Формування і обрізка гортензій

Неповторні гортензії з їх пишними шапками суцвіть, унікальними забарвленнями і особливо масивною кроною ніколи не виходять з моди. Їх люблять не тільки за незвичайну красу і здатність оселитися притінення і нетипових грунтах. Серед цих красунь є і ліани, але найбільше поширення отримали чагарникові види гортензій. Але щоб цвітіння будь-кущовий гортензії і правда стало одним з найяскравіших подій садового сезону, доведеться постаратися і забезпечити рослині ретельний догляд. Поливи, підживлення, мульчування грунту для гортензій також дуже важливі, але головна запорука здоров'я і краси цвітіння – обрізка.

Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Навіщо потрібно обрізати гортензії?

Гортензії, що ростуть у формі чагарників здатні вижити і без обрізки. Але привабливими не тільки з точки зору цвітіння, але і з позиції краси крони, без неї вони не будуть. Гортензії, для яких пропустили навіть один рік формування й обрізки, що набувають запушенный вигляд, стають неакуратними і недоглянутими, не кажучи вже про те, що якість цвітіння таких гортензій знижується буквально в геометричній прогресії. Безпосередньо від обрізки залежать і розміри суцвіть.

Обрізка гортензиям потрібна:

 • для збереження здоров'я;
 • для гарного силуету і формування пишної крони з густим листям;
 • для пишного і потужного цвітіння;
 • постійного омолодження і збереження декоративності з року в рік.

Завдяки обрізку рослини випускають потужні пагони, дають якісний приріст. А потребу в кардинальному омолаживании і екстреному формуванні ніколи не виникне.

Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Як обрізати гортензію?

Різний підхід до обрізанні чагарникових гортензій визначається видом рослин.

Тип і час обрізки гортензій безпосередньо залежать від виду рослини і типу цвітіння. Лише одна з гортензій – чарівна гортензія крупнолистная (hydrangea macrophylla) – цвіте на торішніх пагонах (точніше, на молодих пагонах, які виросли з верхніх бруньок на торішніх гілках із закладкою квіткових нирок восени). У неї бруньки закладаються на кінцях гілок, і якщо обрізати кущі за стандартною технікою, рослина не зацвіте. Обрізка цієї рослини зводиться до санітарної чистки і зрізку торішніх суцвіть.

Розкішна гортензія почвопокровная (hydrangea heteromalla), яка незважаючи на свою назву росте у вигляді куща, широкого, округлого, пишного, цвіте на пагонах поточного року. Але її обрізка відрізняється від обрізки інших чагарникових гортензій: для цього рослини проводять лише легке укорочення довгих гілок, що дозволяє загустити кущі і домогтися більш рясного цвітіння.

Всі інші гортензії цвітуть на пагонах поточного року і їх обрізають по класичній техніці. До них належать:

 • класична улюблениця садівників гортензія волотиста (hydrangea paniculata);
 • неповторна гортензія деревоподібна (hydrangea arborescens);
 • гортензія пильчатая (hydrangea macrophylla форми serrata) – незважаючи на те, що рослина розглядають як форму крупнолістной гортензії, для отримання більш ефектного цвітіння її краще обрізати як звичайні чагарникові гортензії;
 • гортензія дуболистная (hydrangea quercifolia);
 • гортензія промениста (hydrangea radiatа);
 • гортензія попеляста (hydrangea cinerea);
 • гортензія шорстка, або шорстка (hydrangea aspera);
 • гортензія Саржента, або Сарджента (hydrangea sargentiana).
Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Терміни обрізки чагарникових гортензій

Для того щоб садові гортензії, квітучі на втечах поточного року пишно цвіли, їх потрібно обрізати ранньою віднем. Обрізку треба проводити настільки рано, наскільки це можливо, щоб на розвиток квітучих приростів залишалося якомога більше часу. Традиційно гортензії обрізають в березні-квітні, орієнтуючись по набухання ростових нирок. Раніше, ніж вони почнуть проявлятися, обрізку проводити не можна: нирки вкажуть на розташування нових пагонів і допоможуть провести обрізку правильно. Затягувати з обрізанням також не слід: час, що залишився на розвиток нових гілок, не дозволить гортензиям зацвісти в типові терміни і підготуватися до зими. Вважається, що першою обрізають гортензію деревоподібну, а ось волотисте подобається більш пізня обрізка.

Незважаючи на те, що гортензія крупнолистная цвіте на торішній приріст, обрізання для неї також проводять навесні, як можна раніше. Але її характер кардинально відрізняється від обрізки інших кущових гортензій.

Для гортензій, які потребують зимовому укритті, обрізку часто переносять на осінь. Але перед укриттям краще провести лише максимально легке укорочення пагонів, а повноцінну обрізку повторити навесні.

Компоненти обрізки гортензій:

 • санітарна вирізка, або чистка – видалення старих, пошкоджених, слабких, сухих пагонів, торішніх суцвіть;
 • формування, обрізка, спрямована на регулювання густоти і форми крони, у молодих рослин – формування скелетних гілок;
 • стимулююча або регулююча обрізка – щорічна стрижка, спрямована на отримання більш потужного цвітіння;
 • кардинальне омолодження – радикальна обрізка, яку проводять замість трьох інших компонентів на старих, занедбаних, пригноблених кущах гортензії.
Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Видалення відцвілих суцвіть восени – крок, який можна і пропустити. Суцвіття гортензій з приходом морозів поміняють колір, як ніби за ним рассыплют пурпурову пудру. Так і в зимовому саду, під снігом «шапки» виглядають просто чарівно. Якщо ви захочете прикрасити сад сухими суцвіттями гортензії, обрізку торішніх суцвіть ви зможете провести разом з основною обрізанням.

Формуюча обрізка молодих гортензій

Формування, або первісна обрізка – дуже важлива задача, яку необхідно виконати в перші 2-3 роки після посадки кущів. Гортензії, у яких не проводять формування, не зможуть утворити крону з рівномірно розташованими скелетними пагонами, так і сильні гілки у них найчастіше відсутні, ростуть неправильно.

У перший рік після посадки чагарнику не варто заважати адаптуватися, створювати умови для сильного стресу. Щоб не «відволікати» гортензію від головної мети – формування потужної і добре розвинутої кореневої системи – обрізку проводять легку, регулюючу, лише санітарну. На саджанцях зрізують всі пошкоджені і слабкі пагони при посадці, а наступну обрізку відкладають до типових строків у березні-квітні. Посадка «під пень» спрощує формування, але погіршує ріст і цвітіння і досвідчені садівники давно від неї відмовилися. Першу обрізку на потужних, великих кущиках проводять до ? довжини гілок, а на маленьких саджанцях укорочення проводять лише на 1/3 пагонів.

На другий рік після посадки проводять першу сильну обрізку кущів. Для гортензій ранньою весною потрібно провести кардинальне укорочення торішніх приростів, залишаючи тільки 2-3 добре розвиваються бруньки над старою частиною стебла. Під час обрізки створюють кісткову основу куща з міцних пагонів, що формують рівномірну крону і спрямованих назовні.

Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Обрізка дорослих кущових гортензій

З третього року приступають до звичайної обрізки, що включає:

 • стимулюючу потужний приріст квітучих пагонів обрізку (минулорічні прирости рослин на вкорочують до 2-4 нирок, з яких виростуть нові сильні квітучі гілки);
 • обрізку обмерзших кінців пагонів, пошкоджених, сухих гілок;
 • проріджування і формування: при загущенні, активному зростанні гілок всередину крони «зайві» пагони слід обов'язково видаляти, не даючи чагарнику занадто ущільнюватися (особливу увагу приділяють дрібним пагонам, не квітучим і спрямованим в центр крони, а також нульових пагонів, що йде від кореневища і надто слабким для цвітіння);
 • омолоджуючу обрізку: на чагарнику бажано щорічно залишати по 6-10 сильних пагонів (з них лише 2-5 гілок з минулорічного приросту), видаляючи найстаріші (3-4-літні) пагони до підстави і обов'язково зрізуючи до грунту гілки, що дають слабкі молоді прирости.

Кардинальне омолодження

Старі кущі гортензій, а також ті рослини, які постраждали від захворювань та шкідників, знаходяться в занедбаному або пригніченому стані можна омолодити більш радикальним чином. Такі гортензії зрізають «на пень», не зачіпаючи молоді прирости, а багаторічну деревину. Зазвичай для гортензій застосовують метод зрізу до висоти в 50-80 див. Після омолодження гортензія пропустить один сезон цвітіння, але зате кущі знову відновляться і сформують привабливу крону.

Формування і обрізка гортензій- гортензія,гортензії,формування,обрізка,навесні,як образать,догляд,чагарник,фото

Догляд за гортензіями після обрізки

Обов'язковим компонентом догляду за чагарниками, які пройшли обрізання, по суті, є лише підживлення. Завдяки внесенню добрив потрібно стимулювати потужний розвиток нових пагонів, не дати приросту витягуватися і стоншується. Для такої підгодівлі краще використовувати повні мінеральні добрива.

Але не менш важливо провести для гортензій і мульчування, яким краще завершити процес обрізки. Компост, гній, торф, перегній чудово підійдуть для створення товстого шару висотою від 5 див.