Целозія — сліпуча красуня

Назва целозії походить від грецького слова kelos («гарячий», «палаючий»), що пояснюється яскравим забарвленням і формою суцвіть, схожою на язики полум'я. Бархатисті екзотичні суцвіття різноманітних целозий чудово виглядають в самих вишуканих квіткових композиціях, расцвечивая наші сади.

Дивовижні за красою низькорослі горшкові целозії – святкова прикраса сонячної лоджії і балкона.

Целозія — сліпуча красуня- целозія,догляд,вирощування,розмноження,квітка,фото,види,сорти

Целозія, латинська назва Celosia — рід рослин родини Амарантові (Amaranthaceae). Раніше цей рід нерідко поміщали в сімейство Маревые (Chenopodiaceae).

Рід налічує до 60 видів, що походять з регіонів з теплим кліматом в Азії, Африці, Північній і Південній Америці.

Багаторічні або однорічні трав'янисті рослини (а також чагарники) з прямими, соковитими, ребристими стеблами зеленого кольору, часто з червоним відтінком, 30-70 см заввишки. Листя розташовані в черговому порядку, цілісні, черешчатий, гладкі, яйцеподібні із загостреним кінцем, зелені, строкаті або темно-пурпурові. Квітки дрібні, двостатеві, з яскраво забарвленими плівчастими приквітками, зібрані у великі, оригінальні гребінчасті або волотисте суцвіття. Плід — округла коробочка. Насіння округлі, блискучі, чорні. У 1 р. 700-800 штук, що зберігають схожість до 5 років.

Суцвіття целозії за формою поділяються на три основні групи:

  • колоскові
  • перисті
  • гребінчасті

Найчастіше культивується целозія гребінчаста і целозія периста.

Целозія — сліпуча красуня- целозія,догляд,вирощування,розмноження,квітка,фото,види,сорти

Догляд за целозией

Целозія приваблює не тільки своєю красою, але ще й простотою вирощування. Розмноження целозії не представляє особливої праці. В основному целозию розмножують насінням, оскільки при живцюванні часом втрачається декоративність рослин.

Радимо купити насіння суміші сортів, і тоді яскраві життєрадісні целозії будуть розбавляти ваш балкон і сад дуже довго – все літо і теплу частину осені.

Целозию нескладно виростити з насіння. Висівають насіння целозії на розсаду в березні–квітні під плівку. Сіють рідко по поверхні вологого грунту. Сіянці пікірують в горщики, оскільки рослина погано переносить пересадку у відкритий грунт. На початку червня, коли мине загроза заморозків, розсаду висаджують на постійне місце.

Можна проводити посів целозії відразу в окремі горщики, щоб не пошкодити кореневу систему рослин при пікіруванні. Перші паростки з'являються через 4-6 днів.

краща Грунт родюча, пухка, структурна, некисла. Місце бажано вибрати захищене від вітру, тепле, сонячне і без застою води. Відстань між рослинами залежить від сорту і коливається від 15 см для низьких сортів до 30-35 см – для високих. В початковий період росту потрібен хороший полив. Підживлення повним мінеральним добривом роблять раз в 10-15 днів. Якщо перегодувати рослини азотом і органікою, вони виростуть потужними, але погано цвісти.

Розсаду целозії вирощують при помірній кімнатній температурі (17-20 ° С), при хорошому освітленні і вентиляції. Бажано на світлому вікні, захищаючи від гарячого сонця. Головне – помірний і обережний полив. Важливо не пересушувати землю і не заливати молоді рослини, оскільки корені сіянців целозії легко загнивають від надмірно вологого грунту.

Пересадка підрослих і акліматизованих рослин у відкритий грунт проводиться тільки після закінчення весняних холодів. Адже целозія дуже теплолюбна і не переносить навіть найменших заморозків!

Найкраще місце для посадки целозії в саду – сонячне, захищене від холодного вітру. Грунт бажана пухка, слабокисла, добре дренований. Висаджують целозию на клумбах, в рабатках, бордюрах. Вона чудово росте в контейнерах, на балконах і підвіконнях. Цвітіння – з кінця червня до заморозків.

Підживлення целозий мінеральними добривами проводиться раз на місяць. Целозії дуже добре відгукуються на добриво пишним цвітінням.

У жаркі і сухі дні необхідний рясний полив целозий, інакше вони опускають листочки і не утворюють нових квітконосів.

На замітку для любителів сухоцвітів та укладачів зимових букетів: целозія чудово підходить для флористичних композицій!

Суцвіття целозії тривалий час прекрасно зберігають свою «пижонистую» форму і модельність. Вони не втрачають колір, якщо зрізані до початку дозрівання насіння і добре висушені в темному прохолодному приміщенні протягом двох тижнів.

Сорти і види

Целозія срібляста гребінчаста (Celosia argentea var. cristata) або Півнячий гребінець

Багаторічник заввишки до 45 см, що культивується як однорічник. Ошатні сорти мають компактний кущ, досягаючи у висоту 20-35 див. Дрібні квітки целозії гребінцевої зібрані в ефектне масивне суцвіття з звивинами по верхньому краю. Форма суцвіття нагадує півнячий гребінь.

Целозія — сліпуча красуня- целозія,догляд,вирощування,розмноження,квітка,фото,види,сорти

Забарвлення квіток гребінцевої целозії буває жовта, рожева, помаранчева, пурпурно-червона. Такі яскраві фарби і незвичайна форма суцвіть рідко зустрічаються серед інших рослин. Тому клумба з гребінчастою целозией незмінно притягує захоплені погляди.

Цвіте целозія гребінчаста з липня до жовтня.

Однак, декоративність рослин після відцвітання не втрачається. Адже листя у різноманітних сортів гребінцевої целозії бувають не тільки зелені, але і темно-червоні, бордові, фіолетові, білі, золотисті.

Сорт «Імпрес» має червоне суцвіття і пурпурні листя.

У сорту «Империалис» (заввишки 20-25 см) красиві темно-червоні пагони, пурпурні листя з червоними жилками, темно-пурпурні суцвіття.

Сорт «Атропурпуреа» такої ж висоти, має рожевий стебло зі світло-зеленим листям; великі суцвіття пурпурово-червоні.

Гребінчасту целозию використовують для посадки на клумбах, рабатках, у вазонах і як річну горшечную культуру. Це декоративна рослина відмінно виглядає і в поєднанні з іншими однорічниками.

Целозія срібляста периста (Celosia argentea var. plumosa)

Однорічна рослина висотою до метра. Целозія периста тривало і пишно цвіте багато місяців, не втрачаючи декоративності аж до осінніх заморозків. Ефектні сорти перистої целозії утворюють компактний кущ з яскравими волотисті суцвіттями. Довжина суцвіть зазвичай становить половину або третину висоти рослини. Виведені карликові (20-30 см), середньорослі (30-50 см) і високорослі сорти (50-90 см).

Целозія — сліпуча красуня- целозія,догляд,вирощування,розмноження,квітка,фото,види,сорти

Забарвлення стебел, листя і суцвіть у перистої целозії зустрічається найрізноманітніша.

Карликова суміш «Гейша» (висота 20-25 см) утворює пухкі волоті суцвіть багатої кольорової гами. Ця розкішна суміш дуже хороша для горщечкової культури.

Ще одна карликова різнобарвна суміш – «Малютка»

Сорт «Голдфедер» (висота 25-30 см) прикрашає балкон і сад волотисті золотисто-жовтими суцвіттями, ніби випромінюють світло.

Сорт «Фойерфедер» (висота 35 см) має зеленувато-рожеві пагони і світлі листя з рожевими жилками, суцвіття яскраво-червоне.

Сорт «Нью Лук» (висота 35-40 см) вражає контрастом пурпурно-фіолетового листя з металевим відливом і червоних мітелок.

Сорт «Голден Флитц» (висота 80 см) на тлі ясно-зеленого листя утворює золотисто-помаранчевий суцвіття.

Сорт «Томсони Магнифика» (висота 60-80 см) має зеленувато-рожеві стебла і листя, пірамідальні суцвіття бордові.

Використовують целозию пір'ясту в квітниках, групах, для одиночних посадок і для букетів. Карликові види застосовуються для вирощування в горщиках, для прикраси сонячного балкону.

Целозія колоскова або целозія Хаттона (Celosia spicata)

Колоскові целозії менш квітникарям, а даремно! Суцвіття у рослин цієї групи зовні дуже схожі на колосся – звідси і назва.

Целозія — сліпуча красуня- целозія,догляд,вирощування,розмноження,квітка,фото,види,сорти

Забарвлення квіток у колоскових целозий теж різноманітна – від білої до пурпурової. Яскраві, ефектні суцвіття добре поєднуються з вузькими зеленими листям. В залежності від сорту, висота рослин коливається від 20 см до 1,20 м. до Речі, саме колоскова група целозий є предком садових форм.

Целозії цінуються за оригінальність яскравих суцвіть і декоративність листя. Хороша в контейнерах і вазонах. Рекомендується для клумб, рабаток, ваз, сухих букетів.