
 • мак + бородаті іриси + садові герані;
 • мак + бородаті іриси + котовник;
 • мак + бородаті іриси + чистець візантійський.
Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників- квітник,клумба,оформлення,півонія,ірис,мак,з багаторічників,три рослини,фото

Втім, у тріо з двома епатажними квітучими зірками можна підібрати будь-яке інше рослина з числа універсальних, що зберігають красу до пізньої осені партнерів на свій смак.

Сади в природному стилі надають особливі можливості для використання таких квіткових тріо, адже невеликі групки рослин можна розкидати буквально по всій площі саду, додаючи йому імпровізації, легкості, шарму. Природна, дика краса притаманна пышноцветной комбінації чарівного жовтого лілійнику малого, пишною манжетки і яскравою, але такою дикою на вигляд синюхи блакитної. Таке тріо можна використовувати не тільки для класичного квітника, але і для оформлення берега водойми в природному стилі.

Ще більше випромінюють гармонію природної краси природи ансамблі з участю не дуже популярного, але дуже ефектного великого многолетника, чиї листя нагадують кленові – киренгешомы дланевидной. Над розкішним листям в кінці літа підноситься крапель з кремово-жовтуватих дзвоникоподібних квіток, дозволяючи підбирати партнери ранньоквітучі рослини. Правда, при підборі рослин для квітників варто враховувати, що киренгешома віддає перевагу затишним, притіненим місця в саду. Прекрасні тріо для прикраси композицій в тіні вийдуть з комбінації:

 • киренгешома + анемона японська + астильба китайська;
 • киренгешома + папороті (страусник, щитовник тощо) + хоста;
 • киренгешома + клопогон кистевидный + тиарелла серцелиста.

Інакше як екстравагантної, незвичайну комбінацію різних відтінків червоної частини спектру у айстри, ехінацеї та крокосмии не назвеш. Оригінальна форма суцвіть, не схожих один на одного незважаючи на однаковий принцип будови і зовсім різний характер у цих багаторічників, притягають погляди і в сучасному, і в сільському саду. Палаюча вогняна крокосмия з її вишуканими суцвіттями і лінійними листками в густий дернинке, сувора на вигляд і «невразлива» ехінацея пурпурова з її карміново-червоними кошиками, з опуклою серединкою і схожа на квітучу подушку невибаглива лілово-бузкова астра ромашкова разом створюють повноцінний ансамбль зі складною грою текстур і фарб.

Любителям спокійних фарб і синього кольору напевно припаде до душі ще одна сучасна комбінація з розкішного головатеня звичайного з його зухвалими, схожими на кульки суцвіттями, сучасної, яскравою, і в той же час дивно універсальної вероніки з її синіми колосками суцвіть і неповторно мереживний герані з чудовою її чашоподібними, великими і сяючими квітками бузково-блакитного відтінку. Простим або несучасним таке тріо назвати дуже складно, адже в ньому поєднуються такі зухвалі форми й кольору, що навіть в самому строгому саду в стилі хай-тек цей ансамбль не загубиться.

Ідеальні тріо. Квітники з трьох багаторічників- квітник,клумба,оформлення,півонія,ірис,мак,з багаторічників,три рослини,фото

Ще одне застосування універсальних тріо для квітників

Комбінації рослин, за допомогою яких можна створити найпростіші з квітників, являють собою універсальне взаємовплив рослин, яке «працює» не тільки в окремих композиціях. Якщо у вас раптом виникне необхідність швидко «латати дірки» на великих квітниках або клумбах, між улюбленими рослинами раптом з'являється лисина, закрити її можна легко за допомогою одного з трьох рослин в комбінації. Досить оглянути сусідів – і маскировщик знайдеться сам. Так, між флоксами і дельфиниумами з легкістю закриє порожнечу кущик одного з гібридних сортів геленіума, а між маком і ірисами можна буде підсадити герань.

Дата публикации: 9.04.17