І квітка і овоч

З цією рослиною довелося познайомитися спочатку як з квіткою, і лише пізніше дізнався, що є і городні його види. Мова йде про портулаке.

Як квітка він цікавий яскравим кольором: жовтим, червоним або палевим... А також тим, що цвіте з початку літа до осені. Особливо гарні великі квіти портулаку на низьких зелених трав'яних килимах сонячних укосів альпінарію.

І квітка і овоч-

© Frank Vincentz

Що стосується портулаку городнього, то цю листяну пряність, яка відрізняється кислуватим смаком, індійські та іранські кулінари вважають неодмінним компонентом тушкованих страв. У самих різних країнах листя портулаку кладуть в салати, а суміш його з щавлем і петрушкою надає неповторний смак знаменитому французькому супу.З давніх часів хвалять лікувальні властивості і високу поживну цінність портулаку. Сік, рясно виділяється листям і стеблами, змішаний з медом, – прекрасний засіб від застуди. Цією сумішшю лікують також забиті місця, синці. Компрес, змочений соком, зніме жар. У давнину, якщо не вистачало пшениці, подрібнене насіння портулаку використовували при приготуванні хліба, додавали до каші. Сучасні городники практично нічого не знають про це овоч, хоча ще Н. В. Шредер у книзі «Російський город», виданої у минулому столітті, писав: «це Рослина добре переносить пересадку, і тому його можна вирощувати через розсаду. Насіння в Московській губернії практично не дозрівають». Існують два види портулаку: зелений і жовтий, останній вживають частіше. Насіння зберігаються 2-3 роки, вони дуже дрібні, і рослина стелиться широко, тому посів повинен бути рідким.

І квітка і овоч-

© Gothika

Не пошкодуйте виділити для портулаку частина грядки і ви, якщо дістанете насіння, запасетеся цієї далеко не марною пряністю.

Автор: В. Стеркін.

Дата публикации: 9.04.17