Гірке сімейство

Тирлич (Gentiana) – дивовижні рослини, що вражають забарвленням своїх великих квіток. Одні зібрали всю палітру синього кольору – від яскравого, насиченого сапфірового, що переходить у фіолетовий, до блідо-блакитного. А є види з рожевими, білими, жовтими квітками. Понад 90 видів горечавок використовується в культурі. Вони прикрашають альпійські гірки і рокарії, їх висаджують у бордюри і суцільним килимом.

Гірке сімейство-

Найчастіше любителі вирощують європейські види – тирличу альпійську (Gentiana alpina), бесстебельную (Gentiana acaulis), весняний (Gentiana verna), ластовневую (Gentiana asclepiadae), семираздельную (Gentiana septemfida) і ін. Вони стійкі в культурі, відносно прості для розведення. Тирлич жовтий (Gentiana lutea) виділяється своєю величиною (це масивне рослина до 1,5 м заввишки) і лікарської цінністю.

Азія – батьківщина багатьох видів. Пропонуємо познайомитися з деякими багаторічними видами горечавок з Китаю. Більшість з них низькорослі, цвітуть влітку і восени (вказані терміни цвітіння в природних умовах).

Гірке сімейство-

© Barbara Studer

  • Тирлич пишна (Gentiana ampla) -3-7 см заввишки з вузькими шилоподібним листям. Квітки поодинокі, великі, воронкоподібні, блідо-сині, біля основи білі з вузькими темними смужками. Зустрічається на альпійських лугах на висоті 3200-4500 м над рівнем моря. Цвіте з червня по вересень.
  • Тирлич лужаечная (Gentiana praticola) – 5-11 см заввишки з овальними темно-зеленими або пурпуровими листям. Квітки зібрані по кілька штук на верхівці пагона і в пазухах листків, дзвонові, рожеві з темно-червоними смугами біля основи. Росте на гірських луках на висоті 1200-3200 м над рівнем моря. Цвіте у вересні-жовтні.
  • Тирлич китайсько-прикрашена (Gentiana sino-ornata) – 10-15 см заввишки з вузькими шилоподібним листям отримала широке поширення в квітникарстві. Квітки яскраво-сині з білим смугастим підставою, одиночні, великі. Зустрічається на гірських лугах на висоті 2400-4800 м. Цвіте у травні-серпні.
  • Тирлич Аретусы (Gentiana arethusae var. delicatula) – 10-15 см заввишки з вузькими шиловидним листям, густо покривають стебло. Квітки великі, воронкоподібні, блідо-лілові з вузькими темними смугами в нижній частині. У природі поширена на гірських схилах, луках, в альпійських долинах, в лісах і чагарниках на висоті від 2700 до 4800 м над рівнем моря. Цвіте з серпня по жовтень.
  • Тирлич головчаста (Gentiana cephalantha) – 10-30 см заввишки з великими видовженими листками з загостреною вершиною. Квітки великі, зібрані по кілька штук на верхівках пагонів і в пазухах листків, рожево-лілові, з більш темними крапчастим смугами біля основи і точковим візерунком по краю зубців віночка. Поширена по сонячних схилах і лісових узліссях на висоті від 2000 до 3600 м. Цвіте у вересні-жовтні.
  • Тирлич розовоцветковая (Gentiana rhodantha) – 20-50 см заввишки, з великими овальними листками з загостреною вершиною. Квітки рожеві, одиночні, великі, краю зубців віночка нитчато-надрізані. Зустрічається на гірських луках і в лісах на висоті 1700-2500 м над рівнем моря. Цвіте з жовтня по лютий.
  • Тирлич чернолистная (Gentiana melandriifolia) – 5-7 см заввишки з овальним листям. Квітки поодинокі, великі, яскраво-блакитні з білим точковим візерунком по краю зубців віночка. Зустрічається на лугах і узліссях лісу на висоті 2200-3300 м над рівнем моря. Цвіте у вересні-жовтні.
  • Тирлич твердіє (Gentiana rigescens) – 30-50 см заввишки, з видовженими листками. Квітки блідо-лілові, зібрані на верхівках пагонів по кілька штук. Зустрічається на гірських лугах на висоті 1 500-2800 м над рівнем моря. Цвіте з серпня по жовтень.

Незважаючи на дивовижний вигляд, розкішну забарвлення квіток, рясне цвітіння, тирличу поки не дуже поширені в культурі. Вся справа в труднощах розмноження та високої вимогливості рослин до умов існування. Любителі-квітникарі розповідають про те, що для горечавок у них були створені найбільш сприятливі умови і вони прекрасно росли, але ніяк не хотіли цвісти. Довгоочікувані сині квітки з'являлися, лише коли рослини пересаджували на кілька метрів убік.

Гірке сімейство-

© Opioła Jerzy

В залежності від природного середовища існування тирличу воліють сонце або тінь. Найчастіше їх висаджують на альпійських гірках, там вони дуже ефектно виглядають. Однак, відкрите сонячне місце і суха грунт альпінарію мало підходять для більшості горечавок, квітучих навесні і восени. Найкраще вони ростуть не на південному, а на західному, менш прогрітій схилі або в напівтіні. Види, що цвітуть восени, добре себе почувають на берегах водойм, при підвищеній вологості повітря. Багато видів воліють кам'янисті ґрунти, тому при посадці в лунки додають гравій. На ділянці не повинна застоюватися вода. Можна використовувати квітковий подіум.

Розмножують тирличу насінням, поділом куща і живцюванням. Насіння дуже дрібні, для розвитку зародка їм потрібна стратифікація в помірно вологих, добре вентильованих умовах при температурі не вище 7°С протягом 1-3 місяців. Термін стратифікації встановлюють експериментально. Для деяких видів досить 1 місяця, високогірні види вимагають не менше 2 місяців охолодження. Якщо термін стратифікації не витриманий, то насіння може знову впасти в стан спокою до наступної весни. Насіння перед стратифікацією змішують з дрібним піском або гранульованим торфом у співвідношенні 1:3. Можна посіяти насіння у відкритий грунт під зиму в грядку з добре просіяного, вирівняної землею. Дрібні насіння сіють поверхово, тільки притискають до грунту, більш великі злегка присипають. Використовують свіжозібране насіння.

Гірке сімейство-

© Bernd Haynold

Кущі можна ділити навесні або на початку осені. Багато видів погано переносять пересадку, тому рослини висаджують з великою грудкою землі і рясно поливають.

Багато тисячоліть тирлич широко використовувалася в народній медицині всіх країн, у тому числі Китаю та Індії, при цьому настільки старанно, що в Європі в дикому вигляді вона вже майже не зустрічається.

У Росії тирлич внесено в Червону книгу. Гіркі речовини містяться і в інших представників роду тирлич, але по силі гіркоти всі вони поступаються тирличу жовтої...

Використовувані матеріали:

  • E. Горбунова,  кандидат біологічних наук. Новинки для саду і городу
Картриджи в москве оптом - дистрибьютор тонеропт b2b заказ картриджи оптом revcol.