Дивовижне дерево — туя

Якщо вам потрібно вибрати рослини для живоплоту, куточка відпочинку або прикрасити ганок, терасу зупиніться на туе, особливо коли на ділянці заболочені і торф'янисті ґрунти малопридатні для більшості плодових і ягідних культур.

У всьому світі туя високо цінується за декоративність. Ця хвойна вічнозелена порода красива і взимку, і влітку. При сприятливих умовах у природі вона може досягати висоти 20-30 м, а стовбур — 180 см у діаметрі. У культурі ж туя набагато нижче. У молодому віці дерево особливо граціозно. Крона його узкопірамідальна, пізніше вона стає яйцеподібної, але не втрачає декоративності. За це тую і називають «кипарисом Півночі» на відміну від справжнього кипариса, що росте на півдні.

Пагони туї покриті лускатим, а у перехідних форм — ігловідно хвоєю, яка навесні яскраво-зелена, влітку темно-зелена, а взимку буро-зелена. Хвоя опадає через 4-5 років разом з гілками (гілкопад).

Дивовижне дерево — туя- Туя західна,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Дерева,хвойні,Фото,

Цікавою біологічною особливістю туї є «цвітіння» або, правильніше сказати, запилювання. Її квітки називають колосками. Жіночі колоски жовто-зелені ниркоподібні, перебувають переважно у верхній частині крони. Чоловічі — буро-жовті, округлі, їх ви знайдете в нижній частині дерева. У середній смузі європейської частини Росії туя західна порошить навесні в квітні—травні, до початку росту пагонів. Тривалість пилення в залежності від погоди — 6-12 днів. Потім утворюються овальні шишки. Вони дозрівають щорічно протягом 160-180 днів, але рясні врожаї бувають через 2-3 роки. При дозріванні луски відкриваються і звідти вилітають плоскі з вузькими крилами насіння. Маса 1000 штук дорівнює 1,4—1,8 г, схожість зберігається не більше 2 років.

Через 1 -1,5 тижні після запилення починають рости пагони. Щорічний приріст складає 10-15 см. У туї поверхнева коренева система, тому не забудьте скинути взимку з дерева мокрий сніг, щоб воно не впало і не ламалося.

Дивовижне дерево — туя- Туя західна,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Дерева,хвойні,Фото,

Для декоративного оформлення ділянок у нас частіше використовують тую західну (Thuja occidentalis L.). Родом вона з хвойних та хвойно-широколистяних лісів Північної Америки, які простягаються від Канади до Північної Кароліни. У природних умовах туя утворює густі зарості в основному по болотах і в місцях з близькими грунтовими водами, зустрічається і на скелястих берегах гірських річок і в долинах. Віддає перевагу вологі, свіжі, глинисті ґрунти в змішаних лісах. Таке докладне знайомство з умовами місцезростання, ймовірно, допоможе садівникам-любителям правильніше підібрати для туї грунту, місце посадки і рослини-« супутники».

Туя західна живе більше ста років і тому може радувати не одне покоління людей. Та й після смерті дерева хороший господар знайде застосування його деревині. У туї вона жовтувато-бура, з вузькою світлою заболонню, ароматна, дуже легка, м'яка, стійка проти гниття. Хвоя цінується теж, так як в ній міститься багато ефірного масла, що знаходить застосування в парфумерії і медицині. Нарешті, це — фітонцидна рослина, здатне оздоровлювати навколишнє повітря.

Дивовижне дерево — туя- Туя західна,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Дерева,хвойні,Фото,

Туя західна підходить для більшості районів колишнього Радянського Союзу. Вона зимостійка і вітростійка, переносить надмірне зволоження ґрунту і при цьому досить посухостійка, світлолюбна і в той же час тіньовитривала, добре переносить стрижку і поновлюється після рубки, не дуже вимоглива до родючості грунту. Дерево можна посадити близько до будинку, так як воно безпечніше при пожежі, ніж інші хвойні породи, наприклад ялиця. Це пов'язано з тим, що у туї більш щільна деревина і багато вологи у хвої.

Тую легко виростити з насіння, це доступно кожному починаючому садівникові. З маточних рослин треба зібрати їх у вересні—грудні. Обережно зрізати шишки і розкласти насіння для просушування тонким шаром на столі в прохолодній кімнаті або на терасі, де температура не вище 6-7°C. Як тільки луски шишок підсохнуть, слід отримати з них насіння і просіяти через сито з осередками розміром 6х6 мм, Потім покласти їх у марлеві мішечки і зберігати в прохолодному приміщенні до появи снігу. Як тільки він випаде, мішечки треба розкласти на землі і засипати снігом шаром в 30 див. Навесні насіння висівають рядками на гряди (відстань між рядами 10 см), закладають на глибину 0,5 див. Норма висіву — на 1 м2 близько 5 г насіння. Посіви злегка присипають хвойними тирсою, регулярно, але помірно поливають. Схожість зазвичай близько 90 %.

Сходи захищають від прямих сонячних променів щитами. У перший рік вони виростають до 4-6 см, на наступний до 10— 20 см, на 3-й — від 25 до 40 див. В суху пору грунт під рослинами мульчують торфом або тирсою. У трирічному віці їх пікірують, а на 5-му році висаджують на постійне місце, краще навесні. На ріст саджанців сприятливо діють підживлення слабким розчином гною. Однак азотні добрива слід застосовувати з обережністю.

Дивовижне дерево — туя- Туя західна,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Дерева,хвойні,Фото,

Туя західна і її форми розмножуються також зеленими і здеревілими живцями, декоративні форми можна прищеплювати на дикунів.

Живцювання починають до початку набухання бруньок, у кінці квітня — першій декаді травня, а також після закінчення росту пагонів, в кінці червня. З маточних рослин в будь-якій частині крони зрізають 2-3-річні гілки довжиною 25-40 див. З них нарізують живці (10-20 см) з п'ятою — шматочком старої кори. Обробляють їх протягом 12 годин водним розчином гетероауксину (20 мг/л) і висаджують у грунт на глибину від 1,5 до 2,5 см В розсадник засипають дернову землю, а зверху шар річкового піску з торфом (1:1). Перед посадкою живців землю штыкуют, дезінфікують розчином перманганату калію і проливають водою.

Одним з найважливіших умов укорінення живців є підтримка високої вологості повітря, але без перезволоження субстрату. Для цього використовують дощувальні установки з форсунками, що створюють штучний туман, або живці накривають плівкою, попередньо поливши їх з лійки з дрібним ситечком. При температурі повітря 25° установку штучного туману щодня включають 6 разів з тривалістю поливу від 0,5 до 1 хв (при температурі до 20° — 4 рази). У жарку сонячну погоду плівку білять вапняним розчином. Періодично прополюють бур'яни і проводять заходи по боротьбі з шкідниками та хворобами.

Дивовижне дерево — туя- Туя західна,Догляд,вирощування,розмноження,садіння,Хвороби,шкідники,Дерева,хвойні,Фото,

Як тільки живці укорінятимуться, їх починають загартовувати — скорочують полив і провітрюють, відкриваючи на час розсадник. На зиму, десь у листопаді, їх вкривають листям, тирсою або ялиновим гіллям, а при настанні морозів до мінус 5-7° ще і плівкою. У деяких районах (наприклад, в Чорноземній зоні і південніше) живців туї зимують без укриття, під природним сніговим покривом. Навесні утеплення знімають, рослини поправляють після зими, вдавлюючи їх у землю, і прополюють.

Одиночні рослини туї добре виглядають на тлі газону або інших деревних порід. З них можна сформувати вигадливу групу і живопліт, створити алею або невелику гай. Все буде виглядати мальовничо.