Гвоздика — квітка Зевса

Гвоздика є одним з улюблених рослин в різних країнах з давніх часів. Квітками гвоздики люди лікувалися від хвороб, червоні квітки гвоздики тримали в хаті і брали з собою в дорогу для захисту від нещасть.

Згідно давньогрецької легенди, червона гвоздика була колись часткою людини. У різних народів гвоздика вважається символом добра і справедливості, постійності і вірності.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Гвоздика, латинське — Dianthos. Рід Гвоздика включає в себе близько 400 видів; виведено безліч прекрасних сортів. Родове назва гвоздики «диантус» (Dianthus) перекладається з грецької мови як «квітка богів».

Гвоздики – багаторічні, дворічні та однорічні красивоцветущие рослини сімейства гвоздикових. У гвоздик трав'янистий або полуодревесневший, гладкий, вузлувате стебло. Подовжені лінійні листки супротивні; зелені, сизі або блакитні.

Квітки різноманітних гвоздик поодинокі або зібрані в суцвіття дрібні або порівняно великі, прості або махрові, з тонким ароматом або без запаху, з гладкими або розсіченими кінцями пелюсток. Особливо привабливі гвоздики з махровими квітками часто мають гофровані, ефектно вигнуті, бахромчаті пелюстки.

У природних гвоздик віночки простих квіток складаються з п'яти вільних пелюсток, білих або яскраво забарвлених (частіше – в рожевий колір різних відтінків).

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

У гвоздик культурних форм забарвлення квіток більш різноманітна: крім білих і рожевих, вони бувають кремовими, лососевими, жовтими, червоними, фіолетовими і навіть кольоровими. Зустрічаються види і сорти гвоздик з контрастними колами в центрі квітки, з контрастною облямівкою по краях пелюсток, з контрастними крапками і штрихами на пелюстках.

Плід гвоздики – багатонасінна коробочка з плоскими чорними насінням.

В залежності від особливостей виду, насіння гвоздик можна висівати навесні (на розсаду або у відкритий грунт), влітку і восени.

Найбільш поширеними в квітникарстві є наступні види: гвоздика турецька або бородата (D. barbatus), гвоздика китайська (D. chinensis), гвоздика периста (D. plumarius), гвоздика голландська або садова (D. caryophyllus).

Голландська гвоздика відрізняється великою різноманітністю рослин, тому вони об'єднані у п'ять основних садових груп: Шабо, гренадін, карликові, американські, сувенір де Мальмезон.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Догляд

Розташування: гвоздики воліють сонячне місце розташування. Дуже чутливі до зимових коливань температур, особливо між денними і нічними годинами, незміцнілі молоді й дорослі рослини, які досягли стадії цвітіння. Для посадки цінних і рідкісних сортів бажано створити піднесені ділянки.

Грунт: вимагають родючу, некислую, суглинних садову грунт. Не переносять перезволоження і особливо – застою води.

Серйозна небезпека чатує гвоздики ранньою весною, коли протягом доби різко змінюється температура: вдень пригріває сонце, а вночі починає брали. Тому неморозостійкі сорти з осені накривають ними так, щоб гілки створювали склепіння над рослинами. Укриття знімають після закінчення регулярних заморозків. Сортові гвоздики дуже позитивно реагують на підживлення добривами, внесення перегною (не можна застосовувати свіжий гній). Відцвілі стебла у всіх гвоздик обрізають на 10-15 см від поверхні землі. Потім вносять комплексне мінеральне добриво, поливають, розпушують грунт. Приблизно через місяць відростають нові пагони, а восени у деяких видів починається вторинне цвітіння. Навіть в ідеальних умовах тривалість життя багаторічних видів всього 4-6 років. У несприятливих умовах вони "протягнуть" всього 2-3 роки.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Розмноження

Насінням і вегетативно. Для вегетативного розмноження можливі два способи — живцювання та відводки. Ремонтантні тепличні гвоздики останнім часом розмножуються майже виключно культурою тканин, що дозволяє отримати однорідний посадковий матеріал, вільний від вірусів.

Вегетативне розмноження — єдиний спосіб отримати чисті видові рослини (як вже говорилося раніше, гвоздики легко дають гібриди). Розмножувати гвоздики потрібно регулярно і досить часто, тому що багато видів відносяться до малолітнім, тобто живуть всього 3-4 роки, а дійсно багаторічні види з віком втрачають декоративність, так як їх кущі зріджуються, розповзаються і «лисіють» у підстави. Як не дивно, на перший погляд, тільки дуже небагато види розмножуються діленням куща. Велика частина гвоздик має потужний головний корінь, від якого розходяться бічні пагони. Іноді частина з них вкорінюється самостійно, даючи, таким чином, нові рослини. Але основна маса гвоздик, в тому числі і сортові, потребує спеціального вегетативному розмноженні.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

розмножуються Живцюванням всі гвоздики без винятку, але для однорічних видів воно не має сенсу. Для живцювання використовують прожарений пісок або перліт. Краще черенковать в кінці травня — початку червня, коли вегетативні пагони вже добре відрізняються від квітконосів. Для вкорінення вважаються кращими вегетативні пагони довжиною 3-9 см, в залежності від виду гвоздики, але не менш ніж з 3-4 парами листя. Можна брати і більш довгі черешки. Зріз робиться відразу під вузлом. Нижні листки з перших 2-х вузлів потрібно видалити. З нижньої сторони втечі, по всій довжині нижнього міжвузля робиться дуже гострим ножем або скальпелем прямий надріз на глибину 1/3 товщини стебла. Надрізані живці поміщають у субстрат і забезпечують їм достатню вологість повітря, закривши плівкою або навіть банкою. Живцювання великої кількості матеріалу можна проводити в холодному парнику. Можна користуватися туманообразующей установкою, але без нагрівання грунту. Корені утворюються через 2-3 тижні.

Розмноження відводками можливо у гвоздик з довгими вегетативними пагонами. Для цього на міжвузлі робиться надріз у напрямку знизу до верхівки на глибину 1/3 товщини стебла. Потім цю частину втечі пришпилюють до землі, засипають піском і регулярно зволожують грунт. Після утворення коренів (з'являться прирости з розташованих вище міжвузлів) нове рослина відокремлюється від маточника і пересідає.

Діленням куща розмножуються дуже небагато видів, що утворюють дернини легко вкорінюються пагонів, наприклад, гвоздика бородата або турецька, гвоздика-травянка. Поділ куща краще проводити ранньою весною, тоді нові рослини нерідко зацвітають у перший же сезон.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Насінням частіше розмножуються види, вирощувані як однорічники і дворічники. Часто вони продаються як сорто-типи, тобто заздалегідь відомо, що рослини, вирощені з насіння, можуть бути неоднорідними за забарвленням.

Насіння багаторічних і дворічних гвоздик висівають у квітні — травні в горщики з піщаним грунтом. Оптимальна температура для проростання більшості гвоздик 16-20 ºС. Сіянці слабкі, тому і потрібні горщики, щоб не втратити сходи. Як тільки у сходів з'являться 3-4 пари листків, їх обережно пересаджують в нові горщики або на шкілку, де рослини залишаються до висадки на постійне місце наступної весни. Відразу на постійне місце висівати гвоздики не рекомендується із-за того, що вони ростуть досить повільно, і або загубляться або будуть забиті бур'янами при рідкісному посіві, або частина з них загине через загущення посіву. При необхідності у відкритий грунт багаторічні гвоздики можна висівати у два строки — ранньою весною або під зиму. При весняному посіві більшість видів сходить більше двох тижнів, при підзимовому посіві — через 1-2 тижні після танення снігу. У перший рік багаторічники утворюють розетки, зимують у такому вигляді і зацвітають на наступний рік.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Однорічні гвоздики групи Шабо, китайські гвоздики, які вирощують як однорічники, висівають в січні — лютому в ящики за температури 12-15 °С суміш, що складається з листової, дерново-глинистої землі і піску в співвідношенні 1:2:1. Пікіровку проводять при появі перших справжніх листочків у таку ж суміш з додаванням перегною. Рослини містять при температурі 8-12 “З в найясніших місцях, або додатково досвічують. У квітні рослини виносять в парники, в грунт висаджують в травні.

Хвороби та шкідники

Хвороби вірусами мають широке поширення, особливо на півдні.

Ознаки захворювання: рослини відстають у рості, погано плодоносять, окремі частини їх деформуються, спостерігається мозаїчна забарвлення листя. Заразне початок зберігається в рослинах і передається при живцюванні, а також сисними комахами (цикадки, попелиці, клопи).

Заходи боротьби: Вирощування гвоздики з насіння; відбір живців зі здорових рослин; видалення і знищення хворих рослин.

Гетероспориоз

Грибна хвороба, що виникає частіше на голландської гвоздиці. Ознаки захворювання виявляються в тому, що на листі, стеблах,квіткових бруньках і бутонах виникають дрібні округлі плями сірувато-коричневого забарвлення, іноді з червоним обідком. Пізніше плями світлішають в центрі і окружаются хлоротичной тканиною. Якщо плями зливаються, вони набувають по краях листя форму півкіл. При сильному розвитку хвороби листки жовтіють, засихають, стебла в місцях плям легко обламуються, квітки бувають потворні або зовсім не розвиваються. Гриб зберігається на рослинних залишках.

Заходи боротьби: Знищення рослинних залишків, вирощування гвоздики на одному місці не більше двох років, уникати загущені посадки, повторні обприскування гвоздики бордоською рідиною або хлорокисью міді за нормами, зазначеними в переліку хімічних засобів, підживлення рослин фосфорно-калійними добривами.

Гвоздика — квітка Зевса- Гвоздика,садова,голландська,Квіти,Посадка,догляд,розмноження,вирощування,види,Хвороби,шкідники,Фото,

Важливо

З-за перехресного запилення різні сорти повинні міститися ізольовано один від одного.

Чекаємо Ваших порад з цього всіма улюбленого рослині!