Фізаліс – декоративно-смачний паслін

Фізаліс (Physalis, сем. Пасльонові) – це прекрасне рослина, яка не тільки прикрасить собою будь дачну ділянку, але і подарує вам смачні плоди, які можна їсти як у свіжому вигляді, так і робити з них варення.  І, звичайно, всі знають, як чарівно виглядають яскраво-помаранчеві коробочки фізалісу в букетах із сухоцвітів. У народі фізаліс називають смарагдовим ягодою або земляний журавлиною.

Батьківщина фізалісу Центральна і Південна Америка. Рід фізаліс включає в себе близько 110 видів, більшість з них – багаторічні трав'янисті рослини, які в нашій країні вирощують як однорічні, адже фізаліс дуже теплолюбний і не переносить заморозків. Плід фізалісу – це ягода, яка знаходиться в коробочці з зрощених чашолистків, ця коробочка дуже схожа на китайський паперовий ліхтарик. Коробочка зростає швидше плоду, якщо вона повністю висохла і змінила колір – значить плід вже дозрів.

Фізаліс – декоративно-смачний паслін-

© Tubifex

Найчастіше на ділянках  російських садівників можна зустріти фізаліс звичайний (Physalis alkekengi), його кореневища в умовах помірного клімату зимують під снігом, а навесні від них відростають нові пагони. Плоди цей фізаліс має гіркуваті, а іноді і отруйні, так як в них накопичуються токсичні речовини.

Інша справа фізаліс овочевий, або фізаліс клейкоплодный (Physalis ixocarpa), – володар смачних і соковитих плодів. В їжу можна використовувати також фізаліс опушений (Physalis pubescens), фізаліс флоридський (Physalis floridana) і фізаліс перуанський (Physalis peruviana), останній вирощують лише в умовах закритого грунту. Фізаліс овочевий буває дрібноплідний (сорти  'Суничний', 'Изюмчик', 'Дзвіночок') і великоплідний ('Ананасний', 'Мармеладний'). Плоди першого дуже смачні у свіжому вигляді, підходять вони і для переробки, з крупноплідного ж фізалісу виходить відмінне варення, соління і не надто солодкі цукати.

Фізаліс – декоративно-смачний паслін-

© Tubifex

Вирощують фізаліс посівом насіння на розсаду в кінці березня – першій половині квітня. Насіння присипають шаром землі близько 0,8 – 1 см, субстрат можна використовувати універсальний. Коли з'явиться перша пара справжніх листочків, сіянці пікірують в горщики об'ємом близько 0,5 – 1 л, при цьому їх заглиблюють в грунт до сім'ядоль. Приблизно в цей же час, в залежності від погодних умов, розсаду потрібно починати гартувати. Для цього рослини виносять на засклений, а потім і відкритий балкон, починаючи з 20 хвилин, поступово збільшуючи час перебування на свіжому повітрі. Два рази розсаду необхідно підгодувати органічним добривом (наприклад, гуматом натрію).

Коли мине загроза нічних заморозків (друга половина травня), сіянці можна висаджувати у відкритий грунт. Місце для фізалісу краще вибрати добре освітлене. На грядці відстань між рослинами повинна бути 30 – 40 см, а міжряддя 60 см, оскільки кущі сильно розростаються. В лунку перед посадкою бажано додати повне мінеральне добриво у відповідності з інструкцією, можна використовувати для підгодівлі органічне добриво власного виробництва (настій коров'яку або пташиного посліду).

Фізаліс – декоративно-смачний паслін-

Поливають фізаліс регулярно, не пересушуючи грунт. Якщо земля пересохне, то згодом, після рясного поливу, плоди на рослинах можуть розтріснутися. Фізаліс вимагає опори, оскільки його кущі досягають значної висоти. Якщо після утворення зав'язей рослина перестати поливати, то воно припиняє рости, плоди швидше дозрівають. Перші плоди фізаліс приносить вже на початку серпня, а плодоносити при гарному догляді може до самих заморозків.

Помаранчеві, жовті, зелені та фіолетові ягоди не тільки дуже гарні, з них виходить ароматне варення або джем. Особливо, якщо в нього додати вишню або агрус. У свіжому вигляді плоди можна зберігати кілька місяців при температурі від +1 до + 15°С і при гарній вентиляції. Посадивши фізаліс у себе на ділянці, ви точно не пошкодуєте про це.