Хвойна рослина без смоли

Ландшафтні дизайнери і любителі оцінили високі декоративні якості і оригінальність тиса ягідного, а також те, що це одне із самих невибагливих довговічних рослин. До речі, тіс — єдине серед хвойних рослина без смоли, а значить, без запаху. Замість звичайних для хвойних шишок утворює ягоди-кістянки.

Спочатку зростає дуже повільно. Зростання прискорюється після 4-6 років. Але навіть в 30-річному віці висота рослини досягає лише близько 1 м. Коренева система щільна, потужна, дозволяє пристосовуватися до будь-яких умов. У той же час сусідство з тисом може стати згубним для інших рослин.

Хвойна рослина без смоли-

© Xth-Floor

Крона яйцевидно-циліндрична, густа, часто многовершинная. Хвоя м'яка, гладенька, темно-зелена, розташована на пагонах спірально, на бічних гілочках — попарно. Довжина хвої — 2-3,5 див. Тіс — дводомна рослина. Тобто має жіночі і чоловічі форми. На жіночих утворюються численні яскраво-червоні ягоди, які тримаються на гілочках до пізньої осені. Деревина володіє сильними фітонцидними, бактерицидними властивостями. Здавна люди знали, що будинки, в яких перекриття або меблі з тиса, надійно захищені від інфекцій. Красива червоно-коричнева деревина тиса дуже цінна — тверда, важка і майже не гниє, тому рослина отримало назву «негний-дерево». На жаль, з-за цього тисові ліси масово вирубували, і нині тіс занесений в Червону книгу. Але його можна успішно вирощувати на ділянці.

Хвойна рослина без смоли-

© Schlurcher

У спеціальному догляду не потребує. Віддає перевагу родючим вологі вапняні грунти, не виносить кислих. Може рости і на глинистих грунтах. Бажаний дренаж, оскільки рослина погано переносить надлишок вологи. Висаджують тіс і на сонячних, і на затінених місцях. Зростає навіть там, де інші рослини від нестачі світла не приживаються. Але на світлих ділянках тис дає більший приріст. Боїться сильних морозів. Після морозних зим засохлі пагони обрізають. Тіс ветростойкий, виносить брудне повітря. Навіть у дорослому віці добре переносить пересадку. В засуху і при низькій вологості повітря і грунту хвоя всихає.

Розмножують тіс з насіння і живців. Укорінюються вони легко. Насіння зберігає схожість 4 роки. При весняному посіві насіння 7 місяців стратифікують при температурі 3-5 градусів, після чого вони проростають приблизно через 2 місяці. Стратифіковану будуть проростати 1-3 роки.

Хвойна рослина без смоли-

© Sarah Jane

Відстань між рослинами при посадці — 0,6—2,5 м, глибина посадки — 60-70 см. При створенні живоплотів рослини висаджують на відстані 50 см. Коренева шийка повинна бути на рівні землі.

Тіс добре переносить обрізку і стрижку, тому його часто застосовують для формування бордюрів, зелених огорож, фігур. Вважається одним з кращих рослин для створення топіарне композицій. Завдяки повільному зростанню довго зберігає форму. Тиси використовують також в якості фону для альпінаріїв. Ефектно виглядають з тисом туя західна, айва японська, ялівець. Красиво виглядає і як солітер. Є чимало декоративних форм тиса з різним забарвленням хвої і формою крони. Всі тиси отруйні. Кора, деревина, хвоя, насіння містять отруйний алкалоїд. Люди, подстригающие тіс, часто скаржаться на головний біль і запаморочення — так діють на організм летючі речовини, які виділяються цією рослиною. Врахуйте це, якщо у дворі є маленькі діти. І чим старше дерево, тим токсичніша його отрута.

Хвойна рослина без смоли-