Чинар розлогі тіні

В старовину ботаніки називали платан "східним кленом", тому що листя платана схожі на кленові листки. В Криму і на Україні платан називають явором, як і клен. Але якщо листя платана та клена покласти поряд, то ви побачите, що ширина листя клена 5-6 см, а платана – 25 див. Платан набагато давніший клена, його можна назвати сучасником динозаврів. У пору цвітіння відмінності між цими деревами видно відразу. Квітки клена – маленькі, мають зелену чашечку і віночок з п'яти пелюсток. Суцвіття платана блідо-жовті чоловічі квітки (тичинки) і червонуваті з пурпуровими плямами жіночі квітки (маточки). Після того, як платан відцвітає, на місці кожного жіночого квітки визрівають крихітні зелені плоди у формі горішків, які утворюють кулясті плоди, що дозрівають круглий рік. І тільки в лютому-березні стиглі плоди розпадаються на крихітні бархатисті горішки іржаво-рудого кольору і розносяться вітром на великі відстані.

Чинар розлогі тіні-

Платан відрізняється від клена величезними розмірами і довголіттям. Одне з найбільших дерев на планеті, платан утворює крону до 40 метрів в діаметрі. В давнину існували платани, під покровом кожного з яких могли сховатися до 100 вершників. У жарких країнах платани дуже цінують, адже вони дають рятівну тінь і прохолоду. Недарма широколистяні платани називають "зеленим деревом". Найдавніший і найбільший платан зростає в Туреччині в долині Буюкдере. Висота платана становить 50 м, діаметр стовбура – 13,4 м, окружність стовбура – 42 м, вік цього платана більше 2300 років. Один з видів платана – платан східний росте на Сході від Середземномор'я до Гімалайських гір. Цей платан висаджували ще в давнину над ариками, джерелами і колодязями, над вівтарями, храмами і святилищами, захищаючи їх від палючих променів сонця.

Чинар розлогі тіні-

© Bogdan

турецькою та перською мовами платан східний називають чинарой. Могутнім чинарам на Сході давали імена, складали про них легенди. Стрункі чинари оспівували східні поети. На півдні Європи з платанами пов'язували різні любовні повір'я. На Сході їх здавна висаджували вздовж вулиць, у парках, садах, біля мечетей і караван-сараїв. Величні платани прекрасних садів Шираза описав у 17 столітті французький ювелір Шарден, який прожив в Ірані 10 років. Чинаровые розбивалися сади в Кашмірі нащадками Тимура, а сам Тимур побудував в околицях Самарканда "платановий сад", що потопає в зелені заміський палац Баг-і-Чинар. В ісламських країнах зображення платана можна зустріти на мозаїках мечетей, на прекрасних іранських мініатюрах. У часи Тимуридів в самаркандської настінного пейзажного живопису зустрічалися зображення чинар, виконані синьою фарбою на білому фоні в поєднанні з позолотою. На Кавказі з давнини платан вважався священним деревом.

Чинар розлогі тіні-

© Jean-Pol GRANDMONT

Шанувалися платани і у зороастрійців-вогнепоклонників Азербайджану. Зараз в цій країні нараховується більше тисячі платанів-довгожителів. У грецькій міфології платан теж вважався священним деревом. Платан був деревом богині Олени – прадавнього божества родючості і рослинності. Залишив платан свій слід і в історії християнства. Народи Східного Середземномор'я шанували це дерево з найдавніших часів. Про нього говориться в Книзі Буття, в Книзі пророка Єзекіїля. На грецькому острові Кефалонія в монастирі, який заснував святий преподобний Герасим (1508-1579 рр.) ростуть два священних платана. Над одним з колодязів поруч з монастирем ви побачите два платана, посаджені святим Герасимом. "Чинар розлогі тіні" радують і дивують своєю красою людство вже тисячоліття.